Ciasto drożdżowe ze śliwkami i kruszonką
Nie wyobrażam sobie sezonu śliwkowego bez ciasta z węgierkami. A drożdżowe to już standard. Jest mięciutkie, pachnące, wilgotne, a przy tym tak proste do zrobienia. Mam nadzieję, że ten przepis na stałe zagości w Waszych domach :-).
Składniki na ciasto:
- 32 g drożdży świeżych lub 16 g drożdży suchych
- 1 szklanka letniego mleka (250 ml)
- pół szklanki cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub aromatu waniliowego
- świeżo otarta skórka z połowy cytryny (lub pomarańczy)
- szczypta soli
- 80 g masła, roztopionego i przestudzonego
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 3 i 1/4 szklanki mąki pszennej (480 g)
- 1 kg śliwek węgierek (lub innych), przepołowionych i odpestkowanych
Kruszonka:
- 180 g mąki pszennej
- 100 g cukru
- 16 g cukru wanilinowego
- 125 g roztopionego masła
- 1/4 łyżeczki cynamonu (niekoniecznie)
Mąkę pszenną (zacząć od 3 szklanek, w razie potrzeby dodać dodatkowe 1/4 szklanki) wymieszać z suchymi drożdżami (ze świeżymi najpierw zrobić rozczyn). Dodać resztę składników i wyrobić, pod koniec dodając roztopiony tłuszcz. Wyrobić ciasto, odpowiednio długo, by było miękkie i elastyczne. Uformować z niego kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, odstawić w ciepłe miejsce, przykryte ręczniczkiem kuchennym, do podwojenia objętości (zajmie to około 1,5 godziny).
W międzyczasie przygotować kruszonkę. Mąkę wymieszać z cukrem, cukrem waniliowym i cynamonem, zalać gorącym i roztopionym masłem. Dobrze połączyć i uformować między palcami na kruszonkę.
Dużą blachę o wymiarach 40 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć na nią wyrośnięte ciasto. Ułożyć obok siebie połówki śliwek (stroną rozciętą do góry), posypać kruszonką i odstawić (pod przykryciem) w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 40 - 60 minut lub dłużej, w zależności od temperatury pomieszczenia).
Piec w temperaturze 180°C przez około 40 minut, aż kruszonka lekko się zarumieni, do tzw. suchego patyczka.
Metoda dla maszynistów:
Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough'. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu.
Smacznego :-).
Źródło przepisu - Bajaderka ze strony MniamMniam.pl, przepis zmodyfikowany.

Dziękuję za przepis
Mam takie pytanie, robiłam to cisto już kilka razy i zawsze owoce (mrożone zwłaszcza) puszczają mi dużo soku, po wydłużeniu czasu pieczenia sok dalej zostaje, niestety przez to kruszonka jest mokra. Proszę o podpowiedź, co z tym fantem zrobić? piec tak długo aż woda odparuje, nawet jakbym miała piec kolejne 40 min?
Mam pytanie- ile drożdży można dać mniej żeby utrzymać je w ryzach i równocześnie nie zepsuć przepisu?
Tak samo że studzeniem - jeśli nie ma żadnej wzmianki to wyciągamy od razu po upieczeniu.
pozdrawiam :)
Pozdrawiam
Chciałabym zrobić to ciasto ale w mniejszej blasze, czy wszystkie składniki podzielić na pół???
sekretem smaku moich pan de jamon jest smalec. kiedy przysmazam boczek do nadzienia, tlusz zlewam do miseczki. potem tym smalczykiem (moze byc jeszcze lekko cieply) smaruje dobrze ciasto przed nalozeniem nadzienie. palce lizac.
tradycyjnie uzywa sie nadziewanych zielonych oliwek ale moga byc jakiekolwiek. ja zamiast rodzynek daje suszona zurawine. czasami jesli zabraknie mi szynki daje pastrami albo salami.
a ciasto musi byc koniecznie slodkie, to przelamuje wytrawny i slony smak nadzienia. i powinno tez byc robione "na bogato" czyli z jajkami, mlekiem i maslem.
ja tu zrobilam malutkie buleczki bo mialy byc do jedzenia w samochodzie ale zazwyczaj robie zwykle duze rolady, ktore serwuje sie grubymi plastrami.
polecam i pozdrawiam :)
wprowadzilam lekka modyfikacje dajac nieco mniej masla i cukru i dwa cale jajka, z lenistwa.
