Komentarze (33)

Dżem brzoskwiniowy

Dżem brzoskwiniowy – domowy oczywiście najlepszy :-). Z dużą ilością wanilii, świeżo otartej skórki i soku z cytryny. Do tostów, naleśników, gofrów, deserów. Gęsty tak jak lubicie – ja zazwyczaj mocniej odparowuję sok by w słoiczkach zamknąć duże kawałki owoców. Pycha!

Dżem brzoskwiniowy – składniki na 2 dżemowe słoiczki:

  • 1,5 kg brzoskwiń
  • 400 g cukru
  • 2 łyżeczki pasty z wanilii
  • świeżo otarta skórka i sok z 1 niedużej cytryny
  • 1 łyżeczka masła

Z brzoskwiń obrać skórkę. W tym celu w głębszym garnuszku zagotować wodę, obok przygotować naczynie z lodowatą wodą. Skórkę na spodzie brzoskwiń lekko naciąć na krzyż. Tak przygotowane brzoskwinie zanurzać na 30 sekund we wrzątku, następnie natychmiast wkładać je do lodowatej wody i obierać – skórka obiera się łatwo i szybko.

Obrane brzoskwinie odpestkować, pokroić w grubsze plasterki. Umieścić w garnku z grubszym dnem, dodać skórkę i sok z cytryny, wanilię, zasypać cukrem, umieścić na palniku i doprowadzić do wrzenia. Dodać 1 łyżeczkę masła i gotować przez kilka godzin (około 2, maksymalnie 3 godziny), na małej mocy palnika, bez pokrywki, aż brzoskwinie zaczną się lekko rozpadać a woda odparuje na tyle, że dżem będzie miał odpowiednią konsystencję. Najkorzystniej gotowanie rozłożyć na 2 dni.

Jak sprawdzić, czy konsystencja dżemu jest odpowiednia? Do zamrażarki włożyć talerzyk. Na zamrożony wylać łyżkę gorącego dżemu. Jeśli zastygnie, a na powierzchni utworzy się skórka, która przy dotyku się pomarszczy – wystarczy już gotowania.

Słoiki wyparzyć (wrzącą wodą lub w piekarniku nagrzanym do 100ºC). Przelać dżem, dobrze zakręcić. Odstawić.

Pasteryzacja:

Spory garnek z szerokim dnem wyłożyć ręcznikami kuchennymi. Włożyć słoiki, jeden obok drugiego, nalać wrzątku do 3/4 wysokości słoików, doprowadzić do wrzenia (temperatura wlewanej wody musi się zgadzać z temperaturą słoików, nie może to być np. zimna woda wlewana na gorące słoiki, by nie pękły). Zmniejszyć moc palnika, przykryć i gotować około 20 minut. Po tym czasie słoiki wyjąć i zostawić do całkowitego wystudzenia. Niektóre osoby dodatkowo odwracają słoiki do góry dnem i owijają kocami, tak zostawiając do wystudzenia na całą noc.

Smacznego :-).

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 33 komentarzy
Szukaj w komentarzach: