Komentarze (409)

Dżem truskawkowy

Najlepszy oczywiście domowy :-). Dżemy truskawkowe przygotowujemy, kiedy cena na truskawki jest niska, lub kiedy truskawki się już kończą – wtedy są najbardziej aromatyczne. Do domowego dżemu nie używamy środków żelujących. Starym, domowym sposobem dżem gotujemy/smażymy przez kilka dni, np. po godzinę dziennie. Wtedy woda odparuje, dżem będzie gęsty i mocno skoncentrowany. Truskawki są owocami, które ciemnieją po obróbce termicznej, mimo dodatku soku z cytryny – jest to proces całkowicie naturalny. Polecam również dżem z rabarbaru i truskawek.

W najbliższym czasie będę na blogu trochę rzadziej niż dotychczas, kończę pisać kolejną książkę kulinarną :-). W przyszłym tygodniu zaplanowałam dla Was konkurs na blogu, byście byli zajęci pieczeniem i nie zauważyli mojej  (niedługiej) nieobecności ;-). 

Składniki na około 1,5 słoiczka:

  • 1 kg truskawek
  • 300 g cukru
  • 1 – 2 łyżeczki pasty waniliowej lub nasionka z 1 laski wanilii
  • 1 łyżeczka otartej skórki z cytryny
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 1 – 2 łyżeczki masła (niekoniecznie, by nie podczas smażenia nie powstawała piana)

Truskawki odszypułkować, umyć, wrzucić do garnka z grubszym dnem razem z pozostałymi składnikami. Postawić na palnik, cały czas mieszając doprowadzić do wrzenia.

Gotować przez kilka godzin, na małej mocy palnika, bez pokrywki, aż truskawki zaczną się rozpadać a woda odparuje na tyle, że konfitura będzie miała odpowiednią konsystencję. Najkorzystniej gotowanie konfitury rozłożyć na 3 dni, np.  po 1 godzinie dziennie.

Jak sprawdzić, czy dżem jest gotowy? Do zamrażarki włożyć talerzyk. Na zamrożony wylać łyżkę gorącego dżemu. Jeśli zastygnie, a na powierzchni utworzy się skórka, która przy dotyku się pomarszczy – wystarczy już gotowania.

Słoiki wyparzyć (wrzącą wodą lub w piekarniku nagrzanym do 100ºC). Przelać dżem, dobrze zakręcić. Odstawić.

Pasteryzacja:

Spory garnek z szerokim dnem wyłożyć ręcznikami kuchennymi. Włożyć słoiki, jeden obok drugiego, nalać wrzątku do 3/4 wysokości słoików, doprowadzić do wrzenia (temperatura wlewanej wody musi się zgadzać z temperaturą słoików, nie może to być np. zimna woda wlewana na gorące słoiki, by nie pękły). Zmniejszyć moc palnika, przykryć i gotować około 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjąć i zostawić do całkowitego wystudzenia. Niektóre osoby dodatkowo odwracają słoiki do góry dnem i owijają kocami, tak zostawiając do wystudzenia na całą noc.

* Jeśli chcemy otrzymać większą ilość dżemu i w krótszym czasie, wystarczy po niedługim gotowaniu dodać pektyny; jest to naturalna substancja, która zagęszcza dżemy (używamy jej wedle instrukcji na opakowaniu).

Uwaga: nowym sposobem podanym przez czytelników w komentarzach (dziękuję!) odszypułkowane truskawki zasypuję cukrem i odstawiam na 3 godziny. Po tym czasie odcedzam sok i… postępuję dalej jak w powyższym przepisie. Dżem z mniejszą zawartością soku szybciej robi się gęsty.

Smacznego :-).

Dżem truskawkowy

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 409 komentarzy
Szukaj w komentarzach: