Dlaczego zdecydowałam się na Wielki Test Twarogów Wiaderkowych? 

Trochę z ciekawości. Trochę z potrzeby pokazania Czytelnikom (którzy pieką od "wielkiego dzwonu" i kupują twaróg w wiaderku by upiec ten najsmaczniejszy sernik na święta), że nie każdy serek w wiaderku to twaróg dobry do upieczenia sernika, niezależnie od zapewnień jego producenta. Chciałam pokazać, jak ważny jest wybór odpowiednich produktów. To głównie od twarogu zależy konsystencja, smak i niejednokrotnie wygląd  upieczonego sernika. 

Czego szukałam w wiaderkach? Tradycyjnego twarogu, ale już zmielonego. Lub otrzymanego inną metodą twarogu, ale o konsystencji zmielonego już sera. Wiem, jak taki wygląda, na sernikach pieczonych z sera w kostce się wychowałam i długo długo potem sama kupowałam prawdziwy twaróg by z niego przygotować sernik (kiedyś nie było serków w wiaderkach ;-). Ale – nie będę ukrywać, lubię ułatwiać sobie pracę i iść na skróty, o ile efekt końcowy jest równie dobry. Niestety, większość twarogów kubełkowych nie jest dobrej jakości – przetestowałam 21 wiaderek, a tylko 7 z nich mogę polecić (8 lub powyżej punktów na 10 możliwych, otagowałam je POLECAM!). Inne użyłabym tylko po odsączeniu (czasem z 1 kg 'serka' otrzymam tak naprawdę 600 g twarogu), inne oznaczyłam UNIKAJ

Pamiętajcie – twaróg zmielony w wiaderku nie może być tańszy niż jego niezmielony odpowiednik leżący obok na półce sklepowej. Już raz to pisałam w notce o serniku perfekcyjnym, ale powtórzę – czy opłacałoby się go wtedy mielić, pakować w jednorazowe plastikowe opakowania? Niestety wiele twarogów po prostu pływa w serwatce (tak, to jest produkt naturalny, ale w takiej ilości nie potrzebujemy jej do sernika) lub smakuje po prostu sztucznie, przez co może zepsuć najlepszy sernik. Czasem obecność naturalnej serwatki była wskaźnikiem, że do sera nie dodano substancji zagęszczających… o czym przeczytacie w teście.

I ważne – nie gniewajcie się, jeśli Wasz ulubiony ser w wiaderku, z którego pieczecie Wasz ulubiony sernik został tutaj nisko oceniony. Pamiętajcie, że to test subiektywny. Czy sernik uda się na twarogu, którego oceniłam nisko? Tak, wszystko to kwestia odpowiedniej modyfikacji przepisu – odjęcia składników płynnych z przepisu na sernik pieczony lub zwiększenia ilości żelatyny w przepisach na sernik na zimno. Sernik z przepisów na MW będzie się piekł dłużej, przed upieczeniem będzie rzadszy, a po upieczeniu jego konsystencja będzie delikatniejsza i bardzo piankowa, sernik będzie lżejszy. A może właśnie taki będzie bardziej w Waszym guście? ;-). Nie uzyskacie jednak efektu, o jaki mi chodziło w przepisie; wtedy warto korzystać z porad producenta sera zamieszczonych na opakowaniu. Bywa i tak, że taka masa serowa podmoczy nam kruchy spód lub spora ilość płynu wycieknie dołem tortownicy. Z takiego twarogu nie uda się krem do ciasta (gorzko się o tym przekonałam w tym przepisie po lekturze komentarzy) a sernik bardzo puszysty, do którego dodajemy szklankę mleka będzie się piekł w nieskończoność…

Kolejność przypadkowa, zamieszczałam według kolejności otwierania wiaderek. Zawartość wiaderek była fotografowana i testowana natychmiast po wyjęciu z lodówki. W miarę możliwości, jeśli uda mi się zakupić sery tutaj nie przedstawione, lista będzie aktualizowana.

Zapraszam!

——————————————————

Piątnica "twaróg sernikowy mielony"

Smak i konsystencja: smakuje jak prawdziwy zmielony twaróg, jest gładki – dobrze zmielony, raczej nie kwaśny lub tylko lekko kwaśny. Wyciągany łyżką z wiaderka nie traci kształtu, jest zwarty, można go 'kroić'. 

Zawartość tłuszczu: 18 g/100 g 

Skład: serek śmietankowy, twaróg

Uwagi dodatkowe: Nie wymaga dodatku masła – taki napis zamieścił producent na opakowaniu. Rzeczywiście, serniki na nim pieczone są to 'prawdziwe', polskie, zwarte i ciężkie – choć wiele będzie zależało od przepisu – sernik z dodatkiem kremówki i ubitych białek będzie bardziej puszysty. Mimo wszystko dodaję do sernika część masła, 18% tłuszczu na 100 g to nie jest jeszcze na tyle dużo, by to masło pominąć, jeśli jest w przepisie. Ale oczywiście można tak zrobić i lekko "odchudzić" nasz wypiek bez utraty smaku.

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy

Moja ocena: 10/10 POLECAM!

——————————————————

Delfiko "serek śmietankowy naturalny"

Do serników, naleśników i innych smakołyków

Smak i konsystencja: smakuje jak prawdziwy zmielony twaróg, jest gładki z lekko wyczuwalną ziarnistością, raczej nie kwaśny, neutralny w smaku. Wyciągany łyżką z wiaderka nie traci kształtu, jest zwarty, można go 'kroić'. Dobry nie tylko do serników, ale i do leniwych!

Zawartość tłuszczu: 24 g/100 g

Skład: śmietanka pasteryzowana, kultury bakterii

Producent: Mazowiecka Spółka Mleczarska S.A. w Makowie Mazowieckim

Uwagi dodatkowe: Smakuje jak twaróg, wygląda jak prawdziwy twaróg, to jest twaróg! Producent mógłby być mniej skromny i nazwać go prawdziwym twarogiem sernikowym – jest fenomenalny. Nazwa serek śmietankowy naturalny może zmylić ;-). Podobnie jak w przypadku 'Piątnicy' można zmniejszyć ilość masła dodawanego do sernika, zresztą producent sam zamieścił na opakowaniu przepis na sernik bez dodatkowego tłuszczu, z użyciem swojego twarogu.

Moja ocena: 10/10 POLECAM!

——————————————————

Włoszczowa "twaróg na sernik"

Smak i konsystencja: Bardzo gładki, mazisty, kwaśny, dla mnie smakuje jak jogurt naturalny lub grecki. Nie zwarty, nie można go 'kroić', raczej smarować jak serek kanapkowy. Dość luźny w porównaniu do prawdziwego twarogu, lekko 'gumowy' przy nabieraniu łyżką – jeszcze przed skosztowaniem można domyślić się dodatku w postaci skrobi ziemniaczanej.

Zawartość tłuszczu: 6 g/100 g

Skład: mleko pasteryzowane, skrobia modyfikowana, kultury bakterii mlekowych

Uwagi dodatkowe: W niczym nie przypomina 'prawdziwego' twarogu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Po przełożeniu na sitko z gazą i odsączeniu serwatki otrzymałam około 830 g sera, który był jeszcze bardziej 'gumowy' wręcz 'galaretkowy' niż przed odsączaniem. 

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska we Włoszczowie

Moja ocena: 1/10 (wszystko wyrzuciłam, nawet po odsączeniu) UNIKAJ

——————————————————

Juliko 'Serek śmietankowy'

Doskonały do wypieków, niezastąpiony do kanapek, naleśników i pierogów

Juliko

Juliko

Juliko

Smak i konsystencja: Gęsty, słodki twaróg. Bardzo przyjemny w konsystencji. Po otworzeniu wiaderka do odlania niewielka ilość serwatki (producent cierpliwie tłumaczy, że wystarczy ją odlać), a całość sera jest zwarta, 'konkretna'.  Ze względu na lekko słodki smak nie użyłabym do kanapek, ale do wypieków lub pierogów – jak najbardziej. 

Zawartość tłuszczu: 24 g/100 g

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu; zamieszczono jednak informację "produkt naturalny, nie zawiera substancji konserwujacych, nie zawiera substancji zagęszczających, nie zawiera stabilizatorów".

Uwagi dodatkowe: W zasadzie nie można się do niczego przyczepić 😉 a plus za informacje w 3 językach na opakowaniu.

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Czarnkowie

Moja ocena: 10/10 (wcześniej 9/10; nie doczytałam, że wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu, dziękuję za zwrócenie uwagi!) POLECAM!

——————————————————

Pilos 'Twaróg sernikowy'

Doskonały na farsz do pierogów i naleśników

Pilos

Pilos

Pilos

Smak i konsystencja: Kwaśny – bardzo kwaśny (w smaku przypominał mi kwaśne mleko lub kefir), mazisty, rzadki. Do smarowania naleśników tak, ale już do pierogów lub sernika taka konsystencja mi nie odpowiada. 

Zawartość tłuszczu: 6,5 g/100 g (może dlatego w recepturze na sernik podanej na opakowaniu jest dodatek 100 g masła)

Skład: mleko pasteryzowane, bakterie fermentacji mlekowej

Uwagi dodatkowe: Po otwarciu wiaderka duże zaskoczenie – lekki, rzadki serek pływający w kałuży serwatki. Mnóstwo serwatki. A może mleka? Czy widać to na zdjęciu? Tak nie wygląda zmielony twaróg. Konieczne było odsączenie go na sicie – po kilku godzinach z 1 kg 'twarogu sernikowego' otrzymałam 600 g twarogu, który wyglądał już całkiem dobrze i mogłam spokojnie upiec z niego sernik.

Producent: Średzka Spółdzielnia Mleczarska 'JANA', Środa Wielkopolska

Moja ocena: 3/10, bo jednak część twarogu z niego 'odratowałam' i ta część nadawała się na sernik 🙂 Użyj po odsączeniu

——————————————————

JANA – twaróg sernikowy extra

Smak i konsystencja: Kwaśny – choć wydawał mi się mniej kwaśny od brata bliźniaka 'Pilos'- ten sam producent (może po prostu inna partia?) mazisty, o luźnej konsystencji. Do smarowania naleśników tak, do sernika – tylko po odsączeniu.

Zawartość tłuszczu: 6,5 g/100 g (może dlatego w recepturze na sernik podanej na opakowaniu jest dodatek 100 g masła)

Skład: mleko pasteryzowane, bakterie fermentacji mlekowej

Uwagi dodatkowe: Wiaderko otworzyłam niemal zaraz po lidlowskim 'Pilosie', widząc na opakowaniu tego samego producenta. Zaskoczenia większego więc nie było ;-). W zasadzie mogłabym tutaj skopiować wszystko, co napisałam powyżej o 'Pilosie'. Po odsączeniu serwatki otrzymałam około 600 g dobrego twarogu.

Producent: Średzka Spółdzielnia Mleczarska 'JANA', Środa Wielkopolska

Moja ocena: 3/10, bo jednak część twarogu z niego 'odratowałam' i ta część nadawała się na sernik 🙂 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Vitello serek naturalny

Idealny do serników, delikatny

Smak i konsystencja: Nie kwaśny, bardzo gładki, mazisty, o dość luźnej konsystencji. Do smarowania naleśników tak, do sernika – tylko po odsączeniu.

Zawartość tłuszczu: 7,5 g/100 g

Skład: mleko, śmietanka, kultury bakterii

Uwagi dodatkowe:  Po odsączeniu serwatki otrzymałam około 620 g dobrego twarogu.

Producent: Mazowiecka Spółdzielnia Mleczarska S.A., Maków Mazowiecki

Moja ocena: 3/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Polmlek – twaróg aksamitny 100% twarogu

Smak i konsystencja: Mazisty, bardzo gładki, lekko kwaśny, o luźnej konsystencji, w smaku bardziej przypomina kefir. Do smarowania naleśników tak, do sernika – tylko po odsączeniu.

Zawartość tłuszczu: 2,9 g/100 g (konieczny jest dodatek masła do sernika, co producent sam sugeruje w przepisie na sernik umieszczonym na opakowaniu)

Skład: mleko, śmietanka, podpuszczka, kultury bakterii

Uwagi dodatkowe:  Po odsączeniu serwatki otrzymałam około 680 g dobrego twarogu. Ze względu na zawartość tłuszczu polecam dla osób liczących kalorie!

Producent: Mazowiecka Spółdzielnia Mleczarska S.A., Maków Mazowiecki

Moja ocena: 4/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg Hanusi (Mlekovita)- idealny do serników

Smak i konsystencja: Lekko kwaśny, o zwartej lecz miękkiej konsystencji, nie mazisty, z wyczuwalnymi grudkami twarogu. Zbiera się w nim nieduża ilość serwatki, którą wystarczy odlać.

Zawartość tłuszczu: 6,5 g/100 g (do sernika można dodać masło, choć nie jest to konieczne)

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu- wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Nie odsączałam, nie było potrzeby. Dodatkowy plusem są napisy w 4 językach na opakowaniu.

Producent: SM Mlekovita, Wysokie Mazowieckie

Moja ocena: 9/10 POLECAM!

——————————————————

Twaróg sernikowy – Piotr i Paweł Supermarket

Smak i konsystencja: Delikatnie kwaśny, o  luźnej, mazistej konsystencji, w miarę gładki. Po otworzeniu widoczna spora ilość serwatki.

Zawartość tłuszczu: 6,5 g/100 g 

Skład: mleko pełne pasteryzowane

Uwagi dodatkowe:  Konieczne było (znowu) odsączenie: otrzymałam 650 g twarogu. Dopiero z tą ilością twarogu upiekłam sernik.

Producent: na opakowaniu nie ma podanego producenta, ale jest podadny adres do dystrybutora 'Piotr i Paweł" S.A.

Moja ocena: 4/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg sernikowy – Kaufland

Smak i konsystencja: Lekko słodki o luźnej, mazistej konsystencji, w miarę gładki. Po otworzeniu wyraźnie widoczna serwatka. 

Zawartość tłuszczu: 6,5 g/100 g 

Skład: mleko pasteryzowane, kultury bakterii fermentacji mlekowej

Uwagi dodatkowe:  Konieczne było (znowu) odsączenie: otrzymałam 610 g twarogu. Dopiero z tą ilością twarogu upiekłam sernik.

Producent: na opakowaniu nie ma podanego producenta, za to zamieszczono lakoniczną informację 'wyprodukowano w Polsce' (no ja myślę 😉

Moja ocena: 3/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg sernikowy – Président

Smak i konsystencja: Kwaśny serek o bardzo luźnej, mazistej konsystencji, bardzo gładki. Po otworzeniu wyraźnie widoczna serwatka. 

Zawartość tłuszczu: 4 g/100 g 

Skład: mleko, śmietanka, mleko w proszku, kultury mleczarskie

Uwagi dodatkowe:  Konieczne było (znowu) odsączenie: otrzymałam 580 g twarogu. Dopiero z tą ilością twarogu upiekłam sernik. Ze względu na dość niską ilość tłuszczu polecany jest dodatek masła do serników pieczonych. Wielkie rozczarowanie marką, która przecież do najtańszych nie należy. 

Producent: Lactalis Polska Sp. z o.o., Warszawa

Moja ocena: 2/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg sernikowy – Natur (Zott)

Smak i konsystencja: Neutralny w smaku o w miarę zwięzłej, lecz miękkiej konsystencji. Lekko wyczuwalne ziarenka twarożku, widoczna mała ilość serwatki.

Zawartość tłuszczu: 4 g/100 g 

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu, umieszczono jednak informację "ser twarogowy homogenizowany" bez sztucznych dodatków i konserwantów. Wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Konieczne było (znowu) odsączenie: otrzymałam 650 g twarogu. 

Producent: Zott Polska Spółka z o.o., Opole

Moja ocena: 4/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg mielony – Krasnystaw

Smak i konsystencja: Neutralny w smaku o w miarę zwięzłej, lecz miękkiej konsystencji. Bardzo gładki, widoczna niewielka ilość serwatki.

Zawartość tłuszczu: 5 g/100 g 

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu, widnieje jedynie informacja 'serek naturalny'. Wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Po odsączeniu na sicie otrzymałam 700 g twarogu. Widać było na pierwszy rzut oka, że mimo iż serek nie jest twardy, jest w miarę zwięzły – w porównaniu do innych.

Producent: OSM w Krasnymstawie

Moja ocena: 5/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg sernikowy (OSM w Ozorkowie)

Smak i konsystencja: Lekko kwaśny serek o dość luźnej konsystencji kwaśnej śmietany. Bardzo gładki, widoczna duża ilość serwatki.

Zawartość tłuszczu: 4 g/100 g 

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu, widnieje jedynie informacja 'twaróg sernikowy uzyskany metodą ultrafiltracji'. Wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Po odsączeniu na sicie otrzymam 620 g twarogu. 

Producent: OSM w Ozorkowie

Moja ocena: 3/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

Twaróg Łowicki na sernik, doskonały jako dodatek do naleśników, pierogów

Smak i konsystencja: Bardzo słodki serek o gęstej i 'gumowej' konsystencji. Bardzo gładki, prawie jak serek kanapkowy, brak widocznej serwatki. W smaku czuć cukier, mąkę i sztuczny cukier/aromat wanilinowy.

Zawartość tłuszczu: 5 g/100 g 

Skład: ser twarogowy, cukier, woda, masło, skrobia modyfikowana, odtłuszczone mleko w proszku, substancja zagęszczająca: guma guar, stabilizator: karagen, aromat

Uwagi dodatkowe:  Bardzo, bardzo słodki. Smakuje jak serek gotowy do przełożenia naleśników i taką ma konsystencję – smarowną. Niesmaczny. Zdecydowanie najdłuższa lista niepotrzebnych składników, których nie chciałabym znaleźć w twarogu sernikowym.

Producent: OSM w Łowiczu

Moja ocena: 0/10 UNIKAJ

——————————————————

Aksamitny twaróg sernikowy (Páturages)

Smak i konsystencja: Neutralny w smaku, bardzo gładki i smarowny serek, bez wyczuwalnych grudek twarogu. Charakterystycznie 'gumowy' w konsystencji… Brak widocznej serwatki. 

Zawartość tłuszczu: 6 g/100 g 

Skład: mleko pasteryzowane, skrobia modyfikowana, kultury bakerii mlekowych

Uwagi dodatkowe:  'Idealny do ciast i naleśników' – jak sugeruje producent. Nawet nie było sensu go odsączać – sytuacja taka sama jak poprzednim wyrobem z tej samej mleczarni (opisanym wyżej). Wykorzystałam zgodnie z zaleceniem – do naleśników. 

Producent: OSM Włoszczowa

Moja ocena: 1/10 UNIKAJ

——————————————————

Mój Ulubiony (twarożek kanapkowo – sernikowy)

Smak i konsystencja: Neutralny w smaku lub tylko delikatnie kwaśny, bez wyczuwalnych grudek twarogu – idealnie zmielony. Po otworzeniu opakowania widoczna znikoma ilość serwatki, którą wystarczy odlać (lub wymieszać z twarożkiem – sugestia producenta). Gęsty, prawdziwy twaróg. Świetny do serników, naleśników, leniwych, ale także na kanapki. Bardzo smaczny!

Zawartość tłuszczu: 26 g/100 g 

Skład: śmietanka, kultury bakterii fermentacji mlekowej; zamieszczono ponadto informację "produkt naturalny, nie zawiera substancji konserwujacych, nie zawiera substancji zagęszczających, nie zawiera stabilizatorów".

Uwagi dodatkowe:  'Twarożek kanapkowo – sernikowy' jak brzmi nazwa twarogu, który zakupiłam w małym 200 g opakowaniu. Gdyby nie sugestie Czytelników nie znalazłabym go wśród innych serków kanapkowych, zarówno ze względu na wielkość opakowania jak i grafikę na nim umieszczoną. Ciężko zgadnąć, że będzie idealny do serników. A taki rzeczywiście jest – prawdziwy, idealnie zmielony twaróg bez żadnych niepotrzebnych dodatków. Po prostu idealny. Gdyby producent nie nazwał go 'Mój ulubiony' z całą pewnością ja bym tak o nim mówiła ;-). Szukaj także w większych opakowaniach 450 g i 1 kg (klasyczne wiaderko).

Producent: Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu, Wieluń

Moja ocena: 10/10 (właściwa ocena powinna brzmieć 11/10, niestety zabrakło skali 😉 POLECAM!

——————————————————

Twaróg sernikowy – Hej!

hej twaróg

hej twaróg

hej twaróg

Smak i konsystencja: Delikatnie kwaśny, bez wyczuwalnych grudek twarogu – idealnie zmielony. Twaróg wydaje się lżejszy, nie twardy, pomimo wysokiej zawartości tłuszczu (w przepisach na serniki można pominąć część masła).

Zawartość tłuszczu: 17 g/100 g 

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu – wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Brak widocznej serwatki lub o niewielkiej jej zawartości. Nie wymaga odsączania, lecz z ciekawości to uczyniłam, otrzymując ok. 850 g twarogu – jest ok i wychodzą z niego niezłe serniki.

Producent: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Radomsku

Moja ocena: 9/10 POLECAM!

——————————————————

Twaróg sernikowy premium- JAGR

Jagr twaróg

jagr twaróg

jagr twaróg

Smak i konsystencja: Kwaskowy, lekki i aksamitny, bez wyczuwalnych grudek twarogu. Lekko 'gumowy' w konsystencji mimo braku wyczuwalnej skrobi w smaku. Nie wygląda jak twaróg zmielony trzykrotnie i być może został otrzymany inną metodą?

Zawartość tłuszczu: 6 g/100 g 

Skład: producent nie podaje składu produktu na opakowaniu – wg najnowszych przepisów unijnych artykuły jednoskładnikowe nie muszą mieć składu podanego na opakowaniu.

Uwagi dodatkowe:  Po otworzeniu opakowania widoczna niewielka ilość serwatki. Po odsączeniu na sicie otrzymam 750 g twarogu. 

Producent: PHU JAGR sp.z o.o., Warlubie

Moja ocena: 6/10 Użyj po odsączeniu

——————————————————

ciąg dalszy nastąpi…

 

Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 650 komentarzy
Szukaj w komentarzach:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Dopuszczalny format: JPG, PNG, GIF. Maksymalny rozmiar pliku: 2 MB.

 1. Zrobiłam sernik z Piątnicy. Pyszny, kremowy. Po tygodniu zrobiłam z Pilosa i nie mogłam sobie darować. Niby ok. Ale widzę różnicę. Zła na siebie uznałam, że od tej pory tylko Piątnica. Po tygodniu znów mnie naszło i upiekłam z Presidenta. Może być ale Piątnica najlepsza. Cóż muszę się dwa razy sparzyć by czegoś nauczyć.. Raz za mało. 🙂

 2. Wieluń to mój ser nr 1. Mąż szaleje za sernikami na nim, na żadnym innym serze. Jedynie pojawi się od wiellunia nowy ser "sernikowy" i niestety jego jakość pozostawia sporo do życzenia:( Mam nadzieję, że "mój ulubiony" nie zniknie z półek, mogę za niego płacić i więcej byleby nie znikł.

    1. Nie w klasycznych sernikach, ale w sernikach z dodatkiem serka kremowego. Niestety, nie znam konsystencji tego serka.

 3. Jak co roku polazlam do polskiego sklepu bez przygotowania i musialam na szybko googlowac, co Pani Dorota poleca bo byla Piatnica i Wloszczowa i tak mi sie wydawalo, ze to 1 i 10 ale nie wiedzialam ktory jest ktory
  Pani Dorota ratuje Swieta!

 4. Bardzo dziękuje za ten ranking, jest bardzo pomocny, szukałam informacji o serku Vitello z owada, i nie zawiodłam się, jednak przekonuję się, ze tylko Wieluń, warto czasem zapłacić więcej 🙂

 5. Sernik z ciasteczkami oreo robiłam na serze : "Mój ulubiony", Kauflandowym, President, Pilos, Piątnica, Zott.
  Nie udał się tylko na serze z Zott. Był leisty, nie zbity. Pozostałe sery spisały się rewelacyjnie. Na prawdę nie było żadnej różnicy w smaku, konsystencji.

  1. Gdyby miała Pani obok siebie dwa serniki, jeden upieczony na serku z Wielunia a drugi na President, od razu by Pani poznała, który jest z jakiego twarogu ;). 

 6. Wczoraj upiekłam sernik z przepisu na sernik z jeżynami link używając twarogu wiejskiego i po raz pierwszy w życiu uniknęłam "zakalca" na linii połączenia ciasta kruchego i masy serowej – btw. ciasto kruche z przepisu na Sernik Biały Puch.

  Wcześniej piekłam na twarogu z Piątnicy i na serach tłustych Polmlek "Ulubiony" i niestety zawsze taki "zakalczyk" się pojawiał. Zastanawiałam się też, dlaczego nawet na Piątnicy moje serniki podchodziły wodą – zwykle od kolejnego dnia po upieczeniu spód robił się mokry – czy to może być wina piekarnika czy może jednak jakości sera?

  Co do twarogu wiejskiego, jaki użyłam, to był świeży, raczej, chudy i bardzo-bardzo suchy – obawiałam się nawet, że za suchy, dlatego wykorzystałam przepis na sernik tradycyjny, z masłem i śmietanką, no i piekłam w kąpieli wodnej. Sernik zaskoczył mnie bardzo pozytywnie: brak zakalca i nie podchodzi wodą. Może mógłby być odrobinę bardziej wilgotny, ale to już takie sobie marudzenie.

  1. Dziwne trochę, według mnie nie jest to wina Piątnicy, ale raczej pieczenia. Mi serniki z nią nie podchodzą wodą.  Czy dobrze działa grzałka dolna? Może to skutek pieczenia w kąpieli wodnej (woda nie dostaje się do środka formy?). Jeśli wody jest za dużo, może sernik był za krótko pieczony. Może piecze Pani bez spodu? (nadmiar wody często lubi wsiąknąć np. w ciasteczka).

   1. No właśnie sama już nie wiem. Woda pojawia się zarówno przy sernikach ze spodem jak i bez spodu. Przy pieczeniu w kąpieli wodnej używam folii/rękawa do pieczenia i jest to super szczelna rzecz. Może faktycznie muszę więcej uwagi zwrócić na grzałkę dolną i wydłużyć czas pieczenia 🙂

 7. Hm chyba ten ranking nie jest miarodajny i nigdy nie był, bo jak widzę po komentarzach to za każda osoba ma inne doświadczenie. Z tego wynika że tak naprawdę ser jest różny w zależności od partii.
  Właśnie odtworzyłem President z "robala w krpki" i niby miał być "be" ale kurcze żadnej serwatki, zbity.
  No więc jak z tym jest?

  1. Dobre twarogi są powtarzalnie dobre, gorsze mogą zależeć od partii. Z mojego doświadczenia wynika, że po otworzeniu Piątnicy lub Wielunia nie byłam nigdy zawiedziona. A piekłam/piekę dużo serników :).

  2. A sklad sie zgadza? Ostatnio oglądałam presidenta i sklad był zupełnie inny, w mojej ocenie dramatyczny. Może odpowiednie dodatki poprawily konsystencję;)

 8. Cześć wszystkim:)
  Czy wiecie może gdzie aktualnie można nabyć ser Delfiko? Wypadł z produkcji czy co….
  Będę wdzięczna za odpowiedź:)

   1. Niedawno kupiłam ten serek w wersji bez dodatków, śmietankowy…Przestrzegam przed tym serem, jest okropny! Słonawy a konsystencja jest lejąca….granulowata… Ten wyrób nie ma NIC wspólnego z Delfiko kiedyś… Niestety…

  1. Śpieszę z informacją, że ser Delfiko cały czas jest i ma się dobrze 😉 – na dowód załączam zdjęcie, prosto z mojej lodówki. Z moich obserwacji wynika, że zmienił się producent (wcześniej był Starco, teraz Miletto), ale sam ser jest tej samej jakości (obecny skład, to: ser śmietankowy, białka mleka, sól, kultury bakterii; zawartość tłuszczu: 24%) – nadal piekę z jego użyciem serniki i nie zauważyłam zmiany w smaku. Dostępny jest w Netto i czasami w Intermarche.

 9. I tu się zgadzam. Kupiłam twaróg łowicki w wiaderku bo innego u nas na wsi w sklepie nie było. Wszystko na ciasto gotowe, zmiksowane, otwieram wiaderko i…. przerażenie. Takiego czegoś to ja nie widziałam, ser straszny. Wszystko wyrzuciłam, wsiadlam w samochód i pojechałem bo Lidla a tam tylko pilos. Świetnie się nadaje do sernika, który piekłam.

 10. Pani Doroto, szybkie pytanie mam-czy ser na sernik można zamrozić? Jestem fanką mrożenia ale sera na sernik nie mroziłam i zastanawiam się jaki będzie efekt. Zamrozić w wiaderka czy przełożyć do czegoś?

 11. Tylko Piątnica. Używam od lat i sernik zawsze wychodzi rewelacyjny. Vitello I President za rzadki. Sernik wychodzi rozlany i ciapowaty.

  1. Warto zwracać uwagę na zawartość tłuszczu. Piątnica ma 18%, ser Juliko OSM Czarnków chyba 23% czy 26%, podobnie ma Delfiko, natomiast wiaderkowy naturalny OSM Czarnków (bez nazwy) ma 7%. Sery o niskiej zawartości tłuszczu są kwaśne, nawet dodanie większej ilości cukru i tak im smaku nie poprawi. Chyba, że ktoś lubi wyczuwalny kwas. 😉

 12. CZARNKÓW TAKI NIBY SUPER????? Masakra.
  Od lat piekę sernik wg stałego przepisu, w ostatnich latach zwykle używałam Delfiko i Pilosa. PILOS bardzo się sprawdzał, nic nie odcedzałam, sernik wychodził bardzo dobry.
  Niestety, w tym roku na Wielkanoc mama w jakiejś promocji kupiła OSM Czarnków. Takiego horroru przy pieczeniu sernika z tym czymś z Czarnkowa nie przeżyłam nigdy! Zamiast masy serowej miałam zupę serową. I niczym nie dało się tego dziadostwa zagęścić. Nie pomógł drugi Sernix, kartoflanka, kasza manna. "Gotowało to się" w prodiżu prawie półtorej godziny, wygląda jak zapiekanka, nie wiem czy choć trochę zjeść się da. Nigdy z żadnym twarogiem to mi się dotąd nie zdarzyło. Ser z Czarnkowa – Totalny bubel.

