Comment (308)

Znakomity chleb na zakwasie. Miękki i sprężysty środek, mocno chrupiąca skórka. Bardzo lubię, gdy w domu pachnie ciepłym chlebem… Polecam!

Składniki na zaczyn zakwasowy:

  • 100 g aktywnego zakwasu żytniego
  • 125 g mąki pszennej chlebowej
  • 30 g wody

Składniki zaczynu dobrze wymieszać. Umieścić w misce i szczelnie przykryć, pozostawić na 4 godziny do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej. W zależności od aktywności i mocy zakwasu etap ten może potrwać dłużej, należy poczekać, aż przynajmniej podwoi objętość. Zaczyn włożyć do lodówki na noc.

Następnego dnia, godzinę przed przygotowaniem ciasta chlebowego, wyjąć starter z lodówki i pokroić na 10 kawałków. Zostawić pod przykryciem.

Kawałki zaczynu połączyć i wyrobić z:

  • 575 g mąki pszennej chlebowej
  • 2 łyżeczki soli
  • 340 – 390 g letniej wody (35 – 39ºC).

Ciasto wyłożyć na oprószony mąką blat i zagnieść (około 12 minut). Powinno być ścisłe i delikatnie lepkie. Zostawić do wyrośnięcia na 4 godziny, w ciepłym miejscu i pod przykryciem, składając ciasto trzykrotnie podczas wyrastania (co godzinę).

Podzielić na 2 części i uformować dwa owalne bochenki. Oba włożyć do oprószonych mąką koszyków do wyrastania, złączeniami do góry i odłożyć do wyrastania na 3 godziny, pod przykryciem (można przetrzymać w lodówce przez noc). Bochenki wyłożyć na blachę oprószoną mąką i naciąć im wierzchy.

Piec w temperaturze 260ºC z parą przez 10 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 230ºC i piec około 20 – 25 minut, aż bochenek postukany od spodu będzie głuchy. Wystudzić na kratce.

Smacznego :-).

Chleb pszenno - żytni (na zakwasie)

 Przepis Tatter z blogu ‘Tatter o chlebie’.

Browse posts by ingredients:
Thank you for posting a comment.

I read all comments, but unfortunately I can't answer them all. Before posting a question, make sure nobody has asked a similar one (this will be facilitated by the search engine included in the comments). Comments with links may not be published.

Blog author

308 comments posted
Search in comments