Przesłodkie, urocze choineczki przykryte słodką czapą z lukru. Wykonane z ciasta piernikowego, które doskonale nadaje się również na pierniczki :-). Samo przygotowanie jest proste, wymaga jednak foremki w kształcie gwiazki, kwiatka, lub okrągłej, w kilku różnych rozmiarach. Doskonałe na prezenty. Samo przygotowanie warto rozłożyć na dwa dni – pierwszego dnia wykrawanie i pieczenie, kolejnego dnia dekoracja. Dzieci mogą je ozdobić kolorowymi groszkami cukrowymi, imitującymi bombki lub światełka. Wspaniała dekoracja świątecznego stołu – i jadalna ;-).
Składniki na około 14 choinek:
- 230 g masła
- 3/4 szklanki cukru pudru
- 1 szklanka miodu
- 1 duże jajko
- 5 szklanek mąki pszennej (odjąć 2 – 4 łyżki dodając w to miejsce kakao*)
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 2 łyżki domowej przyprawy korzennej
- szczypta soli
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Do naczynia przesiać mąkę, kakao*, sodę, przyprawę korzenną, sól, wymieszać i odłożyć.
W misie miksera utrzeć masło z cukrem pudrem, na jasną i puszystą masę. Dodać miód i zmiksować (jeśli miód jest w postaci stałej, najpierw podgrzać, przestudzić). Dodać jajko i zmiksować, do połączenia. Dodać przesiane suche składniki, zmiksować lub wyrobić do otrzymania gładkej, elastycznej masy.
Z otrzymanej masy uformować kulę, lekko spłaszczyć, owinąć folią spożywczą i schłodzić w lodówce przez 2 – 4 godziny lub przez całą noc.
Po schłodzeniu odrywać część masy piernikowej i wałkować na grubość około 3 – 4 mm, podsypując delikatnie mąką. Wykrawać różnej wielkości gwiazdki, kwiatki (jak u mnie) lub okrągłe kształty.
Piec w temperaturze 200ºC przez około 8 minut, najmniejsze kształty około 4 – 5 minut (w zależności od wielkości foremek). Wyjąć, wystudzić na kratce.
Lukier królewski:
- 4 białka
- 4 szklanki cukru pudru
- 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
W misie miksera ubić białka, na sztywną pianę. Stopniowo, łyżka po łyżce dodawać cukier puder, cały czas ubijając. Na sam koniec ubijania dodać ekstrakt z wanilii.
Formować choinki: na każdy upieczony pierniczek, od największego zaczynając kłaść łyżkę lukru królewskiego (lukru nie żałować, wtedy lepiej wyglądają ;-), rozprowadzając po powierzchni piernika i przykrywając kolejnym. Z ostatniego, najmniejszego pierniczka zrobić gwiazdę umieszczając ją na szczycie każdej choinki. Odstawić do całkowitego wyschnięcia lukru. Zapakować na prezenty :-).
Choineczki nie są duże, każda razem z gwiazdką na szczycie ma około 9 cm wysokości (wszystko zależy od ilości foremek w komplecie).
Smacznego :-).
Uwaga: pierniczki najlepiej przekładać lukrem po zmięknięciu, nie jest to jednak konieczne: można je dekorować od razu po wystudzeniu. Opakowane w celofan lub spakowane do metalowych puszek (lub innych szczelnie zamkniętych pojemników) można przechowywać bardzo długo – nawet do kilku miesięcy.
* Niekoniecznie – tylko dla ciemniejszego koloru pierniczków.
Inspiracja – marthastewart.com.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Autorka bloga