Komentarze (1135)

Pierniczki nadziewane

Pierniczki nadziewane powidłami, dżemem truskawkowym lub konfiturą morelową. Z przepisu na piernik staropolski, dojrzewający, według Marii Lemis i Henryka Vitry 'W staropolskiej kuchni’. Nie ma lepszych pierniczków niż domowe, nadziewane, w czekoladzie… Oprócz tego, że są pyszne, dzięki powidłom lub konfiturze szybciej miękną i po prostu rozpływają się w ustach. Jeśli jeszcze nie przygotowaliście ciasta na piernik staropolski lub teraz zdecydujecie o 'dorobieniu’ ciasta by upiec na święta pierniczki, to jest naprawdę ostatni dzwonek! Warto, oj warto :).

Pierniczki z poniższego przepisu można przechowywać do 3 miesięcy, w zamkniętym pojemniku. Z nadzieniem – do miesiąca czasu. Przez cały czas pozostają miękkie. Jeśli się jednak zdarzy, że z jakiegoś powodu stwardnieją – przeczytaj poniższą radę.

Co zrobić, by pierniczki zmiękły?

Pierniczki po upieczeniu są zazwyczaj mocno twarde (powoduje to dodatek miodu). By zmiękły potrzebują pochłonąć odpowiednią dawkę wilgoci np. z powietrza lub owoców. Wtedy będą rozpływały się w ustach! Ułóż pierniczki (jeszcze przed lukrowaniem) na kratce i przenieś do pomieszczenia o wysokiej wilgotności lub uchyl okno podczas deszczu (klimat brytyjski jest dość wilgotny, pierniczki miękną u mnie szybko, już po 3 dniach). Jeśli u Ciebie w domu jest dość sucho, schowaj pierniczki do szczelnej puszki z kawałkami obranych jabłek. Jabłka wymieniaj co kilka dni, by nie zaczęły pleśnieć. Pierniczki będą chłonęły wilgoć z owoców.

Składniki na pierniczki nadziewane:

  • 500 g miodu naturalnego np. akacjowego
  • 1,5 szklanki cukru
  • 250 g masła
  • 1 kg mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • pół szklanki mleka
  • pół łyżeczki soli
  • 60 – 80 g przyprawy korzennej do piernika*

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.

Miód, cukier i masło umieścić w garnuszku, podgrzewać stopniowo, następnie doprowadzić do wrzenia, wymieszać do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Zdjąć z palnika i wystudzić.

Do wystudzonej masy dodać mąkę pszenną, sodę oczyszczoną rozpuszczoną w mleku, jajka, sól i przyprawę do piernika. Ciasto starannie wyrobić i przełożyć do kamionkowego, szklanego lub emaliowanego garnka. Przykryć ściereczką i odstawić w chłodne miejsce (do lodówki) na 5 – 6 tygodni. Pierniczki piec na 5 – 7 dni przed świetami.

Ciasto wyjąć z lodówki. Odrywać część ciasta i wałkować na lekko oprószonym mąką blacie na grubość 2 – 3 mm. Z ciasta wycinać wieksze koła i układać na blaszce.

Pierniczki nadziewane

Na środku każdego koła położyć łyżeczkę (ilość nadzienia w zależności od średnicy foremek) dowolnego nadzienia. Na nadzienie najlepsze są powidła śliwkowe, dżem truskawkowy, gęsta konfitura morelowa, twarda marmolada, marcepan. Unikamy rzadkich konfitur i dżemów.

Pierniczki nadziewane

Każdego pierniczka przykryć kolejnym wykrojonym kawałkiem ciasta.

Pierniczki nadziewane

Przyłożyć dowolny kształt foremki (mniejszej od koła) i wykrawać pierniczki.

Pierniczki nadziewane

Boki pierniczków delikatnie docisnąć, by się skleiły. Nie trzeba smarować brzegów roztrzepanym białkiem, lekkie dociśnięcie sprawia, że bez trudu się sklejają.

Pierniczki nadziewane

Piec w temperaturze 180ºC przez około 10 minut (czas może być krótszy lub dłuższy w zależności od wielkości i grubości pierniczków). Wyjąć, wystudzić na kratce.

Polewa czekoladowa:

  • 250 g gorzkiej czekolady
  • 2 – 3 łyżki Planty lub masła

Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej razem z Plantą lub masłem. Wystudzone pierniczki zanurzać w polewie czekoladowej i odkładać na kratkę do zastygnięcia polewy.

Uwaga: wyrobione ciasto jest dość luźne. Po leżakowaniu w zimnie tężeje i daje się rozwałkowywać (lekko podsypywane mąką).

* mniej, jeśli używacie domowej przyprawy korzennej (jest ona mocniejsza i bardziej aromatyczna)

Pierniczki nadziewane

Po nałożeniu na pierniczki warstwy czekoladowej postanowiłam udekorować je lekko w stylu shabby – chic… na postarzały złoty kolor. Nic nie pasowałoby lepiej do tych czekoladowych serc.

Złoty barwnik w spray'u Wilton – sklep AleDobre.pl – to, co najlepsze w kuchni i na stole

Skorzystałam ze złotego barwnika w spray’u Wiltona. Lekki nacisk na rozpylacz i… w zasadzie to wszystko, delikatna złota mgiełka pokrywa czekoladowe pierniczki. Szybko wysycha, łatwo dekoruje dużą ilość pierniczków. Wystarczy na udekorowanie wielu świątecznych ciast, babeczek (kremów), tortów, pierniczków.. Bardzo polecam!

Złoty spray kupisz na stronie AleDobre.pl.

Smacznego!

———————————————-

/*wpis zawiera lokowanie produktu/

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 1 135 komentarzy
Szukaj w komentarzach: