Pumpkin pie
amerykański placek dyniowy
Ciasto tradycyjnie podawane podczas Halloween i Dnia Dziękczynienia zarówno w USA jak i w Kanadzie. Kruche ciasto pieczone w głębszym naczyniu żaroodpornym (piekłam w głębszej formie do tarty), wypełnione nadzieniem z pulpy dyniowej, śmietanki i przypraw. Bardzo delikatne, prawie jak pudding, o smaku... który ciężko sobie wyobrazić bez wcześniejszego skosztowania :-). Pumpkin pie jest pieczone często bez wcześniejszego podpiekana spodu, czego nie polecam, biorąc pod uwagę konsystencję nadzienia... Często placek nabiera wyraźnej brązowej barwy przez dodatek brązowego ciemnego cukru i własnoręcznie mielonych przypraw korzennych. Jeśli chcecie uzyskać nadzienie o jaśniejszej barwie, warto użyć białego cukru lub jasnego trzcinowego. Kto się skusi?
Składniki na ciasto kruche:
- 250 g mąki pszennej
- 150 g zimnego masła, pokrojonego na mniejsze kawałki
- duża szczypta soli
- 1 łyżeczka drobnego cukru do wypieków
- 1 jajko
- 1 łyżka zimnego mleka lub wody
Na stolnicę wysypać mąkę, zrobić dołek, w ktorym umieścić masło, sól, cukier i jajko. Dodane składniki zagnieść razem, następnie stopniowo dodawać do nich mąkę, wyrabiając między palcami, jak na kruszonkę. Dodać mleko i zagnieść gładkie ciasto. Uformować z niego kulę, lekko spłaszczyć, owinąć folią i schłodzić w lodówce przez 30 minut (ciasto można również wyrobić w malakserze - szybciej i prościej).
Formę do pumpkin pie (głębszą, żaroodporną) lub głęboką formę do tarty o średnicy 24 cm wysmarować masłem, oprószyć mąką, strzepując jej nadmiar. Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 3 mm i wyłożyć nim formę (część ciasta można odłożyć na dekorację np. listki, jeśli mamy na to ochotę). Ciasto delikatnie oprószyć mąką i na nie wyłożyć papier do pieczenia, następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż).
Nagrzać piekarnik do 200ºC, wstawić spód i podpiec przez 15 minut. Następnie formę wyjąć z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, wstawić z powrotem do piekarnika i piec dodatkowe 5 - 10 minut, do zarumienienia spodu.
Nadzienie dyniowe:
- 2 szklanki puree z dyni
- 1 szklanka śmietany kremówki 36%
- 2 duże jajka
- 1 żółtko
- 1 łyżeczka skrobi ziemniaczanej
- pół szklanki drobnego cukru do wypieków (lub brązowego drobnego cukru)
- szczypta soli
- zmielone przyprawy: 2 łyżeczki cynamonu, 1 łyżeczka imbiru, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej, 1/4 łyżeczki goździków, 1/4 łyżeczki kardamonu
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Składniki przełożyć do naczynia i wymieszać rózgą kuchenną.
Płynne nadzienie wylać na podpieczony wcześniej spód (spód może być gorący).
Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200ºC i piec przez 10 minut. Następnie temperaturę obniżyć do 180ºC i piec dodatkowe 40 minut. Nadzienie mocno wyrośnie, by po wyjęciu z piekarnika opaść do pierwotnego poziomu. Wyjąć z piekarnika, przestudzić.
Schłodzić w lodówce, najlepiej przez noc.
Podawać z dodatkową ubitą śmietaną kremówką (schłodzoną) z odrobiną cukru pudru.
Smacznego :-).
Źródło przepisu na pâte brisée - 'Pastry' Michel Roux.

Efekt końcowy całkiem ok, nadzienie dość słodkie, kolorystycznie dość ciemne,korzenne:) Specyficzny przepis, ale bardzo fajny . Moje pytanie, czym przełamać slodkość tego nadzienia? Śmietany jeszcze nie ubijałam...
pozdrawiam
Nie moje smaki, ale mąż zjadł razem z dzieciakami :)
Piekłam Pumpkin pie już 2 razy, bardzo mi smakowało, ale ponieważ zakochałam się niedawno w ciasteczkowym spodzie (np. z sernika z musem żurawinowym), zastanawiam się czy to ciasto by się na takim spodzie udało. Pomijam kwestie smakowe (myślę że będzie pycha) chodzi mi tylko o to, czy nie przesiąknie - nadzienie jest jednak dość płynne :)
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)
Dorobiłam kruchego (z przepisu na tartaletki z mango - bo miały być tartaletki), wyłożyłam nim tortownicę, porządnie schłodziłam, podpiekłam. Jak po 15 minutach chciałam szybko strząsnąć fasolę, spód wyleciał z formy - trochę się pokruszył (hahaha). A miało być tak pięknie...
Ale nadzienie po prostu BOSKIE. Nic innego nie przychodzi mi do głowy, żeby je opisać. Załączam zdjęcie mojego "dziecka".
Nie mogłam się oderwać od tego cuda - wtryniłam ¼ tortownicy!!
w piekarniku właśnie piecze się dynia
czy do tego przepisu mnie użyć śmietanki 30% zamiast 36%?
Pozdrawiam :-)
Za to na zdjeciach wyglada slicznie
Więcej tutaj opisałam.
A czy próbowałaś już piec w taki sposób, by boki odcinać dopiero po upieczeniu ciasta? To też jest jakieś wyjście. Ciasto wałkujemy, wykładamy na foremkę do tarty, wylepiamy, nie przycinamy do brzegów. Odcinamy dopiero po upieczeniu.
Chłopak już mnie ostrzegł, że jak nie będzie doskonałe, to więcej mam nie próbować - poprzednie podejście (z innego przepisu) było zupełną porażką :'(
Pozdrawiam:)
Bardzo zalezy mi na odpowiedzi :)
Jeszcze raz ciasto pyszne, dziękuje za przepis.
zapraszam do mnie, dopiero zaczynam i bardzo zależy mi na opiniach, wskazówkach ;)
http://danceinmykitchen.blogspot.com/
Mogę powiedzieć, że jest pyszne i głowę daję, że niejedna osoba nie domyśliłaby się z czego jest masa. Uważam, że obstawiano by w kierunku brzoskwiń ;)
A ten zapach? - po prostu cudo!!!
Dziękuję ;)
Proszę o rozważenie mojego pomysłu i mam skrytą nadzieję, że będzie dodruk Pani książki :)
A planuje Pani w przyszłości następną książkę?
Pozdrawiam serdecznie! :))
Dla mnie żadna aplikacja nie zastąpi książki - myślę, że nie jestem odosobniona.
Przy okazji, bo to mój pierwszy komentarz, chciałam podziękować za fantastyczne pomysły, inspiracje i dokładne przepisy, dzięki którym (prawie) żadne ciasto mi już niestraszne:)
Dlatego patrzę teraz podejrzliwie na wszystkie wypieki dyniowe i zastanawiam się czy takie na przykład muffinki dyniowe smakują podobnie, czy dynia pełni w nich tylko rolę nawilżacza?
Zdjęcia niesamowicie apetyczne ;)