Comment (73)

Słodkie bułeczki z żurawiną

Smaczne słodkie bułeczki z dodatkiem twarożku, który wydłuża ich świeżość. Przyznaję, że wydawały mi się dość ciężkie, jak na ten rodzaj pieczywa i to jest ich jedyna wada. Idealne dla dzieci do szkoły na drugie śniadanie – bardzo sycące :-). Polecam.

Składniki na około 14 sztuk:

  • 440 g mąki pszennej
  • 20 g świeżych drożdży lub 10 g drożdży suchych
  • 75 g masła, roztopionego
  • 250 ml mleka
  • 100 g twarożku (zmielonego na serniki, quarku, ricotty itp.)
  • 2,5 łyżki cukru
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 120 g suszonej żurawiny

Ponadto:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania*

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz i żurawinę. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po tym czasie ciasto wyjąć na powierzchnię oprószoną mąką, krótko wyrobić i podzielić na 14 równych części. Ukształtować bułeczki, około 75 g każda. Bułeczki układać na blaszce wyłożonej wcześniej papierem do pieczenia. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na 20 – 30 minut do ponownego wyrośnięcia (lub dłużej – powinny podwoić objętość). Przed samym pieczeniem posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka.

Piec około 10 minut w temperaturze 220ºC. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże.  Żurawinę dodać po sygnale dźwiękowym lub pod koniec wyrabiania. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‘dough‘. Po tym czasie  ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu.

* Pominąć przy diecie bezjajecznej, wtedy posmarować tylko mlekiem.

Smacznego :-).

Przepis pochodzi z książki ‘Encyklopedia wypieków i pieczenia’ wydawnictwa Rea.

Browse posts by ingredients:
Thank you for posting a comment.

I read all comments, but unfortunately I can't answer them all. Before posting a question, make sure nobody has asked a similar one (this will be facilitated by the search engine included in the comments). Comments with links may not be published.

Blog author

73 comments posted
Search in comments