Beza nie musi się śnić po nocach!

To prawda, jest kapryśna, nieprzewidywalna i nie cieszy się reputacją łatwej do przygotowania, ale z pomocą kilku dobrych rad można i ją okiełznać :-). Ta notka ma Tobie w tym pomóc. Natomiast jeśli uważasz, że w bezach jesteś mistrzem i nic Cię już nie zaskoczy, również warto przeczytać poniższą notkę – może podzielisz się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach?

Bezy to nie tylko białe ciasteczka, Pavlova czy torty bezowe. Trzeba umieć ubić prawidłowo pianę do ciasta kruchego z owocami, do babki, angel food cake, sufletów czy musu czekoladowego…

W przygotowaniu bezy biorą udział tylko dwa składniki: białka jajek i cukier. Czasem niezbędny jest dodatek wody (zależy od rodzaju bezy), ale zakładam, że ją każdy ma pod ręką ;-). Całkiem mało składników jak na tak skomplikowany deser, prawda?

Od początku.

Białka jajek powinny być świeże, dokładnie oddzielone od żółtek – nie ma prawa w nich znaleźć się ani odrobina żółtka. Nie ma znaczenia, czy wyciągniecie je prosto z lodówki czy użyjecie białek w temperaturze pokojowej. Jednak niektóre rodzaje bezy, np. beza włoska wymagają białek w temperaturze pokojowej, więc może prościej będzie przyjąć, że używamy białek w temperaturze pokojowej. By nie mieszać i by łatwiej było zapamiętać. Nic się również nie stanie, jeśli białka będą z dnia wczorajszego, lub odmrożone (tak, białka można śmiało mrozić!), a niektórzy wręcz uważają, że takie bardziej gęste, odparowane białka są lepsze dla konsystencji bezy a niezbędne np. przy przygotowywaniu francuskich makaroników.

Cukier – pozostaje nie bez znaczenia. Najlepszy jest cukier drobny (caster sugar) lub cukier granulowany (granulated sugar). Obecnie nie przygotowuję bezy z dodatkiem cukru pudru. Używając zwykłego cukru mamy dokładną kontrolę nad ubijaną masą. Bezę ubijamy do momentu, aż cukier się w niej rozpuści, co można sprawdzić organoleptycznie – rozcierając odrobinę masy między palcami (nie powinniście wyczuwać w niej kryształków cukru). Bezy wyjdą również z dodatkiem cukru trzcinowego, będą miały kremowy kolor i zupełnie nowy smak.

Wyposażenie.

Miska, w której ubijamy bezy – najlepsza metalowa, ewentualnie szklana. Nie plastikowa! Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, zmień swoją miskę! 😉 Na plastikowej lubi utrzymywać się tłuszcz i ubijane białka spływają z jej ścianek. Naczynie powinno być w temperaturze pokojowej (nie prosto ze zmywarki), bez odrobiny tłuszczu lub wody. Idealnie czyste i wytarte do sucha.

Trzepaczka do ubijania białek – od tradycyjnych, po te od mikserów ręcznych lub planetarnych. Choć ubijanie trzepaczką ręczną trwa bardzo długo (jest to czynność poniekąd masochistyczna 😉 i obecnie rzadko kto ich używa, daje ona największą kontrolę nad ubijanymi białkami. Nie jest łatwo ‚przebić’ takie białka, podczas gdy wyłączenie miksera kilkanaście obrotów zbyt późno może spowodować zwarzenie się białek.

Przystępujemy do przygotowania bezy. Tej czynności poświęcę najwięcej miejsca, będzie trochę długo i pewnie nudno ;-), ale to najważniejszy etap.

W metalowej misce umieszczamy przygotowane białka. Ustawiamy obroty miksera na niskie i rozpoczynamy ubijanie. Ustawienie obrotów miksera od samego początku na bardzo wysokie spowoduje, że pianka nie będzie stabilna. Kiedy białka lekko się spienią można do nich dodać szczyptę soli, nie jest to jednak konieczne. Ubijamy na coraz wyższych obrotach, nie przerywając, do momentu otrzymania prawie sztywnej pianki (ten moment nazywany jest ‚soft peaks’ czyli miękkie wierzchołki – pianka na mieszadłach miksera tworzy wierzchołek, którego górna część jest miękka i opada). Nie wolno ubijać zbyt długo – na tym etapie bardzo łatwo jest białka ‚przebić’. Przebite białka grupują się w obłoczki, wyglądają na zwarzone i zaczynają podchodzić wodą. Takich białek nie ubijamy dalej, nie będą stabilne i beza się nie uda.

Od momentu ubicia białek do lekko sztywnej pianki ustawiamy obroty miksera na prawie najwyższe i rozpoczynamy dodawać cukier, łyżka po łyżce, cały czas ubijając. Zbyt szybkie dodanie zbyt dużej ilości cukru spowoduje, że beza się nie ubije, a ‚popłynie’. Tutaj wymagana jest cierpliwość – kolejną łyżkę cukru dodajemy po całkowitym rozpuszczeniu się poprzednio dodanej łyżki. Ten etap może trwać do 10 minut minut (w zależności od rodzaju miksera i obrotów), ale jest i dobra wiadomość – nie ma już możliwości ‚przebicia’ białek. Gotowa, prawidłowo ubita piana bezowa jest sztywna, błyszcząca i bardzo gęsta. Ubijaczka pozostawia na bezie wyraźny ślad. Taka masa bezowa nie rozleje się na boki po wyłożeniu na blachę i zachowa nadany jej kształt.

Jeśli jest taka konieczność, przy zakończeniu tego etapu dodajemy do bezy dodatki: sok z cytryny, ocet winny, ekstrakt z wanilii, cynamon, wiórki czekolady, migdały…jakie mamy w przepisie. O ile sok z cytryny, ocet lub ekstrakt (nie olejek!) można z bezą zmiksować, to wiórki kokosowe, zmielone migdały lub inne orzechy – lepiej bardzo delikatnie wymieszać z bezą przy pomocy szpatułki, by beza nie ‚siadła’. Beza z dodatkiem orzechów zmieni konsystencję na bardziej płynną (dodatek tłuszczu) lecz mimo wszystko trzeba działać starannie, delikatnie, mieszając jak najkrócej.

Do bezy w celu stabilizacji białek do bezy można również dodać winianu potasu (cream of tartar). Dodajemy go prawie na samym początku ubijania, kiedy białka się lekko spienią, w ilości 1/8 łyżeczki na 1 białko. Nie jest on niezbędny, ja go nie stosuję w swojej kuchni. Jego funkcję idealnie spełnia sól dodana do białek na tym samym etapie lub sok z cytryny dodany później. Dzięki kwaśnym dodatkom piana z białek lepiej zwiększa swoją objętość i nie opada.

Cały proces przygotowywania masy bezowej nie powinien zająć więcej czasu niż 10 – 12 minut przy użyciu miksera. Wszystkie składniki należy przygotować wcześniej, nie ma także sensu przedłużać miksowania bez potrzeby, działa to również na niekorzyść ubijanych białek!

Ubitą pianę bezową wykorzystujemy natychmiast. Ciasto z dodatkiem piany z białek nie może również czekać na upieczenie. Dlatego kiedy do ciasta dodajemy ubitą pianę z białek, ubijamy ją bezpośrednio przed wmieszaniem w ciasto, nie na samym początku przygotowania ciasta. Białka dodajemy do ciasta, a nie odwrotnie!

Dzięki prawidłowo ubitym białkom ciasta rosną. Pęcherzyki powietrza, które wtłoczyliśmy do białka podczas ubijania zwiększają swoją objętość i powodują wyrastanie ciasta. Dlatego biszkopt nie wymaga dodatku proszku do pieczenia! Jesli biszkopt nie urośnie, winą należy obarczyć nieprawidłowo ubite białka – nie ubite dostecznie lub ‚przebite’.

Pieczenie.

A właściwie powinnam napisać suszenie.

Masę bezową wykładamy na nieprzywierającą powierzchnię, np. dobrą blaszkę z nieprzywierającą powłoką lub matę teflonową. Beza lubi przywierać do papieru. Choć moją ulubioną metodą (za Nigellą Lawson) jest pieczenie małych bezików w temperaturze 140ºC przez 45 minut, prawidłowa temperatura do suszenia powinna być znacznie niższa – nawet 70 – 80ºC. Jest ona szczególnie przydatna przy suszeniu bezy włoskiej. W wyższej temperaturze cukier się szybciej karmelizuje i bezy wychodzą beżowe. Warto suszenie w niższej temperaturze zastosować i do zwykłej bezy, zanim zaczniemy zrzucać winę na nasz piekarnik za nadmierne przyrumienianie. Suszenie można prowadzić przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika (włóżcie pomiędzy nie drewnianą łyżkę) nawet przez 5 – 7 godzin. Bezy typu Pavlova najlepiej wystudzić w stygnacym piekarniku. Beza o kolorze śniegu to wielka sztuka!

Gotowe bezy można przechowywać w zamkniętym pojemniku do 2 tygodni lub mrozić do miesiąca czasu.

Warto także pamiętać, że wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na bezy. W wilgotne dni gorzej się ubijają i źle przechowują, a ich powierzchnia szybko robi się klejąca i miękka.

Podstawowe rodzaje bezy:

Beza francuska

Najbardziej popularna. Do białek ubitych do momentu ‚soft peaks’ (miękkie wierzchołki) dodawany jest stopniowo cukier. Pieczemy z niej beziki, torty bezowe, Pavlovą… Beza ta jest najmniej stabilna, najbardziej kapryśna i najprostsza do ‚przebicia’, co powoduje wiele problemów, lecz po upieczeniu delikatna i lekka. I ją lubimy :). Nie nadaje się do kremów.

Przykład wykorzystania:

Bezy cytrynowe:

 

Czekoladowa Pavlova:

 

Tort bezowy „Bezowa Melba”:

 

Beza włoska

Najbardziej stabilna beza, choć trudniejsza w przygotowaniu. Wymaga od nas wprawy i/lub użycia termometru cukierniczego. Gotujemy syrop cukrowy, który powoli wlewamy do ubiajnych białek. Powoduje to zaparzenie białek. Wspaniale się z nią współpracuje. Jest uległa, nie zamieni się na Twoich oczach w wodę, najlepsza do dekoracji tortów, ciast, deserów, na pierwsze makaroniki. Można na niej polegać! Przy wmiksowaniu do niej masła utworzy krem maślany, którym można dekorować torty i babeczki.

Przykład wykorzystania:

Makaroniki na bezie włoskiej:

 

Tarta z bezą włoską:

Beza szwajcarska

Sztywna i niezawodna, choć mniej popularna. Najczęściej wykorzystywana do kremu maślanego, choć można ją również piec. Białka i cukier podgrzewamy w kąpieli wodnej do momentu rozpuszczenia się cukru, a następnie ubijamy mikserem do osiągnięcia gęstej i błyszczącej masy bezowej.

Przykład wykorzystania:

Krem maślany na bezie szwajcarskiej:

 

Najczęstsze problemy i ich przyczyny:

Białka nie chcą się ubić – użyto naczynia plastikowego lub ze śladami tłuszczu, w białku znalazła się odrobina żółtka.

Masa bezowa jest płynna a uformowana beza nie trzyma kształtu – białka ‚przebite’ lub cukier podczas ubijania dodawany zbyt szybko, w zbyt dużej ilości na jeden raz.

Beza po upieczeniu ma brązowy kolor – zbyt wysoka temperatura w piekarniku. Wysusz bezy w lekko uchylonym piekarniku nagrzanym do 80ºC przez kilka godzin. Bezy powinny być chrupiące z wierzchu.

Beza jest miękka, nie chrupiąca – zbyt krótko suszona.

Beza o konsystencji zbyt ciągnacej w środku – nie dostecznie wysuszona w piekarniku. Ale niektórzy taką lubią ;-).

Pavlova (lub tort bezowy) opadł po upieczeniu – białka ‚przebite’ lub beza zbyt szybko wyjęta z piekarnika. Pavlova może lekko opaść po środku. To naturalne. Dlatego wypełnia się ją kremem i owocami.

Pavlova bardzo mocno popękała – beza zbyt szybko wyjęta z piekarnika, studzona przy uchylonych drzwiczkach (najlepiej studzić ją w zamkniętym, stygnącym piekarniku). Pavlovą warto po wystudzeniu odwrócić, by jej spód znalazł się na wierzchu, a popękany spód na dole. Poza tym, nie martw się – najpiękniejesza Pavlova to taka lekko popękana, a większe pęknięcia przykryjesz i tak bitą śmietaną :-).

————————————————-

Czekam na Wasze rady i podpowiedzi!

Przede wszystkim – nie zrażajcie się łatwo :-). Sama przerobiłam chyba już wszystkie błędy, jakie można popełnić w przypadku bezy – moje początki z bezą to ‚przebita’ masa bezowa, ‚płynąca’ na blaszce, po opadającą, czy popękaną. Czasem po prostu nie jest dobry dzień na pieczenie bezy i należy… odpuścić, wrócić do przepisu za jakiś czas ;).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 783 komentarzy
Szukaj w komentarzach:
 1. Witam, widziałam że było podobne pytanie ale zostało bez odpowiedzi a ja już nie mam pomysłów. Mianowicie w cukierniach te bezy są wysokie na kilka cm, chrupkie i takie pełne – nie wiem czy te słowa dobrze to oddają ale czy da się w domowych warunkach zrobić takie bezy?

 2. Pomocy, z wierzchu bez super wypieczona, biała, nie popękała ale od spodu skorupka bardzo bardzo cienka. Dosuszałam 20min 100st na dolnej grzałce ale różnicy prawie nie widzę. Dosuszać dłużej na wyższej temp? Czy tak może zostać? Boję się, że wyjdzie guma w środku.

  1. Hm… skorupka nie może być bardzo cienka. Ja bym dosuszyła. Nie zmniejszyła Pani ilości cukru?

 3. Już któryś raz z kolei próbuje zrobić bezę…tym razem Pavlowa. Za każdym razem niezależnie od temperatury początkowej spod bezy wycieka karmel 🙁 cukier nie był wyczuwalny pod palcami, beza idealnie sztywna, a podczas pieczenia puszcza cukier 🙁 teraz zaczęłam w 120 stopniach i zmniejszyłam do 100…i znow to samo. Pomocy 🙁

 4. Witam. Czy zamiast soku z cytryny można dodać kwasek cytrynowy? 🤔 Oraz czy tylko te dodatki „kwaśne” można stosować do takich bez czy można dodać np. do sernik z rosą?

  1. Można stosować kwasek cytrynowy zamiast cytryny w stosunku 1:1 z wodą. Kwasku używa się wtedy kiedy cytryna może się gryźć z głównym smakiem bezy :).

 5. Moja beza jest dziwna… Susze przez 5min 160C termoobieg i pozniej 2h 100-110. Beza nie twardnieje w ogole, tylko ma konsystencje piany. Bialka po ubiciu sa bardzo sztywne, ale nie jest to konsystencja “kremowa” tylko bardzo gestej piany. Co moge robic zle ?😢

  1. Może za krótko Pani suszy? Powinna być chrupiąca tylko z zewnątrz. Może być piankowa w środku, jeśli to Pavlova.

 6. Dzień dobry.
  Co robię nie tak?
  Beza pieczona przez ponad 2 godziny. 5 minut w 160 stopniach, następnie góra dół przez 2 godziny 15 minut w 120. Mokra od spodu wypadła cała pianka? 🤷‍♀️

  1. Za daleko od grzałki dolnej. Czy grzałka dolna była w ogóle włączona? Może nie działa?

   1. Grzałka dolna wlaczona, spróbuję jeszcze obniżyć mimo że jest na 3 schodku od dołu. Bo góra pięknie chrupka 🙂

 7. Robie szwarcwaldzka bezę. Wczoraj piekłam i zostawiłam na noc w lekko uchylonym piekarniku (tak jak w przepisie). Beza bardzo popekala, na zewnątrz jest taka jakby skorupka (chrupka) natomiast środek jest trochę niżej ale wydaje się być piankowy. Mój piekarnik bardziej piecze więc zaczęłam od temperatury 160 stopni a potem 140 przez 1,5h. W czasie pieczenia widziałam że z bezy wydzielają się 3 niewielkie kropelki które zniknęły po wystudzeniu bezy. Czy taka beza jest ok ? Co zrobiłam źle by móc się poprawić następnym razem ? 😀

  1. Może użyto zbyt grubego cukru, może cukier nie rozpuścił się podczas ubijania? Małe ilości takiego cukru wydobywające się z bezy są normalne (jeśli chodzi o Pavlovą).

 8. Dzień dobry. Beze robiłam już dwa razy i mam następujący problem…. nie chce odejść od papieru. Kupiłam nawet inny, ale jest to samo. Ostatecznie musiałam ją podać z papierkiem pod spodem i ostrzegać gości, żeby uważali. Jakieś rady? 🙁

  1. Zmieniłabym papier. Jeśli beza była dobrze wysuszona, powinna sama ‚odejść’ od papieru. Naprawdę nie jest tak łatwo znaleźć dobry, nieprzywierający papier.

    1. „Barcofoil”. NIC juz Ci nigdy nie przywrze do papieru. Jest on nawet z małymi wypustkami. Używam go od lat do wszystkiego. Baardzo polecam.

 9. Ja mam za każdym razem ten sam problem beza pięknie ubita , pieke 5 min 180 Gora-dół , potem zmniejszam do 150 Gora dół na 1,5 h . W piekarniku jest piękna wyrośnięta , po wyłączeniu piekarnika cała opada i robi się płaski placek – nie otwieram piekarnika nawet na chwile po wyłączeniu 🤷‍♀️ Pomocy plis

  1. Czy beza jest sztywna i chrupka po upieczeniu? Taka sztywna beza nie opada. Czy piecze Pani bez termoobiegu? Czy za długo nie ubija Pani białek? Czy przeczytała Pani komentarze pod białą Pavlovą? Tam jest kopalnia rad od Czytelników.

 10. Ja od wielu lat robiłam beze w ten sposób. Do miski dawałam cukier . Na cukier dawałam białka i ubijałam trzepaczką ręczną.Nie dodawałam zadnych dodatków typu sok z cytryny czy mąka ziemniaczana.Bezy zawsze mi się udawały i jak twierdzili Ci, których obdarowywałam bezy im bardzo smakowały.

 11. Beza włoska- czemu po dodaniu syropu cukrowego białka stają się płynne? Przed dodaniem syropu były ubite na sztywno….

 12. Witam, czy jest jakiś sposób żeby blaty bezowe nie traciły chrupkości po przełożeniu kremem ze śmietanki i mascarpone? Czy można je jakiś zabezpieczyć np. bardzo cienką warstwa kremu maślanego? Niestety nie mam możliwości przełożenia blatów Kremerem tuż przed podaniem co byłoby najlepsze. Zastanawiam się jak robią to w cukierniach czy kawiarniach, ze bezy stojące w witrynach przez cały dzień nie tozplywaja się i nie tracą na atrakcyjności. Pozdrawiam

 13. Zrobiłam ciasto rafaello trochę po swojemu. W środek chce dać blat bezowy między krem budyniowy (budyń śmietankowy i maslo) czy beza mi się szybko rozpuści? Mogę takie ciasto wsadzic do lodówki?

 14. Dzień dobry, nie znalazłam komentarza, czy można piec beze na tort bezowy na dwóch oddzielnych blachach na dwóch poziomach jednocześnie z termoobiegiem? Zamierzam upiec wieksza beze z 8-10 białek. Czy zatem czas i temperatura pieczenia zmienia się?
  Z góry dziękuje

 15. Dzień dobry, nie mogę znaleźć komentarza, czy można bezy na tort bezowy piec na dwóch oddzielnych blaszkach jednocześnie z termoobiegiem? Zamierzam upiec większy tort z 10 białek. Czy zmieni się tez czas oraz temperatura pieczenia? Z góry serdecznie dziękuje!

  1. Ja piekłam 2 blaty bezowe jednocześnie. Temperatura ustawiona na 135st. C po 10 minutach zmiejszyłam do 90 i suszyłam 90 min. Po tym czasie wyłączyłam piekarnik i siedziały do rana.
   Bezy śnieżnobiałe, nie przypalone, kruche z zewnątrz i wybornie miękkie i ciągnące w srodku.
   Mój piekarnik jest dość „mocny”, znam go na tyle dobrze, że wiem, że przy wyższej temperaturze na pewno spaliłby moją beze.
   Jeśli piekłabym tylko jedną to ustawiłabym grzanie góra – dół z temp. o 20 st. wyższą, a czas pieczenia ten sam.

 16. mam taki sam problem jak koleżanka, suszę moją gumowatą bęzę już nawet po 6-8h (!) i nic! próbowałam suszyć z uchylonymi drzwiczkami i bez skutku. Co jeszcze mogę zrobić? Dlaczego tak się dzieje 🙁

   1. ok, jest to jakiś trop, faktycznie dawałm cukru na oko według mojego smaku bardziej… podejmuję zatem kolejną próbę. Reszta jest wykonywana poprawnie, piana wygląda idealnie 🙂

  1. Już teraz nic się nie da zrobić… za długo pieczona, za blisko grzałki? Nie widziała Pani, że zaczyna się brązowić?

 17. Witam.
  Zainspirowana pięknymi bezami na blogu.
  Zrobiłam swoją pierwszą bezę.
  Swoją piekłam 35 min w 120 stopniach i 2 godz. w 100 st..
  Z wierzchu jest chrupiąca i biała. Pod spodem też. Ale w środku pianka jest ścięta i bardzo wilgotna czy taka ma być? Wygląda mi na niedopieczoną.
  Pozdrawiam. Ewa

 18. Witam. Chciałabym zrobić pierwszy raz Pavlową. Jak najlepiej i ile czasu mogę przechowywać ją z już nałożonym kremem?

   1. A krem ile wcześniej mogę zrobić żeby nic się z nim nie stało? Zamierzam zrobić krem ze śmietanki 36 , pulpy mango +śmietan fix

    1. Krem tuż przed nałożeniem na bezę. Wydaje mi się, że potrzebna będzie żelatyna, pulpa z mango rozrzedzi bitą  śmietanę.

 19. Witam,
  Czy bezę na tort daquas można dosuszyć?
  Suszyłam je chyba 100 minut, ale boje się, ze w środku beda niedopieczone…

 20. Właśnie zakończyłam suszenie bezy, czuję, że się nie udała, bo nie wyrosła i nie popękała. 9 białek, suszyłam w 140 st przez 5 minut a potem ciut ponad 2 godziny w 110 st z termoobiegiem, mój piekarnik jest dość mocny, piecze szybko.
  Użyłam cukru drobnego, nie był zbrylony, a nie chciał się rozpuścić, musiałam długo ubijać białka z cukrem, ponad pół godziny, bo cały czas były drobinki cukru, może Pani doradzić dlaczego tak się stało?

 21. Witam 🙂 Chciałabym zrobić tort z blatem bezowym w środku. Czytałam mnóstwo komentarzy i oczywiście rozumiem, że blat bezowy z kremem na śmietanie w torcie przetrzymanym w lodówce min 16h z pewnością nie zachowa swojej chrupkości, dlatego chciałabym ten blat jakoś zabezpieczyć. Czy w tym przypadku jedyną możliwością jest położenie na bezę zwykłej masy maślanej, a dopiero na to krem na śmietanie, czy beza wytrzyma tak długo również obłożona lemon curdem albo masą maślaną z lemon curdem (chcę zrobić tort z masą z czarnej porzeczki i bezą cytrynową). Co uważa Pani o zabezpieczeniu takiej bezy roztopioną białą czekoladą? Czy to się może udać? Bardzo proszę o radę. Chciałam wykonać próbne małe torciki (każdy na inny sposób), ale sama tylu tortów na pewno nie zjem, dlatego potrzebują Pani pomocy 🙂 Z góry ogromnie dziękuję!

 22. Witam,
  W weekend robiłam bezę i na początku wszystko wyszło ładnie i pięknie, białka pięknie się ubiły, masa była naprawdę ładna, SZTYWNA, uformowałam trzy piękne blatybezy i…
  włożyłam je do piekarnika przez 15 min ok 160 st, następnie zmienjszyłam tempertaurę do 120st, bezy pięknie wyrosły aż byłam w szoku bo zrobiły się takie ładne wysokie i po jakimś czasie bezy opadły, a przy przekładaniu strasznie się kruszyły 🙁
  oczywiście nie były najgorsze… przełożyłam je kremem i generalnie ciasto było pyszne, ale…
  Zastanawiam się czemu bezy tak ładnie wyrosły na początku, a później opadły… i w końcowym efekcie blaty kruszyły się strasznie przy przekładaniu:( czy temperatura była zbyt duża? w wielu przepisach na początku jest 180 st i zmiejszamy do 120 st.
  Proszę o opinię. Z góry bardzo dziękuję.

  1. Może beza była zbyt sztywna, może sposób pieczenia na to wpłynął, może za długo pieczone… Temperaturę najlepiej dostosować do swojego piekarnika, ja po zmianie piekarnika całkowicie zmieniłam czas i temp. pieczenia (można te informacje znaleźć w instrukcji piekarnika). 
   pozdrawiam

 23. Witam. Zrobilam mini pavlova i niestety bezy połączyły sie razem. Nie przewidziałam, że tak sie rozrosną. Czy jakiś patent jak je rozdzielic? Prosze o pomoc! Pozdrawiam

 24. z beza mam problem. za kazdym razem bardzo szybko robi sie mokra i gumowata. wydaje mi sie, ze to kwestia wilgotnosci powietrza i temperatury ale sprzedawane u nas komercyjnie robione bezy sa suche jak piaski sahary i sztywne jak pal azji tuhajbejowicza. moze dodaje sie do nich jakis stabilizator? a moze powinnam swoje piec/suszyc do oporu?

  1. Jakiś czas temu zrobiłam beze, wyszła perfekcyjna a robiłam ja od tak!
   Uwierzyłam, że to takie proste!!
   I tak po 2 latach okazuje się , że nie jest proste beza pięknie upieczona po wyjęciu z piekarnika chrupiąca, ale do 30 min później robi się glut !!
   Dziś robię kolejne podejście obym się nie zniechęciła do końca !

 25. Witam. Robię torty bezowe i mam problem z opadającą bezą. Blaty przekładam kremem ze śmietany z mascarpone w stosunku 0,5 l – 250 g serka (nie dodaję cukru) + śmietanfix, na to owoce, które jeszcze smaruję na górze kremem i kładę bezę. Po kilku godzinach beza opada prawie o połowę wysokości w stosunku do pierwotnej. Czy można temu jakoś zaradzić? Pozdrawiam 🙂

   1. Tak, jest sucha w środku. Zastanawiam się czy moze posmarowanie blatu przed wylozeniem kremu np. ganachem czekoladowym by pomoglo.

    1. Tak, lub samą roztopioną czekoladą. Topienie się bezy z kremem jest normalne, z czasem… ale nie aż tak, że po kilku godzinach ma tylko połowę wysokości. 

 26. Ja mam zawsze z bezą ten sam problem… generalnie sama masa jest piękna, gęsta, lśniąca, nie ma wyczuwalnego już cukru w niej, po czym wkladam do piekarnika i wypływa mi z niej cukier… przez to mi namięka spód i jest taki niedopieczony 🙁 a cała beza jest śliczna.. więc generalnie nie wiem w czym tkwi problem, robię bezę któryś raz, wszystko według przepisu, powoli, a cukier wypływa zawsze. Pomocy 🙁

  1. A jak wygląda ten wypływający cukier? Takie strużki na blaszce wypływające spod spodu bezy? Czy nie piecze Pani w zbyt niskiej temperaturze? Czy beza nie jest może za krótko pieczona?

 27. Bardzo pomocny poradnik 🙂 dzięki niemu już dwie pavlove jak z obrazka! Jednak mam problem z kremem, i nie wiem czy to normalne czy coś robię źle. Ubiłam śmietankę 30% z mascarpone, wyłożyłam na bezę i na to owoce i po ok. 30 minutach krem zaczyna podchodzić wodą. Czy to normalne i wykładać krem przed samym podaniem czy wybrać inny, bardziej tłusty krem?

 28. Dzięki temu poradnikowi, każda beza jest idealna. Jak ma być biała to jest biała, jak Pavlova to krucha na zewnątrz, piankowa w środku, beza włoska to idzie prawie z zamkniętymi oczami. Bardzo dziękuję za ten artykuł! Pozdrawiam:)

 29. Witam Panią, może właśnie pani mi doradzi co robię nie tak z moimi bezikami że mi się rozwarstwiają i pękają tak jakby białko wpływało ale nie jest płynące, temperatura pieczenia to na początku przez chwilkę 70 stopni a potem 50 i otwieralam drzwiczki piekarnika co chwilę bo właśnie było widać że pęka. Proszę o poradę i z góry dziękuję

 30. Robiłam wieczorem mini bezy pavlova, suszylam dość długo, zostawiłam nawet na całą noc w piekarniku żeby wystygły. Teraz próbuje jedną a one są całe ciągnące 🙁 czy jak włączę piekarnik i je jeszcze podsusze to coś da? Chcialam żeby były bardziej chrupiące . Dodam że miałam je w piekarniku gora-dol 130st na 5min i potem zmniejszyła temperaturę do 100 i były 3h (taki znalazłam przepis)
  Pozdrawiam

  1. W Pavlovej w środku powinna być pianka. Jeśli są ciągnące były za długo suszone. Można podsuszyć by całkowicie się wysuszyły, a to może jeszcze długo potrwać.
   pozdrawiam

 31. Zapomniałam dodać soku z cytryny do bezy, czy wyjdzie? Jest już w piekarniku i teraz sobie o tym przypomniałam 🙁

 32. Hej 🙂 beza niby super się upiekła z zewnątrz, w środku tez, a w pewnym momencie w piekarniku zaczęło troszkę piany wyciekać spod spodu…spod był generalnie mokry od białek. Co źle zrobilam ?

  1. Niedopieczony spód. Czy grzałka dolna była włączona? Może blacha zbyt daleko od dolnej grzałki?

 33. Robię Pavlova na urodziny ale niestety muszę ją potem przewieść samochodem. Czy jeśli umieszczę ją w pojemniku to nie ulegnie zniszczeniu? Z góry dziękuje za pomoc 😉

 34. Proszę o pomoc. Upieklam 2 blaty bezowe wczoraj,2 przedwczoraj. Teraz zauważyłam, że zrobiły się nieco wilgotne, wczoraj jak ulamalam kawałek był wilgotny. Teraz miękki. Czy rano mogę je jakoś podosuszac? Podejrzewam, że to przez to jak było wczoraj ciepło. Leżały na blacie w kuchni. Proszę o oomoooc, bardzo.

  1. Teoretycznie – można, ale trzeba mieć duży piekarnik. Do mojego, tradycyjnego, nie zmieszczą się.

 35. Dzień dobry! Czegoś tu nie rozumiem 😀 Napisała Pani w poście, że najlepiej pięć bezę w temperaturze 70-80 stopni przez 5-7h, a w komentarzach pisze Pani, że taka temperatura jest za niska… To jak to w końcu jest z tą bezą? 😀

  1. Małe beziki tak, ale nie Pavlovą, to zależy od rodzaju bezy. Ale to jest moja opinia, najlepiej zajrzeć do instrukcji piekarnika.

 36. Białe bezy i pavlove wychodzą mi super ale gdy dodaje barwnika w żelu (ilość minimalna na wykałaczce) beza zaczyna się lać totalnie tracąc stabilność ,czy to wina barwnika? Jaki najlepiej dodać do bezy?

 37. Mam problem z kolorowymi bezami… wszystko robię dobrze, ale bezy w piekarniku tracą kolor. Robią się delikatnie beżowe… początkowo myślałam, że to wina barwnika w żelu, zmieniłam na barwnik w proszku i nadal jest to samo. Bezy susze w piekarniku z termoobiegiem w 80/85 stopniach…

 38. Dzień dobry, bardzo proszę o porade musze upiec na srode tort, konstrukcja identyczna jak opium, choć z podmienionymi smakami,
  Jasny biszkopt – który?
  Fruzelina czy moze byc, ile wtedy dodac maki ziemniaczanej czy tez ilosc z oryginalnego przepisu jest wystarczająca
  Krem jasny ktory? Im lzejszy tym lepszy ale jesli tylko jakis maslany sprawi ze beza nie zmieknie w transporcie to ktory?
  A moze jest na blogu taki przepis poprostu 🙂
  Pozdrawiam i z gory dziękuję

   1. Dziekuje za odpowiedź, przestudiowalam komentarze i wymyslilam cos takiego proszę o ocenę :biszkopt genuenski, konfitura wiśniowa , krem budyniowy z mascarpone, beza zabezpieczona czekolada. Nigdy nie zabezpieczalam bezy jak to sie robi tzn. Smaruje sie ją w calosci tj. ranty, gora, dół i czy czekolada mleczna, ktorej mam spore zapasy, pasuje, jesli tak to ile czekolady potrzebne jest do wysmarowania 1 bezy o sr20.

    1. Będzie dobrze :). Tak, smarujemy roztopioną czekoladą bezę w miejscu gdzie styka się z kremem. Czekolada w zasadzie dowolna. Nie wiem, ile będzie potrzeba, proponuję zacząć od mniejszej ilości np. 50 g.

 39. Tak, moja pierwsza beza to beza do malinowej chmurki, pierwszym razem pieczona w 140 stopniach wyszła ale kolejnym razem wyszła mi nie jadalna guma i od tego czasu po szperaniu i szukaniu informacji na ten temat piekę w niższej temperaturze, znacznie dłużej. Po upieczeniu sprawdzam patyczkiem czy nie jest klejaca. Ale faktycznie może muszę zrobić eksperyment i spróbować. Dziękuję za wyczerpujące informacje. Uwielbiam Pani stronę i bardzo często tu zaglądam.

 40. Czy taką beze można bezpiecznie jeść? U mnie wygląda tak że z wierzchu jest chrupiąca, środek miejscami pusty, miejscami piękny lekki i puszysty no ale jest też ten "syrop żółty" na spodzie tam gdzie nie ma pianki 🙁

 41. Dzień dobry, nie wiem co zrobiłam żle, moja beza nie urosła i nie popękała ani trochę. Po ubiciu była lśniąca i sztywna, trzymała kształt. Ale w piekarniku zachowała identyczną formę jaką nadałam jej przed pieczeniem, jest sztywna, ma twardą skorupkę, w środku miękka, ale tak jakby nie była "puszysta", nic nie drgnęła….proporcje składników zachowałam, temperaturę też. Co zatem zrobiłam nie tak. Dziękuję za radę

  1. A może Pani załączyć zdjęcie, środka też? Zdjęcia można dodać po zalogowaniu się na blogu (założeniu konta). 

 42. Pani Dorotko proszę o pomoc beze robię już któryś raz z rzędu zawsze jest popękana ale ostatnio to już strasznie mi popękała, na jednej zrobiła się wręcz taka skorupa i jak włożyłam śmietanę to wszystko się zapadło, jaka może być tego przyczyna?

   1. Nie zwykły tort bezowy, dwa blaty do przełożenia śmietaną, pianka nie zniknęła, ale była mniejsza na jednym blacie bo u góry tak jak pisałam zrobiła się taka skorupka, która po nałożeniu śmietany zarwała się. Beza zawsze mi bardzo pęka, szczególnie na brzegach, Pavlovy jeszcze nie robiłam ale na pewno skorzystam z któregoś z Pani przepisów

     1. Pani Doroto piekłam 0,5 godziny w 120 stopniach i 2 godziny w 100 stopniach 2 blaty każdy Z 4 białek być może długo pieczona ale zawsze boję się że będzie gumowa i nie dająca się pokroić

     2. A próbowała Pani piec w wyższej temperaturze i krócej? Ja nigdy nie piekę w 100 stopniach. 

 43. Zrobiłam beze wyszła lekko zarumieniona ai chrupiąca udekorowalam górę tortu tj. Położyłam na kremie i przechowywana w lodówce beza zrobiła się miękka i ciagnaca co poszło nie tak ???

 44. Witam Pani Doroto, moje pytanie brzmi czy pavlovą mogą jeść kobiety ciężarne? Pytam ze względu na tą piankę w środku, która jest tak jakby "niedopieczona " i mam obawy jeśli chodzi o salmonelle. Bardzo proszę o odpowiedź.

  1. Według mnie jest bezpieczna, jeśli oczywiście pianka jest upieczona, a nie podchodzi płynnym białkiem. 

   1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Uwielbiam Pani bloga, nigdy się nie zdarzyło żeby coś mi nie wyszlo z Pani przepisów, A do niektórych wracam nie raz bo wiem że są niezawodne. Dziękuję i pozdrawiam.

  2. Aby uniknąć salmonelli, każde jajko które ma być wykorzystane na surowo, sparzam przez 10 sekund we wrzątku a po rozbiciu od razu wyrzucam skorupki i myję ręce ciepłą wodą. Robiłam tak wiele razy, jajka używane były do kremów i lodów i jeszcze się nie zdarzyło żeby się ktoś pochorował. Pozdrawiam

 45. Ja za każdym razem robię inaczej bezę , tzn składniki rzecz jasna te same 😉 Ale przy małych dzieciach nie zawsze można tak jak sobie człowiek zaplanuje,a więc czas ubijania jest różny,robię to blenderem także obroty od początku do końca są takie same,a także nie ubijam bez przerwy,te zwykłe się zdarzają 3-4 razy 🙂 Zawsze wychodzi, raz pęka bardziej,raz mniej, raz jest więcej pianki raz mniej,ale TEN smak…. 😀

 46. Pomocy 🙁
  Zwracam się do Specjalistki bo mam jeden problem z bezą od samego początku – wysoką, dobrze ubitą, wkładam do piekarnika 30 min 150 st
  Ładnie rośnie
  Następnie zmniejszam do 100 st na 2,5 godziny. W tym momencie bez opada i robi się płaski placek ;( co robić???

  1. Nie wiem, co robi Pani nie tak. Może za niska temp. pieczenia w Pani piekarniku? Czy piecze Pani Pavlovą w taki sposób? 

 47. Pieklam makowca z beza na wierzchu. Niestety beza jest miekka :/ czy da sie jeszcze to naprawic,np wstawic z powrotem do piekarnika do suszenia,czy juz sie poddac? 😉

 48. Trochę za późno przeczytałam ten poradnik, ale wypróbuję następnym razem wszystkie rady. Mam tylko pytanie. Piekłam ciasto, na które nakładało się już gotowa bezę i musiałam ją z blachy przenieść. Jak to najlepiej zrobić? Mój błąd był, że bezę piekłam na papierze. Beza była wilgotna w środku i od spodu, rozesłała się.

  1. Można piec bezę na papierze, zawsze to robię. Jeśli jest dobrze upieczona (też od spodu) to bez problemu odstaje od papieru.

 49. Witam serdecznie.

  Chciałbym kupić swojej szalonej kulinarnie dziewczynie termometr cukierniczy z zastosowaniem głównie do bezy włoskiej. Nigdy nie zajmowałem się pieczeniem bez, nie znam się na tym w ogóle i przyznam się szczerze, że internet mnie pokonał. Nie jestem w stanie wybrać takiego, który byłby odpowiedni do tego produktu (oraz firma), dobry jakościowo i przede wszystkim jakie powinien mieć funkcje, cechy, (szpikulec, sonda; rtęciowy, cyfrowy; do mięs, grilla…) etc.

  Jeżeli o mnie chodzi to taki termometr powinien być:
  – w zakresie min. 0-300st. Celsjusza,
  – ze stali nierdzewnej,
  – cyfrowy.

  Czy iść klasycznie w model BIOWIN 185709, czy zdecydować się na taki duży ekran jak np. Gefu Handi? Czy ta wysoka cena jest adekwatna do jakości tego termometru?

  Bardzo proszę o pomoc, bo jestem w kropce, a mam ochotę na te bezy. :<

  Pozdrawiam słodko,
  Mateusz

  1. Nie pomogę… ja mam po prostu najtańsze – zarówno rtęciowy jak i cyfrowy (tani chiński). Sugerowałabym się opiniami w internecie, można sprawdzić np. na amazonie. Myślę, że wszystkie spełniają swoją podstawową funkcję, czyli mierzenie temp. ale jeśli ma być dodatkowo ładny można pójść w firmę i zrobić piękny prezent :). 
   pozdrawiam!

 50. Robiłam pierwszy raz i wyszły super. Trzymałem w piekarniku 90 minut bo chciałam aby były całkiem suche. Osobiście nie lubię ciągnącego środka.

 51. Czy upieczoną bezę pavlovę (zaplanowane wykończenie śmietaną i owocami na następny dzień) lepiej przechowywać w lodówce czy temperaturze pokojowej?

 52. Może już było to pytanie ale przeczytałam ponad 300 komentarzy i nie znalazłam . Jaki jest sposób na to żeby pianka w środku Pavlovej była jak najgrubsza . Mnie wychodzi taka max 3 cm

 53. Witam serdecznie,
  Piekę szalotkę z bezą na górze. Po upieczeniu beza jest kruch i pyszna. Wyciągam ciasto z piekarnika po wystygnięciu oraz na noc ciasto przykrywam bawełnianą szmatka- może to błąd? Ale na drugi dzień beza jest miękka a nie krucha z delikatna "rosą" na wierzchu. Co robię nie tak? Proszę o pomoc.

 54. Nie mam pojęcia o co chodzi, ale wcześniej już milion razy robiłam Pavlovą i było wszystko ok.
  A teraz, trzy razy pod rząd beza była zważona. Białek nie przebiłam, były idealne. Beza też wyglądała idealnie, dopóki nie zaczęłam mieszać żeby wymieszać skrobie. Jak zaczęłam mieszać to beza wyglądała jak zważona, dopiero jak wymieszałam szybciej to zaczęła wyglądać choć trochę jak beza. Co zrobiłam nie tak?

  1. Niestety, nigdy wcześniej się z tym nie spotkałam by warzyła się przy dodaniu skrobi. Jeśli była dobrze ubita, nic nie powinno się dziać. Piana może się zwarzyć tylko w momencie ubijania bez cukru samych białek, na początku. Po ubiciu z cukrem kiedy piana jest gęsta i błyszcząca nic się nie dzieje. Czy nie było przypadkiem upałów?

    1. Właśnie nie powinno. Często robię bezę latem i nigdy nic takiego się nie przytrafiło. Ale w sumie nie wiadomo…

 55. Dzień dobry:) a ja mam pytanie do wszystkich którzy używają ręcznego miksera. Jak długo ubijacie białka z cukrem? Ja zawsze dodaję drobny cukier, ubijam bardzo długo ok 20 min dodając cukier łyżka po łyżce i chyba jeszcze nigdy całkowicie cukier mi się nie rozpuścił… Czy za krótko ubijam ? czy może mój mikser ma za słabą moc? Co robię nie tak?

 56. Przeczytałam bardzo uważnie i do wszystkiego się zastosowałam. beza wyszła ideał nad ideałem… z wierzchu i w środku. W punkt! Natomiast miękki spód kompletnie. W ogóle nie był kruchy, więc przy nakładaniu na talerzyki beza wyglądała okropnie (co nie zmienia faktu, że była pyszna!). Piekłam w 150 sttopniach 20 min, a potem w 100 stopniach jakies 3,5 – 4 h. Zostawialam do wystygniecia w uchylonym piekarniku na noc. Nastepnego dnia stala w temperaturze pokojowej szczelnie zamknieta. Podalam w ciagu dnia (po ok 15 h od zrobienia) i krem nalozylam bezposrednio przed podaniem. Co moglo zawinic??

   1. Właśnie ten piekarnik ma tendencję do przypiekania, więc bałam się temp 180 stopni. Powinno być dłużej w 150 stopniach? A własnie na jakim poziomie najlepiej? Ja ustawilam po srodku, grzanie gora – dol bez termoobiegu.

 57. ok, już znalazłam 🙂 trzeba wpisać żółtek zamiast żółtko czy żółtka w wyszukiwarce 🙂 pozdrawiam

 58. Witam.
  Robiłam już bardzo dużo bez
  Teraz zmieniłam piekarnik i robiłam dla znajomej tort bezowy (2blaty)i się poprostu rozplynela (była przełożona frużelina, śmietaną z mascarpone)
  Beza była z zewnątrz krucha(bardzo, bardzo krucha i w środku pianka)
  Włożyłam ja do piekarnika nagrzanego do 150 i od razu zmieniłam na 120 na 30 min później 2,5 godz 100stopni

  Co mogłam zrobić nie tak (że była taka bardzo krucha, taka delikatna)

 59. Witam mam taki problem mianowicie robie beze z masą z smietanki 30% i serka mascarpone czasem na wierzch daje troche masy krowkowej i za kazdym razem ulubione owoce typu jagody maliny za pierwszym razem beza wyszła super natomiast z każdym kolejnym razem coraz gorzej mimo że wszystko robie tak samo dziś tak mi urosła ze pękła i aż w środku zrobiła się dziura i musiałam ja ze tak napisze poskładać ubijam ja bardzo dokładnie nie wyczuwam cukru kiedy ja kosztuje a po upieczeniu jej na spodzie blachy jest tak jakby ciągnący się brązowy cukier dlaczego pierwszym razem wyszła cudna a teraz nie i drugie pytanie co zrobić by w środku była krucha bo obecnie wychodzi mi z zewnatrz krucha a w środku pianka mimo że długo ja susze pozdrawiam

  1. Beza Pavlova z zewnątrz powinna być krucha a w środku piankowa. Im dłużej pieczona tym pianka bardziej ciągnąca, a pieczona bardzo długo – cała krucha. 
   Prosiłabym używać znaków interpunkcyjnych, dość ciężko mi się czyta Pani komentarz.
   pozdrawiam

 60. Czy beza włoska nadaje się do tarty z kremem na bazie mascarpone? Chodzi mi o to, czy nie rozpuści się jak zwykła beza francuska?

 61. Proszę o pomoc. Bezy wychodzą idealne, są kruche w środku. Lecz za każdym razem po niecałym tygodniu przechowywania ich w szczelnie zamkniętym pojemniku, robią się gumowate ( a chowam je po upieczeniu, tuż po wystgnięciu). Co mogę zrobić, aby wydłużyć ich czas przechowywania?

  1. Wygląda na to, że w jakiś sposób dostaje się do nich powietrze, inaczej by nie miękły…może są nie do końca wysuszone? W środku nie może być w ogóle pianki ani ciągnącej się ani puszystej, powinny być całe suche i kruche.

  1. Opadłaby i tak, nawet bez uchylania piekarnika. Najprawdopodobniej został popełniony błąd podczas ubijania białek. Tak dużo czynników ma wpływ, że ciężko mi wskazać, co mogło pójść nie tak. Proszę prześledzić dokładnie notkę powyżej. 

 62. Pani Doroto, ostatnio przy okazji robienia Malinowej Chmurki moja beza zachowała się przedziwnie-ladnie się ubiła ale po dodaniu kilku łyżek cukru (pojedynczo, tak jak zalecane) zrobiła się tak mega gęsta że ledwo mogłam ja dalej ubijac..co mogło być przyczyną? Pierwszy raz miałam taki problem, ostatecznie beza wyszła jakby ciągnąca się, nie krucha, mimo całonocnego suszenia. Będę wdzięczna za podpowiedź bo malinowa chmurkę uwielbiamy cała rodzina

  1. Ogólnie to zauważyłam różnice w robieniu bezy i użytego cukru .Ja daję zwykły kryształ nie drobny i tak : kupiłam klasyczny ogólnopolskiej dostępny cukier buska paczka z niebieskim paskiem polskie zakłady cukrowe i beza po ubiciu nie była idealna ,nie trzymala wzoru że tak powiem .Druga zrobiłam z cukrem też ogólnie dostępnym takie całe ciemno niebieskie opakowanie i beza byka jak zwykle idealnie ubita .Powtórzyłam pieczenia na obu cukrach i znów to samo ,na tym w białej torebce beza byka kiepska .Czyżby oszukiwali na cukrze ?

 63. Kochana Dorotko ,pytanie na wagę złota .Czytałam porady wyżej ale chcę się upewnić .Piekę Pavlova z Twojego przepisu na białą Pavlova ,na zamówienie .Ostatnio mam ich tyle że piekarnik nie nadąża .Pytanie pierwsze bardzo ważne ,czy dobrze zrozumiałam że ta beze na Pavlova mogę upiec szybciej ,dzień lub dwa i przechować w zamkniętym piekarniku lub pojemniku do ciasta ? Pytanie drugie ,jaki krem maślany do niej pasuje ? często ludzie dojeżdżają do mnie kilkanaście km i nie wiem czy nie lepiej robić im Pavlova na maślanym kremie .

  1. Można, ale im później upieczona tym lepiej. Lepiej więc 1 dzień przed niż 2 dni przed. 
   Krem maślany niestety zupełnie nie pasuje do Pavlovej, jest zbyt ciężki. 

   1. Kurcze zapomniałam jeszcze spytać ,widziałam gdzieś przepisy z termoobiegiem .Czy spróbować upiec dwie na raz ? Coś tam piszą że po 40 min zamienić blachy by ta z góry była na dole – nie opadnie jak otworze w trakcie pieczenia i ruszę ?.Ale wolę Ciebie się dopytać .Próbowałaś kiedyś ,jesli tak czy z resztą postępujemy tak samo ? Wiadomo termoobieg to trzeba dać niższa temperatura .Ja piekę zawsze gorna i dolna grzałka pierwsze 5 minut 175 ,potem obnizam do 150 i pieke 1h45min .Nie sądziłam że będzie takie zainteresowanie Pavlova a teraz drugi piekarnik chyba sobie wstawię ale gdzie ,w piwnicy ? :))))

    1. Można, ale raczej ciężko by się zmieściły i upiekły idealnie w takim domowym piekarniku. Co innego w specjalnych piekarnikach w cukierniach. Raczej nie polecam zmiany blach i ruszania podczas pieczenia. 

 64. Witam Pani Dorotko! Ostatnio jadlam u kolezanki przepyszne bezy. Sama nigdy nie robilam. Od lat korzystam z Pani ksiazek i bloga i chcialam zapytac, ktory przepis poleci Pani dla osoby poczatkujacej jesli chodzi o bezy. Pani poradnik odnosnie bezy przeczytalam i bedzie on moim drogowskazem w stawianiu pierwszych krokow podczas pieczenia bezy. Dziekuje bardzo za porady i pomoc. Pozdrawiam.

 65. skoro pieke wg tego przepisu to jakim cudem temperatura piekarnika jest zbyt wysoka? w przepisnie nie bylo mowy o zmniejszaniu temperatury w razie gdyby beza sie robila brazowa :/ akurat mnie wyszla brazowa. mozliwe, ze niedokladnie sie cukier rozpuscil gdyz dalam zwykly bo taki mialam

 66. witam 🙂
  pytanie z natury tych niedoczytanych – pieczenie – ile czasu w jakiej temperaturze, suszenie ile czasu w jakiej temperaturze ? 🙂

 67. Mam piekarnik gazowy.Na pokrętłach nie ma zaznaczonych temperatur tylko numery od 1 do 9 .Na jaki numer nastawić by się nie spaliła. Ostatnio nastawiłam na 2 I była brązowa.Na jakiej wysokości ustawiona blaszkę.

  1. Musisz poznać swój piekarnik, to jedyne wyjście. Proszę wypróbuj w takim razie na 1. Blaszkę ustawiłabym na środek.

  2. Też mam taki piekarnik. Przy pieczeniu bezy ustawiam na 1 i dodatkowo po ok 30 minutach pieczenia uchylam drzwiczki wkładając w nie drewnianą szpatułkę.

 68. Mam pytanie- piekłam dzis dakłasa w nie swoim piekarniku i po raz pierwszy beza po upieczeniu się (wyrosła pięknie) i uchyleniu piekarnika opadła (białka na pewno nie były przebite). Na zewnatrz jest krucha. Jest szansa, że będzie jadalna? Oczywiscie pechowo, bo ma być tortem urodzinowym mojego chrześniaka 🙁

   1. Dziękuję za odpowiedź – okazała się być prawie tak dobra jak te w pełni udane 😉 Goście i tak byli zachwyceni!

 69. A czy jeśli mam zamrożone 2 białka to czy za jakiś czas np za tydzień mogę do nich dołożyć kolejne? Czy lepiej do nowego pojemnika? I druga sprawa czy białka przed mrożeniem trzeba schłodzić w lodówce?

 70. P.Doroto w opisie najczestszych problemow nie zauważyłam żeby była wzmianka na temat wypływania cieczy w trakcie suszenia. Taki syrop żółty. Nie zawsze tak jest, ale interesuje mnie jaka moze byc tego przyczyna.
  Dodam, że wszystko robię zgodnie z instrukcją, białka nie są przebite, proporcje zachowane, beza jest dobrze napowietrzona trzyma kształt i fason nawet przed suszeniem moznaby ją kroić nożem

  1. Mi też się czasem zdarza. Według moich obserwacji mogą być 3 przyczyny takiego stanu:
   1. użycie zbyt grubego cukru i/lub nierozpuszczenie go do końca w bezie podczas ubijania
   2. pieczenie w zbyt niskiej temperaturze
   3. używanie mrożonych białek
   Proszę nie ubijać piany tak mocno, by można ją było kroić nożem. To błąd, jest ubita zbyt mocno.

   1. Mnie się dzisiaj drugi raz zdarzyło – i potwierdzam, myślę że u mnie to powód nr 2. Piekłam z innego przepisu niż zwykle, w 120 stopniach (1 i 3 w tym przypadku nie zachodzi) i popłynęło…

 71. Hej, na święta chciałabym przygotować mini-pavlovy. Zapraszam do siebie moją przyszłą teściową (tzn. mam nadzieję, że nią kiedyś zostanie ;P), dlatego bardzo mi zależy na dobrym efekcie. Pomyślałam, że wersję mini będzie łatwiej kontrolować i ocenić stan niż w przypadku bezy pełnowymiarowej. Czy może się mylę? Mam kilka pytań technicznych:
  – czy można zrobić pavlovą z bezy włoskiej? – skoro taka beza ma być potem bardziej odporna na błędy podczas pieczenia to może warto? mam piekarnik gazowy, w którym bardzo trudno kontrolować temp.
  – lubię cukier trzcinowy (i kokosowy), czy z którymś z nich wyjdzie równie dobra pavlova jak ze standardowym cukrem?
  – kupiłam kamień winny – wykorzystać czy nie? W przepisach na stronie raczej się nie pojawia : /
  Będę wdzięczna za pomoc!

  1. 1. Polecam jednak mini-pavlovą przygotować i piec tradycyjnym sposobem. 
   2. Nie próbowałam. Teoretycznie z trzcinowym nie powinno być problemów, zmieni się tylko kolor i smak bezy.
   3. Można, nie ma problemu :). Zamiast soku z cytryny/octu.
   pozdrawiam!

  2. Słyszałam kiedyś ze jak doda się cukier trzcinowy to masa na bezę będzie mniej stabilna i może się rozlewać 🙂

 72. Pani Doroto, pytanie – Pavlova wysuszona jak zwykle, delikatna chrupka, idealna. ‚Nadziana’ kremem z mascarpone i śmietanki, na wierzchu oczywiście owoce. Po rozkrojeniu, upływie czasu – powiedzmy kilka godzin – podchodzi płynem (woda, cukier?). Czy jest jakaś szansa żeby temu zapobiec? A może jednak coś robię nie tak?

  1. To całkiem normalne, po kilku godzinach od nałożenia bitej śmietany beza zaczyna się rozpuszczać. Nie można temu zapobiec, dlatego nakładamy krem przed podaniem.

 73. Moja beza właśnie się piecze / smuci mnie tylko fakt , ze nie ma podpowiedzi co do piekarników gazowych bez temperatury , bardzo starego typu – chyba z ery kamienia łupanego – i teraz kiedy zmienić temarature na 70 stopni i jak długo piec w tem 150 jak to sprawdzić

 74. A ja nareszcie w nowym piekarniku piekłam czas i temp wg przepisu i wyszły piękne,chrupkie na zewnątrz i piankowe w środku,ale problem zaczął się przy jedzeniu ,są ciągnące w środku i w trakcie jedzenia obklejają zęby ,czy tak powinno być??? Bezy ze starego piekarnika zawsze mi opadały ,musiałam suszyć 3 godz,ale były kruche,z cukierni tort bezowy ma całkiem inna konsystencję jakby była mąka, są bardzo sypkie i bardzo niedobre jak dla mnie.
  Jaka w końcu beza ma być?Acha bezy które robiłam to mini pavlowa.

  1. Każdy piecze bezę jaką lubi. Powinna być piankowa w środku (Pavlova). Jeśli się ciągnie oznacza to trochę zbyt długie pieczenie. 

   1. Czy dobrze rozumiem , jeżeli jest pianka,ale ciężko się kroi i w buźce zamienia w mordoklejke to za długo suszona?Ciężko zrozumieć jaka powinna być prawidłowa,najlepiej jakby się dało spróbować Pani bezę

 75. Witam, a mi podczas pieczenia pleśniaka beza urosła i jeszcze nawet nie wyjęłam z piekarnika bo jeszcze miała sie piec 10 min i opadła tak, że po wyjęciu w środku zrobiła się taka szklista. Zawsze mi troche opada, ale to juz po wył piekarnika, ale nie tak spektakularnie jak dziś i nie jest szklista. Jak mogła być przyczyna?

 76. Witam 🙂
  Pani Doroto, proszę tego komentarza nie dodawac oczywiście, zauważyłam błąd ortograficzny w tekście i pomyślałam, że lepiej to poprawić bo czasem nam takie rzeczy umykaja. ..
  Cytuje: "Jesli biszkopt nie urośnie, winą należy obarczyć nieprawidłowo ubite białka – nie ubite dostecznie lub ‚przebite’." W tym wypadku nieubite powinno być razem 🙂
  Pozdrawiam i biorę się za bezę 🙂

 77. Ja mam taki problem i pytanie.
  Za każdym razem gdy robię bezę, nie pęka mi ona W OGÓLE.
  Nie wiem czy to dobrze czy źle, bo w środku i na zewnątrz jest idealnie chrupka – taka, jak lubię, jednak uważam, iż pęknięcia dają jej taki cudny rustykalny wygląd i brakuje mi tego,
  za to beza rozrasta mi się o około 1/3 swojej początkowej objętości.
  Może to być kwestiazbyt długiego ubijania? A może zmniejszyć ilość cukru? Daję 150g cukru pudru na 3 białka. Pozdrawiam pięknie, czekam na odpowiedź!

 78. Pani Dorotko czy mogę upiec bezę z przepisu na białą pavlovą dzisiaj i podać ją w niedzielę wieczorem ?
  Trzymać ją wtedy przez weekend w zamkniętym piekarniku ?
  Pozdrawiam 🙂

  1. Można. W zamknietym piekarniku lub pojemniku na ciasto, zamkniętym, w temp. pokojowej. 
   pozdrawiam 🙂

 79. Czy podczas pieczenia bezy można otwierać piekarnik i sprawdzać czy jest chrupka? Czy nie spowoduje to opadnięcia bezy? Jak najlepiej sprawdzać, by beza nie opadła?

 80. Pani Doroto, jutro będę piekła moją pierwszą Pavlovą 🙂 Mam pytanie, czy lepiej upiec ją na folii aluminiowej(jeśli tak, to którą stroną na zewnątrz) czy na papierze do pieczenia? czytałam w komentarzach, że beza może się przykleić, a nie posiadam żadnej maty teflonowej ani nic z tych rzeczy.

  1. Na papierze do pieczenia. Jeśli papier jest dobrej jakości a beza dobrze wysuszona (nie mokra od spodu) będzie dobrze :).

 81. Gdyby ktoś pytał czy da się zrobić bezę bez cukru, otóż DA SIĘ 🙂 Wykonałam bezę na erytrolu (wcześniej zmieliłam go na proszek).

 82. Witam. To ja ,od tej bezy szwajcarskiej.Znalazlam przepis i wyszla super,jedyne co musialam zmienic to temperature suszenia ,moj piekarnik strasznie pali i ja suszylam w 80° C. Ale ja tu z kolejnym pytaniem,czy slyszala pani o bezie z dodatkiem galaretki (proszku)? Na Pinterescie znalazlam taki przepis i zastanawiam sie co daje ta zelatyna? Chyba sa bardziej trwale? Tu przepis: http://www.mind-over-batter.com/sweet-situations/jell-o-meringue-cookies/
  To juz "wariacje" na temat…ale jak znajdzie pani czas to prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.k

  1. Taki przepis widzę pierwszy raz, ale uważam, że galaretki nie pieczemy, więc nie będę próbować. Lepiej dodać po prostu barwnika i ekstraktu do bezy.
   pozdrawiam 🙂

 83. Witam, proszę o poradę ponieważ w notce o bezie jest napisane że pavlową najlepiej studzić w uchylonym piekarniku (z drewnianą łyżką) a w poradach na samym końcu : "studzona przy uchylonych drzwiczkach (najlepiej studzić ją w zamknietym, stygnącym piekarniku)" to jak najlepiej? do tej pory stosowałam tą metodę z łyżką ale teraz to już nie wiem:(

 84. Pani Dorotko, chcialam zrobic bezy na bezie szwajcarskiej,czy moze pani dodac wiecej technicznych informacji na ten temat? Bo jak pani pisze,taka beza jest mniej kaprysna niz ta francuska.Czy tak po prostu podgrzac bialka z cukrem i ubic? Nie ma jakis "zagrozen" czy "pulapek"?

 85. Witam,
  pierwszy raz robiłam bezę- była dość płynna po wyłożeniu na blachę i nie mogłam nadać jej kształtu. Po upieczeniu w 120 stopniach przez 1 godzinę, wypłynął z niej cukier… Czy przyczyną mogło być zbyt szybkie dodanie cukru (pudru)?

 86. Pani Doroto, dostosowałam się do wszystkich wskazówek przy pieczeniu bezy. Tymczasem bezą, którą upiekłam wczoraj, mogłabym kogoś zabić- twarda jak skała i w środku pusta. Dlaczego?
  Wstawiłam ją do nagrzanego piekarnika na 150 st, po 5 minutach zmniejszyłam temp. do 110 st i tak ją piekłam przez 1,5 h. Wiem, że kwestia ustawień temp zależy od piekarnika, ale dlaczego beza wyszła taka twarda?
  Białka miały temp.pokojową.

  1. Mogła być za długo pieczona – czy to była Pavlova? Jeśli pianka znika ze środka zazwyczaj to oznacza za długie pieczenie/w za wysokiej temperaturze.

 87. Witam,
  Zawsze robiłam bezę zwykłym mikserem i wychodzily cudowne, ale mam preblem.z ręką i bardzo ubijanie mnie męczyło. Kupilam więc robota planetarnego. Niestety ubijanie tym robotem białek kończy się albo tak bardzo napowietrzonymi i ubitymi białkami, ze beza bardzo rośnie i bardzo opada albo ubija się slabo i itak opada… co ja robie źle… planetarnym robotem ubijam bialka ok 7 minut… może za krotko, albo za mocne obroty na początku?powiem jeszcze że za kazdym razem idealnie cukier się rozpuszcza.

  1. Witam też mam robota planetarnego i zawsze wychodzi super czy to bezy czy biszkopt, nigdy nic nie opada. Ja mam taki sposób że stopniowo zwiększam prędkości. U mnie jest 7. Zaczynam od 1 i na każdej prędkości robię tak jakby jeden obrót końcówki w misie, trudno mi to opisać. Potem na 2 itd aż do 7. Białka ubijaja mi się bardzo szybko, nie wiem czy na tej najwyższej prędkości miksuję ok minuty ale krótko i wtedy cukier bardzo po woli łyżka po łyżce. Mam metalową misę i generalnie wszystko jakoś lepiej mi tu wychodzi niż wcześniej jak miałam ręczny mikser.

 88. Upieklam ciasto z Pani bloga – ciasto z porzeczkami i beza. Wypiek byl wg mnie udany, i w smaku i w konsystencji wszystkich warstw. Niestety w dniu nastepnym beza stala sie miekka i gumowata a jej powierzchnia pokryla sie rosa. Ciasto trzymane bylo pod plastikowym kloszem.

  1. Witam. Moim zdaniem jest to calkowicie normalna reakcja. W wielu komentarzach Pani Dorota pisze iz nalezy robic w dniu podania.

 89. Witam.
  Mam piekarnik gazowy i problem tkwi w tym że najniższa temperatura to 130 . Tak więc piekłam pavlove w 160 C a potem zmniejszyłam do najniższej czyli do 130. Nie opadła jest lekko beżowa, chrupiąca z zewnątrz ale nie wiem jaka jest w środku. To moja pierwsza pavlova . Teraz stygnie w piekarniku. Zobaczę efekt końcowy rano. To ma być niespodzianka dla przyjaciółki 🙂

   1. Mnie wlasnie taka miękka i gumowa wychodzi 🙁 Cóż powinnam poprawić … dzisiaj już druga partie próbuje 🙁

 90. Pani Dorotko to trochę mi pomogło te Pani rady ale chciałabym sie dowiedzieć co robię nie tak poniewaz chciałabym robić ciasta torty z beza ale niestety beza mi nie wychodzi bo po pierwsze przywiera do papieru i juz wtedy brzydko wyglada jak ja oderwe a po drugie czesto podczas suszenia wypływa mi cukier czy takk powinno byc? 🙁 jedyna beza jaka mi wyszła to z tarty cytrynowej z bezą od Pani 🙂 była pychotka rodzinie smakowała zjedli ją ze smakiem !

  1. Może beza nie jest dobrze dosuszona od dołu, może trzeba zmienić papier do pieczenia. Cukier wypływa jeśli temp. jest zbyt niska lub jeśli nie był dobrze rozpuszczony w bezie podczas miksowania (lub za gruby).

 91. Witam, robię właśnie bęzę z suchych białek. Pierwszy raz ever, ale do tej pory wszystkie wychodziły niedopieczone od spodu. Z góry ładne, popękane, a pod spodem guma. Nie mam piekarnika z górną czy dolną grzałką jest tylko jakby jeden palnik na dole na środku (jakiś taki tutejszy wynalazek, mieszkam w UK ). Próbowałam różnych ustawień, wyżej, niżej, dłużej, krócej i kto wie co jeszcze efekt zawsze ten sam 🙁
  Więc dziś suche białka, ale właśnie dodaję cukier (po odrobince) i piana staje się naprawdę bardzo gęsta. Coś to chyba nie tak, bo jeszcze nie dodałam nawet połowy cukru a piana już prawie jak zimny budyń. Jakieś sugestie, proszę ?
  Kasia

    1. Nie piekłam nigdy Pavlovej z białek w proszku, nie mam doświadczenia. Piekłam jedynie z płynnych białek pasteryzowanych, ale te się zachowują jak zwykłe białka. Czy inne ciasta też się nie dopiekają od spodu? Trochę to dziwne, skoro właśnie palnik jest na dole.

 92. Pani Doroto! Mam taki kłopot z pavlovą że nie dopieka mi się spód! Wszystko jest ok, białka fajnie ubite, z wierzchu upieczona (dość mocno popękana ale to nie przeszkadza), w środku piankowata jednak spód nie jest ani trochę "ścięty" – również jest piankowaty. Nie da się pavlovej ściągnąć z papieru do pieczenia ponieważ dół jest nieupieczony..Za pierwszym razem suszyłam 1h 45min w 110st C, następną piekłam 60 min w 150st C i ta wyszła lepiej ale dół wciąż nie ścięty i nie chrupiący. Co mogę robić nie tak? Pozdrawiam

  1. A na jakich ustawieniach piekarnika Pani piecze? Jak daleko od grzałki dolnej? Czy grzałka dolna działa dobrze?
   pozdrawiam

   1. Pierwszą piekłam na środku, drugą na dole. Piekarnik jest stosunkowo nowy i nie było do tej pory kłopotów z grzałką dolną. Dziś np piekłam biszkopt i wyszedł normalnie 🙂 Nie wiem zatem co może być przyczyną…

 93. Moja beza jest pięknie krucha na zewnątrz, jednak bardzo trudno sie ja kroi, środek -pianka jest podobna do waty cukrowej gdy sie ja weźmie w palce, taki jakby lepiący , gdzie popełniam błąd, a możne tak ma być?

 94. Czy ktoś z doświadczenia może mi podpowiedzieć w sprawie przechowywania blatów bezowych do tortu? Potrzebuję aż trzech na sobotę, a mogę piec jeden dziennie. Czy można zacząć już w środę? Nie będzie to za długo?

  1. Witam. Ja często piekę po 2 bezy na weekend i z reguły zaczynam już w czwartek (piekę 1 dziennie ponieważ stygnie całą noc w piekarniku), po czym przechowuję blaty w suchym pomieszczeniu, bo przekładam je wszystkie bitą śmietaną dopiero w sobotę, kilka godzin przed podaniem – tak więc myślę, że spokojnie można zacząć już w środę jeśli jest taka potrzeba. Pozdrawiam.

 95. Po upieczeniu środek bezy delikatnie opada, ok zostają ładne boki tylko kruszą się i łamią
  Druga sprawa po nałożeniu śmietany ubitej i borówek przykrywam kolejnym.blatem z bezy a one miękną
  Zostawiam w lodówce w pojemniku do tortu
  Co robię nie tak??
  Pomocy bo w piątek mam ją zrobić na 30 rocznicę ślubu rodziców i nie chce wtopy 😉

  1. Beza zawsze lekko opada, taki jej urok :-). Kruszenie może zależeć od dodanych składników lub długości pieczenia bezy. 
   Kremem należy przełożyć przed podaniem lub tego samego dnia wcześniej. W lodówce beza z kremem reaguje i rozpoczyna się proces rozpuszczania bezy, to naturalne. Nie dzieje się tak tylko w przypadku kremów maślanych, te wytrzymują dłużej z bezą.

 96. Dzien dobry. Robilam bezy kilka razy i nawet ze dwa razy w miarę mi wyszły, ale sama nie wiem dlaczego, bo pozostałe próby to porażka. Nie chodzi mi o kolor, chrupkosc, przywieranie, zjem każde, ale dlaczego się rozplywają???? Ubite tak, że po przekręceniu miski "do góry nogami" nic nie spływa, a jednak, po jakichś 5. minutach, beza w piekarniku rozpływa się :-(((( Nie ma mowy o 140 stopniach, piekę w 90, najwyżej, co jest uciążliwe, bo długo to trwa. W tej temperaturze wychodzą jako tako, czyli nie ropuszczają się całkiem. Co robię źle? Czyżbym je "przebijała"? Pozdrawiam

  1. Nie wiem… nie spotkałam się nigdy z takim problemem, by rozpływała się podczas pieczenia, nie wcześniej.

   1. Mama ten sam problem. Piana jest piękna. Sztywna i błyszcząca. Nawet po ubijaniu w plastikowej misce. Po nałożeniu na blachę i włożeniu do piekarnika po prostu się rozjeżdża. Co prawda nie na całkiem płaski placek, ale traci połowę wysokości.

 97. Dzień dobry:) czy ubijanie białek z cukrem musi być na najwyższych obrotach miksera? mój ostatnio poszedł z dymem;) ale pavlowa udała się rewelacyjnie;)

 98. Witam, zastanawiam się czy włoski krem maślany wyjdzie jeśli do syropu cukrowego dodam mniej cukru? Robię tort na pierwsze urodziny syna, a my raczej z tych mniej słodkich rodzin 😉

 99. a ja się zastanawiam czy jest szansa, że wyjdzie mi włoski krem maślany jeśli zrobię mniej słodki syrop cukrowy? Robię tort dla synka na pierwsze urodziny, a my raczej z tych mniej słodkich rodzin 😉

 100. Dzis zrobiłam pierwszą bezę, z zewnatrz super chrupka, a wewnatrz (sam środek) glutowata jak krówka. Nie wiem co źle zrobiłam. To były dwie mniejsze z 4 białek. Najpierw 10 minut 160 st termoobieg, późnj 1,5 godziny 130 st. góa i dół i suszenie w piekarniku do rana.
  po upieczeniu syn otwierał piekarnik.
  Co może byc tego przyczyną?
  Inga

   1. Mały bezy wychodzą mi w miarę. Mam jednak problem z blatami. Robią się właśnie takie jak krówka. Stosując sie do zasad pieczenia z przepisu blat jest miękki jak mus, a przedłużając czas robi się ciagnacy glut- czy taka konsystencja jest w ogóle jadalna?

 101. Pani Dorotko mam pytanie, czy jeśli nie mam drobnego cukru mogę użyć do Pavlovej zwykłego lub cukru pudru czy to skaże mnie na porażkę? I na co przy takiej zamianie powinnam zwrócić szczególną uwagę? Z góry dziękuję za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam uwielbiam Pani bloga 😉

  1. Można użyć zwykłego i cukru pudru pół na pół. Trzeba dłużej ubijać zwykły cukier, by się rozpuścił w pianie bezowej, poza tym będzie idealnie :).
   pozdrawiam

 102. Dzień dobry! 🙂 Chciałabym upiec mini pavlovy, które w środku byłyby piankowe. Wielkością jak Twoje gniazdka bezowe z frużeliną wiśniową, ale chciałabym uzyskać śliczny piankowy środek tak jak w twoich tortach pavlovych. Kiedy piekę gniazdka uzyskuję super kolor i skorupkę, ale ‚masa’ w środku skorupki jest bardziej ciągutką- mordoklejką – jest pyszna, ale ciężko się ją kroi i nabiera łyżeczką. Zastanawiają mnie jeszcze dwie kwestie- dodatek albuminy – tak czy nie? I jak przechowywać takie pavlovy z piankowym środkiem przed nałożeniem kremu i owoców? Chciałabym upiec większą partię i serwować ją przez trzy dni, a nie mam możliwości piec codziennie 🙁 Czy mogę przygotować gniazdka, które nie są suche na wiór i codziennie nakładać na część z nich bitą smietanę i owoce ? 🙂

 103. Dzień dobry. Bezę nauczyłam się piec od Pani, wyszła już za pierwszym razem i wychodziła zawsze, aż do dziś.. Po 1,5 godzinnym suszeniu jest miękka – czy jest szansa na dosuszenie jej?
  Pozdrawiam, Paulina K.

 104. Zupełnie nie zgadzam się z plastikowym naczyniem. Dzis ubilam beze w pojemniku po serze sernikowym, takie kg wiadereczko.

  Wyszła świetnie.

 105. No właśnie wstawiłam w 180stopni i po 5 min zmniejszyłam nawet na 130 ..

  biała jest, ale czy będzie pinakowa? Dam znać

 106. No i kolejna klapa… beza beżowa z wierzchu, od spodu nie przypalona… a w środku ciemna brązowa i sucha … jeszcze jedno podejście 🙁 albo oszaleję

 107. Piekę już dziś drugi raz (3 białka, 300g cukru troszkę w mikserze zmielony cukier bo mam gruby kryształ, łyżeczka octu i mąki ziemniaczanej) no i nie rozumiem co się dzieje… Niby piana ubita dobrze, cukier dosypuje po łyżce, sztywna, gładka, błyszcząca i klops… 180° po 10 minutach zmniejszyłam na 140° kolor był prawie biały, zaczęła ciemniec więc zmniejszyłam jeszcze odrobinę temperaturę no i opadła cała oklapła
  Pieke góra- dół bez termoobiegu- moja kuchenka nie ma termoobiegu
  Czy źle ubita piana, czy coś z piekarnikiem…

  1. W Twoich proporcjach jest bardzo dużo cukru. Standardowo przy robieniu bezy na jedno białko przypada średnio 50 g cukru. Spróbuj zmniejszyć jego ilość o połowę. Może to jego nadmiar powoduje tak szybkie rumienienie (karmelizacja) i zapadanie się.

   1. Hmm, to jedyne co przychodzi mi na myśl, to zbyt wysoka temperatura. Ja przeważnie piekę bezy od razu zaczynając od tej niższej temperatury, czyli np. 140 st. C bez termoobiegu (bo nie mam), i trzymam ciut dłużej, aż wierzch będzie suchy i chrupiący. Później studzę ją przez noc w piekarniku, wkładając drewnianą łyżkę między drzwiczki, żeby były lekko uchylone. Nigdy nie wyszła mi biała, raczej jasnobeżowa, ale w środku jest piankowa.

  2. No w końcu się udało
   [URL=http://www.fotosik.pl/zdjecie/186ae59a91e6261d][IMG]https://images81.fotosik.pl/556/186ae59a91e6261dm.jpg[/IMG][/URL]
   na wizus dobra…zobaczymy jak po rozkrojeniu

    1. odpowiedź zaspamowała wątek… dodało mi się jako kolejny komentarz a nie odpowiedź. 🙁
     wstawiłam w 180stopni i po 5 min zmniejszyłam nawet na 130 …
     W sumie to niewiem co pomogło… Przeleciałam wątki o bezie i komentarze
     odtłuściłam miskę, łopatkę, mieszadła miksera wacikiem w occie, użyłam zwykłego kryształu a nie c.pudru i dłuuuugo ubijałam każdą porcję cukru, zrobiłam mniejszy krąg, no i temperatura

 108. Dziękuję Dorotuś! Pomogłaś mi bardzo tym wpisem, od jakiegoś czasu nie wychodzą mi bezy, a przecież zawsze było dobrze, teraz wiem miska plastikowa w życiu bym na to nie wpadła. Jestem z Tobą od 2010 roku dzięki Tobie piekę pyszne ciasta, ostatnio nawet wstawiam do restauracji. Pamiętam gdy dostałam Twoją pierwszą książkę, to prawie dwa miesiące spałam z nią pod poduszką, to był czas kiedy dwa razy w tygodniu robiłam ciasto dla siebie i męża, czytałam wtedy każdy komentarz, każdą Twoją odpowiedź. Dziękuję Dorotuś że Jesteś!!! Trzymaj się dzielnie!!! PS. Sorki że tak długo.

 109. Witam, małe beziki piecze Pani w temperaturze 140ºC przez 45 minut. "Prawidłowa temperatura do suszenia powinna być znacznie niższa – nawet 70 – 80ºC." Chcę upiec blaty bezowe do tortu w tej niższej tem. 70 – 80ºC, ile czasu je piec?

  1. Każdy piekarnik piecze inaczej. Proszę zajrzyj do instrukcji swojego piekarnika. Jeśli chcesz suszyć w 70-80 stopniach – może nawet kilka godzin, trzeba obserwować, kiedy bezy będą już chrupiące i wyszuszone.

 110. Upiekłam swoją pierwsza w życiu beze z 10 bialek i suszona w temp 110* przez 3 godz następnie w 90 przez godzine. Beza z zewnatrz jest chrupka natomiast w srodku nieco miękka. Myślalam że po tak długim suszeniu bedzie całkowicie chrupiąca (taką uwielbiam) czy można ponownie ją wsadzić do pikarnika? Czy

  Chyba że w połaczeniu z kremem nie będzie czuć że środek jest miękki? Prosze o radę bo nie wiem jak dalej sie z nia obchodzic. Jak ja przechowac do jutra zeby zachowala swoją chrupkość? Krem zamierzam zrobić przed podaniem na święta 🙂 pozdrawiam serdecznie

  1. Urwało Pani komentarz. Tak, można je dosuszyć. Nie każdy krem nadaje się do bezy. Z jakiego przepisu na krem Pani korzysta?
   pozdrawiam

   1. Dziekuje za odpowiedż. Krem to smietanka 30% połączona z serkiem maskarpone 🙂 ogolnie beza z zewnatrz jest chrupka spod tak samo – nie opadlła, z wyglądu robi wrażenie jak na pierwszy raz 🙂 jednak srodek miekki (wydaje się że będzie ciągnący) boję się że jeśli wstawie ją jeszcze do suszenia to się nie zmarnuje? Czy lepiej zostawić tak jak jest ?

    1. Jeśli to jest Pavlova, ona ma taka być, miękka w środku. Niektórzy lubią bardziej dosuszone, ale piankowa to jest jej natura. Ciągnąca to już suszona dłużej. Zostawiłabym jak jest :). Krem nakładamy przed podaniem.

 111. Bardzo czesto pieke bezy (torty bezowe) i przyznam że zawsze wychodzily idealne ale ostatnio (ostatnie 4 które upiekłam) nie są chrupiace. Wszystko robię tak jak zawsze a beza wychodzi miekka (zawsze była chrupiaca i delikatna, kruszyly się brzegi i wierzch a w srodku była pianka). Wkładam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni z termoobiegiem i w momencie włożenia zmniejszam do 110 stopni i pieke 1,5h i zostawiam na całą noc w wylaczonym piekarniku. Uważam że temperatura nie może być wyższa bo beza przy tej temperaturze już nabiera bezowego koloru a jak pieke ją chociaż 15min dłużej to robi się ciagnaca w srodku i klei się do zebow. Nie wiem dlaczego moje idealne bezy teraz nie chcą chrupac i kruszyć sie 🙁

  1. Może wkładaj do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni, zamiast 180. Może zmieniłaś tryb pieczenia?

  2. Mam podobny problem, już kilka razy próbowałem zrobić dużą bezę z pianką w środku ale zamiast pianki wychodzi taki słodki, zbity glut, który klei się do zębów i bardzo źle się kroi. Wydaje się, że zmiana temperatury nie pomaga. Co zmienić? Dać mniej cukru? A może jest za dobrze ubita (ma konsystencję bitej śmietany)?

    1. Temperatura 180st przy będzie jest w większości piekarników mocno ryzykowna. Szczerze polecam cierpliwość- 120-130st na 15 min a potem 90-100st z czystym termoobiegiem na 2 godziny.

  1. Beze najlepiej suszyć na termoobiegu. Jest na blogu notka o pieczeniu idealnej bezy – na pewno warto przeczytać.

  2. Hahaha, byłam przekonana, że to wpis pod przepisem na bezy :), stąd moje odesłanie do notatki. Przepraszam za niedopatrzenie :).
   Jedno jest pewne: termoobieg lepszy.

 112. Dziękuję za przepis. Bezy robiłam pierwszy raz w życiu. Pięknie się wysuszyly. Nie zmieniły kształtu i były cudne. Bardzo dziękuję.

 113. A część mojej masy bezowe bez szwanku przeczekała noc na zapasowym stole w chłodnym garażu. Czyli się da. 😉
  Beziki upieczone rano były tak samo doskonałe jak te upieczone poprzedniego dnia. Pysznie chrupiące z wierzchu, delikatne w środku.
  Jestem szczerze zaskoczona wynikiem, bo to moje pierwsze w życiu podejście do bezy! 😀

     1. Aż mnie korci ale nie będę spamować
      Jest taki gif antonio z misiem a’la tajemnice brokeback mountain xD

     2. Dziewczęta drogie, nie bądźcie wredne i nie wyśmiewajcie big L. 🙂 Czy to wina Antonia, że ma słabość do młodego Salcesona, pardon, Misia?:)

      PS. Tamalina, Twój batalion bezowy prezentuje się naprawdę okazale!:)

     1. A ja juz wiem ktory to , to ten ze zdjecia ponizej, chociaz jakby mu sie tak dokladnie przyjrzec to za ladny na generala, to chyba jest zona generala – generalowa!

    1. Sorry Tamalina, ale farmaceutą jest ktoś, kto ukończył wyższe studia na kierunku farmacja. A nie apteczny pomocnik.

     1. Haha, to może chociaż technik farmacji xD
      No dobra, nie będę się nad nim pastwić i już mu dam święty spokój 😉

 114. Witam Pani Dorotko! Czy beze mozna upiec w formie aluminiowej jak na biszkopt? Potrzebuje dokladnie okraglej bezy na wierzch tortu.Niestety mierzenie tego na papierze nigdy sie nie udaje, bo beza tak jak by rosnie w piekarniku.Dziekuje serdecznie Podziwiam Pani talent;) Pozdrawiam

  1. Można, ale taka beza lekko się poszarpie podczas wykrajania jej z formy, nie będzie miała gładkich brzegów.
   pozdrawiam i dziękuję!

 115. Dzisiaj pierwszy raz upiekłam bezy z cukrem pudrem. Piekłam w temperaturze 100 stopnie przez prawie dwie godziny. Bezy wyłożyłam łyżką bezpośrednio na blachę.
  Wszystko byłoby ok gdyby nie to, że bezy przywarły do blachy i nie mołam ich oderwać. Oczywiście wszystkie się pokruszyły. Były lekko miękkie w środku. Przy wyższej temperaturze będzie chyba ok. Ale to przywieranie!!!!!!!:((((((

 116. Ej, no ja tu piekę bezy czekoladuję i posypkuję a tu paczę, a tu wspaniały tort z z bezami i czekoladą xD czy ja kiedyś coś zrobię pierwsza ??? xD yhyyy ( czyt. to sarkazm ;)))

 117. Chciałabym się upewnić, czy dobrze zrozumiałam Pani tekst i komentarze.
  Ubijam białka do momentu, gdy po odwróceniu miski zostaną, gdzie powinny, i dopiero wtedy dodaje po łyżce cukier?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

    1. Jeśli miska jest szklana wtedy nie ma problemu. Jeśli jest plastikowa mogł się na niej osadzić tłuszcz, wtedy można przetrzeć wacikiem nasączonym wodą z octem lub sokiem z cytryny.

 118. Dorotko ktorego rodzaju bezy uzyc do upieczenia bezikow calkowicie kruchych, ile je suszyc i w jakiej temperaturze? Chce je pozniej wlozyc do kremu w torcie i zalezy mi zeby byly calkowicie kruche, bez miekkiego srodka?

  1. Użyłabym tego przepisu, ale pod koniec obniżyłabym temperaturę i piekłabym dłużej, aż będą całkowicie suche w środku.
   Niestety, jeśli krem będzie inny niż maślany – bezy się w nim rozpuszczą.

   1. chcialam zrobic w czekoladowym na kremowce, czyli odpada?
    To jaki mozesz polecic czekoladowy maślany, ale zeby nie byl zbyt sztywny? Zrobilam w koncu tak ze suszylam mini beziki w 90 st przed 2 h a pote jeszcze w pierkarniku zostawilam i sa idealne.

   2. doczytalam ze najlepszy krem to ten hiszpański ale on bedzie za sztywny do tortu ahh 🙁 jeszcze zebym mogla zrobic krem na budyniu 🙁

    1. Ten z hiszpańskiej kostki będzie idealny. Taki tort z masą maślaną trzeba wyjąć przed podaniem z lodówki by zmiękł (masło), poza tym będzie super.

 119. Dzień dobry.
  Robilam beze Pavlova z 17 bialek, dwa blaty. Pieklam wg przepisu na Pavlova z borowkami ( 5 min w 180 i potem do 150 przez 1.5 h) temperatura byla zdecydowanie za duza bo beza z gory zaczela sie momentalnie przypiekac, wiec zmiejszylam do 130, potem 110 stopni. Pieklam z termobiegiem. Beza slicznie wyrosla, niestety po uchyleniu piekarnika opadla do pierwotnej wysokosci. Rano zobaczylam ze calkowicie przykleila sie do papieru, wiec wlozylam do piekarnika na 80 st z temoobiegiem i dolnym grzaniem. Niestety po ok 2 h i ostygnieciu byla odorbine tylko szywniejsza, ale nadal nie moglam jej zdjac. Po sciagnieciu jej sila z papieru okazalo sie ze srodek jest nieupieczona pianka i dla tego sie przykeil. Co zrobilam zle? Chcialam miec puchate, wielkie beziska, a mam bezowe kapciochy z pianka w srodku 🙁

 120. Witam, bardzo lubie piec ciasta i dzisiaj spróbowałem zrobic bezę. Niestety podczas pieczenia z właściwie suszenia spod bezy na papierze wypływa żółtawa ciecz. Dlaczego tak sie dzieje? Robię to juz drugi raz i ciagle tak samo. Pomocy!!!

  1. Może cukier źle rozpuszczony podczas ubijania białek (nie do końca) lub zbyt niska temp. pieczenia lub białka były wcześniej mrożone.

  2. Dzisiaj po raz pierwszy miałam ten sam problem, ale tylko przy dużych bezach (ok. 7-8 cm średnicy). Pozostałe, małe bezy nie miały wycieku. Dlatego ja obstawiam, że to wina zbyt niskiej temperatury, bo suszyłam je z termoobiegiem w 80 stopniach na dwóch poziomach, te duże na grubej blaszce na dole, a małe na kratce wyżej. Widocznie trzeba było umieścić je odwrotnie, małe na blasze, a duże na kratce 😉
   Na zdjęciu jest spód takiego krążka. Z wierzchu beza wygląda normalnie, bez wycieków.

 121. Czy w opisie powyżej suszenie i studzenie bezy to jest to samo? Bo pisze żeby suszyć z uchylonymi drzwiczkami ale wtedy piekarnik jest już wyłączony? Więc to jest etap studzenia? A gdy wystygnie to zamknąć piekarnik i tak zostawić do następnego dnia? Zamierzam robić Pavlova i bardzo mnie to stresuje 🙂

  1. Po upieczeniu Pavlovej studzimy ją w lekko uchylonym piekarniku (wyłączonym). Najlepiej też poczytać komentarze bezpośrednio pod Pavlovą :-).

 122. Pierwszy raz robię beze mini pavlowa-bialka tak się ubily że prawie całe były na trzepaczce dały się kroić więc nie wiem czy takie maja być miałam problem z uformowanie bo tak sztywna masa była,wsadzone do piekarnika i oczywiście po 25min opadly trochę,a po 40 min są złote i nie są przy dotknięciu palcem chrupiące oczywiście temp piecz to 100bo mój piekarnik jest szalony i nie wiedziałam w jakiej temp mam piec- biszkopty pieke w 125 .jeszcze się pieką a widzę że o połowę opadly?jak wysokie powinny być po wysuszeniu??

  1. Białka proszę odrobinę mniej ubijać. Bezy zazwyczej mocno wyrastają i mogą lekko opaść. Temperaturę pieczenia trzeba dostosować do swojego piekarnika, można obniżyć nawet do 80 stopni, jeśli jest taka konieczność.

 123. Bezę piekę zawsze według przepisu na tort bezowy z rabarbarem. Jedyny moment, gdy nie wyszła, to właśnie obecność odrobiny żółtka. Poza tym, wychodzi zawsze i jest przepyszna. Osobiście nie lubię białych bez, zawsze mi się kojarzą z tymi niesamowicie twardymi, ze sklepu o mącznym posmaku. Lubię, kiedy beza jest rumiana i chrupka. A poza tym, beza, to najlepsze co człowiek mógł wymyśleć…z bitą śmietaną i owocami…. mniam!

 124. Upieklam beze z przepisu CYNAMONOWY TORT BEZOWY Z POWIDŁAMI I ORZECHAMI, przy czym z 3 bialek 25 cm, pieklam 85 minut w temperaturze 130 stopni. Po wyjeciu z piekarnika beza jest chrupiaca, leciutko ciagnaca w srodku, prawie idealna…ale wierzch oddziela się od środka i jest trochę pusta w środku. Czy za długo byla suszona? A może temperatura za wysoka? Chociaż beza nie jest spieczona

 125. Witam,
  Wysuszylam dzisiaj "wieniec" bezowy na pierwsze święto (niestety nie będę miała możliwości przygotować go później)… czy mogę gotową (upieczoną) bezę zamrozić? Rozmrażać w temp pokojowej? Bo obawiam się że nie dotrzyma inaczej… Pozdrawiam i Wesołych świąt 🙂

 126. Bardzo często korzystam przepisów z Pani bloga, niestety nie widzę potrzeby dodawania cukru powoli do lekko ubitych białek. Jest to pracochłonne i niepotrzebne. Z doświadczenia cukiernika wiem, że całość wymaganego cukru wystarczy bezpośrednio dodać do wbitych białek przed rozpoczęciem ubijania bezy. Beza nie traci na tym żadnych właściwości a my czasu.

  1. Aniu, absolutnie się zgadzam. Robię tak, jak piszesz i zawsze mam udane bezy. Niepotrzebna strata czasu. Pozdrawiam!

   1. Czyli dajemy białka i cukier od razu do jednej miski i wtedy zaczynamy ubijać od najniższych obrotów do coraz wyższych? Kiedy dodać sok z cytryny i skrobię?

   2. Czyli dajemy białka i cukier od razu do jednej miski i wtedy zaczynamy ubijać od najniższych obrotów do coraz wyższych? Kiedy dodać sok z cytryny i skrobię?

   3. Czyli dajemy białka i cukier od razu do jednej miski i wtedy zaczynamy ubijać od najniższych obrotów do coraz wyższych? Kiedy dodać sok z cytryny i skrobię?

 127. Lekko jestem załamana. Piekłam wiele razy bezy do Dacoisa wg Twojego wspaniałego przepisu. Zawsze wychodziła, mimo że początkowo używałam plastikowych misek do ubijania białek a i cukru dawałam mniej niż w przepisie. Zawsze wychodziła. Piękna, wysoka, praktycznie nie wychodziła poza narysowane kółka. Po przeprowadzce do nowego mieszkania (z nowym "wypaśnym" piekarnikiem) robię wszystko jak poprzednio, no prawie: bo miskę zmieniłam na szklaną. Ilość cukru ok a bezy rozchodzą się na boki pod koniec pieczenia, opadają trochę, są jakby "mokrawe" w środku i gumowe 🙁 Co tu zrobić ??? Błagam o radę 🙁

  1. Przeczytaj może instrukcję piekarnika. I zmień ustawienia? Ja mam od kilku dni nowy piekarnik i bezę muszę piec w 110 stopniach zamiast w 150, pomiędzy piekarnikami są duże różnice.

 128. Dorotko, robię dziś drugie podejście do bezy. W momencie wykładania na papier trzyma formę natomiast podczas pieczenia rozlewa sie o jakieś 2 cm. Dlaczego???

 129. Pani Doroto, pomocy! Upiekłam 2 blaty bezy na tort dla dziecka (na jutro) i zobaczyłam właśnie, że opadły. Czy będą nadal smaczne i mogę ich użyć czy mam piec od nowa? :((

    1. One mogą tylko trochę na środku opaść tworząc jakby miejsce na krem. Musza być piankowe w środku i nie mogą być płaskie.

     1. Opadły całe, a od spodu pojawiły się złote kropelki jakby skarmelizowanego cukru, w kilku miejscach widać, że pianka w środku jest…. W piecu siedzą następne bezy – trzymam kciuki, a Pani bardzo dziękuję za odpowiedzi! Pozdrawiam ciepło 🙂

 130. Help! Upiekłam Pavlovą (kawowa z przepisu Nigelli), wierzch jest chrupiący, ale spód całkiem miękki 🙁 Myślicie, że wystarczy tylko dosuszyć w piekarniku? A jeśli tak, to termoobieg, czy sama grzałka dolna? Chciałabym ją uratować, bo nie wiem, czy zdążę wysuszyć drugą.

 131. Pani Doroto, jestem jedną z młodszych użytkowniczek Pani bloga. Mimo młodego wieku bardzo często coś pieczę lub gotuje. Mam jednak problem z tytułową bohaterką powyższego wpisu. Ciągle mam ten sam problem, moje bezy nie są chrupiące. Przypiekają się ale są gumowate i miękkie, nawet z zewnątrz. Szukałam przyczyny ale nie udało mi sie jej jeszcze odkryć . Czy mogłabym prosić Panią o radę?
  Dodam jeszcze, że jest Pani dla mnie wielkim autorytetem kulinarnym.
  Z wyrazami szacunku,
  wierna czytelniczka

  1. pozwolę sobie: sprobuj ustawić temperaturę pieczenia o 5 stopni niższą. zaraz po włożeniu do piekarnika bez odczekaj 5 minut i obniż temperature o kolejne 5. po 10 minutach obniż o kolejne 10 i obserwuj. jesli będa zmieniały kolor to znów obniż o 5 stopni. susz bezy dotad aż będą chrupiące, czasem nawet i 3 godziny 🙂

  2. Podłączę się do Justyny: suszymy tak długo, aż bedą chrupiące. To może zależeć od piekarnika. Nie zmniejszamy ilości cukru. Jeśli się przypiekają, temp. jest zbyt wysoka. Postaraj się też wprowadzić rady z powyższego arykułu, trzymam kciuki :-).
   dziękuję i pozdrawiam :-).

  1. Nie wiem, nie mam takiej maty. Może była zbyt krótko pieczona? Beza jest bardzo delikatna i należy pamiętać, by odklejać ją bardzo delikatnie.

   1. To ja już po fakcie potwierdzę, że mata nadaje się do bezy 🙂
    A tamta pierwsza faktycznie była za krótko pieczona…

 132. Witam Pani Dorotko! Potrzebuję pilnie pomocy. Wymyśliłam sobie przekładańca z bęzą i właśnie jestem w trakcie jego robienia, dlatego to takie pilne 😉 Spodem jest biszkopt, już upieczony, na tym będzie taki niby mus , budyń, a na samą górę chcę położyć właśnie bęzę i stąd moje pytanie: Czy mogę te bezę zapiec już na prawie gotowym przekładańcu czy biszkopt mi się spali?
  Jeśli tak, to na czym najlepiej tę bezę upiec, żeby ją bezpiecznie przenieść w całości na gotowe ciasto? 😉
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź 🙂

  1. Najlepiej bezę upiec osobno wykładając na blachę w kształcie okręgu o 2 cm mniejszego niż średnica biszkoptu (podczas pieczenia beza rośnie do góry i na boki).
   pozdrawiam 🙂

 133. Piekłem wczoraj bezę w 2 podejściach. Za pierwszym razem z mrożonych, lekko zimnych jeszcze białek ładnie ubiłem puch, dodawałem cukier w innych proporcjach bo bałęm się o mikser. Bardzo dokładnie zmiksowałem. Piekłem przez 2 minuty w 180 a potem w 120 stopniach z termoobiegiem. Beza najpierw wyszła brązowa a potem po 4 godzinach gumowata. Potem ze świeżych białek też innych proporcjach ładnie ubitą suszyłem 4 h w 80-120 stopniach. Gdy ją zmuszony byłem wyłączyć to panikowałem, bo blaty były kruche tylko z zewnątrz. Lecz rano całe szczęście były suche i ładnie odchodziły od papieru. Nie mają takiej pianki jak niektóre pavlowe z pani zdjęć. Czy takie coś to fopa?

  1. Wygląda na to, że były pieczone zbyt długo, jeśli pianka znikła. Pavlova zawsze jest piankowa w środku. Który mój przepis na pavlovą ma czas pieczenia 2 godziny lub 4 godziny? Według mnie i czas zbyt długi i temperatura zbyt niska… Czy piekarnik bardzo przypieka że jest taka konieczność zmniejszania temperatury?

   1. Suszyłem ją aż tyle, ponieważ wydawała się być jeszcze zbyt delikatna by odeszła od papieru. A za drugim razem taka temperatura ponieważ bałem się powtórki z brązową pierwszą bezą.

    1. Może pierwsza beza była zbyt blisko grzałki? Można ją przestawić na sam dół piekarnika i w ten sposób piec, trzeba wyczuć swój piekarnik. Jeśli była pieczona w 180 stopniach przez 5 minut proszę od razu po włożeniu do piekarnika przekręcić temp. na 140-150 stopni i tak piec.

     1. Dzień dobry Pani Doroto, podepnę sie to powyższej dyskusji. Upiekłam przedwczoraj beze Pavlova z Pani przepisu na cytrynowa bezę i wszystko szlo idealnie az nie trafiła do piekarnika. Nagrzałam do 160 stopni, a 3 minuty potem zmniejszyłam do 110, bo juz sie zaczęła brązowić. Po 20 minutach znów zmniejszyłam do 70stopni, bo dalej ciemniała, piekłam w sumie ponad 2 godziny. Chciałam troche krócej, ale sie zagapiłam. Wiem, że się przepiekła, jest brązowa, z przodu jaśniejsza i ładniejsza, chrupiąca z brzegu i nie zapadła sie mocno, prawie wcale. Z tylu mocno brązowa i niesmaczna, opadla mocno. Pianki w środku zostało niewiele, jest klejaca. Jak piec ta beze następnym razem skoro i w 110 stopniach mi sie przypalała? Z gory dziekuje za odpowiedź.

     2. Jaki to jest piekarnik: elektryczny czy gazowy? Czasem mimo obniżania temperatury beza i tak się mocno rumieni. Jeśli to wina piekarnika to ciężko będzie uzyskać biały kolor bezy. Jeśli nie ma w środku pianki – była pieczona zbyt długo.

 134. Witam, zamierzam pierwszy raz w życiu upiec beze (dokładnie Twój bezowy tort fistaszkowy) i take mam pytanie czy moge dwa blaty równocześnie piec?

 135. Pani Doroto mam pytanie.Pierwszy raz chciałam zrobić bezę z pasteryzowanych białek,no i niestety z bezy " nici" bo wogóle nie chciały sie ubić.Wszystko musiałam wylać.Czy pani może wie co mogłam zrobić źle?Z białkami ze świeżych jajek bezy wychodzą piękne i nie mam z nimi problemów.Bialka pasteryzowane ubijałam najpierw ze szczyptą soli aż piana zrobiła sie lekko sztywna a potem dodawałam po trochu cukier i zrobiła sie "zupa"

  1. Powinny ubijać się jak zwykłe białka, wszystko wychodzi tak samo. Ostatnio robiłam z nich tort bezowy (Melba). Białka robią się rzadkie, jesli cukier jest dodawany zbyt szybko. 

   1. Pani jest niesamowita!Dziekuje za expresową odpowiedź.Białka były świerzo otwarte,może dałam za szybko cukier.Spróbuje jeszcze raz.
    PS.Zaraziła mnie pani swoim blogiem

 136. Dzień dobry, chciałabym upiec bezę, niestety nie jestem pewna czy powinnam próbować jako, że piekarnik mam stary, gazowy i bez żadnych dodatków typu termoobieg itp. Czy beza (pavlova w tym przypadku) wyjdzie w takim piekarniku?
  P.S. Nie będzie problemu jak ubiję białka w garnku? Moja miska od miksera jest z plastiku.

  1. Niestety, nie pomogę, nie wiem czy się uda w gazowym piekarniku. Czy przejrzała Pani komentarze?

   1. Regularnie piekę bezę w starym gazowym piekarniku (grzanie tylko dół) i wychodzi:) ale zazwyczaj uchylam delikatnie drzwiczki podczas pieczenia i czas pieczenie wydłuża mi się prawie dwukrotnie (przy dużej pavlovej beza piecze się ok 3,5 h)

 137. Witam 🙂 Od dawna chciałabym spróbować upiec bezę,ale mam w domu piekarnik elektryczny,bez możliwości zmieniania temperatury..Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć,czy można w tego typu piekarniku upiec bezę?-Jeśli tak,byłabym wdzięczna za wskazówki.Dziękuję za odpowiedź 🙂

  1. tak, musisz piec z otwartymi delilatnie albo mocniej drzwiczkami. musisz sama wyczuc, sprobuj zrbic beze z jednego bialka i probuj 🙂

 138. Witam,

  piekłam wczoraj dwa razy bezę Pavlovą. Pianę ubijałam w misce metalowej. Nie wyszły 🙁 a dokładnie opadły i przypiekły się.
  Mam piekarnik elektryczny, piekłam góra – dół. Pierwszą wsadziła do 180 stop na 5 minut, później 1,5 godz. przy 150 stop. Drugą zmniejszyłam temperaturę na 170 stopni i 5 minut i suszyłam 1,5 godz przy 120 stopniach i opadła i spód się przypalił. Co robię źle, może powinnam przy uchylonych drzwiczkach suszyć?

  1. Wydaje mi się, że dla Twojego piekarnika to zbyt wysoka temperatura. Może pieczona jest zbyt blisko grzałki górnej? Spróbowałabym z termoobiegiem. Jeśli Pavlova opada, często białka nie zostały prawidłowo ubite, przygotowane. 

 139. Doroto pomóż, mam 325 gram białek ile powinnam użyć cukru? jaki jest przelicznik białek (w gramach ) na cukier?

  1. Nie mam jako takiego przelicznika, ale załóżmy na 6 białek 300 g cukru. 1 białko waży 40 g.

   1. Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. W takim razie wychodzi, tak jakby 8 białek, czyli dodaje 400 cukru. Zamierzam upiec Białą Pavlovą, czy wydłużam czas suszenia? czy lepiej zmniejszyć ilość białek?

 140. Witam, mam pytanie, jak długo można mrozić białka? Moje są z 31.01.16… można je jeszcze użyć, w jakiej temp. rozmrażać (pokojowej czy lepiej w lodówce)?
  Pozdrawiam Beata

  1. Powinny być ok. Można rozmrażać w temp. pokojowej (szybciej) lub w lodówce przez noc.
   pozdrawiam

  1. Dodajemy barwniki pod koniec ubijania cukru. Najlepiej używać mocno skoncentrowanych barwników i nie w płynie.

 141. Bezy zaczęłam piec z Moimi Wypiekami. Od paru lat się nie nudzą, ale teraz z woreczkiem uzbrojonym w tylkę – to jest radocha!
  (Mini szarlotki: kruche migdałowe ciasto, jabłka z melasą, curd z mango – i beza)

    1. To ja poproszę o troszkę tego curdu mango w słoiczku;) Wyglądają na przepyszne:) Widzę, że kupno tylek to była bardzo dobra decyzja.

 142. Pani Dorotko, często piekę i Pavlovą i małe bezy – zawsze wychodzą idealnie. Jednak gdy chcę upiec placek z bezą na górze to za każdym razem klapa 🙁 Beza jest jak krem na górze z twardszą skórką. Na drugi dzień ciasto nie nadaje się już do jedzenia. bo wszystko jest mokre. Czy za krótko w piekarniku? Boję się, że jak potrzymam dłużej to za bardzo spiecze się kruche ciasto na spodzie. Czy ma Pani jakąś radę?? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam serdecznie Asia

    1. Beza jest chrupiąca z zewnątrz ale piankowa w srodku. Nie można juz piec dłuzej.  Aby całkowicie ją wysuszyć trzeba ją piec kilka godzin, ale osobno, nie z kruchym ciastem i tylko połozyc na gorę po upieczeniu.

 143. Dzień dobry,
  Dlaczego pavlova mi opada? 🙁 trzymałam się przepisu, piana była bardzo sztywna i błyszcząca, w trakcie pieczenia pięknie urosła, ale później zaczęła opadać. Piekłam najpierw 5 min w 180 stopniach, później w 150,ale zaczęła ciemnieć więc po pół godzinie zmniejszyłam do 120 stopni i o 15 min wydłużyłam czas pieczenia. Nie otwierałam piekarnika podczas pieczenia, dopiero przy studzeniu uchyliłam drzwiczki wkładając drewnianą łyżkę. Jajka miały temperaturę pokojową, piekłam bez termoobiegu. Bardzo się podłamałam że beza tak mi opadła 🙁 Na zdjęciu widać, że najpierw była pewnie o połowę wyższa :(((

  1. Jeśli opadła tylko na środku, to jest całkiem ok. Niektórzy autorzy np. Nigella wykorzystują to miejsce na nałożenie kremu i owoców. 

 144. Witam! Mam pytanie odnosnie temeratury pieczenia ciast kruchych z beza bo w przepisach jest 180 stopni przez godzine a moj piekarnik amica przypala ja po 20 min i musze przykrywac folia aluminiowa zeby spod sie upiekl i wychodzi miekka?gdzie popelniam blad?nie wiem na ile moge zmniejszyc temperature zeby ciasto kruche czesto z jablkami sie upieklo?dziekuje z gory za odpowiedz i pozdrawiam 🙂

  1. Można zmniejszyć temperaturę, kierować się przede wszystkim reakcją swojego piekarnika. Jeśli przypala – trzeba obniżyć temperaturę. Chyba to o czym Pani pisze to pianka bezowa, ona jest inna, pieczona krótko, w 180 stopniach. Proszę zmniejszyć do 150 stopni i piec dłużej.

   1. Chodzi o taką bezę którą mogę polożyć na wierzch ciasta. Tak jak w cieście Malinowy Raj. W moim przepisie jest napisane, żeby ubić 8 białek i dodać 25dag cukru. Chciałabym, żeby beza była takiej samej wielkości jak ciasto. Chyba, że Pani poleci mi inny, lepszy przepis. 🙂

    1. Można, ale po wyjęciu z foremki będzie lekko poszarpana. Najlepiej narysować okrąg na papierze do pieczenia, wyłożyć bezę i tak piec. Trzeba pamiętać, że tak o 1.5 cm rośnie z każdej strony podczas pieczenia. 

 145. Witam serdecznie, chciałam użyć do bezy białek pasteryzowanych (takich z kartonika zakupionych w hurtowni cukierniczej) – czy się nadają? Jeśli tak to jaki miernik mam przyjąć ile ml ma jedno białko kurze?

 146. Czy mozesz polecic termometr cukierniczy? Widzialam rozne do przetworow i inne. Z tego, co wyczytalam nie trzyma sie ich w garnku z gotujacym plynem, o czym jest mowa w niektorych przepisach na MW, a tylko na chwile zanurza i wyjmuje. A moze sie Kyle. Bede wdzieczna za rade! Dziekuje, tez za przepisy i inspiracje! Dorota

  1. Powinien to być termometr cukierniczy czyli z szeroką skalą wysokich temperatur. Nie mam ulubionego, co jakiś czas je biję 😉 więc często wymieniam. Cały czas trzymam w garnku, ale ja najczęściej kupuję rtęciowe, one nawet mają specjalny zaczep by je trzymać w garnku i takie są najlepsze, obserwujemy stopniowy wzrost temp. i jednocześnie ręce są wolne :).
   pozdrawiam

 147. Dziękuję za wspaniałe przepisy 🙂 Od jakiegoś czasu próbuję zrobić bezy. Obserwuję je uważnie jednak zawsze wychodzą zarumienione lub brązowe. Dziś miałam więcej białek, więc postanowiłam zrobić pavlovą. Białka pięknie się ubiły i były sztywne. Gdy zauważyłam, że beza robi się brązowa, wyłączyłam piekarnik (piekło się ok. godziny). Zostawiłam ją do wysuszenia przy lekko uchylonych drzwiczkach. Niestety opadła 🙁 Nie wiem co mam zrobić. Ręce mi opadają, gdy widzę jak robi się płaski placek. Modyfikowałam już czas pieczenia, itp. ale dalej nie wychodzą. A jak naoglądam się zdjęć jak innym wyszły to jest mi smutno, że nie mogę spróbować prawdziwej bezy. Mój piekarnik to najzwyklejszy polski o stałej temperaturze.

 148. Dorotko, po pierwsze dziękuję Ci za to, że dzielisz się z nami swoimi umiejętnościami i doświadczeniami kulinarnymi 🙂 Dzięki Tobie zaczęłam piec ciasta i BEZY, które w końcu mi wychodzą!! 🙂 Po drugie mam pytanie 🙂 Ponieważ już kilka razy robiłam bezy wg Twoich porad i pięknie wychodziły, ale mój mikser marki BOSCH (więc wydawałoby się, że mega twardziel ;)) już się "poci" i zaczyna parzyć w ręce w połowie czynności dodawania cukru, i boję się, że w końcu mi wysiądzie. Dlatego chciałam zapytać czy można w trakcie dodawania cukru robić przerwy? albo jakąś dłuższą? Dziś chciałabym je zrobić, bo jutro przyjeżdża rodzinka dlatego proszę o w miarę szybką odpowiedź. Dziewczyny, czy któraś z Was też ma ten problem ze swoim sprzętem? Może to normalne??

  1. Nie ma za co, do usług :-).
   Niestety, nie można robić przerw na tyle długich, by mikser wystudził się. A jaki to jest bosch? Mam ręcznego boscha i tak się nie grzeje.

   1. Szybka jesteś 🙂 dzięki 🙂 zaraz biorę się do pracy i już mi ślinka cieknie na te pyszności 🙂 coś czuję, że jutro będziemy walczyć o każdą bezę ;))) bo cała moja rodzinka je uwielbia! a Boscha mam MSM 76PRO HomeProfessional. Trudno, będę dmuchać żeby wytrzymał. 😉

 149. A ja mam pytanie odnośnie naczynia, w którym ubijamy białka. Specjalnie zakupiłam metalową miskę, jednak kiedy doszło do tego momentu – pojawienia się specyficznych miękkich wierzchołków, sprawdzając, czy białka są już dobrze ubite, unosząc miskę do góry nogami; białka zaczęły spływać po bokach naczynia. Podobnie było przy ubijaniu w garnku. Oba naczynia suche i bez tłuszczu na ściankach. Dodam, że te białka się ubiły, bo wychodziła za każdym razem piękna beza. Jest jakiś inny sposób sprawdzenia, czy białka są już w porządku, bo w tym przypadku odwracanie naczynia się nie sprawdza. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam! 🙂

  1. U mnie zawsze się to sprawdza… nawet metalową miskę można odwrócić do góry dnem i nie wypłyną (roboty planetarne mają metalowe misy). Może jednak nie były do końca ubite? Dobrze jednak, że beza wychodzi :-).

  2. Jesli dobrze Cie zrozumialam to za szybko probujesz odwracac miske 🙂 moment "miekkich wierzcholkow" to chwila kiedy zaczynasz dodawac cukier, dopiero po ubiciu bialek z cukrem odwracasz miske zeby sprawdzic czy jest dobrze ubite 🙂 tak wiec miska jest dobra i beza wychodzi pyszna, tylko nie spiesz sie tak z proba oddwracania miski i zrob to na samym koncu- w przeciwnym razie zawsze wszystkim wyplynie 🙂

 150. Witam ! Beza ładnie się wysuszyła, ale oba blaty są puste w środku jak wydmuszki.Wysokie wyrosły, są bardzo kruche. Potem mam problem z podzieleniem na kawałki. zdarzyło mi się to już drugi raz. Czy ktoś miał podobny problem ?

 151. Witam ! Beza ładnie się wysuszyła, ale oba blaty są puste w środku jak wydmuszki.Wysokie wyrosły, są bardzo kruche. Potem mam problem z podzieleniem na kawałki. zdarzyło mi się to już drugi raz. Czy ktoś miał podobny problem ?

 152. Kolejny raz się powtórzę: wspaniały blog! 🙂 Bezy do niedawna wychodziły mi super! i torty, i bałwanki, i serduszka, i… na różne sposoby. Jak już zaczęłam, to musiałam wielu przepisów spróbować. Niestety od jakiegoś czasu bezy są zbyt kruche. Głównie chodzi o te małe. Właśnie dziś zrobiłam drugie podejście do bałwanków i wyszły po prostu puste w środku. Myślałam, że za szybko dodawałam cukier (łyżką, po rozmieszaniu poprzedniej), że za długo "siedziały" w piekarniku, ale zawsze piekłam tak samo (sprawdzając w miedzyczasie). I teraz tak sobie myślę, że może mój piekarnik się starzeje (ma już 8 lat) i termostat już nie ten, zaobserwowałam bowiem problem też z innymi ciastami. W takim razie moje pytanie: czy możliwie, że temperatura jest za wysoka a może za długo piekę? Wcześniej piekłam wg przepisu 45 minut w 140 stopniach na termoobiegu. Będę wdzięczna za pomoc, ponieważ nie widzę odpowiedzi na podobne pytanie. Większość narzeka na "gumowe" bezy 🙂

  1. Ja piekę w takiej samej temp. i tyle samo czasu, co Ty, wychodzą idealne. Im dłużej suszone i w wyższej temperaturze, tym bardziej puste w środku, mniej piankowe i ciagnące. Może warto kupić termometr do piekarnika?

   1. Dzięki, Dorotko (pozwolę sobie mówić po imieniu, ponieważ już tyle lat tu siedzę i piekę razem z Tobą, chociaż wszystkich przepisów nie dałam rady wykorzystać, że ten blog jest jak mój drugi dom 🙂 . A jeśli chodzi o termometr, to chyba tak zrobię, bo to już mnie przerasta i zniechęca, a tak uwielbiam piec 🙂 Właśnie skończyłam 3-cie podejście do tych bezowych bałwanków (120 stopni i 40 minut!) i sądzę, że to wina piekarnika. Beziki wyszły dużo mnie dziurawe i jaśniejsze 🙂 Mam nadzieję, że 4-te podejście będzie dużo lepsze (ale już nie dziś…. nie mam siły). Dorotko, jakieś sugestie co do wyboru termometru? Przyznam szczerze, że w ogóle się na tym nie znam 🙁 (myślisz, że w piekarniku może być inna temp niż wyświetla się na panelu?

    1. Nie, zwykły termometr. Jakby udało Ci się odnaleźć instrukcję do piekarnika, byłoby jeszcze lepiej. Zazwyczaj tam jest napisane, jaki rodzaj ciasta jak długo piec i w jakiej temperaturze.  Ale jeśli piekarnik ma swoje lata może być z tym problem. Może w Twoim piekarniku trzeba piec w niższej temperaturze?
     pozdrawiam!

     1. Hm… wcześniej nie było problemu z pieczeniem. Utwierdzam się w przekonaniu, że piekarnik mi się starzeje 🙂 Tylko dziwne jest, że do pieczenia innych ciast muszę temperaturę podwyższać, w porównaniu do poprzednich lat, a do bezików zmniejszać… hm… a może za duża ilość cukru daje taki efekt?

 153. Witam, chciałam się dowiedzieć czy jest szansa żeby zrobić bezę w prodiżu niestety ale jestem pozbawiona piekarnika 🙁 próbowałam zrobić ale nie wyszło stąd moje pytanie czy jest sposób na udaną bezę prodiżową 🙂

 154. Oj, mam taką idee fixe, żeby dwa kawowe torty bezowe, które mam przygotować na ważną imprezę, miały równe brzegi, tak jak w tortach robionych na bazie biszkopta. Oczywiście jest to niemożliwe gdy pieczemy blaty tylko na blasze, bez formy. Widziałam gdzieś (jakiś blog, ale kompletnie nie mogę sobie przypomnieć nazwy), że blogerka pisała o pieczeniu blatów w formie tortowej. Pani Doroto – co Pani, my baking guru, na to? Pls, help! 🙂

   1. Bardzo dziękuję 🙂
    Te blaty mają być bez orzechów. Takie pieczone nie w formie nie są (u mnie 🙂 ) nigdy idealnie równo okrągłe, stąd moje dylematy.

 155. zrobilam dzisiaj bezy po raz nie wiem ktory, nigdy mi nie wychodzily. dzisiaj byl pierwszy raz jak mi wyszly. w koncu, juz mi sie nie beda snily po nocach 😀

 156. Pani Doroto, ja w sprawie pieczenia/suszenia. Masę bezową wylewam na blaszkę i piekę w niskiej temperaturze przez określony czas (w zależności od wielkości bezy), a następnie wyłączam piekarnik, uchylam piekarnik i zostawiam bezę w środku na kilka godzin? Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, a tak mi się marzy upieczenie idealnej bezy… To byłby mój wielki sukces:)

  1. Masa bezowa nie moze byc lejaca tylko sztywna i lsniaca, a to jak postepujesz z beza zalezy od jej rodzaju. Najlepiej sprawdz ineresujacy cie przepis. Dorota zawsze dokladnie podaje, co robic z bezami po upieczeniu. Powodzenia 🙂

 157. Nie miałam "ręki" do bezy i zawsze coś robiłam nie tak piekąc ją w tradycyjny sposób. A próbowałam wiele razy i na różne sposoby, bo to moja ulubiona słodycz. Kiedyś znalazłam przepis, który teraz jest dla mnie niezawodny i pomijam ryzyko przebicia białek. Polecam spróbować, choć pewnie dłużej się ją przygotowuje. Najpierw MIESZAM rózgą białka z cukrem kryształem w proporcjach 1:1,5 do rozpuszczenia cukru (zupełnego), troszkę to trwa… Potem zaczynam ubijanie do momentu, kiedy piana jest lśniąca i utrzymuje ładnie kształt. Piekę w 110 stopniach z termoobiegiem (najpierw nagrzewam piekarnik do 150 stopni i po włożeniu bezy zmniejszam temperaturę) 1,5 godziny (blaty na tort i beza na ciastach). Ciekawe, czy ktoś jeszcze tak robi?

 158. Witam. Kożystałam z przepisu na Pani beziki i są świetne. Jak ktoś trzyma się co ściśle to wychodzą perfekcyjne bez najmniejszych problemów. Mam jednak pytanie:
  – Czy gotową masę bezową trzeba zamrozić czy można ją tak po prostu zostawić do jutra w lodówce lub na blacie kuchennym?
  Pozdrawiam serdecznie i proszę o szybką odpowiedź ☺

 159. Witam. Kożystałam z przepisu na Pani beziki i są świetne. Jak ktoś trzyma się co ściśle to wychodzą perfekcyjne bez najmniejszych problemów. Mam jednak pytanie:
  – Czy gotową masę bezową trzeba zamrozić czy można ją tak po prostu zostawić do jutra w lodówce lub na blacie kuchennym?
  Pozdrawiam serdecznie i proszę o szybką odpowiedź ☺

 160. Witam serdecznie, do tej pory robiłam bezy tradycyjną metodą, chcę spróbować metodą szwajcarską (czy białka nie zetną się podczas podgrzewania? czy takie gorące od razu miksować? czy można lekko schłodzić i przelać do miksera?) chcę zrobić blaty do tortu. Może się okazać że ta metoda jest prostsza i pewniejsza….jestem tego ciekawa…

  1. Proszę postępować wg przepisu :). Ubijamy gorące białka, tak długo, aż się wystudzą. Po rozpuszczeniu się w nich cukru ściagamy z palnika, więc nie będzie jajecznicy ;-). Próbowałam kiedyś piec bezy tą metodą jak i metodą włoską i nie sprawadzają się tak dobrze przy zwykłych blatach bezowych jak metoda francuska.

 161. Planuje zrobic bezy na przyjecie. Mam jednak maly problem- duza wilgotnosc powietrza. Juz po godzinie sa miekkie. I zastanawiam sie czy jest na to jakis sposob? Moze jakis dodatkowy skladnik, ktory sprawi, ze bezy dluzej beda suche?

 162. Świetny artykuł:)
  Przy okazji zapytam, bo zawsze mnie to zastanawiało.
  Po co dodaje się te kilka kropel cytryny do białka?
  Jaka jest różnica jeżeli się ich nie doda.
  No i czy ewentualnie można użyć zamiennie z cytryną kwasu cytrynowego?

  1. Dodatek soku z cytryny lub octu pomaga uzyskać bezę chrupiącą z wierzchu, miękką i lekko ciagnącą w środku. Nie próbowałam z kwaskiem cytrynowy. Jedno z dwóch – ocet lub cytrynę mam zawsze w domu ;-). Dodawałam zamiast cream of tartar, również jest ok.

 163. Uwielbiam wprost torty bezowe!!! Niestety mam stary gazowy piekarnik, bez termoobiegu na dodatek tylko z dolną grzałką ;o( Czy jest szansa, że wyjdzie z niego dobra chrupiąca beza do tortu/Pavlovej???? Jeśli tak to w jakich warunkach ją piec/suszyć (temperatura +czas pieczenia/suszenia)??? Proszę o odpowiedź!!!! Marzę o takim torcie przez siebie zrobionym!!!
  Z góry dziękuję!

 164. Mój problem, był już wspominany, ale bez odpowiedzi. Podczas pieczenia bezy nie opadają, ładnie się pieką. Po wyjęciu zachowują piękny wygląd, ale w środku znajduje się opadnięta, zbita, masa. Jaka może być przyczyna? Jak temu zaradzić?

  1. Niestety, nie wiem. Nie znam jednej konkretnej przyczyny, przypuszczam, że może nakłada się kilka czynników: sposób ubijania, pieczenia.

 165. Załączam zdjęcie i pytanie. Piekłam bezy drugi raz w życiu. Pominę kwestię koloru ecru – przeczytałam morze komentarzy i może kiedyś to ogarnę jeszcze:) Beza wydaje się prawidłowo wysuszona ale chodzi o tę "koronkę " na górze. W połowie sztuk, w połowie suszenia powstają jakby dziurki. Wygląda to nawet ładnie ale beza idealna to nie jest. Jaka może być przyczyna?

   1. Używałam rękawa z tylką. Przyjrzałam się dokładnie wszystkim bezom i wychodzi na to, że te, które robiłam w postaci zwykłego kleksika są całe. Ażurek wyszedł gdy robiłam jakby dwie warstwy, coś jak przy ptysiach może, spód, druga warstewka i dopiero czubek. Trudno to wyjaśnić. Chciałam żeby miały ciekawszy kształt:) a tu klops w postaci tajemniczych dziurek. Na szczęście wszystkie są chrupiące i wysuszone jak trzeba…no tylko ta "kość słoniowa" w kolorze:(

 166. Czy beza która zrobiła się miękka, a po nocy zostawionej w piekarniku pojaiła sie na niej "rosa", da się uratować do chrupkiej bezy?

   1. Narazie ją odłożyłam. Masz może jakiś pomysł jak mogłaby ją zużyć ? (to jest beza wygladajaca jak "bezy" np. na sernikach, z rosą ;))

    1. Na serniku z rosą jest taka mięciutka pianka, tak miękkie wyszły bezy? Może były za krótko pieczone?

     1. Mogła nie być dopieczona – może zbyt niska temperatura, może jednak za krótko. Można ją zużyć do deseru z owocami, lepiej szybko, zanim zacznie się rozpuszczać ;-).

 167. Mam problem. Próbowałam dwa razy. Moje bezy (robie takie o średnicy ok 12-14cm , nastawiam piekarnik do 180 stopni , po wstawieniu bez zmniejszam do 120 stopni i piekę przez 2 godziny) na drugi dzień stają się gumiaste całkowicie nawet z wierzchu. Po wyjęciu z piekarnika są z wierzchu okej – twarde , w środku trochę gumiaste ,a na drugi dzień zawsze robią się miękkie ;/ nie przykrywam ich niczym , leżą sobie przez całą noc na talerzyku na stole ;/ nie wiem gdzie popełniam błąd – wydaję mi się ,ze nie przebijam białek – jak wykładam na papier masa jest zbita, biała ładna nie pływa …
  Pomożesz ? Podpowiesz mi coś ?
  z góry dziękuję

  1. Może za duży spadek temperatury z 180 na 120 st. Ja zmniejsza do 150. Studzę w uchylony piekarniku ok 3-4 godz, lub zostawiam na całą noc.

   1. możliwe ;/ spróbuję następnym razem zmniejszyć do 150 stopni (ale tutaj z kolei będę się obawiać czy nie spieką się z wierzchu )
    a i po tych 2 h pieczenia nie otwierałam piekarnika od razu tylko jakoś dopiero po kolejnych 2 h potem uchyliłam piekarnik i po mniej więcej 30 min wyjęłam na talerz

    Pani Doroto jakieś porady ? oprócz tej powyżej ? Ktoś miał podobną sytuacje?

    1. Nie wiem, jaka u Ciebie jest wilgotność powietrza, ale u mnie po nocy bez przykrycia by się kleiły i rozpuszczały, mogą zmięknąć. Bezy chłoną łatwo wilgoć z powietrza. Spróbuj przechować je w pojemniku przez noc, szczelnie zamkniętym lub pod folią. Jeśli bezy są przełożone kremem, miękną jeszcze szybciej.

     1. Za pierwszym razem wyłożyłam je na talerz i przykryłam sreberkiem i całkowicie opadły (bardziej niz za drugim razem wczoraj bez przykrycia)

      Moze rozwiązaniem będzie pozostawienie ich na noc w piekarniku. Tylko nie wiem czy w ogóle moze nie otwierac piekarnika od momentu wyłączenia go aż do rana czy moze uchylic go troszeczę ?

  1. Można, pod warunkiem, że nie jest to np. mrożony tort cytrynowo. Rozmrażasz w temp. pokojowej lub jeśli w lodówce to dzień wcześniej. A dalej to zgodnie z przepisem.

    1. Ja mrożę w małych plastikowych pojemniczkach, max 4 białka. Zaznaczam markerem które białko dorzucam, bo zdarzyło mi się zapomnieć, ile już wpakowałam 🙂 W torebce tez mozna. Myslałam o tym, zeby zamrażać w silikonowych foremkach na lód, ale jeszcze takowej nie kupiłam i ciagle zapominam 🙂 Wtedy można zamrozić każde białko pojedynczo a po zamrożeniu pakowac do torebki foliowej, wtedy widać, ile mamy 🙂 Tylko nie jestem pewna, czy gniazdka na lód nie sa za małe na białko.

     1. Ja bym chciala zamrazac je wlasnie pojedynczo, a potem przechowywac razem np w plastikowym woreczku. A moze w silikonowych foremkach do muffinek by sie pojedynczo zmiescily? Tylko czym je chronic z gory? Folia do zywnosci?

  2. wystarczy je rozmrozić, niech dojdą do temperatury pokojowej wówczas lepiej się ubijają i tyle. później traktujesz je "normalnie".

 168. Czy można robić bezę z ksylitolem zamiast cukru? Ja właśnie suszę swoją, ale obawiam się, że nie wyjdzie. Ksylitol nie rozpuścił się całkowicie w piance, są w niej jakieś ziarenka. Beza się suszy w piekarniku już długo, a jest zupełną gumą. Czy to ksylitol jest winny?

   1. Beza się jednak udała! Była zupełnie miękka po pieczeniu i suszeniu ponad 3 godziny w piekarniku, ale wysycha ładnie teraz po ostygnięciu po kilku godzinach. Myślę, że jutro będzie idealna 😉

   2. Beza się jednak udała! Była zupełnie miękka po pieczeniu i suszeniu ponad 3 godziny w piekarniku, ale wysycha ładnie teraz po ostygnięciu po kilku godzinach. Myślę, że jutro będzie idealna 😉

 169. Witam serdecznie. Dzisiaj pierwszy raz piekłam beziki wyszły śliczne, ale w środku są puste, a na dole zrobił się zbity ulep. Dlaczego? Pozdrawiqm i z gory dziekuje za odpowiedź.

 170. Robię bezę już drugi raz i podczas suszenia w piekarniku beza zaczyna wyciekać – tzn. wylewa się z niej coś na kształt płynnego bardzo słodkiego białka. Nie wiem zupełnie czego to jest wina. Bezy przygotowuje wg przepisu i zawsze upewniam się, że wszystko jest dobrze ubite a cukier połączony z białkami. Jednak już drugi raz moje bezy nie wychodzą. Może jest to wina tego, że piekę je na folii aluminiowej?
  Dziękuję za rady.
  Pozdrawiam

   1. Nie. Białka oddzieliłam dzień wcześniej (bo używałam żółtek), noc przestały w lodówce i później wyjęłam je około 2 godziny wcześniej aby nabrały temperatury pokojowej.

    1. Nie wiem dlaczego, chociaż raczej wiem, jak to wygląda na bezach. Mi to się zdarzało, kiedy nie używałam świeżych białek. Kiedy białka były mrożone lub 3 dniowe, takie 'odstane'. Tak mi się wydaje, choć nie do końca wiem, czy to ten powód. Może być jeszcze zbyt niska temperatura suszenia.
     pozdrawiam

     1. Hmm może rzeczywiście to wina tego że białka nie były zupełnie świeże. A myśli Pani, że wpływ może mieć to że piekę na folii aluminiowej?
      Suszyłam bezę przez 30 minut w 120 stopniach a później około 90 minut w 100 stopniach. Białko zaczęło wyciekać po tym jak zmniejszyłam temperaturę. W wyższej przez pierwsze pół godziny beza ładnie rosła i dobrze wyglądała. Może powinnam zostawić cały czas w 120 stopniach na krócej?
      Dodam jeszcze, że beza była z 6 białek więc dosyć duża.

     2. Aa.. to była Pavlova :). Wydaje mi się, że folia nie ma wpływu. Pieczemy przecież na różnych powierzchniach: w formach, teflonie, matach silikonowych, na papierze. Kolejnym razem bym tak mocno nie zmniejszała temperatury. Czasem lepsza lekko beżowa, ale ładnie wypieczona. Proszę też piec z termoobiegiem. Lepiej osusza bezę.