Komentarze (153)

Świąteczne mini-strucle migdałowe

Mini-strucle migdałowe to ciasto półfrancuskie zawinięte w świąteczne wianuszki z pysznym migdałowym nadzieniem. Oprószone płatkami migdałów i cukrem pudrem wyglądają tak świątecznie! Pracę z ciastem można sobie rozłożyć na kilka dni (przygotowane ciasto doskonale się też mrozi) dzięki czemu unikniemy nawału pracy przed samymi świętami. Do ciast świątecznych (i nie tylko) polecam tylko naturalne ekstrakty; w tym przepisie użyłam ekstraktu migdałowego Migdał z Maroka Dr. Oetkera, który przyda się Wam nie tylko do bakaliowych ciasteczek świątecznych, ale i do makowców. Polecam!

Składniki na ciasto drożdżowo – francuskie (20 mini-strucli):

  • 1 szklanka (250 ml) letniego mleka
  • 1 łyżka suchych drożdży (12 g) lub 24 g drożdży świeżych
  • 1 duże jajko
  • pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
  • 3,5 szklanki mąki pszennej
  • 3 łyżki cukru
  • szczypta soli
  • 225 g masła, w temperaturze pokojowej (30 g do ciasta i 195 g do przekładania)

Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn – tutaj instrukcja) dodać resztę składników i rozetrzeć pomiędzy palcami, pod koniec dodając 30 g roztopionego masła. Wyrobić ciasto, bardzo krótko – tylko do połączenia; powinno pozostać lepiące. Uformować z niego prostokąt i owinąć szczelnie folią, następnie schłodzić w lodówce przez około 1 godzinę.

Schłodzone ciasto przełożyć na stolnicę i rozwałkować w prostokąt o wymiarach 30 x 15 cm, tak, aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Pozostałą ilość masła z przepisu (195 g) rozsmarować równomiernie na 2/3 ilości ciasta (pozostawić od góry 1/3 ciasta i pół cm marginesu wokół całości prostokąta nieposmarowanego). Złożyć nieposmarowaną 1/3 ciasta od góry ku środkowi, następnie złożyć dolną część na nią w taki sposób, by ją przykryła (tak, jak składamy kartkę papieru). Dobrze skleić brzegi, odwrócić ciasto o 90º (by wałkowanie było prostsze) i delikatnie rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30 x 15 cm używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania. Złożyć ponownie na 3 części i schłodzić przez 45 minut w lodówce (ciasto owijamy folią spożywczą, by nie wyschło).

Proces wałkowania i składania powtarzać kolejne 3 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez 30 minut. Po  ostatnim rozwałkowaniu i złożeniu ciasto dobrze owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na minimum 5 godzin, a najlepiej na całą noc.

Wyjąć z lodówki na 20 minut przed przygotowaniem mini-strucli.

Ciasto podzielić na równe 4 części. Każdą z części rozwałkować na wymiary 20 x 35 cm. Na dwóch rozwałkowanych blatach ciasta wyłożyć nadzienie migdałowe (przepis poniżej) i wyrównać. Przykryć je pozostałymi blatami. Powstaną 2 prostokąty. Każdy z prostokątów pociąć na 10 pasków, jak na zdjęciu. Następnie każdy z pasków zwijać wokół własnej osi i łączyć na końcu, formując wianuszek.

20 wianuszków rozłożyć na blachach do pieczenia wyłożonych papierem do pieczenia, w odległościach od siebie. Przykryć i pozostawić w cieple do wyrośnięcia na około 40 minut lub do podwojenia objętości.

Przed samym pieczeniem posmarować dodatkowym jajkiem rozmąconym z wodą i oprószyć płatkami migdałów. Piec około 17 minut w temperaturze 180ºC. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Upieczone mini-strucle migdałowe można oprószyć cukrem pudrem.

Dodatkowo:

  • 1 jajko do posmarowania wianuszków
  • płatki migdałów, do oprószenia

Nadzienie migdałowe:

Wszystkie składniki umieścić w misie miksera i zmiksować, do połączenia i otrzymania gładkiej pasty.

Smacznego :-).

Ekstrakt migdałowy Migdał z Maroka

Świąteczne mini-strucle migdałowe

Świąteczne mini-strucle migdałowe

————————————————-

* Wpis zawiera lokowanie produktu.

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 153 komentarzy
Szukaj w komentarzach: