Komentarze (331)

Coś na dobry początek dnia :-). Lekko słodkie, maślane bułeczki z rodzynkami, które – obiecuję – będą smakować nie tylko maluchom…

Składniki na około 26 bułeczek:

  • 150 g masła, roztopionego
  • 500 ml mleka
  • 20 g suchych drożdży lub 40 g świeżych drożdży
  • pół łyżeczki soli
  • 100 – 150 g cukru
  • około 1 kg mąki pszennej
  • 200 g rodzynków

Uwaga: w składzie bułeczek nie ma jajek.

Do posmarowania:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne, pod koniec dodając rodzynki. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Wyrośnięte ciasto ponownie krótko wyrobić. Odrywać kawałki ciasta, formować gładkie i równe bułeczki, około 70 g każda. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, odstawić do ponownego wyrośnięcia na około 20 – 30 minut (lub dłużej, powinny podwoić objętość). Przed samym pieczeniem posmarować roztrzepanym jajkiem.

Piec około 10 minut w temperaturze 220ºC, do zezłocenia. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‚dough‚. Po tym czasie  ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu. Uwaga: ilość składników należy zmniejszyć o połowę, z całości może nie zmieścić się do maszyny.

Smacznego :-).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 331 komentarzy
Szukaj w komentarzach: