Comment (208)

Pszenne bułeczki - ślimaczki

Bułeczki lekkie jak puch. Nie spodziewałam się tak dobrego smaku i aż takiej puszystości. Będziecie nimi zachwyceni. Fikuśne kształty nadają im uroku i sprawiają, że chętniej sięgają po nie dzieci :-). Polecam!

Składniki na 10 dużych bułek:

  • 250 ml mleka, letniego
  • 30 g masła, roztopionego
  • 1 jajko
  • 1 łyżka cukru
  • pół łyżeczki soli
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 12 g drożdży suchych (3 łyżeczki) lub 25 g drożdży świeżych

Ponadto:

  • 2 łyżki roztopionego masła do posmarowania rozwałkowanych placuszków
  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania bułeczek
  • sezam, do posypania

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto wyjąć na stolnicę, podzielić na 10 równych części. Każdą z nich rozwałkować na jak najcieńszy duży okrągły placek. Placuszki posmarować masłem i zwinąć w cienkie ruloniki (jak naleśniki). Następnie każdy rulonik zwinąć na kształt ślimaczka, koniec wciskając pod spód utworzonej w ten sposób bułeczki. Ślimaczki układać na blaszce wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Pozostawić przykryte, w cieple, do podwojenia objętości – na około 30 – 40 minut.

Przed pieczeniem bułeczki posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem, posypać sezamem. Piec w temperaturze 180ºC około 12 – 14 minut, do zezłocenia. Przełożyć na kratkę do wystudzenia.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‘dough‘. Po tym czasie  ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu.

Smacznego :-).

Pszenne bułeczki - ślimaczki

Pszenne bułeczki - ślimaczki

Pszenne bułeczki - ślimaczki

Z przepisu Bajaderki.

Browse posts by ingredients:
Thank you for posting a comment.

I read all comments, but unfortunately I can't answer them all. Before posting a question, make sure nobody has asked a similar one (this will be facilitated by the search engine included in the comments). Comments with links may not be published.

Blog author

208 comments posted
Search in comments