2/3 ciasta rozwalkowalam, sypnelam suszone zurwainy, zwinelam. dalam nawet kruszonke, ktorej nigdy wczesniej nie robilam bo szkoda mi kalorii na kruszonke, ale ten slodki chlebek akurat jako prezent szedl.
z 1/3 ciasta zrobilam natomiast indywidualne wenezuelskie pan de jamon (ham bread) czyli roladki nadziewane szynka, oliwkami i rodzynkami (u mnie zurawiny bo rodzynki sa fuj).
oba wypieki prezentuja sie zacnie.
Jak się staram to drożdżówka zawsze mi na samym środku klapie i robi się dolinka i tam ciasto ciut jest surowe, a jak tak wszystko na odwalonego i pędem biegiem zrobiłam to wzorcowe wyszło, i połowę ciasta zaniosłam sąsiadowi z domu naprzeciwko i nachwalić się nie mógł w smsach :-)
Mam pytanie do studzenia ciasta: w artykule o ciescie drożdżowym jest napisane, że należy je studzić na kratce. Ale jak to zrobić? Wyciągnąć całe ciasto z blachy za papier i położyć do wystudzenia? Czy się nie połamie przy wyciąganiu? Czy też wystarczy blachę postawić na kratce? Czy musi to być specjalna kratka, czy taka grillowa z piekarnika wystarczy?
pozdrawiam
Dużą blachę o wymiarach 40 x 30 cm** wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć na nią wyrośnięte ciasto. Ułożyć obok siebie połówki śliwek (stroną rozciętą do góry), posypać kruszonką i odstawić jeszcze do wyrośnięcia na pół godziny. Piec w temperaturze 180°C przez około 45 minut, aż kruszonka lekko się zarumieni, do tzw. suchego patyczka. Dla maszynistów: Wszystkie składniki umieścić w maszynie według kolejności: płynne, sypkie, na końcu drożdże. Nastawić program do wyrabiania i wyrastania ciasta 'dough'. Po skończeniu programu (1,5 h), ciasto wyjąć, krótko wyrobić. Dalej postępować według powyższego przepisu. Smacznego :) * kostka masła = 250 g ** piekłam w mniejszej formie, dlatego ciasto było wysokie
Tylko zastanawiam się czy można zasąpić nąkę pszenną np. orkiszową lub jakąś inną pełnoziarnistą?
Pani Dorotko proszę o pilną odpowiedź bo chcę zaraz wyrobić ciasto
Dodatkowo na kruszonkę dałem lukier z wiórkami kokosowymi. Pojedyncze kropelki które wzbogaciły smak ciasta a, śliwki obtoczyłem w cynamonie nie dodając go do kruszonki.
Osobiście nie formuje kuli a, zostawiam wyrobione ciasto do wyrośnięcia w misce, ciężko ręce domyć wyrabiając ciasto drożdżowe :)
Kruszonkę również wyrabiam na "czysto". Energicznymi ruchami widelcem lub dużą łyżką do momentu uzyskania drobnych kulek które później można rozsypać na wierzch ciasta, owoce.
Czy ciasto na kruszonkę wstawić do zamrażarki,a potem zetrzeć na tarce? Błagam o pilną odpowiedź!!!:)
Kolejny sukces, co ja tu Pani będę pisać litanie - gdybym mieszkała w Pani pobliżu to spełniłabym jeszcze jedno marzenie i przyszłabym przybić piątkę ;-)
Ale od czego jest internet...
To jak - piątunia? ^^
1. Jakiej mąki użyć czy do wyrobów drożdżowych, chlebową czy zwykłej pszennej?
2. Ile rabarbaru i truskawek w sumie mogę dodać bezpiecznie do ciasta? Czy lepiej zasypać cukrem rabarbar i potem odsączyć z soku?
Jeśli ciasto ma być bardzo, bardzo lekkie można skorzystać z przepisów:
ciasto drożdżowe z kruszonką
drożdżówki z truskawkami
waniliowe bułeczki z truskawkami
Czas pieczenia i temp. jak powyżej. Ciasto z owocami zawsze będzie cięższe niż bez nich.