Komentarze (31)

Tarta z kremem budyniowym i porzeczkami

Kiedy temperatura opadła o te kilka stopni upiekłam parę kruchych spodów do tart, by podczas upałów już nie podchodzić do piekarnika, tylko wypełniać kruche ciasto kremami i owocami. Takie spody można upiec sobie wczesniej i pomrozić – są doskonałe na szybkie wykorzystanie. Tarta z budynkiem i porzeczkami to pyszne i orzeźwiające połączenie kruchego ciasta, kremu budyniowego i porzeczek. Polecam!

Wypróbuj także moje inne przepisy na tarty.

Składniki na ciasto kruche:

  • 200 g mąki pszennej
  • 90 g masła, zimnego i pokrojonego w kostkę
  • 30 g smalcu*, zimnego i pokrojonego w kostkę
  • 60 g cukru pudru
  • szczypta soli
  • 2 – 3 łyżki zimnej wody

Mąkę pszenną przesiać, dodać masło, smalec i posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominało kruszonkę. Dodać cukier, sól, zimną wodę i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut.

Formę na tartę o średnicy 24 cm posmarować masłem i oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać.

Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość około 3 mm i wyłożyć nim formę. Ponownie schłodzić w lodówce przez 30 minut. Schłodzone ciasto oprószyć mąką pszenną, wyłożyć na nie papier do pieczenia, następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż).

Piekarnik nagrzać do 220ºC. Obniżyć temperaturę piekarnika do 200ºC, wstawić ciasto i podpiec przez 15 minut. Następnie formę wyjąć z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, obniżyć temperaturę do 180ºC, wstawić z powrotem do piekarnika i piec dodatkowe 10 minut lub do zarumienia się i wypieczenia kruchego ciasta. Wyjąć, wystudzić.

Składniki na budyń waniliowy (creme patissiere):

  • 300 ml mleka
  • ziarenka wydrążone z połowy laski wanilii
  • 3 duże żółtka
  • 50 g cukru
  • 20 g mąki pszennej
  • 20 g skrobi ziemniaczanej
  • 60 g serka mascarpone, schłodzonego

W większym garnuszku zagotować mleko z ziarenkami wanilii. Doprowadzić do wrzenia i natychmiast odstawić na bok.

Żółtka i cukier umieścić w misie miksera i utrzeć do białości (np. trzepaczkami do białek). Dodać mąkę pszenną i skrobię ziemniaczaną i dalej miksować, aż do uzyskania gładkiej pasty. Do pasty dodać 100 ml  wrzącego mleka, zmiksować do połączenia.

Zahartowaną pastę jajeczną wlać do reszty zagotowanego mleka, dobrze wymieszać, do połączenia. Postawić na palnik (średnia moc) i zagotować, często mieszając. Od momentu zagotowania gotować około 1 minuty, mieszając, aż budyń zgęstnieje. Zdjąć z palnika. Gotowy krem przykryć folią spożywczą w taki sposób, by dotykała powierzchni kremu, odstawić do wystudzenia (podczas studzenia nie wolno mieszać!). Gotowy krem można przechowywać w lodówce do 3 dni.

Schłodzony budyń wyjąć z lodówki i przełożyć do misy miksera. Dodawać mascarpone, po łyżce, miksując, do połączenia się składników.

Krem budyniowy wyłożyć na upieczony i wystudzony kruchy spód. Na wierzch wysypać porzeczki.

*Smalec nadaje ciastu większej kruchości, ale można go zastąpić dodatkowym masłem.

Smacznego!

Tarta z kremem budyniowym i porzeczkami

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 31 komentarzy
Szukaj w komentarzach: