Buchty z twarogiem
starowiedeński przepis
Buchty z twarogiem czyli słodkie maślane bułeczki z nadzieniem z białego sera, oprószone cukrem pudrem. Przepis tradycyjny, podobno przeniesiony przez czeskich piekarzy emigrujących do pracy w Wiedniu, gdzie bułeczki zyskały nazwę "Buchteln". Jako nadzienie można wykorzystać też powidła, dżem morelowy, nadzienie makowe, ale twarożek oczywiście jest bardzo lubiany i popularny :). Zwróćcie tutaj uwagę na przygotowanie masy serowej - mieszamy ją z ubitym na sztywno białkiem, dzięki czemu w bułeczkach po upieczeniu nadzienie nie odstaje od ciasta (z tego powodu też ubijamy białka do makowego nadzienia w makowcu zawijanym). Buchty są rewelacyjne, miękkie, delikatne, rozpływają się w ustach!
Składniki na ciasto drożdżowe:
- 490 g mąki pszennej
- 30 g świeżych drożdży lub 14 g drożdży suchych
- 215 ml mleka
- 100 g masła, roztopionego
- 1 duże jajko
- 2 duże żółtka
- 100 g drobnego cukru do wypieków
- 1/4 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- pół łyżeczki ekstraktu z migdałów
- skórka otarta z jednej cytryny
Dodatkowo:
- 45 g masła, roztopionego, do posmarowania bułeczek
- cukier puder do oprószenia
Mąkę pszenną wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
Po tym czasie ciasto ponownie krótko wyrobić, podzielić na 12 części, około 85 g każda. Z każdej części uformować kulkę, którą rozpłaszczyć w dłoni (lub lekko rozwałkować), na środek nałożyć pełną łyżkę nadzienia twarogowego i skleić. Układać blisko siebie w formie wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 32 x 22 cm. Przykryć ściereczką/folią spożywczą i pozostawić w ciepłym miejscu do podwojenia objętości (na około 40 minut lub dłużej)
Przed samym pieczeniem posmarować roztopionym masłem. Piec w temperaturze 180ºC (piekłam z termoobiegiem) przez około 27 minut. Wyjąć, ciepłe buchty ponownie posmarować roztopionym masłem, następnie wystudzić na kratce.
Podawać oprószone cukrem pudrem.
Nadzienie twarogowe:
- 250 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego trzykrotnie
- 3 łyżki cukru pudru
- 1 jajko, żółtko i białko oddzielnie
- 1/3 szklanki rodzynków (opcjonalnie)
W miseczce rozetrzeć łyżką twaróg, cukier puder i żółtko. Można dodać rodzynki i wymieszać. Przed samym nadziewaniem bułeczek ubić białko do sztywności. Delikatnie wymieszać z twarogiem.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki na ciasto umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough' (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, wyrobić krótko i dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Źródło przepisu - "Kaffeehaus" Rick Rodgers.

Buchty znam z rodzinnego domu. Rzeczywiscie, mogą miec austriackie korzenie, tak jak i ja. :) Moja Mama robila je z nadzieniem dzemowym i zanim położyła ją na blachę, obtaczała kazdą kulkę w roztopionym maśle rozsmarowanym na dłoniach. . Dzieki temu sie łatwo odrywały jedna od drugiej.
Uwielbiałam je. Dzięki za przypomnienie.
Mama z córka się zachwycają, mąż aż z pracy zajechał po buchtę a ja siedzę w biurze przed kompem i pluję sobie w brodę, że nie zdążyłam zgarnąć dla siebie jednej ;(
Trza będzie zrobić jeszcze raz...
Czy do sera dodać białko z jednego jajka czy z tych dodatkowych białek które nie zostały zużyte do ciasta?
Pozdrawiam
pozdrawiam
Jedyną zmianą, jaką wykonałam, było zrobienie nadzienia z 1,5 porcji :)
Chciałabym posypać buchty kruszonką. Próbował ktoś może taką wersję? Co Pani o tym myśli? Nie będzie to zbyt duże obciążenie dla ciasta?
pozdrawiam gorąco
pozdrawiam
Nie można trzymać za długo, ciasto może przerosnąć.
Druga rzecz to wyrabianie przynajmniej kilka minut mikserem (ja trzymam się magicznej 7mki :-) ) aż ciasto będzie wyraźnie włókniste i samo będzie odchodzić od miski czy rąk.
maja tradycyjna forme slimaczkow i nadziewane sa startym na tarce papelon (twarda masa cukrowa, ja uzywam na ogol brazowego cukru), startym twardym bialym serem (ja uzywam queso de freir czyli sera do smazenia, to twardy, lekko slonawy bialy ser, mozna uzyc tez halloumi lub nawet mozzarella) oraz anyzkiem (ja uzywam cynamonu).
po upieczeniu polewamy dodatkowo syropem cukrowym.
buleczki zawsze sa pyszne. robilama je na bazie wielu z twoich drozdzowych przepisow, zawsze z duzym powodzeniem.
Używam ostatnio drożdży w proszku i kolejny już raz ciasto po wyrośnięciu bardzo intensywnie pachnie żeby nie powiedzieć śmierdzi. Po upieczeniu mało wyczuwalne ale zastanawia mnie czy to normalne. Tym razem nawet nie czekałam 1.5 H do wyrośnięcia tylko obserwowałam i przerwałam ten proces kiedy ciasto podwoiło objętość. Może jakaś sugestia?
Pozdrawiam
Iwona
pozdrawiam
pozdrawiam
pozdrawiam
Kolejny przepis do trafia do grupy ulubionych! :)
Jedyny minus - zbyt szybko znikają z talerza
Z rejonów Mazowsza
Jakiego rodzaju śmietany używa Pani do ubijania? Lub do kremów z mascarpone? Mam tu na myśli kremówkę, jednak nie jestem w stanie nigdy połapać się w tych angielskich rodzajach, wiem w teorii że powinna być to whipping cream, jednak mam obawy, że nie dorówna to polskiej, łaciatej, a jest tu jeszcze double cream, extra thic double... i wtedy głupieję Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź!
Włożyłam w nie dżem malinowy. Po 20 min nie było ani jednej. Zjadłam na pniu. Mama mi pomogła.
Mega ciasto.
Dziękuję Pani Doroto. Odwala Pani dobrą robotę....
Niestety w miejscu w którym mieszkam nie ma szans na kupienie twarogu :(