Comment (109)

Gofry z Liege (belgijskie)

Gofry z Liège – uzależniające gofry belgijskie, chyba najczęściej kojarzone z Belgią i tak popularne na brukselskich ulicach :-). Gęste drożdżowe ciasto z dodatkiem dużych kryształków perłowego cukru, który w trakcie pieczenia się karmelizuje, pozostawiając gofry chrupiące, mocno słodkie, o smaku karmelu. Gofry są z tych cięższych, o nieregularnych kształtach. Do gofrów używa się specjalnego cukru perłowego – jest on większy niż tradycyjny perłowy cukier i będąc kiedyś w Belgii możecie przywieźć go jako ciekawostkę i wypróbować. Gofry próbowałam upiec także z dodatkiem polskiego cukru perłowego i różnica była nieduża, więc naprawdę nie będziecie mieć wymówki, by ich nie upiec ;-). Przez duży dodatek cukru gofry są naprawdę mocno słodkie, ale są wspaniałe, nietuzinkowe, zupełnie inne niż te, do których jesteśmy (jesteście) przyzwyczajeni. Bardzo polecam do wypróbowania, może ich smak przypomni Wam wakacje lub urlop w Belgii? 🙂 

ps. gofrownicę po skarmelizowanym cukrze najlepiej czyścić na gorąco, papierowym ręczniczkiem kuchennym..

Składniki na około 12 gofrów:

  • 230 g masła, roztopionego i przestudzonego
  • 3 duże jajka
  • 1/3 szklanki letniego mleka
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
  • 2 łyżeczki drożdży suchych (8g) lub 16 g drożdży świeżych
  • 2 szklanki mąki pszennej (odjąć 2 łyżki), przesianej
  • 1 szklanka cukru perłowego

W naczyniu wymieszać mokre składniki: masło, roztrzepane jajka, mleko, ekstrakt z wanilii. Dodać przesianą mąkę wymieszaną z suchymi drożdżami (z drożdży świeżych wcześniej należy zrobić rozczyn). Dobrze wymieszać (można wyrobić mikserem), przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (1 – 1,5 godziny).

Kiedy ciasto podwoi objętość wsypać do niego perłowy cukier i z grubsza wymieszać.

Ciasto (będzie gęste) nabierać większą łyżką lub gałkownicą do lodów. Piec w gofrownicy do złotobrązowego koloru, uważając, by nie przypalić – cukier szybko się karmelizuje.

Smacznego :-).

Cukier perłowy do gofrów belgijskich

Gofry z Liege (belgijskie)

Gofry z Liege (belgijskie)

Źródło przepisu – globaltableadventure.com

Browse posts by ingredients:
Thank you for posting a comment.

I read all comments, but unfortunately I can't answer them all. Before posting a question, make sure nobody has asked a similar one (this will be facilitated by the search engine included in the comments). Comments with links may not be published.

Blog author

109 comments posted
Search in comments