Comment (72)

Szafranowe bułeczki z twarożkiem

Przesmaczne, pyszyste i lekko słodkie bułeczki, które dzięki dodatkowi twarożku dłużej zachowują świeżość. Można do nich wykorzystać twarożek już zmielony przeznaczony na serniki, jak również quark lub ricottę. Najczęściej przygotowuję je bez szafranu (dzieci nie przepadają za tą przyprawą ;-). Polecam!

Składniki na 30 bułek:

  • 100 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
  • 500 ml mleka
  • 35 g świeżych drożdży lub 17 g suchych drożdży
  • 250 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego trzykrotnie
  • 1 g szafranu
  • 150 g drobnego cukru wo wypieków
  • 1/2 łyżeczki soli
  • około 1,1 kg mąki pszennej

Uwaga: w składzie bułeczek nie ma jajek.

Dodatkowo do posmarowania przed pieczeniem:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka*

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Po wyrośnięciu ciasto raz jeszcze krótko zagnieść i uformować bułeczki. Ułożyć obok siebie (około 5 mm) na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, blisko lecz nie ściśle (powinny się zetknąć podczas pieczenia). Nakryć bułeczki lnianą ściereczką i pozostawić w cieple do podwojenia objętości na około 40 minut.

Posmarować jajkiem roztrzepanym z 1 łyżką mleka i piec około 20 – 22 minuty w temperaturze 200ºC. Wystudzić na kratce i porozdzielać.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki** umieścić w maszynie do pieczenia według kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‘dough‘. Po tym czasie ciasto wyjąć, uformować bułeczki i dalej postępować według powyższego przepisu.

* Można pominąć, jeśli przepis ma być bezjajeczny.

** Tylko w przypadku zmniejszenia ilości składników o połowę; z całości przepisu nie zmieszczą się do maszyny.

Smacznego :-).

Szafranowe bułeczki z twarożkiem

Z przepisu Icy Provkok.

Browse posts by ingredients:
Thank you for posting a comment.

I read all comments, but unfortunately I can't answer them all. Before posting a question, make sure nobody has asked a similar one (this will be facilitated by the search engine included in the comments). Comments with links may not be published.

Blog author

72 comments posted
Search in comments