   1. Dalem 100 g na wszelki wypadek, choc rozum mowil, zeby w ogole nie dawac. Wczesniej zrobilem sernik na serku Deluxe z Lidla, 24 % tluszczu i na opakowaniu pisalo, ze masla nie trzeba. Serek z Wielunia ma 26 % tluszczu, zastosowalem dwa opakowania po 450 g, bo kilogramowego nie bylo w sklepie. Sernik wyszedl pyszny, ale jednak nie trzeba bylo masla dawac. Za duzo tluszczu. Robilem sernik wiedenski w prostej wersji.

 13. W zeszłym roku dwa razy korzystałam z tego rankingu i teraz przed Wielkanocą znowu do niego wracam bo będę serniczek marmurkowy piekła 🙂
  Gorąco pozdrawiam Dorotę i wszystkich czytelników i życzę udanych wypieków 🙂

 14. fajne zestawienie. troche nie podoba mi sie polecanie niedobrego do nalesników. tak w ogole to trafilem na te strone bo chcialem znalezc info na temat twarogu łowickiego który to kupiłem. dodam ze był najdroższym,ponad 11zl. inne w sklepie byly tansze. myslalem ze kupilem dobry twaróg a okazalo sie ze to zagęszczona gumą guar śmietana. tragednia nie polecam nawet do naleśników. chyba że ktoś lubi chemię. nawet jesli sernik wyszedlby dobry to i tak dla mnie chemia jest chemią

  1. Oczywiście, często używam Juliko waniliowe do wypieku sernika. Dzięki dodatku wanilii sernik ma niepowtarzalny smak.

 15. Właśnie odkryłam, że "Mój ulubiony" jest też w wiaderku 😀 ale ostatnio chcąc zrobić sernik w 3 sklepach szukałam i w żadnym nie było porządnego sera. W końcu kupiłam twaróg i sama się trochę pomęczyłam by go zmielić. Opłacało się…:D

 16. mąż kupił ser ten najgorszy z Włoszczowej, zrobiłam z tego sernik szwarcwaldzki i ten z ciastkami Oreo. nastawiłam się, że ciasta wyjdą niedobre, zwłaszcza, ze nie przepadam za sernikami, ale wyszły tak obłędne, że nigdy nie jadłam takiego sernika (zwłaszcza ten na ciepło z Oreo), a szwarcwaldzki zszedł na świętach w pierwszej kolejności, także… nie ma co wyrzucać tego sera, jeśli już ktoś kupił 😀

  1. Dzięki Ci dobra kobieto za ten komentarz! Mój mąż tez właśnie kupił ten twaróg i po przeczytaniu rankingu zaczęłam panikować! Pieke wieczorem, mam nadzieje ze sernik będzie dobry

 17. O, a tu się zdziwiłam, bo używam zwykle twarogu z Włoszczowej i jak dla mnie był bez zarzutu, a ostatnio zrobiłam sernik nowojorski na twarogu z OSM Ozorków i wg wszystkich jedzących był to sernik idealny! Także radzę samemu też próbować, może się okazać, że co gospodyni, to inne zdanie 😉

 18. Bardzo przydatny artykuł , ostatnio kupiłam serek President , znana francuska marka . Bardzo marnej jakości produkt , wstydziliby się sprzedawać to jako serek do pieczenia serników . Rzadzizna niesamowita , polscy producenci robią o niebo lepsze produkty . Czas i pora żeby żeby Francuzi przyszli po nauki do polskich producentów .

  1. Sery President są wykonywane m.in. w zakładzie w Siemiatyczach, więc nie takie one francuskie Zakład w dużej części miał udziały francuskie, nie wiem jak to teraz wygląda.

 19. Pani Dorotko, a moze miala Pani do czynienia z serkiem twarogowym Imperial? Spotykam go czasem w sieci Spolem czy Eurosklep. Uzywalam go do sernika na zimno i dobrze sie sprawdzal, nie wiem jak w innych przepisach. Nie jest wiaderkowy co prawda…

 20. Moja mama piecze mnóstwo ciast na zamówienie w tym bardzo dużo serników i zawsze używa Presidenta. Nigdy go nie odsączała a ciasta wychodzą pyszne i wszyscy je chwalą.

  1. Może sama modyfikuje przepisy lub robi 'na oko'. Do przepisów na moim blogu ten ser się nie nadaje: czasem sernik może wyjść inny, lżejszy (kwestia gustu, można takie lubić), a czasem się nie uda. 

   1. A ja dzisiaj kupiłem Delikate z Piątnicy w Biedronce 🙂 Mam zamiar na święta upieć pieczony sernik z musem truskawkowym.A z rwcji tego, że jestem na diecie nisko węglowodanowej to upiekę go z dodatkiem erytrytolu.

    1. Ja odsączałam na lnianym ręczniczku kuchennym, niezbyt gęstym i na durszlaku, obciążając ser. Z odsączonym serem postępujemy wg przepisu, czyli dodajemy mąkę tylko wtedy, kiedy trzeba.

 21. Witam,
  Mam twaróg mielony 3krotnie taki w formie ale kiełbaski bardzo dobry firmy Somlek bez dodatków. Jednak data ważności jest do 27.12 czy tak krótka data nie popsuje sernika ? I czy po upieczeniu trzeba go zjeść do 27.12?

  Pozdrawiam

 22. Nie wiem, czy powinnam się do tego przyznawać, ale jakoś wcześniej nie sprawdzałam, ile jest tłuszczu w kostce tłustego twarogu. Teraz sprawdziłam i na każdym jednym jest 8g tłuszczu na 100g twarogu. W twarogu wiaderkowym piątnicy, którego używam zamiennie, jest 18g. Z tego wynika, że taki wiaderkowy jest dużo lepszy niż zwykły twaróg. Czy coś mi umyka?

  1. Jest lepszy, szczególnie do serników. Spróbuj serka z Wielunia, to dopiero jest pychota :). Ja go wyjadam łyżeczką prosto z pojemnika.

   1. "Twój ulubiony"? Znam go i zgadzam się, że jest pyszny 🙂 Niestety w mojej okolicy dostępny w jednym sklepie, do którego mi nie po drodze, więc skorzystałam z niego może ze dwa razy. Może zasugeruję sklepowi internetowemu, w którym robię zakupy, żeby go wprowadzili do oferty? Kiedyś ich poprosiłam o śmietanę piątnicy 42% i nawet mnie mailowo poinformowali, że już jest 😀 Teraz za każdym razem czuję się zobligowana do jej kupowania 😉

    1. Dobre ;).
     W moim lokalnym polskim sklepie Mój Ulubiony bywa rzadko, a jak już jest to 1-2 opakowania. Wiele osób patrzy na cenę, te tańsze wiaderka, których nie polecam, sprzedają się lepiej – słowa właścicielki. Jak trafię to wykupuję wszystkie opakowania ;-).

     1. Hi hi hi, w sumie się nie dziwię 🙂 Mrozisz zapas, czy od razu wykorzystujesz? Ja kiedydyś eksperymentalnie zamroziłam i byłam zaskoczona pozytywnym wynikiem eksperymentu. Poniważ zazwyczaj piekę małe serniki w tortownicy 16 cm, a wiaderko ma 1kg, to ser mrożę w porcjach po 250 g.

 23. a ja zawsze piekę serniki z sera z ‚kiełbaski’ marki Polana, który dostępny jest w PoloMarkecie. Nigdy mnie nie zawiódł. Bardzo polecam 🙂

 24. witam, kupiłam ostatnio ,,Twaróg Sernikowy Premium,, z Mlekowity, w składzie ma serek śmietankowy i twaróg, całkiem dobrze wygląda i smakuje, ciekawa jestem opinii

  1. Piekłam ostatnio sernik z nim- wyszedł przepyszny. Znikł w ciągu 2 dni hahah chce go kupić przed świętami, ale niestety nigdzie nie mogę go dostać 🙁

 25. Witam,
  mam pytanie o daty ważności sera z Piątnicy i Twarożku z Wielunia. Mieszkam w Niemczech gdzie oprócz serkow typu Philadelphia nie ma innych na senniki, chciałbym zamówić Piątnice lub Wieluń ale czy jeżeli zostaną zakupione w połowie listopada czy wytrzymają do świąt? Jest szansa że one mają trochę dłuższy termin przydatności do spożycia? Lub ew. czy mogę te serki zamrozić i rozmrozic przed pieczeniem?

  1. Hej,
   Nie wiem, czy to Ci pomoże, ale
   Kupiłam serek z Piątnicy w niedziele i ma ważność do 20/11- czyli ponad 3 tygodnie.
   Mrozić nie próbowałam.
   Pozdrawiam

 26. Ser ,,Delfiko” dostępny w NETTO ma tlko nazwę a firmowany nazwą ,,Miletto” -to prod. netowskie…czy jakość będzie ta sama jak firmy ,,Starco”!?

 27. Jak dla mnie to żaden z tych serów nie przypomina sera używanego kiedyś przez mamy. Mamine serniki miały grudki, a jednocześnie były aksamitne. Nie wiem jak mama to robiła, ale jak trzeba było to sernik wychodził puszysty i lekki, a innym razem przyjemnie ciężki i mokry. Wszystkie tutaj pokazane wyglądają mniej lub bardziej jak serki homogenizowane.

 28. WITAM, Czytam o tych wszystkich serach i dostałam zawrotu głowy……proszę mi napisać czy kupię 4 kostki sera w kostce po 250 gr i dodam 250 mascarpone to wyjdzie mi sernik ? a muszę go zrobic na szybko.

  1. Taki ser nalezy najczęściej wcześniej zmielić w maszynce. Wyjdzie sernik, jeśli będzie się Pani trzymała proporcji z przepisu.

 29. A ja byłabym ogromnie wdzięczna za "uporządkowanie" serków od najwyżej ocenianego do najniżej (lub odwrotnie;)- już 3 raz lecę przez cały artykuł, żeby znaleźć najlepiej oceniane…!;D

 30. Wiedziałam, że komu, jak komu, ale Pani można zaufać. Znalazłam serek "Mój ulubiony" z Wielunia i cholerka – strzał w 100, bo 10 to za mało. Izaura wyszła na tym twarogu, jak marzenie. Chyba już żaden inny ser nie będzie dla mnie tak dobrym, jak ten. Nie licząc normalnego twarogu 😀

 31. Dziękuję za rzeczową ocenę i konkretny test dzięki, któremu skończył się problem z poszukiwaniem sera i późniejszym rozczarowaniem jeżeli coś wyszło nie tak

 32. mam wrażenie, że ostatnio (przynajmniej w mojej okolicy) jest straszna bieda w sklepach, jeśli chodzi o twarogi w wiaderku… na Piątnicę udało mi się trafić tylko raz w Kauflandzie zaraz przed Wielkanocą, zwykle kupowałam Zotta (który czasem mi się sprawdza, np. do kremowego sernika-zebra z dodatkiem mascarpone), a teraz nie mogę nigdzie znaleźć nawet tego. nie wspominam już o tych innych twarogach, które Dorota oceniła na 9 lub 10 w tym wpisie… chyba pozostaje mi samej mielić 🙁

  1. To samo zauważyłam. Piątnicy od dawna nie widziałam. Na szczęście na święta będzie w biedronce – mam nadzieję!!!
   W marketach sam badziew, nawet łowicki widziałam ser.
   Ser idealnie mieli się w malakserze, polecam jeżeli masz możliwość. Nie ma dużo bałaganu przy tym i ma dobrą konsystencję. Z maszynki udało mi się wygrzebać 1/3 sera. Masakra.

 33. Dopiero dziś odkryłam ten wpis, jest świetny. Podziwiam, że udało Ci się tyle serów znaleźć i ocenić, połowy nawet nie wiedziałam że istnieją 🙂 chciałam się zapytać o taki ser w kostkach pakowany w papier a potem w folię (np śmietankowy Piaski). Jak się otworzy takie opakowanie to jest tam sporo wody, czy tą wodę też wykorzystujesz czy odlewasz jak pieczesz sernik?

  1. Do tradycyjnych polskich serników tę serwatkę odlewaj, bo śmietankowy i tak jest bardzo wilgotny i rzadszy niż np. twaróg na wagę. Do kremowych serników i takich na zimno może iść całość, tego płynu nie ma aż tak dużo. Piaski są dobre, mają też dobry ser na wagę.

 34. Dorotko, wiem, że pochodzisz , ze Szczecina. Gdzie kupie tam serek Mój Ulubiony, szukałam w dyskontach i Zabce ale nie ma…

   1. Wiem ze mieszkasz za granicą, patrząc na ten artykuł wuszlam z zalozenia ze te serki kupiłaś w polsce. ..

    1. Większość kupiłam w Słupsku (skąd pochodzę, w Szczecinie studiowałam). Serek ulubiony kupiłam w UK, tutaj jest teraz od groma polskich sklepów.

 35. Proszę o ratunek! Chciałam upiec sernik i w sklepie, w którym zawsze kupuję twaróg z Piątnicy była jedynie Włoszczowa, więc kupiłam (zasięgu nie było, a wydawało mi się, że też miał być dobry, chyba pomyliłam z Wieluniem). Teraz wiem, że sernika z niego nie upiekę 🙁 Proszę o radę co z niego zrobić, bo z zasady jedzenia nie wyrzucam. Może jakiś sernik na zimno?

 36. Kupiłam w krakowskim Kauflandzie mielony ser z OSM Garwolin w "batoniku" (ktoś wspominał już o nim). Rewelacja. Sam ser, krótka data ważności. Polecam.

 37. Pani Dorotko nie ma rowniez Mlekpol z Grajewa -Mazurski SMAK – smietankowy twarog sernikowy,a posiadaja najpyszniejszy serek grani na swiecie. Polecam

 38. Pani Doroto, bardzo dziękuję za ten wpis!
  Dopiero dziś na niego trafiłam, a widzę, że ma niemal 3 lata 🙂
  Co roku przeżywam dylematy związane z zakupem sera do paschy. Ten test jest wielką pomocą dla mnie.
  Podziwiam Pani zaangażowanie w test oraz wytrwałość.. 🙂

 39. Czy ktoś używał Delikate Premium z Biedronki (18% tłuszczu) ? Chłop przyszedł z takim twarogiem i zastanawiam się, czy ryzykować robienie sernika.

  1. Ja go kupiłam przez przypadek, bo był na promocji, a potrzebowałam do sernika na zimno wszystko jedno jakiego. I jestem bardzo miło zaskoczona, moim zdaniem to bardzo dobry ser wiaderkowy.

 40. Wspaniały test! Gratuluję wytrwałości! Właśnie szukam czegoś do świątecznego ciasta 😉 Jestem ciekawa, który twaróg znajdę w Auchan… Wesołych Świąt!

  1. Moim zdanie twaróg Włoszczowa jest bardzo dóbr twaróg Piątnica i ulibiony twaróg te trzy ba pewno znajdzie Pani w Auchanie

 41. Przeważnie idę na skróty i nie doczytuje artykułów do końca, tym razem dobrze ze to zrobiłam bo chciałam Pani polecić serek z Wielunia, jako najlepszy do sernikow. Jest to serek z mojej miejscowości i jestem zadowolona bardzo ze bardzo dobrze go Pani oceniła, pozdrawiam Kasia

 42. Polecam Twarog mielony firmy BROMILK. To jest twarog, nie jakiś wynalazek XXI wieku. Wychodzą pyszne tradycyjne serniki.

 43. Dziękuję za ten ranking, wczoraj pierwszy raz wyszedł mi idealny sernik – robiłam na "Twoim ulubionym" z Wielunia. Przerabiałam wcześniej Presidenta, Zott i ten z Lidla, jest spora różnica.

 44. Czy jeśli robię sernik z 400 g Piątnicy (18 g tłuszczu) i 600g Wielunia (26 g tłuszczu) to mogę pominąć masło? w oryginalnym przepisie na 1kg sera przypada 200 g masła

  1. To na pewno zależy jeszcze od innych składników, ale ogólnie TAK, ja bym zmniejszyła masło do 30-50 g (cieżko będzie je utrzeć więc można dodać roztopione do masy serowej).

 45. OSM Czarnków ma 2 rodzaje sera w wiaderku. Jeden to ten z rankingu Pani Doroty: Twaróg śmietankowy JULIKO – twaróg o zawartości tłuszczu 24 %, nadaje wyraz wypiekom jak i naleśnikom oraz innym daniom
  http://www.osmczarnkow.pl/index.php/twarogi/juliko-serek-smietankowy

  a drugi to: Twaróg sernikowy – twaróg produkowany metodą ultrafiltracji, o 6 % zawartości tłuszczu bez zawartości cukru. Świetnie nadaję się do wypieków http://www.osmczarnkow.pl/index.php/twarogi/twarog-sernikowy-naturalny-1kg

 46. Trochę mnie bawi recenzja Twarogu Łowickiego. Użyłem go do przepisu z tej samej strony – sernika czekoladowego i wychodzi znakomicie. Trzeba jedynie piec dłużej, 1,5 godziny. Informuję w razie czego jeśli ktoś ‚kupi go przypadkiem’ i stwierdzi, że jest do niczego po lekturze tej opinii.

    1. Aaa… nie slyszałam o Piątnicy w Biedronce. Ciekawe, czy w środku jest to samo, co w tej Piatnicy klasycznej.

     1. W Biedronce co roku przed swietami, a czasem czesciej pojawia sie Piatnica w czerwonym wiaderku dla Biedronki. W srodku to samo, co w klasycznej Piatnicy, w koncu cena niewiele sie rozni od normalnej w innym sklepie, bo ok. 12zl. Dla mnie najlepszy twarog na sernik. Niestety ilosc dla Biedronki jest okrojona i trzeba od razu kupowac, bo moze sie nie pojawic w kolejnych dostawach, wiec jak ktos trafi polecam sie nie zastanawiac 🙂

 47. Dorotko, a co sądzisz o serku waniliowym Jana (w wiaderku)? Ktoś z rodziny ostatnio jak był mnie odwiedzić kupił całe wiaderko ‚na kanapki’ i ani ja tak tego nie jem, ani mój luby, i stoi zajmuje miejsce w lodówce. Planowałam piec sernik niedługo, ten serek by się nadał? Ktoś ma jakieś doświadczenia? Pomocy, niedługo będzie do wyrzucenia 🙁

  1. Ten serek jest w powyższym rankingu, opisany przeze mnie. Jeśli dodatkowo jest 'waniliowy', nie polecam do serników. Może do naleśników, po odsączeniu.

   1. To jest troszkę inny serek niż ten w rankingu, ale ewidentnie ‚o smaku waniliowym’. Nie będę ryzykować sernika z nim w takim razie, dziękuję za odpowiedź:)

 48. Zawsze używałam serka Delfiko, potwierdzam, że jest super, niestety mój sklep przed tegorocznymi świętami, go nie dostał. Sprzedawczyni poinformowała mnie, że producent zmienił wiaderko i teraz serek nazywa się Ulubiony.
  Producentem jest również Mazowiecka Spółka Mleczarska , ale w Warszawie, a nie w Makowie Mazowieckim, mam więc wątpliwości, czy będzie równie dobry.
  Szkoda, że nie natrafiłam na test serków wcześniej, bo wtedy kupiłabym serek z Piątnicy.
  A test świetny, bardzo pomocny!.Pozdrowienia. maJa

 49. Cześć! Przepięknie dziękuję za ten subiektywny test! Bardzo mi pomógł w wyborze sera do sernika tradycyjnego według przepisu Twojego dziadka. Sernik idealny!

  1. Sitko lub durszlak wykładamy gazą/lnem, na którą wykładamy twaróg. Owijamy i obciążamy (nie za mocno, twaróg nie może być suchy). Po nocy nadmiar wody odkapie. 

 50. Proponuje spróbować serka z Ostrowskiej Spółdzielni Mleczarskiej (może było wcześniej w komentarzach, wszystkich nie czytałem) z Ostrowa Wlkp. 😉
  Pozdrawiam
  Robert

 51. Droga Autorko,

  W sumie fajna lista. Mam tylko małe zastrzeżenie. Porównywanie serków śmietankowych z twarogiem jest chyba pozbawione sensu. Bo to kompletnie inny produkt. To tak jakby porównywać sportowe auto z busem. Żadne nie jest lepsze czy gorsze to co innego po prostu.

  A co do znakowania to nie tylko jednoskładnikowe ale też produkty, które w założeniu są z konkretnych składników zrobione i nie dodano do nich nić dodatkowo. Np. takie piwo jeśli jest ze słodu, wody, droższy i chmielu to nie musi mieć składu na etykiecie. Z chlebem jest podobnie. Prawie cały nabiał, który nie jest smakowy i robiony w tradycyjny sposób też 😉

  1. Serki śmietankowe potrafią być lepsze od zmielonych twarogów, jak widać w zestawieniu. Porównywałam tylko zawartość wiaderek pod kątem przydatności do serników pieczonych, nie patrzałam na nazwę, bo są i "kanapkowe": ale wszystkie wg producentów nadają się do serników. Z niektórymi serkami sernik wyjdzie inny lub się nie uda… Na szczęście, zawsze mamy wybór i to rzecz gustu i smaku :).

 52. Pani Dorotko, a czy używając serka " Mój ulubiony" trzeba go dodatkowo mielić, czy on jest już zmielony? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 53. Ech, a ja kupilam serek lowicki, bo w ‚moim’ polskim sklepie tylko taki byl. Da sie cos z tego wyczarowac? Jakis sernik na ksztalt ‚na serkach homogenizowanych’?

 54. Twój Ulubiony z Wielunia jest moim faworytem od lat. Cieszę się Doroto ,że podzielasz moją opinię. Pozdrawiam serdecznie !

 55. Zacna Pani! Jeżeli robię spód sernika z położonych herbatników petit i one mokną od sera tracąc kruchość – to czym je zabezpieczyć? Czy jakoś natrzeć masłem, czy posypać mąką, czy natrzeć wymieszanym białkiem jajka, czy najlepiej pokruszyć herbatniki i wymieszać z masłem, ugniatając na dnie blachy? – ale wtedy lepiej zapiec czy ochłodzić w lodówce, choć podobno zapieczenie kruchego spodu jest na pewno skuteczne.

  1. One zawsze stracą kruchość w serniku pieczonym. Szczególnie, jeśli masa serowa jest bardziej płynna. Dobry spód jest z ciastek typu digestive. Tak, myślę, że ma Pani rację – spód pokruszony, wymieszany z masłem i podpieczony może okazać się bardziej kruchy.

 56. Robiąc na Wielkanoc sernik na zimno kupiłam twaróg sernikowy Deluxe z Lidla – wiaderko 1 kg. Polecam. Szkoda że nie gości na półkach cały czas. Jednak po dokładnym obejrzeniu opakowania miła niespodzianka – producent ten sam co Delfiko.

  1. serek "Delfiko" to receptura ze Spółdzielni Mleczarskiej "Starco" w Stargardzie, która po przystąpieniu do grupy Polmlek została zamknięta, a linia produkcyjna i receptura trafiły do Makowa Mazowieckiego, a na opakowaniu zostało tylko logo stargardzkiej spółdzielni, które było gwarancją jakości produktu

  2. serek "Delfiko" to receptura ze Spółdzielni Mleczarskiej "Starco" w Stargardzie, która po przystąpieniu do grupy Polmlek została zamknięta, a linia produkcyjna i receptura trafiły do Makowa Mazowieckiego, a na opakowaniu zostało tylko logo stargardzkiej spółdzielni, które było gwarancją jakości produktu

  3. serek "Delfiko" to receptura ze Spółdzielni Mleczarskiej "Starco" w Stargardzie, która po przystąpieniu do grupy Polmlek została zamknięta, a linia produkcyjna i receptura trafiły do Makowa Mazowieckiego, a na opakowaniu zostało tylko logo stargardzkiej spółdzielni, które było gwarancją jakości produktu

  4. nic dziwnego, bo ten producent przejął linię, recepturę i logo od spółdzielni w Stargardzie (Starco), która została zlikwidowana po przyłączeniu się do grupy Polmlek

 57. Dzisiaj próbowałam piec z sera Hanusi. Nie jest to już to samo co wcześniej, posmak mąki i wodnista konsystencja :c

 58. Od zawsze używałam tylko Piątnicy i nigdy dotąd mnie nie zawiodła. Niestety przy ostatnim zakupie serek nie był już taki zwarty, przeciwnie, w środku widać było wyraźnie oddzieloną serwatkę, ser był jakby napowietrzony (jak niektóre serki kanapkowe), a po wymieszaniu łyżką z cukrem miał zdecydowanie zbyt rzadką konsystencję. Czy ktoś jeszcze miał takie doświadczenia? Mam nadzieję, że nie zeszli z jakości i że to tylko jedna nieudana seria.

 59. Podzielam opinie na temat Lowickiego twarogu, ostatnio kupilam I bylam niesamowicie zawiedziona. Sztuczny, malo ma wspolnego z twarogiem. Dopiero teraz znalazlam opinie Pani Doroty.

 60. Dzień dobry, czy ser z wielunia który polecalas (kanapkowo- sernikowy) nada się do placka drożdżowego z serem? Dziękuję.

 61. Dziś użyłam do sernika z Pani przepisu twaróg President, taki sam jak na stronie powyżej. Co ciekawe, mój miał delikatną kremową konsystencje bez ml serwtki, tak się właśnie zastanawiam, może to zależy od danej partii jaką produkują, może jaki im wyjdzie taki jest? Sernik jeszcze ciepły więc trudno powiedzieć jaki będzie w smaku, wygląda ładnie:-)

  1. Właśnie dziś tu wróciłam sprawdzić co nasza Dirotka poleca i aż przecieram oczy ze zdziwienia, bo mój President też się spisał. Może lepsza partia nam się trafiła….?

  2. Upiekłam dotychczas około 5 serników wg tutejszych przepisów z serem President (bez odsączania) i tylko jeden mi nie wyszedł – był bardzo miękki, płynący (podejrzewam, że za krótko piekłam, ewentualnie za mało odsączyłam puree z dyni). Dlatego zdziwiłam się, widząc jego ocenę. Ale może inne sery są po prostu lepsze? W każdym razie mam zamiar spróbować i może przerzucę się na jakiś inny 🙂

 62. Serek Mój ulubiony to mistrzostwo świata. Od lat piekę tylko na nim (choć zawsze wybieram ten wiadereczku 1kg). Nie wyobrażam sobie użyć sera za 5-6zł, skoro zwykły twaróg w kostce kosztuje w okolicach 12zł.

 63. Witaj Doroto. Mam małe pytanie odnośnie delfiko. Robiłam sernik królewski z użyciem tego sera i wydawał mi się bardzo suchy, kruszył się. Czy może trzeba by jakoś ciasto "dotłuścić", dodać śmietany? Będę używać tego sera w innych przepisach, ale boje się, ze bedzie sie tak samo zachowywał. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!

   1. Dziękuję za info. Zdążyłam zajrzeć do mojej serowej zmarzliny. Niestety całe 3 kg zwarzone. Nawet do naleśników się nie nadał☹️

     1. Niestety po zmiksowaniu zrobiła się zupa. W sumie to na opakowaniu nawet napisano, że trzymać w temp. od +1 st C, a mi chłodziarka akurat się popsuła i zaczęła mrozić. Trudno, kolejne 3 kg już kupione i czekają na przerób.

     2. A swoją drogą to dziękuję za bardzo fajny post o serach. Ser, którego wcześniej używałam znalazł się na Pani czarnej liście wiec już z nim skończyłam. Za to wypróbowałam 3 inne polecane i zawsze to pewniak, że sernik się super uda.

 64. Ostrzegam przed spacerkiem Naramowice. Ser tragedia..woda leje się strumieniem..po odsaczeniu została garstka sera z goryczka w dodatku. Poza tym ser rozmoczyl cały ciasteczkowy spód. Nigdy więcej!

 65. Jestem ciekawa, czy któryś z powyższych twarogów przypomina amerykański cream cheese, o którym jest tak głośno, np. marki Philadelphia i byłby najlepszym zamiennikiem dla niego.
  Miałam okazję jeść sernik zrobiony z cream cheese i różni się on od klasycznego, polskiego rodzaju tego deseru. Może Pani lub któryś z użytkowników polecić mi czego można użyć jako zamiennik?
  Może są jakieś wypróbowane sklepy/supermarkety, w których ser Philadelphia jest dostępny w Polsce?

  1. Philadelphię można kupić w Stokrotce. W każdym razie w mojej osiedlowej jest, gdzie indziej nie patrzyłam, ale w większych sklepach powinien być też.
   Zastępczo można używać polskich serków kanapkowych – Turek, Ostrowia, Piątnica, co tam masz dostępne. Najlepiej bez szczypiorku 😉

   1. Witam, chcę się upewnić czy taki zwykły serek Philadelphia co jest ogólnie dostępny można używać do wypieku sernika?

 66. Mam pytanie, jak długo po otwarciu można w lodówce przechowywać twaróg sernikowy w wiaderku, tak żeby nie stracił swoich walorów smakowych?

    1. twaróg z mleka niepasteryzowanego max 3 dni, twarogi z pasteryzowanego dłużej, ja przechowywałabym i tak max 4-5)w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce. Twaróg mozesz z powodzeniem mrozić 🙂

     1. Dziękuję bardzo za poradę! Po rozmrożeniu ser można wykorzystać np. do sernika?

     2. tak, smiało – mowimy o serze do brej jakości, samo mleko ew smietana w skladzie 😉

     3. Mam ser Delfiko, z tego co wyczytałam jeden z lepszych. Dzięki za cenne porady! 🙂

 67. hhmm, jeśli zwykły twaróg tłusty ma ok 8 % tluszczu…. a Piatnica w wiaderku 128 %, Wieluń 26 %… to te wiaderkowe ,dobre’ sa naprawde mega tluste…choć dobre bo piekłam na nich 🙂 nie mam maszynki do mielenia wiec używam gotowych – zmielonych.
  Gdybym kupiła dobry tłusty twaróg i go zmieliła/zblendowała itp… byłby gorszy? bo przecież dużo chudszy od Piatnicy/Wielunia – wiaderkowych do sernika… mam dylemat….
  a czasem potrzeba 500 g twarogu na sernik a nie od razu 1 kg (z wiaderka).
  help help! 🙂

  1. Nie będzie gorszy. Zawsze własnoręcznie zmielone tłuste lub półtłuste twarogi są lepsze. 

   1. 🙂 dziękuję za odp., chyba też zaczne sama zwykłe twarogi kupować jeśli nie bede potrzebowała akurat całego kilograma…
    *a Piątnica 18 % tłuszczu – nie 128 😀

    1. Serek z Wielunia "Mój Ulubiony", który ma najwyższe notowania w rankingu, jest w opakowaniach 200g, 400g i 1 kg

     1. Tak wiem. Wieluń kupowałam po 200 g, na 400 jeszcze nie trafiłam ale jednak jest bardzooo tłusty 2(26 % !) sernik wychodzi OK ale cięższy i mocno sycący, jeśli chodzi o wiaderkowe wolę zdecydowanie Piątnicę (18%) a teraz spróbuję zwykły tłusty twaróg, ciekawi mnie jaki wyjdzie

     1. Prawdopodobnie na wiosnę pojawi się wersja serka Mój Ulubiony z niższą zawartością tłuszczu.

 68. Super wpis, dziękuję. Potwierdzam, że President rozczarowuje (a no właśnie do tanich nie należy). Ten ranking rozwiązał moją zagadkę dlaczego połączenie delikatnego serka (a taki powinien być) i nutelli dało taki niewyraźny i kwaśny i mało czekoladowy smak, że aż pożałowałam takiej ilości nutelli zmarnowanej. Dokupiłam czekolady żeby masa nabrała wyrazistości i zaczęłam czytać wszystkie przepisy na serniki czekoladowe aż trafiłam na ten! Pomocne jest też to co Pani pisze o ilości jaka wychodzi z danego pudełka. Pozdrawiam moją idolkę cukierniczą 🙂

 69. To ja z innej beczki.

  Po raz pierwszy odważyłem się zamrozić ser w wiaderku i po odmrożeniu dwóch pierwszych partii… były zwarzone. Jakieś wskazówki, podpowiedzi, coś zrobiłem źle? Czy po prostu ser OSM Radomsko ma zbyt dużo serwatki by go mrozić bez wcześniejszego odlewania? Korzystałem z półkilogramowych, zapakowanych, wiaderek.

