Komentarze (159)

Sernik z sosem malinowym

Sernik z sosem malinowym, czy to nie brzmi pysznie? Sos malinowy pieczemy w postaci smakowitych serduszek – to moja propozycja na Walentynki :). Sernik nie jest wysoki, właściwie tylko z połowy porcji, a wszystko po to, by nasz sos malinowy był jeszcze bardziej wyraźny w smaku i nie przytłoczony przez smak waniliowego sernika. Polecam!

Składniki na spód:

  • 160 g ciastek czekoladowych przekładanych kremem czekoladowym (tzw. markizy)
  • 30 g masła, roztopionego

Ciastka i masło umieścić w misie malaksera i zmiksować do dokładnego pokruszenia się ciastek i powstania masy ciasteczkowej o konsystencji mokrego piasku. W przypadku braku malaksera – ciastka umieścić w mocnym woreczku (np. z zapięciem) i uderzać mocno wałkiem lub tłuczkiem, do ich dokładnego pokruszenia, na końcu połączyć z roztopionym masłem.

Formę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, sam spód. Masę ciasteczkową wysypać na spód formy, wyrównać. Podpiec w temperaturze 175°C przez około 10 minut lub do zrumienienia. Wyjąć, lekko przestudzić przez czas przygotowania masy serowej.

Formę dwukrotnie owinąć z zewnątrz folią aluminiową – sernik będzie pieczony w kąpieli wodnej*.

Składniki na masę serową:

  • 500 g twarogu półtłustego lub tłustego, zmielonego trzykrotnie
  • 125 ml (pół szklanki) śmietanki kremówki 36%
  • 2 duże jajka
  • 1/2 – 2/3 szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub pasty z wanilii lub 8 g cukru wanilinowego

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Wszystkie składniki na masę serową umieścić w misie miksera. Zmiksować do połączenia; nie miksować zbyt długo, by niepotrzebnie nie napowietrzać masy serowej – napowietrzony sernik mocno urośnie, a potem opadnie. Nie chcemy tego; sernik po upieczeniu powinien być równy jak stół.

Masę serową wylać na podpieczony wcześniej spód. Na wierzch masy serowej wyłożyć delikatnie sos malinowy (przepis poniżej) w postaci sporych kółek, kropek. Patyczek do szaszłyków lub cienki koniec łyżeczki umieścić w masie serowej i przeciągnąć przez środek kropek, tworząc wzorek serc (u mnie to były dwa okręgi).

Piec w kąpieli wodnej* w temperaturze 160°C przez około 40 – 45 minut. Gotowy sernik powinien być ścięty i sprężysty na wierzchu. Po upieczeniu usunąć kąpiel wodną a sernik wyjąć na blat, do wystudzenia. Sernik z sosem malinowym schłodzić przez noc w lodówce – po tym czasie sernik nabiera odpowiedniej konsystencji.

Składniki na sos malinowy:

  • 170 g malin (mogą być mrożone – bez wcześniejszego rozmrażania)
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 2 łyżeczki skrobi ziemniaczanej

Maliny, cukier i sok z cytryny umieścić w małym garnuszku. Postawić na palniku o małej mocy, podgrzewać, do rozpuszczenia się cukru, odmrożenia malin i powstania sporej ilości soku. Przetrzeć przez sitko, by pozbyć się pesteczek. Do puree malinowego dodać przesianą skrobię ziemniaczaną i wymieszać do połączenia.

* Sernik pieczemy w kąpieli wodnej: kąpiel wodna polega na tym, że formę z sernikiem wkładamy do większej formy lub naczynia żaroodpornego, do którego nalewamy wrzącej wody do połowy wysokości formy z masą serową. Sernik pieczony jest z parą wodną a więc w bardzo wysokiej wilgotności. Dzięki parze wodnej sernik piecze się w jednakowym stopniu w każdym miejscu, nawet na środku, nie pęka po upieczeniu i zachowuje idealną kremową konsystencję. 

TUTAJ przeczytaj więcej o pieczeniu sernika w kąpieli wodnej.

Smacznego!

——————-

Pieczesz sernik po raz pierwszy? A może chcesz wiedzieć, jak upiec perfekcyjny sernik? Zapraszam do przeczytania notki o serniku idealnym.

Sernik z sosem malinowym

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 159 komentarzy
Szukaj w komentarzach: