Ładowanie strony

24 stycznia 2011

Jak upiec... perfekcyjne ciasto drożdżowe


Upieczenie ciasta drożdżowego nie jest trudne, naprawdę.

Chciałabym zachęcić niezdecydowanych, bo często udaje się nawet osobom, które próbują po raz pierwszy.

Jakie jest idealne? Lekkie, puszyste, o złotej, wypieczonej skórce, nie za suche, pięknie pachnące. Niezmiennie kojarzące się z pyszną maślaną kruszonką. Dużo na pewno zależy od przepisu, z którego korzystamy. Obecnie by upiec smaczne ciasto drożdżowe nie potrzeba kopy jajek i dobrej ręki doświadczonej gospodyni, która doda mąki 'ile ciasto zabierze'. Przepisy są dokładne wyliczone, więc używając świeżych składników i trzymając się kilku prostych reguł można upiec ciasto, o jakim marzyliście.. ;-)

Mąka

Dobre i lekkie ciasto drożdżowe upieczecie na mące pszennej o dużej zawartości białka (tzw. mąka chlebowa) - około 12 g białka/100 g. Im więcej białka, w mące, tym więcej glutenu, a on jest odpowiedzialny za wygląd ciasta. Ale nie tylko. Jeśli macie problemy z zakupem takiej mąki, nie martwcie się. Ciasto na pewno się uda również na najbardziej popularnej mące pszennej o zawartości białka około 9 g/100 g. Najlepsza do ciast drożdżowych jest mąka pszenna typ 550 (w UK - zaopatrzcie się w plain flour lub strong white flour - mąka chlebowa).

Jeśli chcecie upiec drożdżowe z mąką razową (pełnoziarnistą) najlepiej dla struktury ciasta zastąpić nią połowę zawartej w przepisie mąki pszennej (lub mniej). Ciasto nie będzie już tak puszyste, ale na pewno smaczne i zdrowsze. Wchłonie również więcej płynu podczas wyrabiania, dlatego warto mieć pod ręką dodatkową łyżkę mleka lub wody. Ciasto z mąką pełnoziarnistą potrzebuje również więcej czasu na wyrośniecie.

Mąkę przed każdym użyciem warto przesiać.

Jajka

Wnoszą przede wszystkim wartość odżywczą. Obecnie ilość jajek dodawanych do ciasta drożdżowego bardzo się różni, w zależności od przepisu. Są ciasta na 8 - 12 żółtkach na 1 kg mąki (np. pączki), choć ten sam wypiek można otrzymać i bez jajek.. Ciasto z dużą ilością żółtek zachwyci nas żółciutkim kolorem. Kolor taki mozna osiagnąć dodając do ciasta np. puree z dyni (1 łyżka zastąpi jedno jajko) lub rozpuszczone w płynie nitki szafranu (choć nie każdy lubi ich charakterystyczny zapach). Jajka dodawane do ciasta powinny być w temperaturze pokojowej.

Tłuszcz

Najlepszy tluszcz do drożdżowego to masło, które powinno być rozpuszczone i schłodzone. Nadaje ono również ciastu piękny maślany smak. Zamiast masła można również użyć oleju, dajmy go wtedy o około 1/5 - 1/4 mniej. Najlepszy olej to słonecznikowy, nie polecam oliwy z oliwek (chyba, że wymaga tego przepis). Nie zaleca się używania margaryny typu light. Tłuszcz przedłuża trwałość ciasta i wpływa na jego elastyczność.

Drożdże

Bez nich nie uda się oczywiście upiec ciasta drożdżowego, one odpowiedzialne są za wyrastanie i fermentację ciasta. Obecnie drożdże można dostać w dwóch rodzajach:

- świeże - najczęściej polecane, ciasto na nich rośnie szybciej niż na drożdżach suchych, ale wymaga sporządzenia zaczynu,

- suche - wystarczy je tylko wymieszać z mąką, sporządzanie zaczynu nie jest potrzebne (czasem drożdże te można kupić w postaci granulek, które z kolei trzeba rozpuścić w wodzie - czytajmy więc opakowania)

Na blogu 'Moje Wypieki' stosuję następujący przelicznik drożdży:

1 łyżeczka drożdży suchych = 4 g

Drożdży świeżych dajemy zawsze 2 x tyle, co suszonych.

Taki przelicznik stosuję od dawna (z powodzeniem), niezależnie od tego, jaki przelicznik jest podawany na opakowaniu drożdży. Na 500 g mąki należy użyć najmniej 7 g drożdży suchych lub odpowiednio 14 g drożdży świeżych. Jeśli ciasto jest na mące razowej można tą ilość zwiększyć. Ciasta z dodatkiem dużej ilości jajek i tłuszczu również będą potrzebowały większej ilości drożdży. Nie warto zwiększać ilości drożdży ponad podaną w przepisie. W starszych przepisach, które polecają dodanie kostki świeżych drożdży - 100 g! - na 1 kg mąki, należy starać się redukowac ilość drożdży. Ciasto na takich proporcjach niewątpliwie szybko wyrośnie, ale po upieczeniu będzie mocno i nieprzyjemnie pachniało drożdżami i będzie dość ciężkie  do strawienia.

Uwaga: drożdży świeżych nie wolno mrozić - obniża się ich żywotność.

Jak zrobić zaczyn (rozczyn)?

Zaczyn to nic innego jak mieszanina mąki, mleka (lub wody) i drożdży. Wykonujemy go tylko z drożdży świeżych. Mąkę wysypujemy na stolnicę, robimy w niej dołek, wkruszamy świeże drożdże. Jeśli w przepisie jest cukier warto choć łyżeczkę wysypać teraz na drożdże - będzie dobrą pożywką. Niewielką ilość letniego płynu (mleka lub wody) wylewamy na drożdże, do ich przykrycia. Uwaga: płyn nie może być gorący (najlepsza temperatura to około 40ºC inaczej sparzy drożdże i nie wyrosną, pamiętajmy, że drożdże to żywe organizmy). Przykrywamy ręczniczkiem. Teraz czekamy około 15 - 25 minut, aż drożdże 'ruszą' czyli spienią się i wyrosną.

Jeśli zaczyn nie urósł, nie warto łączyć go z resztą ciasta - nie wyrośnie. Być może drożdże były już zwietrzałe? Szkoda byłoby zmarnować resztę składników. Trzeba zaczyn zrobić od nowa.

Zerknij również tutaj - rozczyn krok po kroku!

Sól

Sól w cieście spowalnia produkcję drożdży, a ich bezpośredni kontakt z drożdżami może je nawet zabić. Dlatego tak często w przepisach na chleb sól dodawana jest po pewnym czasie od wyrobienia ciasta.

Cukier

Nadaje ciastu nie tylko smak, ale i kolor. Zamiast białego cukru warto użyć cukru brązowego, miodu, melasy, glukozy lub fruktozy. Nie warto używać słodzików, poniewaz chemikalia w nich zawarte mogą zabić drożdże. Z kolei zbyt duży dodatek cukru może zahamować fermentację drożdży.

Inne dodatki

Często w celu przedłużenia świeżości ciasta dodawane są do niego potłuczone ugotowane ziemniaki (niewielka ilość) lub  zmielony twarożek. Ciasto jest wtedy bardziej wilgotne niż zazwyczaj.

Wyrabianie

Długie wyrabianie ciasta pozwala na rozwój glutenu, który jest bardzo elastyczny. Dzięki niemu ciasto zwiększa swoją objętość bez rozrywania się.

Ciasto można wyrobić ręcznie, dosypując mąkę stopniowo, w miarę wyrabiania, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrobione ciasto powinno być sprężyste, nie klejące i łatwo odchodzić od ręki. Warto pamietać, że ciasto z mąki razowej nie będzie nigdy tak gładkie po wyrobieniu jak ciasto z mąki pszennej - taka jest jego uroda.

Ciasto jest dobrze wyrobione, jeśli po nacisnięciu nań palcem i zrobieniu niewielkiego dołka, ciasto z powrotem 'odskoczy' i utworzy gładką powierzchnię. To właśnie dzięki glutenowi ciasto jest tak elastyczne! Na pewno nie raz zdarzyło się Wam, że wałkowaliście ciasto, a ono uparcie z powrotem wracało do poprzedniego kształtu niwecząc Wasze wysiłki? To właśnie gluten. Dlatego czasem warto pozwolić ciastu trochę odpocząć, pozostawiąjąc je przed formowaniem na blacie, przykryte folią (tak, tak samo postępujemy z ciastem pierogowym, choć już trochę odbiegam od tematu ..;).

No cóż, nie jest to łatwa praca, ale na pewno rozładowuje napięcie  ;-). Pracę ułatwi wyrobienie ciasta mikserem przy pomocy haka drożdżowego lub w maszynie do pieczenia chleba (program dough), która dodatkowo podgrzewa misę, w której ciasto potem wyrasta. Nie zawsze przecież trzeba lubić ręczne wyrabianie ;-). Tak naprawdę nie potrzebujemy jednak drogich maszyn - od wieków do produkcji chleba wystarczały ręce, blat i piec.. Pamiętajmy o tym zanim upchniemy w kuchni kolejny gadżet.

Wyrastanie

Ciasto drożdżowe powinno wyrosnąć dwukrotnie (poza bardzo nielicznymi wyjatkami, kiedy to należy trzymać się przepisu). Pierwsze wyrastanie po wyrobieniu ciasta, drugie po uformowaniu go w kształt ostateczny - bułki, chałkę, pączki, ciasto na blachę itp. Wyrastanie powinno odbywać się zawsze w ciepłym miejscu  - optymalna temperatura do wzrostu ciasta to około 25 - 26ºC, przykryte kuchennym ręczniczkiem lub nawet folią spożywczą (zapobiegnie ona utracie wilgotności ciasta i utworzeniu się suchej skórki, która utrudnia wyrastanie).  Zimą dobrze mu będzie w misce przytulonej do kaloryfera, latem po prostu na blacie kuchennym.

Ciasto urośnie również w lodówce! Będzie jednak potrzebować na to więcej czasu, nawet całą noc. Ciasto do lodówki można włożyć na pierwsze wyrastanie, przykryć szczelnie folią spożywczą, rano wyjąć z lodówki, ocieplić i uformować np. bułeczki. Lub na drugie wyrastanie -  wtedy uformowane bułeczki natychmiast przykrywamy folią spożywczą i wkładamy razem z blachą do lodówki. Rano, po wyjęciu można je od razu wkładać do piekarnika i piec (lub ocieplić by chwilę podrosły, jesli uważacie, że w lodówce napuszyły się zbyt mało). To najlepszy sposób by mieć rano na śniadanie świeże bułeczki :-)

Jak długo ciasto ma wyrastać? To jedno z najcześciej zadawanych pytań. Tak długo, aż podwoi objętość. I to zależy od wielu czynników jak rodzaj użytych drożdży i ich żywotność, temperatura otoczenia i temperatura samych składników. Ciasto w temperaturze optymalnej (około 25 - 26ºC) może podwoić objętość już w 1,5 godziny. W temperaturze pokojowej może to trwać to nawet do 3 - 4 godzin. W lodówce około 12 godzin. Nie należy ciasta pospieszać i skracać czasu jego wyrastania, ponieważ będzie to ze szkodą dla wypieku ostatecznego. Im mniejszą ilość drożdży użyjemy, tym ciasto będzie wyrastało dłużej.

Drugie wyrastanie jest trudniejsze od pierwszego, ponieważ musimy przypilnować moment, kiedy wypiek włożyć do piekarnika. Ciasto zbyt szybko włożone do piekarnika popęka podczas pieczenia (nie wyrastało wystarczająco długo). Pączki zbyt szybko rzucone na rozgrzany olej będą za cieżkie, za mało puszyste, będą topić się zamiast pływać na powierzchni, stracą również charakterystyczną dla nich jasną obwódkę.

Uwaga: trzymajmy wyrastające ciasto z dala od przeciagów. Nikt ich nie lubi ;-)

Pieczenie

Przebiega w różnych temperaturach - od 180ºC - bułeczki i proste drożdżowe ciasta, po 250ºC - chleby. Przed pieczeniem warto posmarować wyrośnięte ciasto jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka (dla połysku i koloru). Studzimy na metalowej kratce.

Mrożenie

Drożdżowe ciasto bardzo dobrze się mrozi (choć nie te z nadzieniem). Bułki po uformowaniu można od razu zamrozić, jeszcze przed pieczeniem. Podczas odmrażania ciasto będzie podwajało swoją objętość. Dalej postępujemy z nim jak z każdym ciastem drożdżowym.

Ja zazwyczaj mrożę już upieczone ciasto. Należy je dobrze owinąć folią spożywczą i umieścić w zamrażarce. Odmrażamy w dalszym ciągu zawinięte w folię (co zapobiegnie wysuszeniu ciasta), w temperaturze pokojowej. Czas odmrażania ciasta drożdzowego to od 1 - 3 godzin.

Ciasto zamrożone można przechowywać do 3 miesięcy.

Podstawowe problemy z ciastem drożdżowym*:

1. Za gruba skórka

- użyto za dużo mąki
- za krotki okres rośniecia ciasta
- temperatura piekarnika zbyt niska

2. Ciasto kruszy się po upieczeniu

- źle i za krótko wyrobione ciasto
- dodano za dużo mąki
- ciasto rosło w zbyt ciepłym miejscu
- ciasto rosło za długo (szczególnie drugie rośnięcie)
- za niska temperatura piekarnika

3. Ciasto ma lekko kwaśny smak

- ciasto rosło w zbyt ciepłym miejscu i zbyt szybko urosło
- ciasto rosło za długo

4. Ciasto nie chce rosnać

- płyn użyty do ciasta był za zimny
- ciasto jest zbyt sztywne i twarde
- miejsce, w ktorym rośnie ciasto jest za zimne
- użyto starych lub zwietrzałych drożdży

5. Ciasto ma ciemne smugi

- niezbyt dobrze wymieszane i wyrobione ciasto
- miska, w ktorej rośnie ciasto była za mocno natłuszczona
- ciasto nie było przykryte podczas rośnięcia i powstała twardsza skórka

6. Ciasto po upieczeniu ma nierówne dziury

- niedokładne odgazowanie ciasta podczas formowania
- ciasto rosło zbyt długo przed pieczeniem

7. Ciasto jest wilgotne od spodu po upieczeniu

- ciasto zostało w foremce zbyt długo po upieczeniu (należy studzić na kratce)

8. Ciasto pęka po bokach

- zbyt goracy piekarnik
- ciasto rosło za krótko
- źle uformowany bochenek

9. Ciasto pęka na wierzchu

- ciasto wystygło bardzo gwałtownie
- ciasto było bardzo twarde i sztywne przed pieczeniem
- ciasto nie było dobrze wymieszane i wyrobione

10. Ciasto po upieczeniu jest bardzo wilgotne w środku i ma grudkowatą konsystencję

- ciasto jest niedopieczone
- za krótki okres rośnięcia przed pieczeniem

11. Ciasto po upieczeniu jest ciężkie i zwarte

- dodano za dużo maki
- niewystarczający czas wyrastania
- niektóre chleby z natury są cięższe (z mąki razowej lub żytniej)

12. Ciasto nie rumieni się podczas pieczenia

- blacha jest zbyt jasna, błyszczaca i za duża i odbija za dużo ciepła nie pozwalając na równomierne rumienienie
- za duża blacha w stosunku do piekarnika, co powoduje niewystarczającą cyrkulację powietrza
- wadliwy rozkład temperatur w piekarniku


13. Upieczone ciasto ma intensywny zapach i smak drożdży

- dodano zbyt dużo drożdży
- ciasto rosło za długo
- miejsce, w ktorym rosło ciasto było za ciepłe

14. Upieczone ciasto jest suche, kruszy się i jest grudkowate

- za długi czas rośniecia (szczególnie drugi)
- dodano za dużo maki podczas wyrabiania
- ciasto nie było dobrze wyrobione
- za niska temperatura piekarnika

15. Ciasto opadło podczas pieczenia

- za długi okres rośnięcia, ciasto wyrosło za bardzo i stało się za lekkie, za wysokie

--------------------------------------------------------------------------------

Nie zawarłam w tym artykule wszystkiego, zwłaszcza odnośnie pieczenia chlebów. Jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i przy okazji skorzystać z doskonałych przepisów polecam książkę

Beatrice Ojakangas 'Chleb. Pieczemy w domu'.

Jeśli lubicie piec ciasto drożdżowe może zechcecie skorzystać z książki

Małgorzaty Zielińskiej 'Drozdżowe wypieki'.

Natomiast z moich ulubionych pozycji anglojęzycznych mogę polecić

Andrew Whitley 'Bread matters'

Dan Lepard 'The art of handmade bread'

Jeffrey Hamelman 'Bread'

Paul Allam & David McGuinness 'Bourke street bakery'

Ciasto drożdżowe to nie tylko wspaniały smak i zapach. Zawiera dużo witamin z grupy B (drożdże), obniża poziom cholesterolu. Odpowiednio przygotowane jest lekkostrawne, dlatego idealne dla osób na rekonwalescencji.

Życzę powodzenia!

* cytat z forum CincinWydrukuj:
post post bez zdjęć
Kategoria: Porady kulinarne

Dodaj komentarz
Komentarze (354)
1  2  3
Pusia724 profil
01.10.2019 15:46 odpowiedz
Zrobiłam już ciasto drożdżowe na jutro i wsadziłam do lodówki ale wygląda na to że już urosło!
Czy to zmieni jakoś smak albo wypiek? a może dodałam za dużo drożdży? (może być różnica 1/2 gram świeżych)
Tak jak wspominałam ciasto ma być na jutro więc nie mam nic gotowe
Dorota, Moje Wypieki
02.10.2019 10:30 odpowiedz
Jeśli ciasto szybciej urosło, to według mnie trzeba przyspieszyć kolejny etap, nie może dalej rosnąć w lodówce. 
Gość: Beksam
22.08.2019 01:45 odpowiedz
Ja mam problem ze spodem ciasta. Ta spieczona dolna warstwa placka jest bardzo gruba, ma ok 0,5 cm. Piekę na ciemnej emaliowanej blaszce, która była w komplecie z piekarnikiem. Włączam dolną grzałkę. Próbowałam już trochę obniżyć temperaturę lub skrócić czas. Spód był wtedy mniej spieczony, tzn. trochę jaśniejszy ale nadal gruby.
Dorota, Moje Wypieki
22.08.2019 10:47 odpowiedz
Czy piecze Pani tylko na opcji 'dół'? Dlaczego nie 'góra-dół'? 
Czy blaszka nie jest za blisko grzałki?
Gość: Beksam
22.08.2019 12:51 odpowiedz
Blaszka jest w gdzieś w 2/3 wysokości. Górną grzałkę włączam pod koniec, żeby zrumienić kruszonkę.
Dorota, Moje Wypieki
23.08.2019 10:34 odpowiedz
Ciasto powinno się piec na opcji góra-dół. Wtedy szybciej by 'doszło' w środku, może spód by się tak nie spiekł. Nigdy nie pieczemy na samej opcji 'dół', ewentualnie pod koniec, kiedy ciasto jest wilgotne.
pusia53 profil
29.06.2019 12:31 odpowiedz
Właśnie opadło mi ciasto drożdżowe podczas pieczenia. Moja koleżanka piecze perfekcyjne drożdżowe. Powiedziała, że ona najpierw włącza dół piekarnika ( po tych przepisowych 2 rośnięciach) a jak jeszcze podrośnie to dołącza górę.
Moje w blaszce już podwoiło objętość i jak włożyłam do piekarnika to przy włączonym dole jeszcze urosło. Cieszyłam się, że będzie pulchniutkie. Dołączyłam grzanie górne i wtedy nastąpiła katastrofa. Pięknie opadło. Dlaczego koleżance się udało a mi nie? Pewnie napisze Pani, że przerośnięte. Następnym razem upiekę góra-dół.
Dorota, Moje Wypieki
29.06.2019 14:10 odpowiedz
Może po prostu inny piekarnik.
Gość: Ilona
19.06.2019 12:18 odpowiedz
dobry opis, ja własnie jestem na etapie szukania nowych przepisów, mam już robota kuchennego Kohersen Mycook i w nim wyrabia ciasto, samej to bym raczej rzadko miała motywacje :D
Agaaaaa profil
19.04.2019 07:01 odpowiedz
Mam problem z wyrastaniem ciasta w lodówce. Kiedy wkładam je do wyrastania na noc (około 8 godzin), rano jest zupełnie nie wyrośnięte. Próbowałam wielokrotnie, raz czy dwa faktycznie pięknie urosło, ale zwykle wyciągam rano mały, zbity gniot :( jaka może być przyczyna? Zbyt niska temperatura? Za mało czasu?

Dorota, Moje Wypieki
19.04.2019 19:16 odpowiedz
Możliwe, że za mało czasu. Czy po wyjęciu do temp. pokojowej ciasto ruszyło? 
A.wiktorska profil
04.04.2019 00:07 odpowiedz
Czy ciasto drożdżowe na suchych drożdżach może wyrastać w lodowce? Przymierzam się do odkrycia tej formy wyrabiania ciasta ale na razie zaliczyłam dwie porażki - pierwsze wyrastanie 12 h w lodowce i ciasto było zbite i jakby przerośnięte, druga próba była na drugim wyrastaniu i bułeczki nie wyrosły również po wyjęciu z lodówki i zostawieniu 3h w tem pokojowej. Jakby coś ubilo drożdże... Czy ktoś mający doświadczenie w tym temacie mógłby dać jakieś rady ? Czy każde ciasto można zostawiać w lodowce do wyrośnięcia ? Czy rodzaj drożdży ma znaczenie?
Dorota, Moje Wypieki
04.04.2019 10:27 odpowiedz
Tak, bez problemu. Może ciasto wyrastało zbyt krótko lub odwrotnie - przerosło? Rodzaj drożdży nie ma znaczenia. Każde ciasto można zostawiać w lodówce do podwojenia objętości - nie każde na całą noc. 
A.wiktorska profil
04.04.2019 12:27 odpowiedz
Bardzo dziękuje za odp. Będę próbowała więc dalej...
A.wiktorska profil
06.04.2019 07:23 odpowiedz
Podejście trzecie... 2 wyrastanie w lodowce, bułki przykryte folią (do tej pory były ściereczka ). Wyrosły bardzo ładnie, ale folia była moka i te bułki które stykały się z folia na górze tez były mokre... czy to tak może być ?
Dorota, Moje Wypieki
06.04.2019 20:42 odpowiedz
Nie wiem dlaczego tak się stało... nigdy się z tym nie spotkałam.
Gość: Magda
17.01.2019 23:40 odpowiedz
Witam! Wyrobione ciasto drożdżowe nie chciało mi rosnąć postawione na grzejniku, więc za poradą mamy wstawiłam je do piekarnika nagrzanego do 50 stopni - urosło od razu! Zagniotłam je więc ponownie, dodałam owoce, uformowałam, posypałam kruszonką i wstwiłam je tam z powrotem na ponownie wyrośnięcie. Póki co nie urosło nic, albo tyci tyci choć minęło już pół godziny. Nadal jednak mam nadzieję, że da radę, tylko teraz mam pytanie - jak już urośnie to co zrobić? Podnieść tempearturę z ciastem w środku do 180stopni? Czy najpierw wyjąć blaszkę, podgrzać piekarnik i wtedy wstawić ciasto? Obawiam się jednak, że temperaturę w domu mamy dość niską...
Dorota, Moje Wypieki
18.01.2019 10:38 odpowiedz
Wyjęłabym blaszkę, rozgrzała piekarnik i wtedy wstawiła ciasto. Temperatura 50 stopni jest zbyt wysoka do wyrastania ciasta drożdżowego, może to osłabić późniejszy wzrost ciasta, ciasto może sfermentować. 
Gość: Dorota
30.12.2018 22:22 odpowiedz
Ratunku, co robić? Jest 22:00, Ciasto zagniotłam, przykrylam folią i wstawiłam do lodówki. Miało rosnąć do rana a już podwoiło objętość. Zostawić je do rana przykryte folią w lodówce? Folia blokuje dalsze rośnięcie a nie wiem czy to dobrze.
Dorota, Moje Wypieki
30.12.2018 23:15 odpowiedz
Proszę uformować ciasto i teraz upiec, jeśli to możliwe. 
Shattered profil
29.12.2018 23:01 odpowiedz
Ktokolwiek myślał, że wyrabianie ciasta mikserem jest łatwe, mylił się niesamowicie..
Właściwie ciasto drożdzowe to chyba główny powód dla którego się skusiłam na kupno miksera planetarnego..
Nietety nic mi w tym nie pomogło.
Oglądałam wiele filmików, a głupia jestem jak byłam. Mamy pytałam, nic się nie dowiedziałam..
Wg Pani ciasto jest wyrobione jak odskoczy i zrobi gładką powierzchnię. Tak więc wciskam te ciasto jak oszalała. W niektórych miejscach odskakuje, w niektórych nie. Czy to znaczy, że nie jest dobrze wyrobione? Wygląda gładko, od ścian miksera ładnie odchodzi jedynie wijie się na haku przyczepione do dna misy.
Wiele czytałam o wyrabianiu mikserem, jedni piszą 5 minut, inni 15.. Widziałam nawet filmik gdzie koleś kręcił na prędkości 4, mimo tego że w instrukcji wyraźnie napisane, że kręcimy na 2.
Chyba naprawdę to musi być wrodzony talent
Postanowiłam spróbować wyrastania przez noc. Dodałam zimne mleko z lodówki mimo tego, że w przepisie było letnie. Ale będzie szło do lodówki, więc chyba nie ma znaczenia, prawda?
Przykład mojego ciasta na śniadaniowe rogaliki. Jest gładkie, jak wspomniałam w niektórych miejscach odskakuje, w niektórych nie, wolniej lub szybciej.
Dorota, Moje Wypieki
30.12.2018 12:15 odpowiedz
Ja wyrabiam około 15 minut. Na 2 ustawieniu. 
Shattered profil
07.05.2019 17:55 odpowiedz
Każde ciasto drożdżowe?
Wyrabiałalam dzisiaj ciasto na bułki i niestety wyszło twarde.
Czytalam że prawidłowo wyrobione ciasto powinno dać się rozciągnąć tak cienko ze możesz zobaczyć światło. U mnie niestety zawsze się rwie. Nie ważne ile wyrabiam
Dorota, Moje Wypieki
08.05.2019 11:03 odpowiedz
Tak, chleb krócej, ale to zależy. Z którego przepisu bułki wyszły twarde? Może używa Pani mąki z małą ilością glutenu?
ika33 profil
31.08.2018 13:12 odpowiedz
Dorotko, poszukując informacji dotyczących drożdżowych wypieków natknęłam się na plagiat Twojego wpisu :-/ Napisałam do właścicielki tamtego bloga zwracając jej uwagę na kradzież własności intelektualnej. W razie chęci zainterweniowania przekaże Ci namiar na tamtego bloga - tutaj nie będę robić mu niezasłużonej reklamy !
Dorota, Moje Wypieki
04.09.2018 12:09 odpowiedz
Plagiat jest tylko wtedy, jeśli przepis jest skopiowany słowo w słowo. Czy tak jest?
ika33 profil
04.09.2018 12:32 odpowiedz
był ! prawie połowa tekstu, razem ze strukturą nagłówków kolejnością i podsumowaniem o błędach ...
gdybym nie znała tego tekstu z poniższego bloga, nie zwróciłabym na to uwagi :-/

popełniłam błąd bo nie zrobiłam screena tego tekstu - teraz, widzę - tekst zmienił swoje oblicze i nie jest "słowo w słowo" ;-)
no cóż, przynajmniej autorka musiała się wysilić i go przeredagować - mam nadzieję, ze coś na tym skorzystała jej "intelektualna własność" ;-) - przepraszam za zamieszanie
Dorota, Moje Wypieki
04.09.2018 12:39 odpowiedz
Aa... rozumiem :). Dziekuję za chęć pomocy :).
Gość: Natalia
29.05.2018 12:02 odpowiedz
Witam,
Właśnie stoję przed wyborem piekarnika i pierwsze nad czy się zastanawiam to zakres temperatur :) i tutaj mam do Pani pytanie. Czy ciasto drożdżowe można wstawić na wyrastanie do wyłączonego piekarnika nagrzanego na 30st? Czy jednak taka temperatura jest za wysoka?
Dorota, Moje Wypieki
29.05.2018 21:54 odpowiedz
Nie pomogę, nigdy nie wstawiałam ;-). 
Gość: Groszka
22.05.2019 07:45 odpowiedz
Można robię tak w chłodne dni
Gość: Agnieszka
02.07.2019 23:02 odpowiedz
Witam, ja wstawiam do wyrastania na 40 stycznia C
kinga_bn profil
21.05.2018 14:41 odpowiedz
Nie wiem dlaczego mój poprzedni komentarz jest niekompletny - dodało się tak naprawdę jedno zdanie z wielu napisanych.. Teraz już w skrócie - czy ciasto po pierwszym wyrastaniu ponownie wyrabiamy i przekładamy do formy na drugie wyrastanie czy od razu przekładamy już bez wyrabiania?
agnsud profil
21.05.2018 17:42 odpowiedz
Przy dodawaniu emotikona z urządzenia mobilnego czasem ucina komentarz zaraz po nim.
Dorota, Moje Wypieki
22.05.2018 21:26 odpowiedz
Nie wyrabiamy długo: wystarczy tzw. odgazowanie czyli uderzenie ciasta pięścią lub bardzo krótkie zagniecenie.
kinga_bn profil
03.05.2018 17:41 odpowiedz
Witam, robiłam już sporo ciast drożdżowych z powodzeniem, jednak ostatnie dwa razy to klasyczne zakalce
Gość: Skwiercz
25.02.2018 00:31 odpowiedz
Dobry wieczor!
Mam nocy problem... otóż wyrobiłam ciasto o 22, przykrylam folia, włożyłam do lodówki a w tym momencie ciasto wyrosło już tak, że napiera na folię. Dotrwa do rana?
Dorota, Moje Wypieki
25.02.2018 11:02 odpowiedz
Czy zostawiła Pani miejsce na wyrośnięcie ciasta?
Gość: Skwiercz
27.02.2018 02:14 odpowiedz
Tak, ciasto włożyłam do bardzo dużej miski. Na drugi dzień ciasto było nie do użytku niestety. Nie wiem zupełnie dlaczego. Z ciastem drożdżowym nigdy nie miałam problemów, natomiast puerwszy raz chciałam spróbować techniki z wkładaniem ciasta na pierwsze wyrastanie do lodówki, a tu taka klapa. Ciasto do rana zwiększyło swoją objętość 4x.
Dorota, Moje Wypieki
27.02.2018 11:08 odpowiedz
Czy w przepisie była duża ilość drożdży świeżych?
Gość: Skwiercz
28.02.2018 18:01 odpowiedz
20 gram, przepis na maślane rogaliki z Pani strony.
Dorota, Moje Wypieki
01.03.2018 10:50
Nie rozumiem co się mogło stać :/.
Gość: Skwiercz
03.03.2018 21:48
U mnie często jest tak, że ciasto drożdżowe bardzo szybko podwaja objętość (w ok. pół godziny), ale od razu je przygotowuje, także wtedy nie ma problemu. Może ciasto było za ciepłe, kiedy wkładałam je do lodówki? Nie zdążyło się schłodzić i wyrosło?
Dorota, Moje Wypieki
03.03.2018 22:02
Czy nie dodaje Pani większej ilości drożdży niż w przepisie?
Gość: Skwiercz
04.03.2018 13:39
Właśnie nigdy, wiadomo, czasami wahania 1-2 gramów, ale nigdy więcej, zawsze na świeżych drożdżach, nie przepadam za suchymi.
dorota.m. profil
25.02.2018 13:44 odpowiedz
u mnie zawsze ciasto wstawione do lodowki rosnie bardzo w pierwszej godzinie, moze dwoch. potem flaczeje, ze tak powiem. nie ma to jednakowoz wplywu na wypiek nastepnego dnia.
Gość: Iwona
20.02.2018 13:38 odpowiedz
witam
mam pytanie:
1. Jeżeli wyrabiam ciasto w maszynie ze świeżych drożdży to musze zrobić rozczyn i dodać na końcu wsypywania do maszyny ? czy dodaję świeże droższe bez rozczynu? mam z tym duży dylemat - robiłam ostatnio pączki bez rozczynu i wyszły ale może będzie lepiej z?
2. czy każdy przepis można wyrastać w lodówce na 1 rośnięcie czy nie ?
pozdrawiam
Iwona

Gość: Agata
20.02.2018 07:56 odpowiedz
Po tłustym czwartku zostało mi trochę ciasta (przepis I na pączki). Zamroziłam je zaraz po wyrobieniu (owinięte folią spożywczą). Jak teraz takie ciasto rozmrozić (lepiej w lodówce czy temperaturze pokojowej)? Ile mniej więcej może potrwać rozmrożenie i pierwsze wyrastanie? Czy mogę rano wyjąć ciasto z zamrażarki, iść do pracy, a za smażenie pączków wziąć się wieczorem, czy to za długo?
Gość: Wika
26.01.2018 21:32 odpowiedz
Ja też mam problem - ciasto drożdżowe z przepisu zawsze jest luźne i bardzo się klei. Staram się dodawać minimalnie mąki, ale skutkuje to tym, że po wyrośnięciu i formowaniu ciasto całkowicie opada, do stanu sprzed wyrastania, bożego luźna struktura nie może utrzymać pęcherzyków powietrza. Ograniczyć płyn? Ile mniej więcej wyrabiać ciasto w KA z hakiem? (powiedzmy, że z ok. 3 szklanek mąki)
Dorota, Moje Wypieki
26.01.2018 22:28 odpowiedz
Najlepiej zadawać pytania bezpośrednio pod danym przepisem z którym jest problem. Jeśli ciasto opada - za długo wyrasta. Ciasto wyrabiamy do 15 minut, ale ważniejszy niż czas jest wygląd ciasta. Polecam notkę o cieście drożdżowym.
Gość: Wika
29.01.2018 18:10 odpowiedz
Czyli, że ok. 6 minut to mało - to może wiele wyjaśniać :DDD Czas chyba jest OK, bo nie przekraczam godziny. To ewidentnie za luźna konsystencja wyjściowa - zobaczę, czy dłuższe wyrabianie temu zaradzi albo spróbuję w końcu z inną mąką. Dziękuję!
MamaMisia profil
16.01.2018 12:36 odpowiedz
Piekę od dawna ciasta z tego bloga, wszystkie się udawały,lepiej lub gorzej, z jednym wyjątkiem-drożdżowego. Probowałam różnych przepisów, czytając te porady,kometarze, z reguły ciasto miałam kleiste, niedające się wałkować. Pisze Pani by nie dosypywać mąki, ale bez tego w ogóle się nie dało z nim pracować. Wyrabiałam ręcznie, mikserem,z drożdżami suchymi, świeżymi. W końcu zdecydowałam się kupić maszynę do chleba, bo pisała Pani, że właśnie w takim ustrojstwie ciasto drożdżowe wyrabia.
Liczyłam że teraz nawet cinabons czy bułeczki Nigelli wyjdą z maszyny w postaci pięknej sprężystej kuli, dającej się wałkować i formować.
Niestety, wczoraj wypróbowałam program (dough) mego nowego nabytku i omal się nie popłakałam. Ciasto z przepisu na bułeczki z makiem, mało bogate żeby bez żalu wywalić, mąka typ 650- nawet nie chciało wyjść z formy, takie było lepkie [po wyrośnięciu. Musiałam je wydrapać packą, na stolnicy wgniotłam chyba ze szklankę mąki i ulepiłam kule, bo wałkować się nie dało. W końcu wyrzuciłam po upieczeniu twardych gniotowatych buł wylądowały ostatecznie w koszu. Teraz mam w kuchni kolejny, zawadzający grat:(, a puszyste ciasto drożdżowe dalej jest dla mnie nieosiągalne.
Musiałam się wyżalić, bo marzyły mi się takie piękne wypieki jak Pani czy niektórych komentatorek.
Mam też pytanie- czy po zakończeniu programu jeśli ciasto jest niemal półpłynne zostawić je dalej na wyrastanie? Na przykład na noc w lodówce, czy przerośnie? Czy po dodaniu mąki na tym etapie,po wyjęciu z maszyny- zostawić na jakiś czas do wyrastania i dopiero potem formować? To byłoby w sumie trzy wyrastanie, więc chyba nie? Albo dać sobie spokój i kupić drożdżowe w sklepie. Moja mama tak właśnie robi, mówi że nigdy jej nie wychodziło dobre.
Gość: Gość
16.01.2018 17:12 odpowiedz
Niet wyrzucaj jeszcze tej maszyny do chleba! To jest wspaniała rzecz! :-)

Jeśli ciasto ciągle wychodzi Ci za rzadkie, to dawaj mniej płynu (wody/mleka) niż w danym przepisie podane. Nie trzeba się tak kurczowo trzymać przepisu. :-) Widocznie mąka, którą używasz wymaga mniej płynu.
Możesz ten problem rozwiązać w ten sposób: jeśli w przepisie jest podane 300ml, na przykład, to wlej 250ml. I obserwuj jak to ciasto się "zachowuje". Jeśli wyglądałoby za suche, to dolewaj po troszeczku wody/mleka. A jeśli nadal wygląda za rzadkie, to dosypujesz mąki.
Ważne jest, żeby tym się tak "bawić" w pierwszych minutach mieszania/ugniatania; powiedzmy, gdzieś tak do dziesięciu minut. Jak to ciasto już na stolnicy leży, po wyrośnięciu, to już raczej za późno.

Powodzenia! :-)
Gość: Kaczna
13.01.2018 11:35 odpowiedz
Niesamowity poradnik. Do ciasta drożdżowego podchodziłam jak do jeża, a teraz nabrałam nadziei, że i mnie się uda! Proszę trzymać kciuki,
Joasiapl profil
26.10.2017 18:00 odpowiedz
Dorotko, pytanie natury technicznej czy w sieci jest jakiś film jak ręcznie wyrabiać ciasto drożdżowe, nie wiem jak je wygniatac, pomożesz?
Dorota, Moje Wypieki
27.10.2017 20:04 odpowiedz
Tutaj jest np. taki film, choć ja bym az tak dużo mąką nie podsypywała.
Joasiapl profil
28.10.2017 08:39 odpowiedz
Dziękuję Dorotko:)
Kropka75 profil
26.10.2017 14:30 odpowiedz
Jak upiec? Bardzo prosto. Nie przejmować się nim. :D
Robię zaczyn i pichcę sobie kawkę. Piję i zapominam o świecie. Po 20 minutach, czasem po 35 przypomina mi się, że tam rośnie w kuchni. :)
Robię ciasto i znowu zapominam. Jeśli coś robię w kuchni, zwykle widzę unoszącą się na misce ściereczkę. Ale często mnie tam nie ma i gdy przychodzę jest już 1,5 czy 2 godziny po.

Jeszcze nigdy nie zdechło mi ciasto drożdżowe. Jest zawsze dobre, zawsze wychodzi, zawsze rośnie jak trzeba.

Nie bójcie się, wyjdzie. :)
Gość: :)
26.10.2017 19:45 odpowiedz
Acha! :))) Pod warunkiem, że się nie rozpocznie zamiast trwania drożdżowej fermentacja alkoholowa i "umar w butach", koniec radosnej twórczości. ;)
Gość: kropka75
27.10.2017 13:55 odpowiedz
Szczęściem nie mam jeszcze takiej sklerozy, żeby zapomnieć o robionym cieście na 24 godziny, a tyle mniej więcej czasu potrzebują drożdże na dojście do etapu fermentacji alkoholowej.

Jeśli ktoś na dobę zapomni o cieście, to aż tak bardzo nie miał na nie ochoty. Więc mała strata. :D
umm.osman profil
24.09.2017 22:29 odpowiedz
bardzo dziekuje!
Gość: Niki
17.06.2017 21:50 odpowiedz
Witam, mam może trochę głupiutkie pytanie o drożdże. Czytałam właśnie, co pisała Pani o za dużej ich ilosci, gdyż później ciasto nieprzyjemnie nimi czuć. Jakież było moje zaskoczenie, bo ja uwielbiam intensywny smak drożdży w cieście drożdżowym (słodkim, nie chlebie). Czy to jest błąd w sztuce, jak np wyczuwalny smak proszku do pieczenia? Czy tylko kwestia gustu? Serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam :)
Dorota, Moje Wypieki
17.06.2017 23:56 odpowiedz
To jest błąd w sztuce, ale jeśli ktoś bardzo lubi, nie widzę powodu, by zmniejszać ilość :-).
Gość: Niki
18.06.2017 08:45 odpowiedz
Bardzo dziękuję za odpowiedź :-). Od teraz robiąc ciasto dla kogoś innego będę zmniejszała ilość drożdży. Pozdrawiam i gratuluję cudownego bloga!
Dorota, Moje Wypieki
18.06.2017 10:36 odpowiedz
Dziękuję!
slodkavanilia profil
30.04.2017 16:31 odpowiedz
Jakiego aktualnie pani używa robota (który dokładnie) do wyrabiania ciasta drożdżowego ?
Dorota, Moje Wypieki
30.04.2017 16:33 odpowiedz
Kitchen Aid Artisan, opisany w notce tutaj lub maszyny do chleba.
slodkavanilia profil
02.05.2017 10:45 odpowiedz
Dziękuję :)
dorota.m. profil
23.03.2017 13:06 odpowiedz
dorotko, probowalas moze robic wegierskie ciasto kominkowe (chimney cake, kürtoskalács)? wczoraj zrobilam moje pierwsze podejscie i wydaje mi sie, ze nie wyszlo dokladnie takie, jak powinno i to nie tylko ze wzgledu na nedzne foremki ze zrolowanej gazety owinietej folia aluminiowa. wiem, ze lubisz ciasta drozdzowe, moze to cie zacheci do wyprobowania przepisu i dopieszczenia go do perfekcji :)
na zdjeciu kominki z cukrem i cynamonem.
Dorota, Moje Wypieki
23.03.2017 23:04 odpowiedz
Jeszcze nie. Czy to jest to samo co czeski trdelnik?
dorota.m. profil
24.03.2017 01:14 odpowiedz
wyglada na to, ze to jest to samo. polskojezyczne i anglojezyczne przepisy dotyczace wykonania nieco sie roznia ale koncept jest ten sam.

te kominki byly smaczne pierwszego dnia ale szybko sie wedlug mnie zestarzaly i samo ciasto nie bylo tak dobre jak twoje drozdzowe przepisy (chlebek z twarogiem i zurawinami robilam juz mase razy i pozostaje swiezy dobrych pare dni).

mysle, ze spodoba ci sie nawet sam koncept wykonania, ja rozwalokowalm ciasto na placuszki i potem kolkiem do pizzy wycinalam slimaczki co dalo takie dlugie paski ciasta. latwiej sie to nawija na rulonik niz pojedyncze krotkie paski i ma zalete, ze daje ciaglosc kominkowi.
Gość: kinga66
22.02.2017 21:49 odpowiedz
Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.k
Gość: kinga66
22.02.2017 19:51 odpowiedz
Witam.W poradach pisze Pani ,ze mozna dodac utarty twarozek,zeby ciasto bylo bardziej wilgotne.To na 600g maki ile dodac takiego twrozku?
Dorota, Moje Wypieki
22.02.2017 20:23 odpowiedz
Około 100 g twarożku.
Kierownica profil
07.02.2017 14:01 odpowiedz
Odważyłam się wreszcie zostawić ciasto na nocne wyrastanie w lodówce (11 godzin). Rezultat bardzo dobry, rano od razu uformowałam z niego chałkę, która z powodu wyziębienia potrzebowała po prostu trochę więcej czasu na wyrośnięcie (około godzinę zamiast pół godziny, jak zazwyczaj). I w ten sposób jest chałka na przedpołudniową kawę, bez wstawania do niej raniutko niczym chłop do pola ;)
fonexx profil
20.01.2017 11:32 odpowiedz
Witam serdecznie, uwielbiam ciasto drożdżowe, ale mam z nim jeden problem. Po upieczeniu jest wszystko ok, pyszne mięciutkie, a na drugi dzień np bułki są już twarde jakby miały przynajmniej tydzień. Czytałam wszystkie porady i nie potrafię dojść co jest nie tak, może Pani mogła by mi pomóc?
Dorota, Moje Wypieki
20.01.2017 18:50 odpowiedz
Czym i jak długo wyrabia Pani ciasto? W jaki sposób przechowuje?
fonexx profil
21.01.2017 18:33 odpowiedz
Wyrabiam ciasto mikserem planetarnym, po upieczeniu, wystudzeniu przechowuje je potem w folii.
fonexx profil
21.01.2017 18:34 odpowiedz
Jeśli chodzi o długość to zależy, ale na pewno nie mniej niż 15 minut .
Gość: Pucka
22.02.2017 14:53 odpowiedz
Piekę bułki codziennie, oprócz tego drożdżówki i generalnie drożdże to u mnie "chleb powszedni" od kilku ładnych lat. To o czym piszesz to klasyczny przypadek zbyt długiego pieczenia :) Na ciepło są idealne mięciutkie cudowne, a po wystygnięciu zaczynają twardnieć. Oto moje "parametry": Czas pieczenia dokładnie 18minut, temp. 180°C, grzanie góra dół, waga pojedynczej bułki ok. 85g). Spróbuj i sprwadź jak to wychodzi w twoim piekarniku. Kombinuj z czasem pieczenia. Ja tak walczyłam ładnych kilka tygodni, aż wreszcie trafiłam. I teraz jak piekę cokolwiek innego na drożdżach to już na oko widzę ten właściwy moment. Pozdrawiam serdecznie.
Gość: Cyanna
16.12.2016 08:45 odpowiedz
Odkąd odkryłam suche drożdże, ciasto drożdżowe stało się moim ulubionym ciastem. Zawsze fajnie mi wychodzi, ładnie wyrasta i jest dokładnie takie, jak powinno być. :)
barthe profil
12.11.2016 22:49 odpowiedz
Fajny poradnik. Można wyeliminować wszystkie bolączki towarzyszące w przygotowywaniu ciasta drożdżowego. Choć drożdżowe to moim zdaniem najłatwiejsze ciasto. Nigdy nie zdarzyło mi się go zepsuć(kruche już tak, zalałem truskawkami:D)
Ja również lubię wstawić ciasto na czas wyrastania do lodówki, np.. na całą noc. Sprawdzony sposób. Robię to głównie ze względu na czas, samo wyrastanie w lodówce nie wpływa źle na ciasto. Na 100% wyjdzie.
Jane Weller profil
30.08.2016 19:31 odpowiedz
Moja babcia zawsze stosowała całą kostkę drożdży na kilogram mąki. Ostatnio mam przepis znajomej na ciasto drożdżowe i na 4,5 szklanki mąki jest 100g świeżych drożdży. Ciasto wyrasta bardzo ładnie i nie czuć ani trochę przykrego smaku czy zapachu (nawet w surowym cieście), wręcz przeciwnie, pachnie przepięknie, dokładnie tak samo jak to, które zawsze piekła moja babcia. Chociaż być może to kwestia tego, że ciasto wkłada się do zimnego piekarnika. :)
Gość: kuchareczka78
23.11.2016 13:07 odpowiedz
Poproszę o przepis :)
AKLOJ profil
04.06.2016 09:45 odpowiedz
Przyjechalam doUK w odwiedziny ,do dzieci i wnukow ,
zrobilam drozdzowe ciasto ,to byla wielka katastrofa...
Dorota, Moje Wypieki
04.06.2016 12:28 odpowiedz
A jakiej mąki Pani użyła? Jakich drożdży?
bodzek profil
03.06.2016 09:23 odpowiedz
Pani Dorotko,
na szczęście nie mam problemów z ciastem drożdżowym, a wyrastanie w lodówce jest jak dla mnie mistrzowskim sposobem na świeże wypieki z samego rana :)

Mam jednak pytanie: czy ciasto wyrośnie na cukrze brzozowym ? Czy mogę cukier, ewentualnie miód, zastąpić ksylitolem bądź stevią ? Ze względu na niektórych znajomych muszę korzystać z zamienników i zawsze kombinuję jak mogę, ale teraz boję się porażki...
Będę wdzięczna za odpowiedź ! Pozdrawiam :)
Dorota, Moje Wypieki
03.06.2016 16:41 odpowiedz
Zdania w internecie są podzielone, zwłaszcza dotyczy to ksylitolu, ja sama niestety nie próbowałam.
pozdrawiam!
ewcia64 profil
20.01.2017 19:06 odpowiedz
Witam,probowalam roznych zamiennikow cukru.Drozdze nie lubia ksylitolu,niestety . Swietnie rosna za to przy uzyciu syropu daktylowego lub klonowego. Ze stewia nie probowalam jeszcze .
Fheng profil
16.04.2016 01:55 odpowiedz
W uk są tylko te suche albo w granulkach drozdze?pierwszy raz w życiu tak zepsulam ciasto:((( od niedawna tu jestem.
Dorota, Moje Wypieki
16.04.2016 20:27 odpowiedz
Są dwa rodzaje suchych drożdży. Jedne z nich trzeba najpierw aktywować w wodzie. Poleciłam Ci w innym komentarzu zielone, które wystarczy tylko wymieszać z mąką, ja ich używam.
Dorota, Moje Wypieki
16.04.2016 20:28 odpowiedz
Aha, świeże też są oczywiście :-). Trzeba poprosić na dziale bakery, np. w Tesco. Najczęściej dają za darmo, nie ma ich w sprzedaży. 
24.02.2016 13:45 odpowiedz
Niektóre przepisy na drożdżowe uwzględniają masło rozpuszczone, a inne tylko zmiękczone do temperatury pokojowej - które Twoim zdaniem jest lepsze i jaki to ma wpływ na wypiek? Czy np. z rozpuszczonym masłem ciasto będzie delikatniejsze?
Dorota, Moje Wypieki
24.02.2016 18:07 odpowiedz
Według mnie nie ma to wpływu na wypiek. Wydaje mi się, że z rozpuszczonym masłem łatwiej jest pracować, lepiej sie wmiesza w ciasto i w nim rozprowadzi/wyrobi. Może być wpływ w ciastach ucieranych.
pozdrawiam!
24.02.2016 19:49 odpowiedz
Dzięki :)
11.12.2015 23:00 odpowiedz
Czy drożdże suszone instant mogą zwietrzeć, jak proszek do pieczenia? Miałam napoczęte opakowanie drożdży, nie pamiętam, 2, 3 tygodnie temu. Trzymałam je szczelnie zamknięte (kilka razy zwinięte, zapięte dwoma klamerkami. Chyba szczelnie ;-) )Data przydatności październik 2016. Tymczasem moje ciasto na bułeczki kardamonowe nawet nie drgnęło. Pierwszy raz mam taki przypadek. Serio, nie przypominam sobie, żeby kiedykolwiek ciasto drożdżowe mi nie wyrosło... Zawsze stosuje drożdże instant. Ja wiem, jak ciasto nie rośnie, to wina drożdży, ale serio one mogły zwietrzeć??? Smuteczek, bo napaliłam się na bułeczki kardamonowe... :-(
Dorota, Moje Wypieki
12.12.2015 11:42 odpowiedz
Wiem, że to dziwne, ale teoretycznie mogą. 
agnsud profil
16.11.2015 21:11 odpowiedz
Intryguje mnie zagadnienie, czy można zrobić ciasto drożdżowe z dodatkiem żółtego sera? Nie posypane itp tylko zagniecione np. z drobniutko startym choćby parmezanem? W otchłaniach internetu nie znalazłam więc zaczęłam wątpić - ale postanowiłam pytanie zadać, może jednak?
Dorota, Moje Wypieki
17.11.2015 10:21 odpowiedz
Według mnie uda się na pewno :).
agnsud profil
17.11.2015 14:29 odpowiedz
Światłości Ty moja, dzięki :)
Też mi się wydawało, że to nie problem. Tylko dlaczego nikt tego nie robi :)?.
Pokombinuję zatem.
herbi profil
21.01.2017 11:06 odpowiedz
Znalazłam gdzieś przepis na chleb z maszyny z dodatkiem sera (nawet nie startego a pokrojonego w kosteczkę), sama więc dodaję, co prawda tarty na tarce i wszystko ok.
Proporcja, z tego co pamiętam to 500 g mąki i 100 g sera, więc jak widać, całkiem sporo:)
WIEDZA DAJE WOLNOŚĆ profil
29.10.2015 16:56 odpowiedz
Witajcie,
kocham ciasta drożdżowe i odkąd trafiłam na tę stronę (jakiś tryliard lat temu) udało mi się nie zepsuć żadnego wypieku nawet nie drożdżowego, jednak...

czwarty raz po przeprowadzce robię podstawowe ciacho i czwarty raz to nie jest to! W poprzednim mieszkanku miałam termoobieg, więc mogłam ustawić najwyższą temperaturę i pilnować zarumienienia. Zawsze wychodziły leciutkie, puszyste i NIE suche chleby, bułki, drożdżówki, rogale. Teraz przy jedynej opcji jaką mam grzałki: góra-dół (więc pilnuję temp 180) wszystko wychodzi suche i mączaste ;(
I nawet gdybym tam 2 dorodne krowy wsadziła to nie czuć smaku maślanego... co jest nie tak?
Pilnuję się firm, proporcji, wkładam w to serducho i magię, ugniatam przed świtem, czyli wszystko jak zawsze, a jednak...
Dorota, Moje Wypieki
29.10.2015 18:24 odpowiedz
Nie wiem, to będzie dłuższa walka z ustawieniami piekarnika... Może przy okazji przeprowadzki zmieniłaś składniki (mąka itp).
agnsud profil
24.09.2015 17:01 odpowiedz
Czy z któregoś ciasta drożdżowego na słodko lub słono można zrobić pampuchy (kluski na parze)? Czy musi być osobny przepis?
Dorota, Moje Wypieki
24.09.2015 21:45 odpowiedz
Nie wiem, nie znam niestety przepisu. U nas w domu nigdy się ich nie jadło i nawet nie wiem, jak smakują. Wtedy łatwiej byłoby mi doradzić, jakie ciasto można wykorzystać :).
agnsud profil
25.09.2015 10:16 odpowiedz
Ja też ich nigdy nie jadłam :). Wymyśliłam sobie takie kluchy do niedzielnej pieczeni (och, już sobie wyobrażam ja wspaniale piją sos...)
No nic, zrobię z przepisu Ewy W. a w wolnej chwili porównam jej przepis z tutejszymi :)
Kierownica profil
17.09.2015 17:22 odpowiedz
Czy suche drożdże trzeba w całości zużyć zaraz po otwarciu opakowania? Czy można pół opakowania wykorzystać później? Opakowanie zawiera 7 g, a przepis wymaga użycia 10 g. Zatem mam dylemat, czy tę pozostałą połówkę opakowania wyrzucić, czy można zostawić na drugi raz.
agnsud profil
17.09.2015 17:45 odpowiedz
Można! Kupuję kilka opakowań na raz i przesypuję do szczelnie zamykanego pojemniczka na przyprawy, dozuję łyżeczką
Dorota, Moje Wypieki
18.09.2015 09:49 odpowiedz
I ja tak robię :). W UK są w sprzedaży nawet takie duże kubełki suchych drożdży, oczywiście zamykane, można sobie dozować, ile potrzeba. 
slodkavanilia profil
31.08.2015 11:30 odpowiedz
Spróbowałam tej metody z lodówką i nie zawiodłam się :) Po wyrabianiu, ciasto włożyłam do lodówki na 12 godzin i rano miałam pięknie wyrośnięte ciasto. Drożdże chyba mnie lubią ;)
AniaKA6 profil
27.07.2015 20:20 odpowiedz
W jakiej kolejności dodawać składniki ciasta drożdżowego, gdy wyrabiam je w mikserze planetarnym (KA Artisan 5)? Od razu wszystkie czy można dodawać stopniowo? Czasem zostaje mi na dnie mąka lub suche grudy i szukam przyczyny.
Dorota, Moje Wypieki
27.07.2015 20:25 odpowiedz
Jak w maszynie do pieczenia - dodaję najpierw płyny, potem suche, na końcu suche drożdże. Jeśli rozczyn jest ze świeżych drożdży, wtedy na początku. Masło można na końcu. 
Dagmara78 profil
21.06.2015 14:41 odpowiedz
Prosze o pomoc :), otoz zrobilam " jagodzianki z bialym serem" ( z hotelu Parker House). Ciasto po wystudzeniu opadlo a kazda jagodzianka ma wieeeelka dziure :(. Dalam mrozone jagody lesne... moze to dlatego? Proporcje skladnikow zachowane, maka z 12 g protein. Ciasto wyszlo bardzo rzadkie a w przepisie nie bylo nic na ten temat, wiec przestraszylam sie i podsypalam troche maka ( z czasem przestalo sie kleic). Nadzienie serowe: 200 g twarogu z wiaderka STARCO oraz 200 g mascarpone z PIATNICY. Co zrobilam zle? W komentarzach wyczytalam, ze to powinna byc "maka chlebowa"?
BUŁECZKI WANILIOWO - TRUSKAWKOWE - wyszly mi bardzo dobre, i wygladaly jak na zdjeciu w "mojewypieki" :-). Do buleczek dalam jednak odmrozone owoce, dlatego mysle ze dziura w jagodziankach to wina dodania mrozonych jagod... . Te moje jagodzianki nazwalam jagodowa jaskinia ze slabo wyksztalconymi salagmitami... coby oswoic ten koszmarek :-))).
Dorota, Moje Wypieki
21.06.2015 17:30 odpowiedz
Możliwe, nie wiem, niestety, czym to może być spowodowane.
Dagmara78 profil
28.06.2015 07:38 odpowiedz
Sprobuje jeszcze raz z odmrozonymi owocami oraz nie bede podsypywac maka:). Pokazalam Twoj blog mojej mamie, ktora przekonala sie, ze w domu kazdy moze piec nawet najbardziej "eleganckie ciasta", ze nie "tylko w telewizji i gazetach takie sa". Dziekuje, ze zaprosilas nas do swojego swiata wypiekow :-).
Dagmara78 profil
28.06.2015 07:44 odpowiedz
Bardzo interesuja mnie poszczegolne etapy wykonywania danego wypieku. Czasem w przepisie sa dodatkowe zdjecia przedstawiajace poszczegolne fazy wykonywania wypieku. Czy moglaby Pani dolaczyc zdjecia w wiekszej ilosci przepisow lub w "poradach" przedstawiajace trudniejsze etapy? Moga byc male zdjecia lub odnosniki do stron.
MagdaGG profil
10.05.2015 03:24 odpowiedz
Poraz pierwszy piekę chałkę (właśnie wyrasta) i trochę się martwię ze konsystencja ciasta nie taka jak trzeba: ciasto było lepkie ale dość gęste. Czy to dobrze? Dzięki!
agnsud profil
07.05.2015 15:23 odpowiedz
Czy można domieszać mąki kukurydzianej do mąki pszennej? Jeśli tak, to jakie proporcje są bezpieczne?
To nie ma być słodki, puchaty wypiek a empanadas :). Znalazłam fajny przepis na pierożki w drożdżowym cieście - ale na samej mące pszennej. Chciałabym jeszcze troszkę bardziej po meksykańsku :) - stąd pomysł na domieszkę mąki kukurydzianej.
Da się?
agnsud profil
07.05.2015 16:50 odpowiedz
Gapam ;). Szukałam po internecie a tu przecież są takie dwa chleby mieszane. Poczytam tam więc! Pytania nie było, sorki za zaśmiecanie :)
naukapieczenia profil
12.04.2015 11:09 odpowiedz
Witam wszystkich, Dopiero sie ucze i uparlam sie ze ciasto drozdzowe idealne to moj nastepny krok. Wczoraj wyszly mi buleczki z budyniem i zrobilam buleczki bardzo puszyste. Te drugie zauwazylam ze wolniej rosly i wynikalo to z ciezszej struktury ciasta. Zachecona tym jak cudownie mi wyszlo postanowilam zrobic Buleczki bardzo puszyste na sniadanie z drugim wyrastaniem w lodowce. Jako, ze balam sie ze kiepsko wyrosnie a rano mialam problem z czasem to postanowilam dac ciastu najpierw podrosnac a potem wstawic do lodowki. Wyroslo cudnie wieczorem, pieknie i wstawilam je do lodowki. Rano ogolnie to srednio wyszlo, ciasto jakby 'usiadlo'. Zrobilo sie oklapniete i twardawe z wierzchu.
I teraz pytanie: co zrobilam zle z drugim wyrastaniem?
-Czy nie powinnam pozwolic mu wyrosnac chwile wczesniej?
-Czy powinnam dac mu sie bardziej 'obudzic'?
-Czy zle owinelam folia blaszke na noc?
Bardzo Was prosze o rade jako, ze ciasto drozdzowe jest moim nowym wyzwaniem a smmak cieplych bulek na sniadanie jest niesamowity :)
Pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
12.04.2015 11:24 odpowiedz
Jeśli bułeczki wyszły twarde z zewnątrz - były niedokładnie owinięte folią.
I nie można pozwolić ciastu wyrastać wcześniej - one mają wyrastać w lodówce, której zimna temp. spowalnia wyrastanie. Wydaje mi się, że bułeczki 'przerosły', dlatego ciasto oklapło. 
pozdrawiam!
naukapieczenia profil
12.04.2015 11:26 odpowiedz
Dziekuje bardzo za rade :) dzis sprobuje zrobic wg. wskazowek i zobaczymy co z tego jutro rano bedzie ;)
Pozdrawiam cieplo :)
naukapieczenia profil
13.04.2015 16:07 odpowiedz
Zrobie update na wypadek ktos poczatkujacy bylby zainteresowany tematem:
Zrobilam wg. wskazowek i od razu po formowaniu, szczelnie owiniete wstawilam do lodowki. Rano okazalo sie ,ze urosly ale bardzo malo. Wyjelam i dalam im ok 35 minut do rosniecia, urosly pieknie (mysle ze moglam dac im jeszcze 5-10min ale nie mialam ). Moze nie urosly bo mam za zimna lodowke? nie wiem, za to ciasto przetrwalo noc i pieknie wyroslo rankiem :) Bede probowac z moim schowkiem kuchennym (taka jakby 'spizarka' w kuchni, ma ok 13-15 stopni w srodku) i zobaczymy :)
A oto co wyszlo :) poki co najlepsze z 3ech prob ;) a probowac bede wiecej bo sa pyszne :)
Dorota, Moje Wypieki
14.04.2015 17:27 odpowiedz
Udały się idealnie :). Czasem przez noc w lodówce ciasto nie podwoi objętości, może to zależeć od ilości drożdzy, po prostu od przepisu. Wtedy można zostawić na dłużej lub może dokończyć rośnięcie w cieple.
Lea. profil
30.03.2015 22:14 odpowiedz
Może ktoś podpowie - dlaczego w nadziewanym cieście drożdżowym robi się dziura wokół nadzienia. Czasami nadzienie jest ładnie otulone ciastem a czasami jest pusta przestrzeń. Niezależnie czy to pączki, rogaliki zatapiane, czy z twarożkiem raz są wzorcowe, a raz puste. Na pewno coś robię nie tak, tylko właśnie nie wiem co.
Dagmara78 profil
21.06.2015 14:45 odpowiedz
Witaj :)! Czy otrzymalas odpowiedz na swoje pytanie? Mnie ostatnio dopadla ten koszmarek i nie wiem co zrobic, by te dziurzyska sie nie powtorzyly :-)).
ineska profil
21.06.2015 15:13 odpowiedz
była odp Doroty o zbyt długim wyrastaniu pod koniec tej strony komentarzy
21.06.2015 16:07 odpowiedz
może być jeszcze zbyt mokre albo zbyt zimne nadzienie :)
niejadek profil
27.03.2015 18:31 odpowiedz
proszę o pomoc
moje drożdżówki i bułeczki po upieczeniu mają blady (jakby nieupieczony )spód
są puszyste, nie ma zakalca wierzch jest pięknie zarumieniony, ale spód niestety nie
próbowałam
- zwiększyć/ zmniejszyć temperaturę
- wydłużyć czas pieczenia (wtedy góra jest zbyt wypieczona)
- piekłam z termoobiegiem i bez
- na kamieniu do pieczenia pizzy
niestety cały czas blady spód ;(
Dorota, Moje Wypieki
27.03.2015 21:35 odpowiedz
Spróbuj może blachę położyć bliżej dolnej grzałki? Czy wszystkie wypieki wychodzą blade od spodu? Może wyłączyć górę w połowie pieczenia i piec tylko z udziałem dolnej grzałki?
niejadek profil
28.03.2015 09:06 odpowiedz
wszystkie pozostałe ciasta wychodzą idealnie tylko z drożdżówkami jest problem
dziękuję w niedzielę spróbuję znowu coś upiec wg Pani rady
Gość: Aga
22.02.2015 16:17 odpowiedz
Swietna porada!!! Uwielbiam ciasta drozdzowe, ale do tej pory wyszly mi tylko pączki świetnego śląskiego kucharza...:-)
Ale na tyle, ile wiem o drozdzowym, to wiem tyle, ze na czas pierwszego wyrastania posypuje je delikatnie mąką, wtedy nie robi się skorupka na wierzchu.:-)
Gość: Monika
21.02.2015 23:05 odpowiedz
Pani Dorotko,
do wszelkich ciast drożdżowych używam drożdży instant. Zawsze daję tyle ile jest w przepisie. Pierwsze wyrastanie (do podwojenia objętości) zajmuje zaledwie 15-20 min (w ciepłym pomieszczeniu ok.28 stopni C). W przepisach jest często podany czas 1h do 1,5h, co u mnie spowodowałoby prawdopodobnie wulkan z drożdżową lawą. Po pierwszym wyrastaniu ciasto nie chce już tak efektownie rosnąć (bułeczki, żeby wyglądały jak bułeczki, potrzebują ok. 1h). Co robię nie tak? Dlaczego ten czas wyrastania jest odwrotny niż w przepisach? Czy moje ciasto drożdżowe potrzebuje tego podwójnego wyrastania, czy może mogę od razu formować bułki i po pierwszym wyrośnięciu włożyć do piekarnika?
Dorota, Moje Wypieki
22.02.2015 10:37 odpowiedz
Czy próbowała Pani ciasta drożdżowego z moich przepisów na blogu? Nigdy nie spotkałam się z tym, że ciasto do podwojenia objętości potrzebuje 15-20 minut, mi nigdy tak szybko nie wyrosło. Jest to możliwe tylko wtedy, jeśli dodane zostało zbyt dużo drożdży. Tak, ciasto musi wyrastać dwukrotnie. 
Gość: Monika
23.02.2015 01:49 odpowiedz
Większość moich wypieków jest z przepisów na Pani blogu i uważam, że są doskonałe (w ogóle blog jest świetny i perfekcyjnie prowadzony).
Muszę wypróbować innych drożdży. Rozmawiałam z piekarzem, który pracuje przy masowej produkcji pieczywa i u nich "pierwsze wyrastanie" trwa zaledwie 10 min. Tam idzie o minimalizację wszystkiego i używa się środków, o których lepiej nie wiedzieć :/ Według niego wina leży w tych "magicznych" drożdżach, które kupiłam będąc w Chinach.
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź :)
Gość: Gocha
14.02.2015 09:05 odpowiedz
Chciałam podzielić się stary trickiem mojej mamy na ciasto. Jeśli chcemy robić drożdżowe już, natychmiast, a wszystkie składniki mamy z lodówki, to wystarczy podgrzać mąkę - trochę, na tyle, aby w dotyku była w przyjemny sposób ciepła. Albo ją wkładamy na parę minut do piekarnika na 45-50 stopni, albo w garnku podgrzewamy na kuchence ciągle mieszając.
Gość: xantypa
12.02.2015 15:39 odpowiedz
Taka mała uwaga/ ciekawostka odnośnie soli w cieście- wpływa ona na ciśnienie "roztworu" dlatego może zaszkodzić dożdżom/por. jakikolwiek podręcznik do mikrobiologii/.
*38-40 stopni Celsjusza to optimum temperaturowe dla drożdży- jeśłi będzie za wysoka drożdże zginą wskutek denaturacji ich białek, jełsi za niska- będą rosły wolniej:)
P.S. Uwielbiam tę stronę
Gość: sweetstudent
09.02.2015 16:07 odpowiedz
Dzień dobry :) Mam pytanie związane ze Pani świetnym artykułem: wszelkie drożdżowe wypieki, za jakie się wezmę, pokrywają się przy pieczeniu chrupką skorupką. Nie wpływa ona na smak i miękkość środka, ale przez nią moje drożdżówki nigdy nie wyglądają jak te ze sklepu i ciężko się w nie wgryźć :P . Zastanawiam się, czy to wina niewyrośniętych drożdży czy piekarnika (warunki studenckie - piekarnik gazowy, grzanie tylko od dołu). Dodam, że, aby drożdżom "lepiej się rosło", przy wyrastaniu poza lodówką umieszczam miskę/blachę z ciastem na otwartych drzwiczkach wlączonego piekarnika (przy okazji dogrzewając sobie mieszkanie :) ). Może ciasto wyrasta wtedy zbyt szybko? Na pewno jest dobrze wyrobione, bo dryg do wyrabiania odziedziczyłam po babci, zresztą widać to po konsystencji środka bułek. Mąkę też miarkuję odpowiednio, a mimo to... Będę wdzięczna za Pani opinię.
Dorota, Moje Wypieki
09.02.2015 22:19 odpowiedz
Trudno mi coś doradzić, nigdy się z taką skórką nie spotkałam. Może rzeczywiście to zależy od piekarnika? Może on nie grzejąc od góry bardziej wysusza drożdżowe? Może przy wyrastaniu wysychają? Czy zawsze przykrywasz je ściereczką lub folią podczas drugiego wyrastania?
pozdrawiam :)
Gość: sweetstudent
10.02.2015 15:23 odpowiedz
O rany, faktycznie taka głupota... Od jakiegoś czasu nie przykrywam ciasta, bo, gdy wyrasta mi w formie, zwykle przylepia się do ręcznika :P Babcia musiała to zauważyć, a nic mi nie powiedziała. Bycie mistrzynią w wypiekach drożdżowych jest dla niej kwestią honoru. Pytana o jakiekolwiek wskazówki zwykle odpowiada, że wszystko robi "na oko". Na szczęście ja też mam swoje sposoby ;) Dziękuję bardzo za Pani rady!
Gość: Joanna
10.02.2015 15:38 odpowiedz
By skorka zbyt szybko nie trwardniala na spod piekarnika trzeba wrzucuc 10 kostek lodu
Gość: sweetstudent
11.02.2015 11:33 odpowiedz
Dziękuję bardzo :)
Gość: ola.m
06.02.2015 14:39 odpowiedz
Pani Doroto mam pytanie. Planuje zrobić jedne z bułeczek drożdżowych z Pani blogu. Ciasto chce wyrobić w maszynie. Chciałabym aby bułeczki były gotowe na następny dzień rano. Moje pytanie jest czy mogę uformować bułeczki i wstawić do wyrastania na noc do lodówki?
Dorota, Moje Wypieki
06.02.2015 14:44 odpowiedz
Tak, należy je poukładać już na blaszce i przykryć folią spożywczą, by przez noc nie wyschły.
haneczka_2011 profil
04.02.2015 20:26 odpowiedz
Przeczytałam troszkę komentarzy i nigdzie nie znalazłam nurtujacego mnie pytania.Mam w planach zakup robota planetarnego z myślą o wyrabianiu ciasta drozdzowego ,i nie mam zielonego pojęcia jaki wybrać , na co zwrócić uwagę , będę bardzo wdzięczna na pomoc .
Dorota, Moje Wypieki
05.02.2015 12:20 odpowiedz
Haneczka, na blogu są testy robotów planetarnych. Zajrzyj proszę do recenzji i poczytaj razem z komentarzami. Czytelnicy pozostawili naprawdę wiele dobrych porad.
kasia_p profil
26.01.2015 23:39 odpowiedz
Pani Dorotko, mam pytanie a nie wiem gdzie je zadać :) Czy w pieczywie/cieście na pizzę można całkowicie zamienić mąkę pszenną - mąką orkiszową jasną? Bez problemów się uda? Albo kiedy trzeba dodać łyżkę mąki pszennej do sernika - zastąpić orkiszową? :) da radę?
Dorota, Moje Wypieki
27.01.2015 19:44 odpowiedz
Tak, można tak zrobić, bez problemu. W takiej samej proporcji.
Niunha profil
28.11.2014 23:05 odpowiedz
Witam :)
Skoro mowa o ciastach drożdżowych to mam nadzieję, że moje pytanie nie będzie nie na miejscu ponieważ chodzi o chleb :) Otóż do tej pory należałam do szczęśliwych "maszynowców", za których sprytna maszyna odwalała czarna robote wyrabiania ciasta. Niestety leciwe mieszadło padło i chciałabym spróbować wyrobić ciasto na chleb w moim mikserze planetarnym (kenwood prospero). Więc tak:
- jaka powinna byc kolejność dodawania składników? Wsypujemy cała mąkę i wszystkie pozostałe składniki na raz czy stopniowo dodajemy wody w miarę wyrabiania?
-jeśli w przepisie jest masło lub olej/oliwa, dodać je na końcu czy na początku?

Będę wdzieczna za wszelkie wskazówki :) A może ktoś robi chlebek Prospero? Chętnie poczytam o Waszych spostrzeżeniach :)
Dorota, Moje Wypieki
29.11.2014 11:43 odpowiedz
Kolejność dodawania składników nie ma znaczenia, ale lepiej robić to jak w maszynie tzn. płynne najpierw, by mikserowi łatwiej było je zebrać ze ścianek misy. Ja wsypuję większość mąki, resztę sobie zostawiam na regulowanie gęstości ciasta w miarę wyrabiania. Nie ma znaczenia, kiedy dodamy tłuszcz. Zazwyczaj w chlebie jego nie ma. 
Gość: sylwior
20.11.2014 11:28 odpowiedz
CO jeśli podczas wyrabiania ciasto cały czas klei się do rąk? Czy któregoś ze składnika może być za mało albo za dużo? Jak temu zapobiec?
Dorota, Moje Wypieki
20.11.2014 11:39 odpowiedz
Ciasto często się klei do rąk, ale staramy się nie dosypywać więcej mąki. Odstawiamy do wyrośnięcia. Potem zazwyczaj jest już lepiej. 
tosia_0105 profil
10.11.2014 21:22 odpowiedz
Prosze o podpowiedz, co mozna zrobic z troche juz podsuszonego ciasta drozdzowego. Probowalam juz bread and butter pudding, smakowal, ale sprobowalabym cos innego. Przy okazji, dzieki za "kalendarzyk piernikowy", pierwszy krok juz za mna...:)
Gość: Kiwi
05.10.2014 00:01 odpowiedz
Czy buleczki drozdzowe po rozmrozeniu mozna polukrowc? Wiem ze zazwyczaj lukrujemy jeszcze cieple produkty drozdzowe. Czy takie rozmrozone w temperaturze pokojowej mozna polukrowc?
Dorota, Moje Wypieki
05.10.2014 10:10 odpowiedz
Zgadza się. lepiej lukrowanie zostawić po rozmrożeniu.
Gość: Kiwi
05.10.2014 16:21 odpowiedz
Rozumiem ze produkty po rozmrozeniu nie nadaja sie do lukrowania. Czy dobrze rozumiem Twoja odpowiedz?
Dorota, Moje Wypieki
06.10.2014 10:24 odpowiedz
Nie, nadają się :-). Jeśli planujesz mrozić bułeczki, wtedy lukrujemy po rozmrożeniu, nie przed. Mrożenie rozwadnia lukier.
Gość: Zuzia
20.09.2014 15:15 odpowiedz
Świetny artykuł,bardzo przydatny
Gość: Izzzz
06.09.2014 10:18 odpowiedz
A moze jakaś inna? Orkiszowa? Chodzi mi o jakiś zdrowszy zamiennik maki pszennej
Dorota, Moje Wypieki
06.09.2014 10:19 odpowiedz
Orkiszowa może być :-).
Gość: Izzzz
06.09.2014 09:08 odpowiedz
Witam! Czy zamiast maki pszennej moge uzyc maki ryżowej?
Dorota, Moje Wypieki
06.09.2014 09:51 odpowiedz
Niestety, wydaje mi się, że nie.
Gość: ala
09.08.2014 21:29 odpowiedz
Pani Doroto, mam pytanie: planuję upiec drożdżówkę z mąki pszennej razowej. Czy w tym wypadku proporcje składników jakoś się zmienią? Liczę się z tym, że ciasto nie wyrośnie tak jak na zwykłej mące pszennej.
Dorota, Moje Wypieki
10.08.2014 09:17 odpowiedz
Najlepiej wymieszać z pszenną w proporcji pół na pół. Nalezy zwiększyć ilość drożdży i płynu, by ciasto nie było zbyt suche. Drożdżówka oprócz tego, że będzie dłużej rosła będzie też bardziej cieżka.
Gość: asia
30.07.2014 09:24 odpowiedz
Dorotko mam pytanie. Czy każde ciasto drożdżowe można dać do nocnego wyrastania do lodówki? Robię tak od lat z wypiekamy brioche. Czy mogłabym tak zrobić z ciastem tradycyjnym i z takie ciasta zrobić rano np. jagodzianki, oczywiście wydłużając czas drugiego wyrastania. Z góry bardzo dziękuje za pomoc.
Dorota, Moje Wypieki
30.07.2014 11:08 odpowiedz
Tak, z każdym, nie tylko z brioche :-). Lodówka dobrze wpływa na każde drozdżowe.
missnatalie profil
07.06.2014 10:43 odpowiedz
Mam pytanie - przez jaki okres czasu upieczone bułeczki drożdżowe z nadzieniem, np. wiśniowym zachowają świeżość ? :) We wtorek wieczorem przyjeżdżają goście, a następnego dnia rano wraz z rodziną chcieliśmy ich poczęstować takim oto wyrobem. Jest tylko jeden problem - jestem jedyną osobą w domu, która byłaby w stanie to zrobić, ale wyjeżdżam w poniedziałek, więc wypiek musiałby czekać od niedzieli. Co o tym sądzicie, drożdżówki będą jeszcze smaczne ? Będę wdzięczna za w miarę szybką odpowiedź ;)
Dorota, Moje Wypieki
07.06.2014 10:47 odpowiedz
Na pewno będą mało świeże. Ciasto drożdzowe szybko się starzeje. Najlepiej upiec w niedzielę i po wystudzeniu zamrozić. Odmrozić przed przyjściem gości. 
missnatalie profil
07.06.2014 13:28 odpowiedz
A czy odmrożenie ich nie spowoduje namokniecia ciasta ? A moze ma Pani jakiś pomysł jaki wypiek mógłby przetrwać ? Dziekuje bardzo za natychmiastowa odpowiedz :)
Dorota, Moje Wypieki
08.06.2014 12:00 odpowiedz
Nie spowoduje, będą świeżutkie i jak przed upieczeniem :).
Gość: missnatalie
08.06.2014 23:50 odpowiedz
W takim razie fantastycznie ! Dziękuje bardzo za radę :)
Gość: Lily
05.06.2014 17:53 odpowiedz
Dzień dobry! :) Mam pytanie, czyli ciasto można mrozić po pierwszym wyrastaniu? Chodzi dokładnie o ciasto drożdżowe na kasztanki (pączusie). Po pierwszym 1,5 godzinnym wyrastaniu zamroziłam je, bo nie zdążyłabym go upiec? Czy to dobrze, bo sama nie wiem, ;
Gość: Daniel12345
30.03.2014 21:26 odpowiedz
Witam. Upiekłem właśnie drugą drożdżówkę w życiu. Ciasto generalnie jest ok tylko że kolor ma ciemny, jasny brąz. Drożdżówka jest z truskawkami.w środku tzn miksowałem składniki z truskawkami ze słoika.Ciasto jest z paczki.Czym ten kolor może być spowodowany?
Dorota, Moje Wypieki
31.03.2014 18:23 odpowiedz
Może od truskawek? Od ich soku?
Gość: Aga
25.03.2014 13:28 odpowiedz
Witam,
tak przeglądam pani bloga i dalej się zastanawiam jak to jest z tą mąką chlebową? Na stronie powyżej jest napisane: "Dobre i lekkie ciasto drożdżowe upieczecie na mące pszennej o dużej zawartości białka (tzw. mąka chlebowa) - około 12 g białka/100 g. (...). Najlepsza do ciast drożdżowych jest mąka pszenna typ 550 (w UK - zaopatrzcie się w plain flour lub strong white flour - mąka chlebowa)." Z tego wynika, że mąka chlebowa to w tym przypadku będzie mąka luksusowa np. Lubella typ 550 o zawartości białka 11,6?
Ostatnio bowiem, jak już pisałam wcześniej, kupiłam mąkę typowo chlebową (pszenną chlebową typ 750, białko 9,1 taką jak w tym sklepie: http://sklep.puregreen.pl/maka-pszenna-chlebowa-typ-750-1000g-eko-mega-mlyny-wodne.html i właśnie z tej mąki próbowałam piec bułki i wychodziły mi ciemne w środku. Z tego wynika, że mąka ta nie nadaje się do wypieków bułek. Na potrzeby pieczenia chleba znalazłam też taki opis na innej stronie: http://artkulinaria.pl/magia-gotowania/porady/maka-pszenna-typy-i-zastosowanie W takim razie błędne jest nazywanie mąki chlebowej - mąkę o typie 550? Co Pani, Pani Doroto o tym myśli?
Dorota, Moje Wypieki
25.03.2014 16:33 odpowiedz
Generalnie piekę drożdżowe i na mące tortowej typ 550 i na mące pszennej chlebowej. Odnośnie typów mąki jestem trochę zakręcona, w UK mąki nie są nimi oznaczane, więc rzadko wiem, jakiego typu używam. Ciasto drożdżowe z mąki o wysokiej zawartości glutenu/białka jest bardziej sprężyste. 
"Lubella typ 550 o zawartości białka 11,6" - tak, wydaje mi się, że jest to dobra mąka do ciasta drożdżowego.
Gość: Aga
25.03.2014 18:33 odpowiedz
Dziękuje, będę próbować.. Zobaczymy jakto wyjdzie z bułeczkami sniadaniowymi.:)
Gość: Monika
29.06.2014 14:20 odpowiedz
mąka chlebowa pszenna to typ 650, ja tylko na takiej piekę ciasta, pizzę czasem dodaję mąkę razową
whiteakon profil
27.02.2014 18:04 odpowiedz
ja przyznam że mi wychodzi ciasto drożdzowe zawsze.. pieke od kilku lat (mam 22 lata) i chyba oddziedziczyłam to po Dziadku który od zawsze piecze perfekcyjna drożdżówkę :) nigdy nie miałam strachu przed pieczeniem ciast drożdzowych - prędzej zepsuje ciasto zwykłe/ucierane. a przyznam że jestem straszna gapą i notorycznie cos robie nie tak - a to zapomne dodać jajka i wpycham je w ugniecione ciasto, albo mleka zle doleje itd itp.. tak czy siak, nie bójcie się ciasta drożdżowego! jest pyszne i nie az tak straszne :)
Gość: Sissi68
26.02.2014 20:09 odpowiedz
Wyrobiłam przed godziną ciasto na pączki i włoźyłam do lodówki (5°C) ale chcę je piec dopiero jutro około 15ej. Boję się, źe wyrośnie mi zamocno! Jakiś porady.....? Pomocy...!!!
Gość: Ola
24.02.2014 22:26 odpowiedz
jeśli robie pączki (nadziewam po usmazeniu) i chce wstawic ciasto drozdzowe na pierwsze wyrastanie do lodowki to ile powinno trwac drugie wyrastanie (juz na blacie w kuchni, nie w lodowce)?
Dorota, Moje Wypieki
24.02.2014 22:35 odpowiedz
Do podwojenia objętości przez pączki. Może trwać dłużej niż 30 minut, ponieważ ciasto będzie prosto z lodówki.
Gość: sylwia2663
21.02.2014 09:58 odpowiedz
Wiem ze mozna mrozic ciasto drozdzowe na bulki czy rogaliki ale co z paczkami?Chcialabym przygotowac ciasto drozdzowe wczesniej np. w srode czy moge wykozystac ktorys z przepisow aby np. ciasto roslo cala noc w lodowce lub przygotowc wczesniej i surowe jeszcze ciasto zamrozic?prosze o odpowiedz, pracuje w tym dniu i zalezy mi aby wrocic z pracy i zaraz smazyc pyszne paczusie dla mojej rodzinki:)pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
21.02.2014 10:11 odpowiedz
Jak najbardziej! Najlepiej po wyrobieniu ciasta włożyć je do miski, przykryć folią, by nie wyschło i włozyc do lodówki, a rano już będzie wyrośnięte. Po powrocie z pracy możesz formować pączki i pozostawić je do ponownego wyrośniecia.
Gość: Magdalena
13.02.2014 20:50 odpowiedz
Dodałam mleko z lodówki do ciasta drożdżowego. Można mi bić brawa za mój 'geniusz', nie wiem gdzie ja byłam myślami jak to robiłam. Jestem załamana bo chciałam te fajne bułeczki w kształcie serduszek na walentynki a tu taki klops. Czy da się to jakoś odratować? Czy ono wyrośnie?
Proszę o jak w miarę możliwości najszybsze odpowiedzi ;)
Pozdrawiam!
Gość: Magdalena
13.02.2014 22:07 odpowiedz
Ok, nieważne, ciasto odratował piekarnik, w którym się piekły muffinki mojej siostry :D podgrzał temperaturę w kuchni i zarazem sprawił, że ciasto zaczęło rosnąć :D. Mam nadzieje, że się uda :)
Pozdrawiam! :)
david.5 profil
25.01.2014 15:38 odpowiedz
Jeśli ktoś powie mi, że z przepisów Szefowej nie wychodzi ciasto drożdżowe to:
-powiem, że ściemnia;
-powiem, że jest beztalenciem;
-powiem, że jest z "konkurencji" :P!
Maddy77 profil
25.01.2014 16:06 odpowiedz
:-O
25.01.2014 20:16 odpowiedz
hehehehe David.5, uważaj bo Ci ucieknie :D
david.5 profil
25.01.2014 21:36 odpowiedz
Uciekło, ale do piekarnika :-)
Gość: Anett
11.01.2014 14:04 odpowiedz
mam pytanie. Czy można zrobić drożdżówki wieczorem i upiec je rano? bardzo mi zależy żeby rano były świeże a nie jestem wstanie wstać te dwie godziny wcześniej bo byłby to już środek nocy. Stąd moje pytanie. jak przechować takie ciasto drożdżowe do rana i czy wszystkie Pani przepisy się do tego nadają?
Dorota, Moje Wypieki
11.01.2014 18:11 odpowiedz
Dokładnie opisałam to w powyższej notce.
Gość: Adrian.
10.01.2014 16:12 odpowiedz
A mrożone wcześniej rozmrażamy? Bo Mama kiedyś robiła jakieś ciasto z mrożnymi, to zawsze je odsączała przez noc na sitku...Ale Ty polecasz użyć zamrożonych, więc chyba się posłucham, bo Mama nigdy dobrze nie piekła. A jakie owoce polecasz do drożdzówek? Maliny, jagody, truskawki, czy mieszankę?
Gość: Adrian.
06.01.2014 15:14 odpowiedz
Ona lubi z serem i owocami, ale teraz nie ma fanjnych owoców....Myślałem nad ciastem z drożdzówek z nadzieniem, ma pozytywne opinie i wygląda na puszyste.
Dorota, Moje Wypieki
06.01.2014 18:08 odpowiedz
W takim razie polecam drożdzówki truskawkowo-waniliowe lub z truskawkami i kruszonką (można uzyc mrozonych truskawek lub innych mrożonych owoców).
Gość: Adrian.
05.01.2014 18:10 odpowiedz
Witam. Chciałbym upiec dla mojej narzeczonej jakieś drożdzówki, bo ona je uwielbia, nie wiem tylko jaki przepis wybrac, tyle jest ich na blogu... Który jest wg. Ciebie najlepszy? Notkę przeczytałem, nauczyłem się jej prawie na pamięc, więc chyba będzie ok. Tylko nie wiem jaki ten przepis wybrac. Pozdrawiam.
Dorota, Moje Wypieki
06.01.2014 10:48 odpowiedz
Wszystkie są dobre.. nie mam złych przepisów :). Zapytaj się z czym lubi: makiem, dżemem, serem?
Gość: Roxana
05.01.2014 13:32 odpowiedz
Witaj Dorotko. Robiłam już dwa razy bułeczki z Twoje stronki, były pyszne, ale przy wyrastaniu ciasta zawsze mam ten sam problem - otóż faktycznie, pięknie wyrasta, nawet po samą miskę, ale po dotknięciu natychmiast opada. Powiem nawet, że wygląda raczej na napuszone, a nie wyrośnięte... Ta warstwa jest też bardzo delikatna. Ciasto zawsze wkładałam do mikrofali, oczyqiście wyłączonej, bo tam nie ma przeciągów, jest też przykryte. Co robię żle? De facto chyba jeszcze nigdy nie podwoiło mi obj, mimo, że zaczęło się napuszać już w 15 min.
Dorota, Moje Wypieki
05.01.2014 13:36 odpowiedz
Ciasto może opadać po wyrośnięciu, to normalne. Ważne, by przy drugim wyrastaniu nie dotykać ciasta tylko wyczuć moment, kiedy jest wyrośnięte i wtedy piec. 
Gość: marta
22.12.2013 09:30 odpowiedz
hej, a ja mam pytanie chce zrobic cisto drozdzowe na makiwiec zawijany przy pomocy kitchenaida mam pytanko bo w przepsie mam jakby dwa etapy, w pierwszym mam utrzec na puszysta mase masło, cukier i jaja, jakiego mieszadla mam uzyc? Tego do ubijania - rozge? A potem zmienic na hak czy to zwykle mieszadlo? POMOCY, to moje pierwsze cisto robione Kitchenaidem :)
Gość: R
13.11.2013 18:29 odpowiedz
Co Pani sadzi o ciescie drozdowym "bez wyrabiania"? Przepis wyglada tak, ze wsypuje sie po kolei wszystkie skladniki do miski i bez mieszania odstawia na noc. Na drugi dzien sie miesza, wyklada na blache i piecze. Piekla Pani kiedys takie ciasto? Korzystalam z tego przepisu w ciazy, gdy musialam ograniczyc wysilek a mialam ochote na drozdzowke ;-) Ciasto wychodzilo dobre, jednak czuc bylo tak jakby posmak piwa/alkoholu. Zastanawiam sie, jak zlikwidowac ten posmak...
Dorota, Moje Wypieki
14.11.2013 12:47 odpowiedz
Słyszałam, ale jeszcze sama nie próbowałam ;-).
Gość: R
14.11.2013 21:42 odpowiedz
Mam nadzieje, ze kiedys sie Pani skusi na ten przepis i znajdzie jakies rozwiazanie na ten alkoholowy posmak :-)
Gość: wiesza
18.01.2014 17:18 odpowiedz
jest to ciasto drożdżowe dla leniwych i w przepisie jest że zostawia się go na 3 godziny, po tym czasie tylko miesza łychą drewnianą i nakłada na blachę na górę można dać co się chce. Jest bardzo dobre nie zalatuje żadnym alkoholem i długo utrzymuje się wilgotne
Gość: Mama88
06.12.2013 20:53 odpowiedz
Piekę takie ciasto regularnie jest przepyszne :)
Gość: JagaB
12.02.2014 08:03 odpowiedz
Witam. Moja teściowa robi takie ciasto bardzo często, ale nie zostawia na dłużej niż 3 godziny. W chłodne dni wstawia do piekarnika ustawionego na 50st., a w ciepłe nie włącza grzałki. Ważne, by po tych 3 godzinach dać ciastu wyrosnąć w blasze i dopiero piec. Jeśli czuć posmak alkoholu, to znaczy, że czas jest zbyt długi i drożdże przefermentowały, zamiast rosnąć.
blacksnaily profil
05.11.2013 19:15 odpowiedz
Witam, mam bardzo istotne(przynajmniej dla mnie pytanie). Jedynymi drożdżami "suchymi" z jakimi się do tej pory spotkałam w sklepie były drożdże instant dr. Oetkera. Rozumiem że one różnią się od "suchych drożdży"? Tak jak na blogu jest zawsze napisane, by świeżych drożdży dawać 2x więcej, tak rzekomo 7 g tych drożdży odpowiada 25g drożdży świeżych... Ponadto, dotychczas na tym drożdżach nigdy mi nic nie wyszło, ciasto było sztywne i nie rosło... (ze świeżymi nie mam problemu) Załączam zdjęcie opakowania aby rozjaśnić o co mi chodzi. Gdyby ktokolwiek byłby w stanie nakreślić jak to wygląda byłabym wdzięczna. Pozdrawiam :)
Dorota, Moje Wypieki
05.11.2013 19:19 odpowiedz
Nie używalam nigdy tych drożdży, więc cieżko mi napisać, czy są dobre. Stosujemy je jednak jak suszone drożdże w przepisach na blogu. W dalszym ciągu (mimo tego co jest napisane na opakowaniu) używałabym je w proporcjach, jakie podaję na blogu, czyli drożdży swieżych dajemy 2 x tyle, co suszonych.
pozdrawiam!
lilath profil
05.11.2013 20:02 odpowiedz
to są właśnie suche drożdze. ja je stosuję w ogromnych ilościach i zawsze pięknie wszystko na nich wychodzi. najczęściej wrzucam wszystko do maszyny do pieczenia chleba na tryb wyrabiania ciasta. może masz poprostu za zimno w kuchni? proponuję sprawdzić wsadzając ciasto na etapie wyrastania do lekko nagrzanego (30st) piekarnika. na blogu w każdym przepisie jest wyszczególnione ile suchych zamiast świeżych więc nie musimy nic przeliczać, ale faktycznie zasada jest 2x więcej. ewentualnie można tą ilość suchych przez chwilę pomoczyć w ciepłym mleku - szybciej zaczną działać. a propos kupiłam sobie też inne francuskie na bogutyn młyn i z kolei na nich nic mi nie rośnie, chyba je wyrzucę.
Gość: ulula82
05.11.2013 22:04 odpowiedz
Ja używam tylko tych drożdży,zawsze ciasto pięknie rośnie.Daję zawsze tyle ile jest napisane w przepisie i nie miałam nigdy problemu,Jak dla mnie są super!:)
blacksnaily profil
06.11.2013 18:07 odpowiedz
Dzięki za odpowiedzi. :) Trochę mnie zdezorientowało to, że producent na opakowaniu podaje inne informacje(no i czy instant drożdże to takie same jak suche drożdże ;-) ), i to, że w tych okolicznościach tych drożdży trzeba dodawać dosyć duże ilości(jeśli chodzi o ilość opakowań - chociażby w przypadku Panettone wychodzą 4 ). Niestety nie mogę wyrastać ciasta w piekarniku, ponieważ pomimo faktu posiadania ich dwóch, jeden z nich ma minimalną temperaturę 50 stopni celcjusza, a drugi jest gazowy... :( Może miałam akurat pecha, będę musiała jeszcze potestować. Pozdrawiam!
Gość: olimp
19.12.2013 09:21 odpowiedz
używam tych drożdży od kilku lat(tu gdzie mieszkam o świeżych mogę tylko pomarzyć),piekę na nich dość często ciasta,buchty,brioszki,pizze itp.
Na opakowaniu jest napisane 1 op.(7g) na 0,5 kg mąki,ale ja nie stosuje się do tej zasady,piekę zawsze zgodnie z przepisem np.w moim przepisie na bułeczki jest napisane 25g świeżych drożdży,ja daję 12g suchych mimo tego że robię je z 0,5 kg mąki,i wszystkie wypieki wychodzą pierwsza klasa.czyli zasada "Drożdży świeżych dajemy zawsze 2 x tyle, co suszonych"się sprawdza czyli 1 op.(7g) instant odpowiada 14 g drożdży świeżych ! a nie jak napisałaś 25g.
Gość: Kinia 86
03.11.2013 22:09 odpowiedz
Czy bułki drożdżowe (nie upieczone) lepiej mrozić po uformowaniu, czy po uformowaniu i wyrośnięciu? Czy bułki od razu po wyjęciu można wkładać do piekarnika, czy trzeba je rozmrozić?
Gość: Ania
12.10.2013 14:42 odpowiedz
Prosze o porade jak upiec ciasto drozdzowe (a dokladniej drozdzowki), ktore nie bedzie lekkie i puszyste tylko ciezkie i lekko klejace w srodku? Moze to dziwne pytanie ale szukam bezskutecznie przepisu na drozdzowki jak z Cinnabon, ktore sa zwarte i kleiste w srodku. Dziekuje
Gość: Ewelina
27.09.2013 10:41 odpowiedz
Wczoraj upiekłam drożdżówkę na suchych drożdżach i niestety pomimo, że się upiekła to słabo wyrosła i nie pachnie w ogóle drożdżami. Co mogło pójść nie tak?
lilath profil
05.11.2013 20:04 odpowiedz
to że nie pachnie drożdżami to chyba akurat dobrze? przecież zapach drożdży czyli fermentacji wcale nie jest przyjemny na końcu :/ radzę sprawdzać zawsze datę ważności suchych drożdży - przeterminowane wyrzucać.
Gość: Semifredo
25.09.2013 13:54 odpowiedz
A co z maszyną i drugim wyrastaniem ? Jeżeli chcę wyrobić ciasto na placek drożdżowy w maszynie do pieczenia chleba na programie Dough(1.5h) jest ono dwukrotnie wyrabiane i pozostawione do wyrośnięcia . Czy po przełożeniu go na blachę powinnam dać ciastu wyrosnąć po raz trzeci pod ściereczką ? Jeżeli tak to jak długo ?
Dorota, Moje Wypieki
26.09.2013 12:08 odpowiedz
Nie wiem, jaką masz maszynę.. ja mam już drugą i program 'dough' tylko raz wyrabia ciasto. Drugi raz to tylko jego odgazowanie. Potem wyciagamy ciasto z maszyny, formujemy buleczki i tak - musi ponownie podwoić objętość.
barb01 profil
19.09.2013 16:17 odpowiedz
A ja chciałam bardzo, bardzo serdecznie podziękować za wszystko co dla nas robisz, za OGROMNY nakład pracy i wspaniałe przepisy z prześlicznymi zdjęciami, które tylko zachęcają do pieczenia. I nie zwracaj uwagi na tych co marudzą i wybrzydzają, bo oni robią to zawsze, wiem, miałam taki egzemplarz w domu, więc tylko się ciesz, że są daleko... :) Ja piekę od lat, a mimo tego nauczy lam się od Ciebie wiele i bardzo serdecznie za to Ci dziękuję życząc jak najwięcej sukcesów :)
la-dame-de-trefle profil
09.09.2013 20:23 odpowiedz
Właśnie się załamałam, jak przeczytałam, że drożdży nie można mrozić. Nie dalej jak parę godzin temu podzieliłam dwie paczki drożdży i włożyłam je do zamrażarki!
Wcześniej jednak też tak podzieliłam paczkę drożdży i raz po raz je zużywałam, nie miałam przy tym żadnych z nimi problemów, ciasto pięknie wyrastało, pachniało niesamowicie i smakowało bosko. Może chodzi o krótszy czas mrożenia?
Pozdrawiam! :)
agnsud profil
09.09.2013 21:40 odpowiedz
mrożę drożdże i nic im nie jest potem :)
Gość: Kasia;)
16.02.2014 13:10 odpowiedz
Ja również je mrożę i wszystko jest ok :)
1  2  3Składniki / tagi