Komentarze (546)

Chleb bezglutenowy

Chleb bezglutenowy – bez dodatku jajek, mleka i sztucznych dodatków. Bardzo smaczny i z chrupiącą skórką :-). Delikatnie lepki w środku, z ładnymi dziurami, z dodatkiem wielu ziaren: słonecznika, dyni, sezamu i siemienia lnianego. Bardzo prosty w wykonaniu, szybki, bez zagniatania. Składniki wystarczy wymieszać łyżką. Upiekłam go na podstawie przepisu na chleb wieloziarnisty i była to moja pierwsza styczność z mąką bezglutenową. Powiem szczerze, nie spodziewałam się od razu aż takiego sukcesu – moje ‚glutenowe’ dzieci jadły chleb, nie grymasząc i prosząc o dokładkę! Pieczywo bezglutenowe można upiec również bez dodatku ziaren, będzie dużo lżejsze. Chciałabym, by przepis ten choć trochę ułatwił posiłki osób z celiakią i diecie bezglutenowej. A może upieczemy też razem jakieś ciasto bezglutenowe lub inne pieczywo bezglutenowe? 🙂

Chleb bezglutenowy – składniki na 1 bochenek:

  • 500 g mąki bezglutenowej (gluten free)*
  • 3 łyżki siemienia lnianego
  • 3 łyżki łuskanego słonecznika
  • 1 łyżka sezamu
  • 1 łyżka pestek z dyni
  • 3/4 łyżki soli
  • 1,5 łyżki cukru
  • 25 g świeżych drożdży lub 13 g drożdży suchych
  • 550 ml lekko ciepłej wody

Wszystkie składniki na chleb bezglutenowy umieścić w dużym naczyniu i dokładnie wymieszać. Jeśli używacie świeżych drożdży, nie ma potrzeby przygotowywać wcześniej rozczynu. Przykryć kuchennym ręczniczkiem, pozostawić w cieple na 20 minut, do powiększenia objętości.

Po tym czasie ciasto ponownie wymieszać. Keksówkę o wymiarach dolnych 8 x 27 cm wysmarować tłuszczem, oprószyć mąką bezglutenową. Ciasto na chleb bezglutenowy przełożyć do formy, wyrównać. Przykryć kuchennym ręczniczkiem, pozostawić w cieple na 20 – 25 minut, do powiększenia objętości. Chleb bezglutenowy rośnie bardzo szybko i nie powinien podwoić objętości, zbyt długie rośnięcie mu nie sprzyja.

Piec w temperaturze 230ºC przez 50 – 60 minut. Wyjąć, przestudzić na kratce. Wierzch chleba często bywa popękany.

* Było to moje pierwsze pieczenie z mąką bezglutenową (oznaczaną jako gluten free), zastosowałam więc ‚gotową’ mąkę bezglutenową, nie chcąc kupować kilku kilogramów różnych mąk, które ciężko byłoby mi potem wykorzystać. Użyłam doves gluten & wheat free, plain white flour – mieszanka mąk: ryżowej, ziemniaczanej, tapioki, mazeiny, gryczanej. Można użyć dowolnej mąki bezglutenowej, starając się znaleźć mieszankę bez żadnych dodatków chemicznych typu guma guar, bez sody lub proszku do pieczenia. Należy wziąć pod uwagę, że mąka różnych firm może potrzebować minimalnie większej ilości wody.

Smacznego 🙂

Chleb bezglutenowy

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 546 komentarzy
Szukaj w komentarzach: