Comment (216)

Klasyczne bułki pszenne. Niezwykle puchate wnętrze z chrupiącą skórką. Rozpływają się w ustach. To wspaniałe domowe pieczywo. Najlepiej upiec od razu z podwojonych ilości składników a po wystudzeniu część zamrozić. Domowe bułki warto mieć pod ręką w razie potrzeby, są tak smaczne :-). Doskonałe  także do domowych hamburgerów. Oto prosty przepis na bułki pszenne, którym warto się podzielić.

Bułki pszenne – składniki na 10 szt.:

  • 340 g mąki pszennej chlebowej
  • 7 g suchych drozdży lub 14 g drożdży świeżych
  • 1 nieduże jajko
  • 200 ml mleka, w temperaturze pokojowej
  • 1 łyżeczka cukru
  • 50 g masła, roztopionego
  • 7 g soli
  • mak lub sezam, do posypania

Ponadto:

  • 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka, do posmarowania
  • mak lub sezam do posypania

Mąkę pszenną z dodatkiem suchych drożdży wymieszać (ze świeżych drożdży najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).

Wyrośnięte ciasto na pszenne bułki krótko wyrobić. Odrywać kawałki ciasta i formować bułeczki, około 80 g każda. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, zostawiając 5 cm odstępu pomiędzy bułeczkami. Przykryć lnianym ręczniczkiem, odłożyć na 30 minut w ciepłe miejsce do podwojenia objętości.

Przed samym pieczeniem bułki pszenne posmarować roztrzepanym jajkiem, oprószyć makiem lub sezamem.

Włożyć bułki pszenne do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 200ºC przez około 5 minut, następnie obniżyć temperaturę do 180ºC i piec dodatkowe 12 – 15 minut lub do zezłocenia. Bułki pszenne wyjąć, wystudzić na kratce.

Metoda dla maszynistów:

Wszystkie składniki na ciasto na bułki pszenne umieścić w maszynie do chleba w kolejności: płynne, sypkie, na końcu suche drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta ‚dough‚ (około 1,5 h), po czym ciasto wyjąć, krótko wyrobić i dalej postępować według powyższego przepisu.

Obejrzyj również krótkie filmiki z przygotowania bułek pszennych:

Smacznego :-).

Źródło przepisu – ‘White Plate’.

Browse posts by ingredients:
Thank you for posting a comment.

I read all comments, but unfortunately I can't answer them all. Before posting a question, make sure nobody has asked a similar one (this will be facilitated by the search engine included in the comments). Comments with links may not be published.

Blog author

216 comments posted
Search in comments