Comment (172)

Owsiane ciastka z żurawiną (cranberry oatcakes)

Zdecydowanie najzdrowsze ciastka na blogu, również dla alergików. Bez mąki, jajek, mleka, cukru, z minimalną ilością tłuszczu. Ze świątecznym twistem – z suszoną żurawiną :-). Błyskawiczne do wykonania, nie potrzeba nawet miksera. Cudownie smakują podawane z serami, pokruszone do mleka lub jogurtu doskonale zastąpią muesli. Są kruche, w smaku lekko podobne do digestive, i – tu się zdziwiłam – bardzo smakowały moim dzieciom ;-). Inne niż wszystkie, jakie do tej pory jadłam. Przy takiej ograniczonej do minimum ilości składników nie można oczekiwać fajerwerków, ale wychodzą naprawdę smaczne :-).

ps. czy płatki owsiane zawierają gluten?

Składniki na około 20 – 25 ciastek:

  • 225 g średnio zmielonych płatków owsianych (medium oatmeal)*
  • 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
  • szczypta soli
  • 25 g suszonej żurawiny (może być słodzona), drobno posiekanej
  • 1 łyżka masła
  • 150 ml wody

Do naczynia wsypać i wymieszać: zmielone płatki, sodę, sól, żurawinę.

Do garnuszka wlać wodę, dodać masło i podgrzać do rozpuszczenia się masła.

Wodę z masłem (może być gorąca) wlać do suchych składników i wymieszać dokładnie łyżką. Na początku masa będzie rzadsza, ale płatki zaczną szybko absorbować wodę i masa zgęstnieje.

Blat wysypać zmielonymi płatkami. Masę ciastową rozwałkować na grubość 4 mm, podsypując również płatkami, by ciasto się nie kleiło. Foremkami wycinać dowolne kształty, szerszym nożem przenosić na wyłożoną papierem blachę. Układać na blaszce, w niewielkiej odległości od siebie (praktycznie nie rosną).

Piec w temperaturze 180°C przez 20 minut (w połowie pieczenia, czyli po 10 minutach wyjmując blachę z piekarnika i delikatnie odwracając każde ciastko na drugą stronę – w składzie ciasteczek jest dużo wody i zaparzyły by się). Studzić na kratce.

Przechowywać do 5 dni w zamkniętym pojemniku.

* Jeśli macie problem z zakupem już zmielonych płatków (powinny być średnio zmielone, czyli nie na mąkę, ale jak drobna kasza), można płatki owsiane zmielić w młynku do kawy (zaledwie 2 sekundy).

Smacznego :-).

Owsiane ciastka z żurawiną (cranberry oatcakes)

Źródło przepisu – magazyn Good Food.

Browse posts by ingredients:
Thank you for posting a comment.

I read all comments, but unfortunately I can't answer them all. Before posting a question, make sure nobody has asked a similar one (this will be facilitated by the search engine included in the comments). Comments with links may not be published.

Blog author

172 comments posted
Search in comments