rozczyn

Rozczyn z drożdży świeżych jest pierwszym krokiem do przygotowania perfekcyjnego ciasta drożdżowego. Podczas gdy suche drożdże wystarczy wymieszać z mąką, drożdże świeże wymagają od nas większego zaangażowania. Nie jest to jednak trudne :-).

By przygotować rozczyn potrzeba:

 • 25 g drożdży świeżych
 • 1 łyżka cukru
 • 1/4 szklanki letniego mleka
 • 3 łyżki mąki pszennej

Do niedużego garnuszka rozkruszyć drożdże, zasypać cukrem. Zalać letnim mlekiem (nie gorącym! – zbyt wysoka temperatura zabije drożdże). Wymieszać do rozpuszczenia się drożdży.

Dodać mąkę, wymieszać, by nie było grudek.

Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia, na około 20 – 30 minut.

Uwaga: składniki na rozczyn odejmujemy z przepisu na wybrane przez Was ciasto drożdżowe. Jeśli w przepisie nie ma mleka, stosujemy w zamian wodę. Rodzaj użytej mąki również zależy od mąki, jaką mamy w wybranym przepisie, nie musi być to mąka pszenna. Ilość drożdży użyta do przygotowania rozczynu (powyżej) jest przykładowa – należy użyć ilość drożdży, jaka zawarta jest w wybranym przez Was przepisie. 

rozczyn

rozczyn

rozczyn

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 245 komentarzy
Szukaj w komentarzach:
 1. Czy jeśli chce zrobić buchty z twarogiem i trzeba użyć 30g świeżych drożdży to muszę odpowiednio przeliczyć składniki na rozczyn z tego przepisu?

  1. Tak, ale składniki na rozczyn odbieramy ze składników na buchty. Tak na ‚oko’ przeliczamy.

 2. Dzien dobry, chcialabym uzyc rozczynu do wyrobienia ciasta na racuchy (tez z przepisu mojewypieki). Czy w takim razie mam uzyc cydru zamiast mleka/wody? bo w przepisie na racuchy nie ma innego plynu, a nie wiem czy gazowany plyn zepsuje moj rozczyn?

 3. Witam,chce zrobic makowiec zawijany ze strony Moje Wypieki. Chce urzyc swieżych drożdzy i nie rozumiem ile jakich skladnikow urzyc do rozczynu. Bardzo prosze mi to rozpisac bo robilam pare razy i nie chce nic wyjsc.

 4. Mam pytanko dotyczące podziału przepisu na 3 (chcę zrobić tylko jeden makowiec).
  Przepis na ciasto idealnie dzieli się na 3, ale mam zagwozdkę z rozczynem.
  Domyślam się, że przepisu na rozczyn nie dzielić, ale ilość drożdży świeżych wynosi w przepisie 45 g.
  Czy 45 g mogę podzielić na 3 i dodać to 15 g do reszty składników, których nie podzielę i ich ilość zostanie bez zmian? Czy mam dodać całe 45 g nie zważając na ilość makowców, którą mam zamiar zrobić?

  1. Rozczyn też dzielimy na 3. Czyli bierzemy 15 g drożdży i robimy z nich rozczyn odejmując składniki z reszty składników na jednego makowca.

   1. Z doświadczenia to chyba lepiej na wodzie nawet mleko lubię, a nigdy nie umiem sprawdzić kiedy jest wystarczająco ciepłe, aż kipi

  1. Ludzie Wy naprawdę z tymi pytaniami w przepisie jest napisane jak krowie na rowie Uwaga: Ilość drożdży zależy od przepisu na czerwono trzeba czytacie komentarze? Czytanie ze zrozumieniem wiem Święta, ale krew zalewa