Kruche rogaliki z makiem
Przepis ten jest w naszej rodzinie od dawna, jest tak stary jak przepis na makowca zawijanego :-). I ciężko było mi podać dokładne składniki, szczególnie do masy makowej, bo robię zawsze 'na oko'. Nie ma jednak problemu jak masy zostanie, zawsze można dorobić ciasta, a jak zabraknie, zrobić kruche ciastka lub zawinąć rogaliki z dżemem... Niemniej warto się skusić, bo są przepyszne, kruchutkie i wszystkim smakują. I jest to jakaś alternatywa dla makowca :-).
Przepis na około 45 rogalików.
Składniki na kruche ciasto:
- 2 ¼ szklanki mąki pszennej
- 200 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
- 2 żółtka
- 1 czubata łyżka kwaśnej śmietany 18%
- 1/4 szklanki cukru pudru
- szczypta soli
Wszystkie składniki na ciasto szybko zagnieść (masło posiekać nożem z mąką, dodać pozostałe składniki i szybko wyrobić - można również w malakserze), uformować w kulę, lekko spłaszczyć, owinąć folią spożywczą, włożyć do lodówki i porządnie schłodzić (przez 2 godziny).
Składniki na masę makową:
- 150 g maku
- 60 g cukru
- pół łyżki miodu bakalie: rodzynki, orzechy, kandyzowana skórka pomarańczowa itp.
- 1 łyżeczka ekstraktu z migdałów
- 1 łyżeczka cynamonu
- pół łyżki masła, dość miękkiego
Mak zalać wrzącą wodą (do pokrycia), odstawić do wystygnięcia, odsączyć z nadmiaru wody, dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem.
/Mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić. Dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem/.
Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzatkiem do przykrycia i wystudzić. Dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
Przygotować masę makową - wszystkie składniki dobrze wymieszaćz przygotowanym wcześniej makiem.
Wykonanie:
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, podzielić na kilka części. Każdą z nich rozwałkować (podsypując lekko mąką) na grubość około 2 mm. Przy pomocy dużego talerza wyciąć z ciasta koło. Podzielić jak pizzę, na 8 trójkątów, na każdy z nich nałożyć czubatą łyżeczkę nadzienia i zwijając ku środkowi uformować rogaliki. W taki sam sposób postąpić z pozostałymi kawałkami odłożonego ciasta.
Rogaliki układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 15 minut w temperaturze 190ºC, na złoty kolor. Po wystudzeniu polukrować.
Polewa lukrowa:
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 - 3 łyżki wrzącej wody (lub soku z pomarańczy, rumu itp.)
Cukier puder przełożyć do miseczki, dodać wrzątku. Utrzeć grzbietem łyżki do otrzymania gładkiej polewy lukrowej. Jeśli lukier będzie zbyt gęsty - dodać więcej wody, jeśli zbyt rzadki - więcej cukru pudru.
Smacznego :-).

1. Czy można zalać mlekiem zamiast wodą? Po wodzie masa makowa wydaje się być lekko gorzka.
2. Czy chłodzenie ciasta na rogaliki w lodówce wpłynie negatywnie na rogaliki? Czy lepiej tylko te 2 godziny?
Pozdrawiam
pozdrawiam
Polecam, proste do wykonania i smaczne :)
pozdrawiam
Ciasto po wyjęciu z lodówki było bardzo twarde, łamało się, nie było możliwości rozwałkowania. Dopiero jak dorzuciłam więcej śmietany zaczęło współpracować. Co źle zrobiłam? może za krótko zagniatałam?
Dorotko, kocham te Twoje przepisy nic tylko piec bez końca...
pozdrawiam!
Pozdrawia Anka
PS Pani Dorato, robi Pani śliczne zdjęcia swoich wypieków, aż się chce piec zobaczywszy tak przedstawione pyszności.
Pozdrawiam :)
Załączkę fotki .
pozdrawiam
http://z-milosci-do-slodkosci.blogspot.com/2014/11/kruche-rogaliki-z-makowym-nadzieniem.html
czy w przepisach na Pani blogu można gdzieś znaleźć przepis na nadzienie orzechowe, które nadawałoby się do tych rogalików?
Czy moge uzyc mak ktory juz jest przygotowany w puszce?