Comment (557)

Rogaliki krucho - drożdżowe

Najlepsze, jakie zrobiłam. Delikatne, kruchutkie, maślane. Pięknie rosną w piekarniku, a ciasto ulega nam przy pracy… Jeśli potrzebna jest lepsza rekomendacja, to przepis dostałam od koleżanki Ani, tej samej, od której mam przepis na niezawodny biszkopt. Ale przyznam, że nie lubię robić rogalików; mimo starań i włożonej pracy, każdy jest inny i każdy żyje swoim życiem – jeśli można tak o nich powiedzieć ;-). Za to kocham je jeść…

Składniki na 40 sztuk małych rogalików:

  • 250 g masła, w temperaturze pokojowej
  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 60 g drożdży świeżych lub 30 g drożdży suchych
  • 1 łyżka cukru pudru
  • 1/4 litra kwaśnej gęstej śmietany 18%
  • 8 g cukru wanilinowego

Nadzienie:

  • twarda marmolada, powidła lub gęsty dżem

Z 1/3 szklanki śmietany, świeżych drożdży (drożdże suche wystarczy wymieszać z mąką) i cukru zrobić rozczyn, pozostawić w cieple do wyrośnięcia. Masło posiekać z mąką i cukrem waniliowym, ciasto powinno przypominać kruszonkę. Dodać wyrośnięty rozczyn, resztę śmietany, zagnieść ciasto. Pozostawić w lodówce na całą noc, dokładnie przykryte folią spożywczą.

Kolejnego dnia ciasto wyjąć, ponownie wyrobić. Rozwałkować na grubość około 4 mm, wycinać rogaliki: przy pomocy naprawdę dużego talerza wyciąć z ciasta koło, podzielić je na 8 części, jak pizzę, na każdym trójkącie kłaść łyżeczkę marmolady, zwijać w kierunku wierzchołka trójkąta, formułując rogalika. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Przykryć ręczniczkiem kuchennym, odstawić na 30 minut do ponownego wyrośnięcia (lub dłużej – powinny podwoić objętość).

Piec w temperaturze 190ºC przez 15 – 20 minut, do rumianego koloru. Wyjąć, polukrować.

Lukier:

  • 1 szklanka cukru pudru
  • 2 – 3 łyżki gorącej wody

Cukier puder utrzeć z wodą do gładkości. Gęstość lukru regulować przez dodatek wody lub cukru pudru.

Smacznego :-).

Rogaliki krucho - drożdżowe

Browse posts by ingredients:
Thank you for posting a comment.

I read all comments, but unfortunately I can't answer them all. Before posting a question, make sure nobody has asked a similar one (this will be facilitated by the search engine included in the comments). Comments with links may not be published.

Blog author

557 comments posted
Search in comments