Komentarze (56)

Pączki z jabłkami

Moje wspomnienie z Polski – owalne pączki z jabłkami. Jeszcze wczoraj z siostrą rozmawiałyśmy o tym, czy pączki z jabłkami wszędzie są owalne? W Słupsku były ;-). Przygotowujemy nadzienie jabłkowe jak do szarlotki i nadziewamy pączki przed smażeniem, ale można też wykorzystać gotowe jabłka ze słoika o ile nie są rozgotowane na mus. W takich pączkach (są cięższe niż tradycyjne) trudniej uzyskać białą obwódkę wokół, ale powinniście być cierpliwi i czekać na ładne wyrośnięcie uformowanych pączków. Tylko pączki, które będą dobrze wyrobione i lekkie po wyrośnięciu będą unosić się na tłuszczu a podczas smażenia uzyskacie charakterystyczną 'obrączkę’. Bo #bezobraczkitoniepaczki! 

Pączki z jabłkami – składniki na około 18 – 20 sztuk:

  • 600 g mąki pszennej + kilka łyżek do podsypywania
  • 3 jajka
  • 100 g masła, roztopionego
  • 70 g cukru z prawdziwą wanilią
  • pół łyżeczki soli
  • 2 łyżki ekstraktu z wanilii (lub wódki)
  • 250 ml letniego mleka
  • 20 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suchych

Ponadto:

  • tłuszcz do smażenia np. olej rzepakowy, olej kokosowy, smalec
  • nadzienie jabłkowe, przepis poniżej

Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać kilka minut, aż ciasto będzie gładkie i miękkie (starając się nie dosypywać mąki, mimo iż ciasto będzie się lekko kleić; polecam wyrabiać mikserem z hakiem do ciasta drożdżowego lub w maszynie do pieczenia chleba). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 h).

Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat, krótko wyrobić. Formować ręcznie – odrywać kawałki ciasta, odważyć około 60 g na każdy pączek i nadziać je jabłkami: kawałek ciasta lekko spłaszczyć na kształt owalny, na sam środek nałożyć pełną łyżkę nadzienia jabłkowego dokładnie skleić by nadzienie podczas smażenia nie wydostało się na zewnątrz. Uformować owalne pączki, następnie odłożyć je na ręczniczek lub stolnicę oprószoną mąką pszenną. Pączki przykryć i pozostawić w cieple do podwojenia objętości (około 25 – 45 minut w zależności od temperatury; pączki powinny być dobrze napuszone, ale nie przerośnięte).

Po wyrośnieciu smażyć pączki w tłuszczu rozgrzanym do temperatury 175ºC, po kilka minut z każdej strony. Temperatura tłuszczu nie powinna być zbyt wysoka, ponieważ pączki szybko zbrązowieją od zewnątrz, a w środku będą surowe.

Po usmażeniu odkładać na bibułkę do odsączenia. Jeszcze ciepłe polukrować (przepis na lukier poniżej).

Nadzienie jabłkowe:

  • 1,2 kg jabłek
  • sok z cytryny
  • 2 łyżki cukru
  • pół łyżeczki cynamonu (jeśli lubicie) lub 1 łyżeczka pasty z wanilii lub ziarenka z 1 pasty z wanilii
  • 1/5 szklanki wody

Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w cienkie plasterki lub w kostkę. Wymieszać z cukrem, cynamonem/wanilią i cytryną, następnie garnek przenieść na palnik. Przez kilka minut gotować, mieszając często, do częściowego odparowania wody. Jabłka powinny zmięknąć i częściowo się rozpaść.

Lukier:

  • 1,5 szklanki cukru pudru
  • 4 łyżki soku z cytryny

Cukier puder utrzeć z sokiem do gładkości. Gęstość lukru regulować przez dodatek soku z cytryny lub cukru pudru.

Jasna 'obrączka’ na pączkach – tworzy się, gdy pączek jest pięknie wyrośnięty, napuszony i lekki jak chmurka. Wtedy unosi się na powierzchni oleju bez problemów. Nie ma na tą 'obrączkę’ wpływu przykrywanie garnka pokrywką podczas smażenia lub nalewanie oleju tylko do połowy ich wysokości. To mity. Oleju musi być na tyle dużo, by pączek swobodnie w nim pływał i nie dotykał dna.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough’. Po tym czasie ciasto wyjąć, lekko zagnieść, i dalej postępować wg przepisu.

Smażysz pączki po raz pierwszy? Koniecznie przeczytaj jak zrobić to perfekcyjnie! Z notki dowiesz się między innymi jakich błędów nie popełniać, jak prawidłowo nadziewać pączki i jakiego użyć tłuszczu do smażenia.

Smacznego :-).

Pączki z jabłkami

Pączki z jabłkami

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 56 komentarzy
Szukaj w komentarzach: