
Przepyszne kruche grzybki, z nadzieniem z masy budyniowej i z polewą czekoladową. Nie będę ukrywać – są bardzo pracochłonne, wyłącznie dla cierpliwych ;-). Ale trud wykonania wynagradza smak i wygląd tych ciasteczek, wszystkim się podobają i smakują!
Składniki na ciasto:
- 250 g masła
- 3 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka kwaśnej śmietany 18%
Mąkę i masło posiekać szybko nożem. Dodać śmietanę, szybko wyrobić, owinąć folią, włożyć do lodówki na 2 godziny. Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość około 3 mm, delikatnie podsypując mąką.
Składniki na krem budyniowy:
- 3 szklanki mleka
- 3/4 szklanki cukru
- 1 cukier wanilinowy (16 g)
- 4 jajka
- 4 łyżki mąki pszennej
- 5 łyżek mąki ziemniaczanej
/przygotowanie poniżej w przepisie/
Polewa czekoladowa:
- 100 g gorzkiej lub mlecznej czekoaldy
- 30 g masła
Składniki roztopić w kąpieli wodną. Wymieszać do otrzymania gładkiej polewy.
Ponadto:
- 2 łyżki powideł lub marmolady (najlepiej kwaśnej)
- 1 łyżka suchego maku
- 1 białko
Wykrajać części grzybków:
* kapelusze (przy pomocy większej szklanki), mają pasować na zewnętrzną część małych foremek do babeczek, posmarowanych uprzednio masłem w temperaturze pokojowej; uformować tak, by przypominały półkoliste kapelusze grzybków,
* spody kapeluszy – wykroić foremką do babeczek, na środku zrobić niewielką dziurkę,
* nóżki grzybków – można wykorzystać skrawki ciasta; niewielkie trójkąty posmarować dżemem i zawinąć w ruloniki; należy pamiętać, że jeden z końców ma być wąski i w miarę ostry, by pasował do otworku w spodzie kapelusza; „tępy” koniec maczamy w białku, a następnie w maku (ma przypominać ubrudzone ziemią nóżki grzybów).
Wykrojone i przygotowane części kłaść na blaszkę, pokrytą papierem do pieczenia. Piec temperaturze 180 – 190ºC przez około 20 minut, do złotego koloru.
Przygotować krem budyniowy:
2 szklanki mleka zagotować z cukrami, pozostałą szklankę zmiksować z jajkami i mąką. Ugotować z tego gęsty budyń.
Jeszcze gorącym budyniem napełnić kapelusze grzybków. Zamknąć spodami od kapeluszy, a do otworków wsunąć „nóżki” – ruloniki z marmoladą. Kapelusze pokryć polewą czekoladową.
Smacznego :-).

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga