Najsmaczniejszy makowiec wegański, ale przede wszystkim makowiec dla osób z nietolerancjami pokarmowymi – bez dodatku jajek, mleka, glutenu. Kwintesencja makowca – sam mak posłodzony miodem, z bakaliami, bez spodu ale z polewą czekoladową. Masło orzechowe pełni tutaj rolę jajek, odpowiednio ‚sklejając’ masę makową. Każdy powinien spróbować tego makowca, jest wspaniały i szybki do przygotowania, w smaku niczym się nie różni od tradycyjnych makowców, naprawdę polecam!
Uwaga: jeśli nie zależy Wam na tym, by przepis był wegański – zamiast syropu z agawy użyjcie naturalnego łagodnego miodu a zamiast oleju kokosowego – masła. W polewie czekoladowej zamiast mleka kokosowego użyjcie śmietany kremówki.
Składniki:
- 400 g maku
- 200 g masła orzechowego (gładkiego, bez kawałków orzeszków)
- 250 g syropu z agawy
- 50 g oleju kokosowego, roztopionego
- 100 g orzechów włoskich lub pekan, posiekanych
- 50 g rodzynków
- 70 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 2 – 3 łyżki zmielonych migdałów
- 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów
Mak zalać wrzącą wodą (do pokrycia), odstawić do wystudzenia, odsączyć z nadmiaru wody, dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem.
/Mak można też zalać wrzątkiem do przykrycia i gotować przez 20 minut, odcisnąć z nadmiaru wody i wystudzić. Dwukrotnie zemleć w maszynce do mięsa z drobnym sitkiem/.
Do przygotowania masy makowej można również użyć często dostępnego w sklepach maku zmielonego. Jest to spore uproszczenie, ponieważ maku nie trzeba już mielić. Wystarczy zalać wrzatkiem do przykrycia i wystudzić. Dokładnie odcisnąć z nadmiaru wody, np. w lnianym ręczniczku kuchennym.
W misie miksera umieścić zaparzony i odciśnięty mak. Dodać wszystkie pozostałe składniki i dobrze wymieszać lub zmiksować. Skosztować, w razie potrzeby dodać więcej syropu z agawy, do smaku.
Formę o średnicy 23 wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Przełożyć do niego zmiksowane ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 170ºC przez około 45 – 50 minut. Wyjąć, wystudzić. Polać gęstniejącą polewą czekoladową i dowolnie ozdobić.
Polewa czekoladowa:
- 80 g gorzkiej czekolady
- 40 ml mleka kokosowego (z puszki)
Składniki na polewę umieścić w kąpieli wodnej i roztopić.
Smacznego 🙂
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga