Komentarze (101)

Lody pralinowe

Jedne z najlepszych lodów, jakie jadłam. Wszystko jest zasługą orzechowej praliny (nie mylić z pralinkami), czyli orzechów w karmelu. Dzięki niemu uzyskały lekko karmelowy smak i wspaniale chrupią…

Składniki na lody:

  • 1,5 szklanki pełnego mleka (3,2%)
  • 2 szklanki śmietany kremówki 30%
  • 1 łyżka pasty waniliowej (lub ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżka ekstraktu z wanilii)
  • 3/4 szklanki cukru (lub mniej)
  • 5 żółtek
  • 3/4 szklanki orzechowej praliny

Do garnuszka z grubszym dnem wlać mleko, kremówkę, pastę waniliową lub ziarenka wanilii. Gotując na niedużym ogniu doprowadzić do wrzenia.

W międzyczasie, zanim mleko się zagotuje, w misie miksera umieścić żółtka i cukier. Utrzeć (trzepaczki miksera do ubijania białek) do uzyskania jasnego i puszystego kremu (kogel mogel). Do otrzymanego kremu dodać połowę zagotowanego mleka, zmiksować.

Mleko z żółtkami z powrotem przelać do garnuszka z pozostałym mlekiem i podgrzewać. Podgrzewać na małym ogniu, mieszając łyżką, do lekkiego zgęstnienia: mieszanka powinna lekko oblepiać łyżkę (będzie lekko gęsta). Szybko zdjąć z palnika, nie doprowadzając do wrzenia – krem by się natychmiast zwarzył. Przykryć folią spożywczą i schłodzić do temperatury lodówkowej.

Przelać do maszyny do lodów i dalej postępować według jej instrukcji. Po ukręceniu lodów dodać do nich orzechową pralinę i wymieszać drewnianą łyżką. Gotowe lody powinny być zwarte, ale zachowywać kremową konsystencję.

Lody można również wykonać bez maszyny – schłodzone składniki zmiksować, przelać do pojemnika, włożyć do zamrażarki. Podczas chłodzenia mniej więcej co 30 minut przez pierwsze 3 godziny miksować, by nie wytworzyły się kryształki lodu i lody były bardziej puszyste. Na sam koniec wmieszać pralinę. Zamrozić.

Lody pralinowe

Orzechowa pralina

Pralina to orzechy w karmelu, zbliżone nazwy to krokant lub grylaż. Do przepisu można użyć dowolnych orzechów (użyłam mieszanki), choć najczęściej wykorzystuje się orzechy laskowe, pekan lub migdały (laskowe i migdały koniecznie obrane z brązowych skórek). Gotową pralinę dodajemy do deserów, szczególnie lodowych, jogurtów, świeżych owoców, do ciast i tortów jako posypkę. Dodając mniejszą ilość orzechów i nie krusząc jej na okruchy otrzymamy piękne tafle karmelu z orzechami, które mogą służyć jako ozdoba deserów. Pralinę przechowujemy w suchym, chłodnym miejscu przez kilka miesięcy. Można również mrozić.

Składniki na mniej niż 1 kg praliny:

  • 400 g cukru
  • 400 g orzechów (mieszanka: laskowe, macadamia, migdały)
  • 200 ml wody

Większą blaszkę wysmarować dokładnie cienką warstwą oleju.

Cukier i wodę umieścić w większym garnuszku z grubym dnem. Zagotować i gotować bez mieszania do momentu, aż otrzymamy kolor jasnozłotego karmelu i mieszanka osiągnie temperaturę około 170ºC. Dodać orzechy i wymieszać trzymając za rękojeść garnuszka (nie mieszać łyżką).

Orzechy w karmelu przelać na blachę, wyrównać; poczekać aż zastygną.

Po tym czasie zdjąć je z blachy, z grubsza połamać i zmiksować malakserem lub blenderem na okruchy (nie za długo, by się nie zamieniły w tłusta pastę).

Smacznego :-).

Lody pralinowe

Lody pralinowe

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 101 komentarzy
Szukaj w komentarzach: