Comment (206)

Babka na oleju

Znaleziona w starym zeszycie mojego Dziadka. Przepis prosty i jak mi się wydaje, bardzo znany. Z pudrem, z kakaową łatką, oblana słodkim lukrem, czekoladą lub jak lubicie… – smakuje zawsze i każdemu. Plus za  szybkie wykonanie, a piątka za smak ;-).

Składniki:

  • 4 duże jajka
  • 3/4 – 1 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 1,5 szklanki mąki pszennej
  • 0,5 szklanki skrobi ziemniaczanej
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3/4 szklanki i 1 łyżka oleju (200 ml)
  • 2 łyżeczki ekstraktu z pomarańczy (lub aromatu pomarańczowego)
  • świeżo starta skórka z 1 cytryny i pomarańczy

Uwaga: szklanka na MW zawsze o pojemności 250 ml (przelicz produkty w przeliczniku foremek); olej można zastąpić 220 g roztopionego masła (NIE jeśli przepis ma być bezmleczny).

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę, skrobię i proszek do pieczenia przesiać, odłożyć.

W misie miksera umieścić jajka i cukier. Ubijać, przystawkami miksera do ubijania białek, do otrzymania jasnej i puszystej masy jajecznej, która prawie trzykrotnie zwiększy swoją objętość (trzeba wykazać się cierpliwością, trwa to długo). Powoli, strużką, wlewać olej lub letnie masło, cały czas ubijając. Dodać ekstrakt (lub aromat) i skórkę z pomarańczy, ubić. Dodać przesiane suche składniki i wymieszać rózgą kuchenną, tylko do połączenia się składników.

Formę o pojemności 2,30 litra wysmarować masłem i oproszyć mąką pszenną; nadmiar mąki strzepać. Przelać ciasto. Piec w temperaturze 165ºC przez około 45 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka.

Wyjąć, podawać oprószoną cukrem pudrem, oblaną lukrem lub polewą czekoladową.

Smacznego :-).

Babka na oleju

Babka na oleju

Browse posts by ingredients:
Thank you for posting a comment.

I read all comments, but unfortunately I can't answer them all. Before posting a question, make sure nobody has asked a similar one (this will be facilitated by the search engine included in the comments). Comments with links may not be published.

Blog author

206 comments posted
Search in comments