   1. No więc pochwalę się pierwszym sukcesem w tej materii. Otworzyłem wiaderko, odwróciłem je i włożyłem do sitka, pod które podstawiłem naczynie zbierające wodę. Po nocy jest odmrożony, niezwarzony ser w wiaderku/sitku, i woda w naczyniu 🙂

 70. Pani doroto, mieszka pani w UK, jaki ser tutaj mozna by uzyc (do Polskiego sklepu dziwwnie nie po drodze, zreszta mieszkam tu od roku, studiuje i pracuje i troche czasu mi brak by poszukac).

 71. Być może mam niezbyt mądre pytanie,ale czy te twarogi z wiaderka można jeść na surowo? Mam super przepis na trzywarstwowy sernik na zimno z Baileys na bazie "cream cheese" i nie wiem czy te z wiaderk się nadają.

 72. Dorotko, mimo iż znałam Twój ranking, zachęcona poświątecznymi promocjami kupiłam wiaderko Pilosa i Presidenta. W Pilosie od czasu rankingu chyba się coś zmieniło, bo zawartość tłuszczu wynosi teraz 9 g na 100 g. Dalej jest mazisty. Chociaż obydwa twarogi wyglądały inaczej niż na zdjęciach – w moich serwatka nie była wytrącona.
  Ale teraz do rzeczy. Piekłam sernik królewski. Po dodaniu do tłuszczu twarogu Pilos – DRAMAT (z ciekawości bez odsączania). W misie miksera woda – "twarogowy basen". I mimo że pierwotnie miał to być sernik z 1 kg sera postanowiłam go ratować Presidentem (znów nieodsączonym). Udało się uratować sernik i powstała w miarę normalna serowa masa. Więc obecnie postawiłabym jednak Presidenta dużo wyżej w rankingu (a na pewno wyżej niż Pilosa).

 73. Tak zasugerowałam się Pani recenzją serka "Mój ulubiony" z Wielunia, że dziś poszłam do sklepu i kupiłam aż 5 sztuk po 200 g każdy. Pierwszy raz jadłam ten serek i jest rzeczywiście dobry, dodałam go do pieczenia sernika.
  P.S. Serek bez problemu dostępny w Biedronce.

 74. świetny test, dziękuję, na pewno wykorzystam 🙂 A jaki ser mascarpone Pani poleca ? A śmietana kremówka? Przepraszam,że tak dopytuję, ale nieustannie piekę ciasta z Pani bloga , wychodzą świetne ale pewnie zawsze mogą być lepsze ;))

 75. Wiele już wyczytałam porad i komentarzy na temat twarogu, ale wciąż mam wątpliwości. Jeżeli kupiłam twaróg mielony 40 % tłuszczu , to znaczy że już nie muszę dodawać masła ? Pierwszy raz piekłam sernik z brzoskwiniami, wyszedł znakomity, w przepisie było masło to dałam, ale jeśli nie potrzebne to po co? Jutro zamierzam piec po raz drugi.

   1. Dałaś mi do myślenia tym kozim serem i sprawdziłam dokładnie. Jest to niemiecki speisequark i duży napis 40%, ale teraz zauważyłam, że jest to 40% Fett i. Tr. . Cokolwiek to znaczy to w maleńkiej tabelce jest 10 % tłuszczu na 100g. Dziękuję za otworzenie mi oczu. pozdrawiam.

 76. Polecam także twaróg sernikowy OSM Skała. Jest to zmielony twaróg półtłusty. Jest idealny, nigdy nie zdarzyło mi się, żeby sernik nie wyszedł.
  Pozdrawiam 🙂

 77. Piekłam sernik z twarogu wiaderkowego OSM Czarnków.Znałam ten twaróg w postaci krajanki na wagę. Nie trzeba odlewać serwatki ,było jej tam niewiele.Sernik wyszedł puszysty ,producent wskazuje dodanie 1/2 kostki masła lub śmietanę ukwaszoną .Ja dodałam 150 ml śmietanki 30%.Jestem bardzo zadowolona z tego twarogu i sernika 🙂

  1. Testowałam tylko te, które są powyżej wymienione. Zawartość tłuszczu nie jest najważniejsza i ciężko tylko po niej coś stwierdzić. 

   1. Nie pisze składu więc tak jak pani Dorota pisała że jeżeli nie pisze to produkt jednoskładnikowy. Ser sam w sobie troche rzadki.Nie mogę dodać zdjecia ( za duze). Opakowanie takie jak Julika tylko pisze Twarog Naturalny.
    Sernik upieczony ale jeszcze nie próbowałam więc nie wiem czy dobry.

 78. President – Pełna zgoda co do oceny. Smak przeciętny, sernik po zrobieniu był dość specyficzny mało puszysty, po wystudzeniu trochę jak gąbka. Cena nieadekwatna jakości.
  Piątnica – Również zgoda, zawsze go używam do serników, delikatny twarogowy smak. Serniki są smaczne, delikatna struktura. Polecam.

  Czy wiecie może w jakich marketach można kupić "Mój ulubiony" z Wielunia? Chętnie go wypróbuję.

  Pani Doroto, czy planuje Pani taki przegląd/ranking śmietanek 30%/36% lub czekolad(do polew, mas, musów)? Przyznam że tutaj też są "śmietanki" i śmietanki, czekolady i "czekolady". 🙂

  1. Jest w Auchan, w naszym Piotrze i Pawle niestety nie ma. Z tego wynika, że dostępność może się różnić też między sklepami poszczególnych sieci.

  2. gdyby ktoś aktualnie szukał, to w Auchanie widziałam wszystkie rodzaje objętości tego serka. jutro robię sernik – krem brulee, zobaczymy jak wyjdzie

 79. Witam, ja także tutaj znalazłam zachętę do upieczenia pierwszego sernika! 🙂 Do tej pory w większości przepisów było napisane o serze 3 krotnie zmielonym i ta pracochłonność mnie zniechęcała. Upiekłam dwa serniki na podstawie serków o najwyższej ocenie w tym rankingu. Serniki mi niestety upadły, ale nie to mnie nurtuje. Moim marzeniem jest upieczenie sernika takiego ze starej szkoły, takiego ciężkiego, nabitego, że jak nabiera się go łyżeczką to się trze… a nie puszystej chmurki, która ma konsystencję gąbki… Czy może mi Pani poradzić, w czym tkwi sęk?

 80. Bardzo pomocny tekst. Dzięki niemu mogłam wybrać ser do sernika, bez zbędnego eksperymentowania. Zdecydowałam się na "Mój ulubiony" z Wielunia. Jest też w wiekszych opakowaniach 400 g i 1kg. Ten ser jest super i do sernika i na kanapkę ! Ocena 11/10 jak najbardziej trafna. Polecam 🙂

 81. Kiedyś moja Mama kupowała serek Wieluń do kanapek (opakowanie też tak sugeruje). Kiedy przeczytałam ten ranking (bardzo dziękujemy) byłyśmy zaskoczone, a Mama trochę sceptyczna, do tej pory większość serników na serach z wiaderek było albo zbyt wilgotnymi, albo opadały albo zawsze coś, a nie zawsze chciało się mielić. Odkąd pojawił się ranking pieczemy serniki tylko na Wieluniu i to jest TO! Jest perfekcyjny. Nie jest tak popularny jak inne wiaderkowe, można go spotkać w auchan, czasami sieci Społem i w sumie łatwiej go dostać w mały sklepikach osiedlowych niż sieciach.

 82. Zrobilam dzis sernik tradycyjny z sera Krasnystaw i niestety katastrofa. Z ciasta wylala sie ogromna Ilosc tlustego plynu, sernik zupelnie opadl.Niestety zaczelam czytac o jakosci sera w wiaderkach dopiero po nieudanym wypieku 🙁

 83. Zachęcona oceną 11 na 10 dla Serka "Mój ulubiony" z Wielunia szukałam go, szukałam i znalazłam (u mnie w mieście to Makro i Piotr i Paweł), na moje szczęście, gdyż nie zamienię go już na żaden inny 🙂 rewelacja, konsystencja bajka, smak, naturalność, sernik wychodzi super 🙂 myślę, że nie umywa się do innych. Baaardzo polecam! 🙂

 84. Nigdy nie kupowałam serów w pojemnikach. Dzisiaj potrzebowałam zrobić sernik na szybko i kupiłam delfiko . No i całe ciasto do wyrzucenia. Wstrętny chemiczny smak sera. Okrutny posmak zostawia na języku. Juz przy kieszaniu srednio mi sie smak podobal al myślałam że jak sernik stężeje przeżre się cukrem i wanilia to może się polepszy…niestety nic z tego. Ciasto do wyrzucenia i idę jutro z niczym. Zawód na całej linii

  1. Może jakaś wadliwa partia? We wtorek piekłem sernik z Delfiko, kupionego już dość dawno (miał tydzień do końca daty ważności ) i nic takiego nie zauważyłam, sernik dobry w smaku, chwalony też przez gości.

  2. Naprawdę dziwne. Jeszcze wczoraj na nim piekłam. A może zamiast naturalnego Delfiko kupiłaś waniliowy? Naturalny nie ma żadnych sztucznych dodatków. A może dodałaś cukier wanilinowy z paczki i wtedy skosztowałaś?

  3. Jeśli w jakikolwiek sposób Ciebie to pocieszy to napiszę Ci, że dla mnie Delfiko (mam na myśli wiaderkowy, naturalny) również ma chemiczny posmak, niezależnie od partii ;), dlatego już go więcej nie kupię. Do serników na całych jajach kupuję Mój ulubiony w pojemnikach plastikowych, nie we wiaderku.

   1. Pocieszyło mnie to bardzo, Johannah bo naprawdę 🙂
    Doroto, na bank nie kupiłam niebieski. Myslałam że zmienili coś, ale skład dokładnie taki sam: śmietanka i bakterie. Data ważnosci do 16/07. Może kwestia że ze smietany która już sama w sobie ma posmak chemiczny. Trudno. Bywa i tak.

 85. Czy kojarzycie może w jakich sklepach można dostać najwyżej oceniony serek z Wielunia? Szukam szukam i znaleźć nie moge..

    1. Widziałam rano ale byłam po południu do kontroli więc chciałam przekazać bieżące info ☺. Ufff, wszystko jest dobrze. Dolegliwości ciągle są i jeszcze mogą dokuczać z miesiąc. Myślałam, że skoro z wierzchu się zagoiło to i w środku tak samo i mogę śmigać. A tu jednak nie całkiem, cierpliwości trzeba. Ale wszystko ok. Dziękuję!

 86. Do tej pory stosowałam ser z Biedronki (tu opisywany jako zbyt rzadki) dawniej również Aksamitny dr.Oetkera, ale tym razem skorzystałam z Piątnicy, powszechnie dostępnej (np. sera Mój ulubiony nigdzie nie mogę dostać, już od kilku lat próbuję). I poczułam różnicę, wiem że odtąd zawsze będę piec na tym serze – sernik nic a nic nie stracił z puszystości i aksamitności, a zyskał bardziej serowy, prawdziwy smak i lepszą konsystencję, ostatni kawałek jadłam po tygodniu i nadal był miękki i wilgotny.

 87. Ja również polecam w 100 % ser delfiko! Jest genialny,używam go bardzo często,serniki zrobione na jego bazie są fenomenalne 🙂 Jedynie nie pasował mi do użycia przy serniku krakowskim z mw gdyż sernik wyszedł lekko sypki,mało stabilny ale i tak pycha,każdy się zajadał 😉

 88. Hmm… Tekst faktycznie subiektywny, bo ja używam twarogu z Włoszczowej, tutaj oznaczonego jako "unikaj" a serniki wychodzą pyszne. Ale następnym razem spróbuję zrobić z serków polecanych tutaj 🙂

  1. do m_vagans. Wystarczy spojrzec na sklad tego paskudztwa z Wloszczowej,zeby odeszla chec na sernik.Jak ma byc to ser to nie cala lista dziwnych dodatkow jak skrobia modyfikowana i innne.

 89. Czy mogę mrozić masę serową celem poźniejszego użycia? W najbliższych sklepach dostępne są tylko takie o wadze 1kg i nie wiem co zrobić z prawie połową bo na dzisiaj potrzebuję tylko 500g.

 90. Zgadzam się z oceną pani Doroty. Można chyba uogólnić, że dobry ser to ser śmietankowy o zawartości tłuszczu oscylujacej koło 20%, zawierający jedynie śmietankę i ewentualnie zywe kultury bakterii mlekowych. Polecam do rankingu ser HEJ.

 91. Witam, Pani Doroto moje pytanie brzmi: czy duża jest różnica w smaku między sernikiem przygotowanym z twarogu zmielonego w domu, a takim z wiaderka ( np. kanapkowo-sernikowy z Wielunia)? Zastanawiam się czy warto dokładać sobie pracy czy różnica jest może praktycznie niewyczuwalna.

  1. Pomiędzy dobrym serem zmielonym samemu a dobrej jakości serem z wiaderka (Piątnica, Delfiko, Wieluń) różnica jest bardzo mała, czasem nie do poznania. Pomiędzy gorszym serem z wiaderka a własnoręcznie zmielonym, nawet chudym, jest przepaść, niestety.

 92. Twarogi z Wielunia i z Piątnicy mam również wypróbowane i zgadzam się z opinią pani Doroty w 100 %. Serniki wiedeńskie z nich zrobione miały delikatną, puszystą konsystencję i rozpływały się w ustach. Ostatnio mąż zrobił sernik wiedeński z twarogu President (nie odsączał go) – wyszedł kapciowaty, a na dnie blaszki zbierała się woda. W takich sprawach nie będziemy już więcej eksperymentować.

 93. Test serków jest rewelacyjny! Wszystkim polecam stronę MW. Mówię, że jak piekę to tylko z MW :-D. Aaaaa piekę od dawien, dawna. Już w szkole podstawowej zaczynałam, miałam własny zeszyt z przepisami itd. Jak weszłam na stronkę MW ( poleciła mi bratowa, która mieszka w Irlandii ) to już nie zaglądam do zeszytu 😉 tylko na MW.
  Co do serków ostatnio piekłam z Piątnicy. Wielunia, nie przyszło mi do głowy wykorzystać na sernik, kupowałam na kanapki. Także dziękuję P.Doroto za ten test!

 94. Pani Doroto, ogromnie dziękuje za ten test. Zawsze używałam twarogu z Lidla, teraz dzięki Pani kupuje ten z Wielunia i różnica w smaku i konsystencji sernikow jest naprawdę wyczuwalna ! Dziękuje! 🙂

  1. Ja zawsze kupuję Łowicki, bo tylko taki jest w Tesco. Kupowałam też inne w polskim sklepie (nie pamiętam nazw) i też były dobre. Ja zawsze mielę, bo to cuś co było w wiaderku i co raz kupiłam w polskim sklepie było raczej śmietaną i zdziwiona jestem, że coś takiego wyszło pod nazwą sera.

 95. Bardzo pomocny zestaw opinii; przejrzysty opis, zdjecia ilustruja dokladnie konsystencje, wyglad sera, szeroka skala serkow.
  Poniewaz strona jest dluga dodalabym: ‚wroc do poczatku’ przycisk aby ulatwic nawigacje na stronie. Dziekuje.

 96. Wieluń ma nazwę idealnie dobraną, naprawdę jest mój ulubiony 🙂
  Poza tym używam też Delfiko, Hanusi i Piątnicy, jeśli nie ma "Mojego ulubionego".
  Muszę Ci podziękować Doroto za ten ranking, po porażkach sernikowych z Presidentem i Pilosem, myślałam że już zawsze będę mielić ser, a tu taka niespodzianka, naprawdę istnieją twarogi wiaderkowe bardzo dobrej jakości 🙂

 97. Niestety przed Świętami nie udało mi się kupić żadnego z wymienionych wyżej twarogów i już chciałam kupić twaróg w kostce, żeby zmielić go sama, ale na półce dostrzegam ten sam twaróg (SM WIEPRZ) w wiaderku. Składu brak… Zaryzykowałam i POLECAM – po raz pierwszy mój sernik był… zbyt suchy. Nawet MÓJ ULUBIONY – doskonały w innych okolicznościach – spadł na drugie miejsce…

 98. Witam,
  proszę o informację, gdzie ( jeśli w ogóle) można dostać na terenie Anglii ser piątnica.

  dziękuję za odpowiedź 🙂

  1. W polskim sklepie. W 'naszych' okolicznych bywa najczęściej Piatnica, Delfiko, President, Zott, ostatnio kupiłam Hej i muszę go dopisać do rankingu.

 99. Dziękuję za odkrycie przede mną twarogu Wieluń! Dzięki niemu zrobiłam najlepsze leniwe ever! I powtarzam je często, bo moje dzieciaki aż piszczą z radości jak na obiad mama robi leniwe 🙂 Z twarogów, których tu w rankingu nie ma, polecam twaróg firmy HEJ! Jest bardzo dobry!

 100. Super ranking:) Wiedziałam ze Wieluń jest najlepszy zawsze z niego robie. Czekam teraz na ocenę drugiego rodzimego produktu Sieradzkie MU:)

 101. Dziękuję za ten fantastyczny ranking – przekażę w moim spożywczaku 🙂
  Może komuś się przyda przed świątecznymi zakupami moje podsumowanie:
  POLECANE twarogi wiaderkowe:
  1. WIELUŃ, „Mój ulubiony – twarożek kanapkowo-sernikowy”
  Zaw. Tłuszczu: 26g/100g, Bez KONSERWANTÓW! NAJLEPSZY !!!- Ocena: 11/10 !
  2. PIĄTNICA, „Twaróg sernikowy”, Zaw. tłuszczu: 18g/100g – Ocena: 10/10
  3. DELFIKO, „Serek śmietankowy”, Zaw. Tłuszczu: 24g/100 – Ocena: 10/10
  4. JULIKO, „Serek śmietankowy”, Lekko słodki, Zaw. Tłuszczu: 24g/100g – Ocena: 10/10
  5. MLEKOvITA, „Twaróg Hanusi”, Zaw. Tłuszczu: 6,5g/100, Ocena: 9/10

 102. Ech, z rozpędu kupiłam łowicki, dopiero dziś tu zajrzałam i widzę najgorszą ocenę. Pół kilo tego serka użyłam do poduszkowca. Ciasto wyszło smaczne, ale z zakalcem na dnie i szukając przyczyny, trafiłam tu. Możliwe, że się nie udało z powodu kiepskiej jakości serka? Dziś resztę wykorzystałam do placków i naleśników – i do tego celu łowicki jak najbardziej polecam. 🙂
  Problem w tym, że nigdzie nie mogę znaleźć żadnego z polecanych twarogów. Legendarny ser z Wielunia jest jakiś zaklęty – nigdzie go nie ma. :/ Ale nawet te rzekomo bardziej popularne – delfiko czy piątnica – umykają moim oczom. Szukam głównie po marketach.

   1. Tesco nie mam w mieście… W Intermarche nie widziałam, ale w sumie dawno tam byłam, może coś się zmieniło. Netto mam na drugim krańcu miasta i tam nie chadzam, ale teraz specjalnie się udam, aby wyczaić ser. Święta tuż tuż i chcę upiec dobry sernik bez babrania się w mieleniu twarogu. 🙂 Dziękuję za cynk.

  1. Ja niedawno użyłam Wielunia po raz pierwszy. Kupiłam go w markecie SIMPLY ( dawna Billa a potem Elea) w wiaderku. Z kolei ten w opakowaniach mniejszych – 1/2 kg na pewno widziałam w delikatesach KOCYK.
   pozdrawiam 🙂

 103. W Biedronce Piątnica za 8,99. Aż się zastanawiałam, czy to na pewno ten sam ser, ale skład sieęzgadza. No chyba, że śmietankowego jest tu więcej niż typowego twarogu, zobaczymy;)

 104. Ja ze swojej strony mogę polecić ser w wiaderku marki Tesco z Makłowiczem. 100% sera twarogowego z mleka bez żadnych dodatków no i cena 6.99 za kilogram.

  1. Kiedyś użyłam tego z Makłowiczem, jest niezły (lepszy niż Pilos czy President), ale niestety nie dorównuje konsystencją Wieluniowi, Delfiko czy Piątnicy – moim zdaniem zbyt rzadki.

 105. Ech szkoda ze tak późno zajrzałam … Zrobiłam sernik z presidenta – zdecydowanie odradzam. To nie sernik tylko pianka bez smaku 🙁

  1. Miałam dokładnie ta samą sytuację. Sernik piekłam zawsze na twarogu Hej! i zawsze wychodził. Raz podkusiło mnie żeby kupić President’a i wyszła totalna klapa.

 106. Gdzie kupujecie twaróg Hanusi? Chciałabym wypróbować ze względu na wysoką ocenę w teście i małą zawartość tłuszczu, ale w żadnym z okolicznych marketów (Auchan, Kaufland, Intermarche, Biedronka…) nie udało mi się go znaleźć 🙁

  1. Trudno, żeby testowała wszystkie 😉 OSMowe produkty mają to do siebie, że raczej ciężko je dostać poza danym regionem.

 107. Wieluń jest idealny. W końcu nie będę mielić twarogu na serniki, a piekę je bardzo często.
  Sernik na tym serku po upieczeniu wygląda i smakuje wybornie. Nie widać różnicy między tym serkiem, a takim mielonym samodzielnie. Duża oszczędność czasu.
  Dziękuję!

 108. Właśnie upiekłam ciasto (twarogowe ze śliwkami) z odmrożonej porcji Mojego Ulubionego. Serek po odmrożeniu jak świeży – konsystencja bez zmian. Wypiek też bez zarzutu. Więc spokojnie można zrobić sobie zapas i piec w dowolnym momencie 🙂

 109. Jako pracująca mama małych dzieci jestem wielką fanką ułatwień w kuchni i szybkich przepisów, ale mam mocno mieszane uczucia co do serków mielonych, bo w moim odczuciu wychodzą z nich inne serniki niż ze "zwykłego" sera białego przemielonego. Nie znaczy to gorsze, choć mi i mojej rodzinie zdecydowanie mniej one smakują (a korzystałam z serków rekomendowanych w tym wpisie). Proponowałabym osobom początkującym w pieczeniu serników, by wypróbowały i wersję "tradycyjną" (ser biały przemielony) i "nowoczesną" 🙂 (gotowy serek mielony), bo efekty mogą się mocno różnić.
  Naszym ulubieńcem jest natomiast "serek śmietankowy" (we Wrocławiu i okolicach występuje pyszny z OSM Rawicz), który z kolei nie sprawdza się jako twarożek ze szczypiorkiem, ale to już zupełnie inna historia 🙂

  1. Ja niestety dysponuję maszynką która nie do końca dobrze mieli ser i sernik miał grudkowata konsystencje…zatem czasem warto wypróbować gotowce…choć przyznam się że jednak fajnie zrobić przy cieście wszystko od początku samemu 🙂

 110. Przed przeczytaniem wpisu nie znałam Mojego Ulubionego z Wielunia – zakupiłam i od teraz jestem jego fanką. Póki co wypróbowałam z naleśnikami na słodko – super!

  1. Od lat używam do ubijania śmietany 30 % łaciatej i zawsze jest super ☺. Dodając ją np do w-z stabilizuję ją smietan – fixem i ciasto jest bdb nawet na 2 i 3 dzień.

 111. No, jak tak, to i ja wtrącę swoje 3 grosze… U mnie na pierwszym miejscu jest twaróg śmietankowy ze Strzałkowa. Serniki na nim to po prostu poezja! Z mieleniem nie mam najmniejszego problemu, załatwia to za mnie malakser w moim Kenwoodzie . Żółteczka i twaróg razem do środka, na gładką masę. Masło i cukier do misy i dalej jak zwykle. Sernik nie pęka, lekki jak puch, pyyycha.
  A dzięki Pani Dorocie przekonałam się też do sernika pieczonego w kąpieli wodnej- ten z nutellą to hit ! I twaróg strzałkowski jak najbardziej się do niego nadaje.

 112. Pozwolę się być odmiennego zdania. Od lat używam serka z Jany i jeszcze nie zdarzyło mi sie żebym musiała odsączać go na sicie…
  Natomiast podobne przeboje miałam zawsze z Delfiko, Rodzinnym z Kalisza i Juliko, którego szczerze nie cierpię, bo stale trafiałam na rozwodniony…
  Pozdrawiam 🙂

  1. Tak, to był bardzo dobry twaróg, jednak mój lokalny polski sklep przerzucił się na 'Piątnicę' i już teraz nie ma po nim śladu. 

  2. Ja widziałam taki w kiełbasce, ale z Garwolina i raczej tłusty. A ostatnio odkryłam fenomenalny serek śmietankowy z Garwolina właśnie. On ma tylko 7 dni przydatności do spożycia. Pyszny i do serników idealny. Jak dla mnie oczywiście. 🙂

   1. Miałam właśnie polecić OSM Garwolin, bo to moja "rodzima" mleczarnia, a serek śmietankowy to nowość, jest fantastyczny, podobnie jak twaróg garwoliński, taki w okrągłych porcjach ok 300 g, na tacce, zafoliowany. Ten "kiełbaskowy" kiedyś kupowałam i był dobry, obecnie częściej jeżdżę do nich po twaróg w pergaminie, porcje w kształcie klina:) w wawie w marketach ich produkty są dostępne, masło garwolińskie kiedyś w Zakopanem w sklepie widziałam;P
    Tak przy okazji dodam, że wg mnie nie ma co się oszukiwać, że kupując wiaderko sera w markecie za ok 7-8 zł za kg o zawartości tłuszczu 4-6% (czołówka tego testu ma ok 20% tłuszczu), dostaniemy jakiś super produkt, za twaróg lub jego zmieloną wersję trzeba zapłacić dwa razy więcej, ja często kupuję ser wiaderkowy w lidlu, biedronce itp, zazwyczaj na sernik na zimno lub do naleśników. Jeśli zależy mi na dobrym serniku pieczonym, to raczej twaróg czy jakiś lepszy ser, w ostateczności odsączam ten tani z marketu. W przypadku sera, trudno znależć tani, niskokaloryczny i smaczny 😀 zawsze to będzie jakiś kompromis pomiędzy tymi trzema cechami:)
    pzdr
    aga

 113. Pani Doroto,
  dziękuję za przetestowanie serków i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami. Wprawdzie pisze Pani, że są one subiektywne, ale wg mnie jak najbardziej trafne. Udało mi się znaleźć Delfiko i stwierdzam, że rzeczywiście jest fenomenalny. Jak dla mnie 11 pkt 🙂 Sernik był taki jak dawniej, kiedy jeszcze kupowałam twaróg i trzy razy przepuszczałam przez maszynkę na korbkę 😉

 114. Pani Doroto, dziękuję za umieszczenie tego testu 🙂 W końcu będę wiedziała, jaki twaróg wybrać i nie będę drżeć z myślą o tym, co kryje się pod danym wieczkiem 😉 Czas brać się za pieczenie sernika 😉 😉 😉 Pozdrawiam 🙂

 115. Bardzo pomocny test… Ciekawa jestem rezultatów gdyby np. zrobić test, w którym porównujemy efekt po upieczeniu sernika ze zmielonego twarogu danej firmy i z twarogu w wiaderku. Następnym razem chyba się skuszę na jeden z testowanych produktów i ominę blendowanie sera. Pozdrawiam.

  1. Użyj tego twarogu, który uzyskał wysoką punktację. Użycie rzadkiego serka (o niższej punktacji) równa się temu, gdyby zamiast 1 kg twarogu w przepisie na sernik użyć użyć 600 – 700 g twarogu (w zależności od wiaderka) i uzupełnić mlekiem – będzie bardziej piankowy. 
   pozdrawiam 🙂

 116. A mnie ciekawi opinia na temat twarogów ze SM BIELUCH z Chełma. Mają taki wiaderkowy z bocianem w logo o nazwie "Kuchnia Lubelska – twarożek sernikowy tłusty – 1 kg" i ciekawi mnie czy jest dobry do serników.

   1. Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 Przy najbliższej okazji postaram się go kupić i wypróbować samodzielnie. Do tej pory kusiło mnie już kilka razy – ale wiadomo nie znając opinii na jego temat zawsze kupowałam jakiś sprawdzony – najczęściej była to Piątnica, albo zwykły twaróg tradycyjny z Bychawy lub Garwolina i przecierałam go łyżką przez sitko (nie mam maszynki i przecieram twaróg przez drobne sitko raz lub dwa razy – wychodzi bardzo fajnie przetarty – tylko czasowo trochę z tym zabawy). Natomiast bardzo lubię śmietanę, zwykłe serki kremowe i jogurty naturalne z tej właśnie mleczarni dlatego zainteresował mnie też ten ich wiaderkowy twaróg. Jak wypróbuję to napisze czy jest ok.

 117. Do niedawna sama mieliłam twaróg i uważam że z takiego sera wychodzi zdecydowanie najlepszy sernik. Ostatnio wypróbowałam kilka serów już zmielonych (lenistwo… :)) i moim faworytem zdecydowanie jest Mój Ulubiony z Wielunia. Dla osób z Krakowa – można go od niedawna znaleźć w 1kg opakowaniu w Auchan w Galerii Bronowice.

 118. Robiłam sernik pieczony z tego drugiego serka na liście Delfiko i mimo jego fajnego składu i konsystencji nie umywał się do takiego ze zmielonego przez maszynkę twarogu, ciężko określić, ale przy jedzeniu taka tempa papcia 😀 na języku się robiła, a upiekłam 2 serniki jednego dnia i przy obu było takie samo odczucie. Wniosek taki, że wczoraj piekłam sernik do późna, ale z mielonego twarogu 🙂

  1. Droga Lucy, przeczytaj wstęp do przedostatniego wpisu a dowiesz się, że Dorota jest na wakacjach (każdemu się należy :)). Na pewno wybierzesz coś wspaniałego do upieczenia spośród setek przepisów ze strony zanim pojawi się jakiś nowy :).

   1. Przecież wiem ze p.Dorota jest na urlopie. Chciałam zapytać kiedy pojawią się nowe przepisy to wszystko. Nie widze w tym nic złego!

    1. No to skoro wiesz, że p. Dorota jest na urlopie to skąd Twoje zapytanie o nowe wpisy? Ma je robić w czasie wakacji?
     "Na Moich Wypiekach zapowiadam wakacyjną przerwę, nieco dłuższą w tym roku niż zwykle, spotkamy się już po wakacjach" – to (dla przypomnienia) wpis Doroty.

     Zgadzam się z agnsud: jest tyle propozycji na MW, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, żeby ukoić cierpienie związane z oczekiwaniem na Dorotkę 🙂

     1. To bardzo mile, ze tak tesknisz za Dorota (jak my wszyscy), ale skoro wiedzialas, ze Dorota jest na urlopie, to znalas takze odpowiedz. Nowe przepisy pojawia sie po urlopie 🙂 A kiedy Dorota skonczy urlop? Kiedy zechce 🙂 Wypoczety czlowiek ma lepsze pomysly, wiec niech sobie wypoczywa do woli 🙂 nie popedzajmy jej 🙂

    2. Bo nie ma w tym nic zlego! Pani Dorota jak nie bedzie chciala to nie odpowie. A uzywanie tego fantastycznego bloga na jakies nieprzyjemne pouczania to to jest dopiero nie na miejscu!
     Pozdrawiam

    3. Jak napisałam we wcześniejszej notce, na blogu są dłuższe wakacje. Byliśmy na rodzinnym urlopie, poza tym pracuję, do blogowania wrócę po wakacjach, jak moje dzieci pójdą do szkoły :). 

     1. Ja wiem Pani Doroto. Ale jesli ktos przeoczyl te informacje to uzytkownicy te bloga moga mu o niej przypomniec czy poinformowac a nie wykorzystywac forum na jakies "besztanie" wspolblogownikow. Zwlaszcza, ze Pani na te tysiace odpowiedzi i wskazowek nigdy, z tego co zaobserwowalam nie pozwala sobie na tego typu komentarze. Uwazam, ze ludzie, ktorzy maja ochote sie tutaj wpisywac powinni zachowac taka klase i takt jak osoba, ktora ten blog zalozyla :-)pozdrawiam i tez z niecierpliwoscia czekam na Pani powrot 🙂

 119. Skoro test jest subiektywny to i moja opinia taka będzie. Ja ostatnio kupowałam twaróg z Kauflandu (fajna cena i dobry skład). Serniki wychodziły pyszne, delikatne, takie jakie polubiłam. Zachęcona dobrą opinią twarogu Delfiko postanowiłam piec na nim serniki. Ciasta wyszły dobre, zwarte, ciężkie ale niestety mi takie nie smakują. Wolę te lżejsze, pieczone na chudszych twarogach. To po prostu kwestia smaku.

 120. Korzystając z wyników testu Doroty kupiłam serek z Wielunia "Mój ulubiony" i upiekłam "sernik bardzo puszysty". Wyszedł idealnie! Mój pierwszy sernik z którego byłam zadowolona i nie miałam mu nic do zarzucenia, po prostu perfekcyjny 🙂 Lekki, puszysty, wilgotny ale nie mokry.

 121. Szanowna Pani,
  Pani porównanie jest zupełnie chybione:
  1) Żaden z tych produktów nie jest twarogiem mielonym, a więc nie jest "karajanką" zmieloną w młynku i zapakowaną do wiaderka, lecz twarogiem otrzymywanym przy pomocy innej technologii produkcji.
  2) Aby rekomendować konkretne produkty do wypieku sernika, powinna Pani porównać walory otrzymanych serników, a nie półrpoduktów (czyli twarogów w wiaderkach).

  1. ja również byłam bardzo zadowolona z tego twarogu, sernik na nim wyszedł bardzo mokry i delikatny 🙂 nie lubię suchych, topornych serników

 122. Ja osobiście mam problem z twarozkiem "Mój ulubiony". Zachęcona waszymi opiniami zrobiłam na nim dwa serniki-na zimno i pieczony, i obydwa mi nie podeszły smaków. Mam wrażenie, że ten twarog jest tak neutralny smakowo, że ciasta wychodzą takie bez wyrazu. Zawsze piekłam serniki na twarogu Maluty i chyba jednak przy nim pozostanę:)

 123. Super post!!! Jaki przepis na sernik polecasz ( oczywiście z tych umieszczonych na Twoim blogu) dla początkującej osoby? 🙂

 124. Właśnie pierwszy raz weszłam tu od lipca (urlop), pamiętając o zapowiadanym teście serów i muszę powiedzieć, że Piątnicy akurat nie próbowałam, jeszcze nie piekłam wtedy serników, ale wiem, że mają swoje wyroby z bardzo wysokiej jakości mleka, świetna mleczarnia – audycja w radiowej Jedynce dla rolników : ). Myślałam, że Mojego ulubionego prawie nikt nie zna i nie sądziłam, ze pojawi się tutaj. Odkryłam go ponad rok temu, zachęcona składem. Po prostu od dawna zwracam uwagę na to, co jem, a wystarczy popatrzeć na skład, żeby się zachwycić. Zaczęłam od kanapek, naleśników, jako składnik do ciasta na rogaliki, uwielbiam polany po prostu miodem. A w końcu zaczęłam go używać do serników z Pani przepisów. Ucieszyłam się ostatnio widząc w sklepie jego różne pojemności. Pozdrawiam serdecznie.

 125. A ja chciałam powiedzieć, że w miniony weekend upiekłam sernik z sera firmy President, tak nisko ocenionego w tym rankingu. I ani go nie odsączyłam ani nie odlałam serwatki. Sernik bardzo bardzo nam smakował, po nocy w lodówce miał ( moim zdaniem ) idealną konsystencję. Tak myślę, że zapewne ten sam sernik upieczony z twarogów najwyżej tu ocenionych byłby inny, spodziewam się, że jeszcze lepszy, ale mnie i mojej rodzinie ten sernik bardzo odpowiadał. Chciałam tylko nadmienić, że pominęłam w przepisie śmietanę kremówkę – a z jej dodatkiem masa serowa z tego sera pewnie piekłaby się dłużej. W każdym razie byłam zadowolona z efektu jaki osiągnęłam. A może nie powinnam się wypowiadać, bo bardzo rzadko piekę serniki 😉 Mimo tego, że niektóre naprawdę mi smakują to jednak wciąż nie jestem ich fanką 😉

 126. Jestem zwolenniczką samodzielnego mielenia sera ,że jest więcej pracy? No cóż trudno ,naprzeciw różnym zadaniom na co dzień mielenie sera wydaje mi się relaksem ,a tak serio to nikt mnie nie przekona,że to "to samo" generalnie sernik na wiaderku (korzystałam z Piątnicy) piekłam średnio 1/2h dłużej niż na mielonym z kostki ,sama masa przed pieczeniem na wiaderku wychodzi zazwyczaj rzadka i lejąca,na mielonym nie zdarzyło mi się ,konsystencja jest dla mnie istotna zwłaszcza gdy dodaję owoce .
  Ale uwaga! Udało mi się nabyć w Małopolsce ten ser z Wielunia ,tak zachwalany na MW ,na razie zjadłam go "na surowo" i co? i rewelacja! W smaku dla mnie idealny ,wszelkie ochy i achy zasłużone ,mogę porównać tylko z serem z Piątnicą,ale ten zostaje daaaleko w tyle ,jest bardziej mazisty i lepki? (mam nadzieje,że nikogo nie uraziłam) Pozostaje mi tylko test pieczenia….jak tylko upały nam odpuszczą 😉

 127. Witam 🙂
  Świetny ten test! Gratuluję pomysłu … no i cierpliwości w testowaniu 🙂
  Chyba przez cały miesiąc cała Twoja rodzina konsumowała serniczki 🙂

  Najbardziej się cieszę, że "Mój Ulubiony" z Wielunia został tak dobrze przez Ciebie Doroto oceniony.
  Używam go od dawna do pieczenia serników i zawsze wychodzą idealnie puszyste.
  Właśnie z tego serka przygotowałam krem do kostki truskawkowej Black Red White i pamiętam, że pojawiały się krytyczne komentarze odnośnie jakości tego twarożku.
  A tu proszę … mamy faworyta z punktacją 11 !!!

 128. Witam. Tym postem o serkach zmotywowała mnie Pani do dwoch rzeczy:
  1. tego, żeby się przełamac i wreszcie upiec sernik (oczywiscie wg jednego z Pani przepisów)
  2. tego, żeby się wreszcie zarejestrwoac i napisać do Pani w komentarzu 🙂
  Ten post to strzał w 10! Pobiegłam z moim smartfonem do Piotra i Pawła i trzymając telefon w dłoni przeszukiwąłam serkowy asortyment 🙂 Zakupiłam w końcu serek z Wielunia, zrobiłam na nim pierwszy sernik i wyszedł rewelacyjny 🙂 Bardzo Pani dziękuję, bo sernik to był dla mnie zawsze High Level, na który – jak sądziłam – nigdy nie wskoczę 🙂 Pozdrawiam Panią serdecznie! Pani wierna F-Anka 🙂

 129. Ja odkąd dostałam przepis na staropolski sernik od mojej teściowej, która piecze go od wielu, wielu lat na każde Święta Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy, czyli stosunkowo rzadko, to używam sera mielonego w kostce z Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Czarnkowie. Twaróg jest zbity, odpowiednio mokry i lekko kwaśny. Sernik z niego zrobiony jest także przyjemnie wilgotny i lekko zbity i nigdy mi nie upadł. Dodam zdjęcie kostki ale niestety z internetu, bo akurat nie mam w lodówce;) Pozdrawiam i polecam;)

 130. Dorotko w jaki sposób najlepiej odsączyć ser? I mniej więcej po jakim czasie/jak poznać,że już nadaje się do użycia? 🙂

  1. Najlepiej wyłożyć go na gazę i dać mu ścieknąć np.na sitku.Osobiście korzystam z pieluszki tetrowej i zostawiam na pół dnia.Po tym czasie robię taki tobołek i jeszcze lekko wyciskam.Lekko,żeby twaróg nie wylazł 🙂

  1. O, to ciekawe. Nawet chyba gdzieś widziałam ten ser. Ale nie kupiłam, bo widząc napis 'włoszczowa' odwracam się i idę w drugą stronę ;-). Skład i ilość tłuszczu brzmi bardzo obiecująco. Jak tylko go gdzieś zobaczę, na pewno kupię. Dzięki!

 131. Pani Doroto,a ja mam jeszcze pytanie,bo choć Włoszczową spisałam na straty będąc ostatnio w Auchanie natknęłam się na taki oto ser-nie kupowałam,nie otwierałam,a się zastanawiam po składzie i ilości tłuszczu czy mógłby się nadawać. Ser Rajski Włoszczowa.

 132. Używam od kilku lat tylko sera z Piątnicy, kiedyś przeczytałam na MW, że jest najlepszy i faktycznie tak jest, a że pod nosem mam sklep E.Leclerc w którym produkty z Piątnicy są najtańsze w całym mieście(10,90zł a w okresie świątecznym kosztuje 9zł ) to serniki piekę bardzo często.

 133. Pani Doroto ale chyba twaróg Starco jest ze Stargardu Szczecińskiego 🙂 Mleczarnia Starco należy do grupy Polmlek.

 134. Trzy najwyżej ocenione tutaj serki są dostępne w mojej okolicy i naprzemiennie je używam. Chyba jestem szczęściarą 🙂 Świetne zestawienie, gratuluję pomysłu 🙂

 135. Testy subiektywne są bardzo potrzebne zwłaszcza przy ocenie wrażeń zmysłowych lub przydatności produktu. Żeby ten test był bardziej pomocny dobrze by ustalić jasne kryteria. Rozumiem, że chodzi wyłącznie o użycie do przygotowania sernika. Proponuję wprowadzić dwie zmiany:
  1. ocenić jak sprawdza się twaróg do przygotowania sernika wg przepisu proponowanego przez producenta (dobrze by podać listę składników);
  2. przygotowując sernik wg Pani przepisu, nie oceniać negatywnie twarogów, które wymagają odsączenia – wystarczy taką informację podać wraz z ilością, która po odsączeniu pozostaje.

  Możnaby zrezygnować z oceny tych twarogów/serków, które nie są przez producenta określane jako ,,sernikowe". Do ocen możnaby dodać przydatność do innych celów podanych przez producenta (farsz do pierogów, naleśników, do smarowania kanapek).

  1. Każdy serek był przez producenta określany jako 'sernikowy'. Poprzez nazwę lub grafikę na opakowaniu. 
   pozdrawiam

  2. PS. Mnie przydałaby się informacja nt. pierogów leniwych, bo te twarogi w wiaderkach są tańsze od zwykłych, natomiast mają inną konsystencję, więc jest to trochę wyzwanie, bo trzeba dość szybko robić. Serników nie robi się tak często, więc wtedy koszt schodzi na drugi plan.

 136. Mój ulubiony faktycznie jest świetny,sernik na nim pieczony wychodzi idealnie puszysty,niestety ja mam problem z kupieniem go w Bydgoszczy-mama przywozi mi go aż ze Szczecina…

  1. W Bydgoszczy jest dostępny w Auchanie na Rejewskiego oraz w Galerii Fordon – w Piotrze i Pawle. Wczoraj kupowałam

 137. Swietny pomysl z tym testowaniem serkow 🙂 Tak jak test wykazal,,Moj ulubiony" serek z Wielunia nigdy mnie nie zawiodl.Najlepszy!Polecam wszystkim.Pozdrawiam serdecznie Pani Doroto.

 138. Świetny test! Na coś takiego czekałam. 🙂 Już teraz wiem, dlaczego mój sernik, który rzekomo nie ma prawa się nie udać, wyszedł taki "papciasty" – ser był do kitu. Teraz będę już mądrzejsza i chyba podejdę drugi raz do pieczenia sernika, bo po pierwszym razie się zniechęciłam. Dzięki 🙂

 139. Rewelacja!!! Oczywiście nie znam wszystkich twarogów tu ujętych i mam swoich faworytów – Hanusi i Juliko, ale takich zestawień i testów nigdy dość. Ulubiony z Wielunia to niespodzianka, bo nie brałam go nigdy pod uwagę jako ser do sernika, chyba ze względu na opakowanie ;). Dzięki wielkie, mam w ulubionych, żeby nie szukać, a chętnie wyprónuję inne "polecane". Do sklepu pójdę ze ściąga, a co?!

  1. Nie polecam, bez odsączenia się nie obejdzie. A nie wiem ile sera po tym odsączaniu zostanie, bo nigdy się w to nie bawiłam.

 140. Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże… bardzo chciałabym upiec sernik, ale okazuje się, że w żadnym krakowskim sklepie jaki znam nie mogę dostać sera, który tu uzyskał wysoką punktację. Dodam, że w sprawie serników jestem całkowitym nowicjuszem, więc zależy mi na dobrej jakości serze najlepiej w małym opakowaniu, np. 500g. Czy ktoś, kto mieszka w Krakowie, lub tu bywa mógłby mi pomóc? Wiecie gdzie można dostać któryś z nich?

  1. Wydaje mi się, że wiaderka zawsze mają 1 kg sera. Nie wiem, gdzie można kupić w Krk "Mój Ulubiony"(Dorota pisze, że jest w mniejszych opakowaniach ) – ale po prostu nie rozglądałam się.
   Najlepiej kup pół kilo dobrego twarogu i zmiel/zblenduj/przetrzyj przez sitko własnoręcznie 🙂

  2. Co prawda nie w Krakowie, ale widziałam "Mój ulubiony" w sieci Piotr i Paweł. W Krakowie jest chyba jeden tylko taki sklep, ale może jest gdzieś w pobliżu. Mniejsze opakowania mają wagę 450 g lub 200 g.

  3. Co prawda nie w Krakowie, ale widziałam "Mój ulubiony" w sieci Piotr i Paweł. W Krakowie jest chyba jeden tylko taki sklep, ale może jest gdzieś w pobliżu. Mniejsze opakowania mają wagę 450 g lub 200 g.

   1. Dziękuję pięknie za odpowiedź 🙂 Udało mi się dostać "Mój ulubiony" sernik właśnie się piecze, urósł, więc idealny pewnie nie będzie, ale jak na początek wystarczy mi, że będzie jadalny i względnie ładny 😀 I muszę bardzo podziękować autorce bloga za ogólne opisanie różnic pomiędzy serami, ponieważ szczerze mówiąc nie wiedziałam, że jakakolwiek istnieje 🙂 Tak więc dziękuję i życzę powodzenia każdemu kto też zaczyna swoją przygodę z sernikami 😉

  4. W żadnym krakowski sklepie? chyba żartujesz! idź do pierwszego lepszego hipermarketu. W Carrefour-e wczoraj kupiłam Twaróg Hanusi, była też Piątnica.

  5. Na szczescie nie musimy piec koniecznie z sera w wiaderku 🙂 Mozesz kupic ser smietankowy mielony w kostce (ja kupuje z Czarnkowa chyba pakowany po 250g) Poniewaz jest tylko raz mielony blenduje go jeszcze dodatkowo na bardzo puszysta mase. Mozna go tez potraktowac tluczkiem do ziemniakow. Wazne jest, zeby ser nie byl kwasny. Oczywiscie sery z wiaderka sa latwiejsze w uzyciu, bo juz sa gotowe do pieczenia, wiec dobrze zadac sobie troche trudu i spokojnie poszukac a poki co, piec z tego, co jest pod reka. Powodzenia 🙂 A przy okazji czy czytalas juz wpisy o pieczeniu perfekcyjnego sernika i pieczeniu sernika w kapieli wodnej? Jesli nie, polecam 🙂
   http://www.mojewypieki.com/post/jak-upiec—-perfekcyjny-sernik
   http://www.mojewypieki.com/post/pieczenie-sernika-w-kapieli-wodnej

   1. Tak, czytałam 🙂 Bardzo mi pomogły. Może mój sernik na wystawę do cukierni się nie nadaje, ale wygląda przynajmniej jak sernik 😀 I od razu się wytłumaczę, że oczywiście nie przeszukałam wszystkich krakowskich sklepów, ale w tych, które mam w miarę blisko niestety raczej nie było. A ponieważ nie mieszkam w centrum nie chce mi się jeździć godzinę do dobrze zaopatrzonego sklepu po porządny ser :/

    1. Sadze, ze taki smietankowy w kostce znajdziesz bez problemu w wiekszosci sklepow. A moim zdaniem on jest bardzo porzadny 😉 Sprobuj z nim cos upiec i daj znac, co wyszlo. Mam nadzieje, ze twoj sernik nie tylko wyglada, ale tez smakuje 😉

  6. W Auchan w Bonarce jest "Mój ulubiony". Ja kupiłam w wiaderku 1 kg za ok. 13 zł, nie rozglądałam sie czy były mniejsze opakowania.

 141. Nie wiem, czy ktoś tu już wspominał o twarogu wiaderkowym firmy Maluta…?
  Wiaderka wygląda "biednie", nie ma na nim żadnych obrazków itp. tylko granatowe napisy na białym tle, a serek jest naprawdę dobry. Konsystencja w porządku i smak prawdziwego twarogu. 🙂

  1. Tak,juz gdzies pisalysmy o nim:) u mnie w domu rodzinnym nabial byl tylko Maluty,z racji regionu.Smietana zakwaszana maluty…mmmmmm najlepsza:)

 142. Pani Dorotko, przydałby sie jeszcze taki test wszytskich bitych smietan- kremówek!!! Świetny pomysł z tymi serami 🙂

  1. Z chęcią bym zrobiła, ale w UK mam dostęp tylko do kilku. Nie mogę też przywieźć z Polski, bo skwaśnieją po drodze :/.

 143. Oł jea bejbi, Mój Ulubiony zdeklasował rywali:P:P! Ale to opakowanie mnie zawsze rozśmiesza, bo te czerwono-zielone punkty na kanapce bardziej przypominają mi galaretkę:P:P. Może masz rację, że opakowanie jest mało czytelne, obok kanapeczki powinien znajdować się również sernik, a nie jakiś niezidentyfikowany beżowy obiekt:P.

 144. Mój ulubiony, najwspanialszy na świecie. Oprócz głównego składnika wszelakich serowych wypieków, idealny też jako składnik farszu do pierogów.

 145. Fuuu, twarogi z wiadra? Prawdziwemu domowemu cukiernikowi to doprawdy nie przystoi! Ręczny mikser albo malakser, bzzt i gładziutka masa do sernika gotowa! Ewentualnie warto się pomęczyć z maszynką do mięsa. Sorry, ale dla mnie twaróg z wiaderka to taka sama profanacja jak ciasto z torebki ;))

  1. 😀 czy Ty nie rozumiesz, że w DOBRYM wiadrze jest to samo dokładnie co Ty otrzymujesz po zmieleniu sera z kostki? uśmiałam się 🙂

     1. No dooooobra 😉
      Może i ze mnie jakiś świr kulinarny, bo ostatnio przymierzałem się do zrobienia twarogu z mleka, hehe!

     2. Znam takich, którym się wydaje, że "nie może być za łatwo". 😉

      Jeśli się nie namęczę mieląc twaróg (a jeszcze lepiej ucierając pół dnia w makutrze drewnianą pałką), to sernik się "nie liczy", bo za mało potu i wysiłku w niego włożyłam. 😉

      Nie idźmy ą drogą – "łatwo" nie musi oznaczać "gorzej"! 🙂

   1. mylisz się, ja zrobiłam sernik z wiaderka nr 2, które ma 10 punktów i naprawdę była spora różnica w konsystencji sernika

  2. Jak to łatwo skwitować jednym zdaniem czyjąś cieżką pracę i staranie 🙁 Dla wielu czytelniczek to źródło informacji, potwierdzone praktyką i doświadczeniem. Pani Dorota jest fanem "niewiaderkowców", tym bardziej doceniam to, że przetestowała tyle wiader twarogu.

   1. Mój komentarz miał na celu skwitowanie niepojętego zachwytu całej rzeszy nad półgotowcami, a nie wpis i dobrą robotę Doroty! Zaznaczam też bardzo wyraźnie, że ten blog nie ma jedynie czytelniczek, ale również czytelników.

    1. Daleko mi do zachwytu nad wiaderkowcami. Przeciwnie, wykorzystuję twaróg w kostce, który przecieram przez sito i jeszcze traktuję blenderem dodatkowo. Serniki wychodzą zawsze. Teraz jednak, pod wpływem tych dyskusji zwolenników i przeciwników, postanowiłam nabyć serek wiaderkowy i sprawdzić "co w trawie piszczy". Zakupiłam Mój Ulubiony i sprawdzę efekty użycia go do wypieku, może niepotrzebnie się męczę pół życia z tym całym mieleniem i przecieraniem:D Pozdrawiam

 146. dzięki testowi serków uniknęłam fatalnej pomyłki jaką byłby zakup serka łowickiego dostępnego w pobliskim sklepie, zadałam sobie trud i znalazłam serek z piątnicy
  Udało mi się upiec pierwszy w życiu sernik ( a właściwie mini serniczki z owocami) i już wiem, że nie jest to mój ostatni wypiek z serem 🙂

 147. Smak serka z Wielunia znam odkąd się pojawił na rynku, ponieważ mieszkałam w okolicy. Używam go do dziś, jego smak i konsystencja w ogóle się nie zmieniły. Dla mnie to jedyny ser, który używam do wypieków, nie tylko serników, ale także kremów – jako alternatywa dla serków kremowych typu philadelphia. Miło mi, że został oceniony tak wysoko (taki lokalny patriotyzm :))

 148. Super test :). Ja od lat używam sera w wiaderku z mleczarni Wieprz – poleciła mi go weselna piekarka. Jest idealny pod względem składu, struktury, zmielenia i smaku. Serniki są super 🙂 Polecam wszystkim z okolic małopolski (nie wiem jak dużą mają dystrybucję).

 149. Pani Dorotko
  podobnie jak inne czytelniczki bardzo sie ciesze i dziękuję ze przetestowała Pani "ulubiony" Dokładnie to Pani napisała co myślę- 11p/10 za ten smak i świeżość i ze adekwatna nazwa:) zawsze mam w lodowce małe opakowanie na kanapki ze średniego robie naleśniki a z dużego sernik.
  tylko jesli chodzi o o nalesniki to dodaje do niego jeszcze troche np tlustego "klinka" żeby po zmieszaniu z cukrem smarowidełko nie było za rzadkie.Pozdrowienia:)

 150. Wczoraj w Kauflandzie namierzyłam serek DELFIKO, nie kupiłam, bo oczywiście zmyliła mnie nazwa – serek śmietankowy. Akurat był w promocji za 5 z groszami zamiast 6 z groszami za 500 g. 🙂

 151. Mam pytanko po czesci zwiazane z twarogiem,chcialabym zrobic sernik na zimno ale zamiast zelatyny dac galaretke,czy ktos wie ile galaretki rozpuszczonej w jakiej ilosci wody dac na 1kg twarogu?!Zgory dziekuje i pozdrawiam

  1. Z moich doświadczeń proponuje 2 galaretki rozpuszczone w 1 szklance wody w przypadku sera dość rzadkiego, czyli takiego średnio nadającego się na sernik pieczony.

 152. Cieszę się, że udało się Pani przetestować ser z Wielunia, korzystam z niego już od dawna i również jestem bardzo zadowolona. 🙂

  1. Też czekałam na to kiedy uda się Dorocie zdobyć ten ser aby przetestować i ocenić. Cieszę się bardzo bo też jest to mój ulubiony ser. U mnie( Gliwice) dostępny w wielu sklepach. Pozdrawiam

 153. Jeśli chodzi o twaróg z Włoszczowy (ten, który Autorka wyrzuciła), to ja przestrzegam nawet przed jedzeniem go. Nie wiem czym go "ulepszają", ale moja wątroba tego nie wytrzymała.

 154. Witam serdecznie, dziękuję za rewelacyjny test sernikowy 🙂 Dla mnie ogromne ułatwienie, także w pracy.
  Prowadzę sklep nabiałowy, miałam problem z tłumaczeniem klientkom , iż ser na sernik w wiaderkach nie każdy ma 100% sera w serze ! Nie bardzo mi wierzyły , biorąc pod uwagę, iż kupowały w Biedronce za pół ceny mojej na stoisku. potwierdziła Pani tylko moją wiedzę i pewność , że mam rację.
  Pani Dorotko, powielam się z prośbą wiernych fanek poniżej, proszę wypróbować "Mój Ulubiony" Z Wielunia 🙂 Jestem bardzo, bardzo ciekawa opinii.
  Pozdrawiam cieplutko
  Magdalena

   1. Dziękuję 🙂 teraz faktycznie mam podstawy polecania naszego sera!
    Przepisy , które miałam na serniki, również z "Moich wypieków" wychodziły wyśmienite na tym twarogu. Moja Chrześniaczka piekła na "Presidencie" i niestety zawsze marudziła, że chyba nie umie piec ;( A tutaj proszę ! Ser to połowa sukcesu!
    Dziękuję i Pozdrawiam 🙂

 155. WITAM !!!!
  Dorotko jakbyś przetestowała ser mielony ze SKAŁY (spółdzielnia mleczarska koło KRAKOWA)
  wg mnie rewelacja bo zero dodatków -tylko ser pozdrawiam

  1. Wydaje mi się, że poza lokalnymi sklepami będzie trudno dla mnie osiągalny… Czy jest w większych marketach?

 156. Dziękuję ci ten test. Zanim przeczytałam miałam już w głowie jedno pytanie. Dlaczego mój serek, który kupuję do serników, potrafi mieć rewelacyjną cenę w promocji okołoświątecznej. Do 50%. Po zobaczeniu testu, już się nie dziwię 😉

 157. Juz pod ciastem black red white pisalam o serze z Wielunia,że moja tesciowa na nim zawsze piecze i wychodzi pychaaa ale wtedy ktos odpisal ze tesciowe tak juz maja 😉
  Mam nadzieje ze jego recenzja rowniez sie pojawi,tylko wlasnie nie wiem jak jest z dostepnoscia,bo tu gdzie mieszkam obecnie nie ma tego serka nigdzie,w mojej rodzinnej miejscowsci rowniez a to inne wojewodztwo

 158. Zawsze miałam jakiś wewnętrzny opór przed stosowaniem takich gotowych serków (podobnie jak gotowych mas do makowników), jeśli sernik jako bazę miał mieć zmielony biały ser a nie serki homogenizowane czy typu philadelphia – i widzę, że raczej miałam rację 😉 Mało co jest w stanie zastąpić prawdziwy, smaczny ser! Wg mnie jedynym plusem tych serków jest ich kremowa gładkość – nawet po trzykrotnym przepuszczeniu przez maszynkę nie udaje mi się uzyskać takiej konsystencji – zawsze są jakieś grudki.

   1. Można też wyrabiać sernik blenderem 🙂 Podpatrzyłam pomysł na jakimś blogu i zapewniam, że wszystkie typowe polskie "ciężkie" serniki wychodzą rewelacyjnie, gdy zamiast mikserem robię je blenederem-żyrafą. Na koniec tylko dodaję ubitą pianę z białek.

    1. U mnie tak samo. Nie mogę się przekonać do tych wyrobów twarogopodobnych w wiaderkach. Widzę, że te mające najwyższą notę w teście mają w składzie głównie śmietankę… To mało twarogowe 😉

 159. Witam, ja też używam Piątnicy i Serka Mój Ulubiony, bardzo przydatny jest ten ranking serków: dziękuję 🙂

 160. Brawo, nareszcie ktoś się odważył napisać co myśli o tych wszystkich wiaderkowych serkach. Metodą prób i błędów doszłam do Piątnicy, ale po co ludzi naciągać.

 161. Ja uwielbiam serek śmietankowy Delfiko. Mieszam go z odrobiną drobnego cukru z wanilią, dorzucam jagody i na chlebuś- pyyycha. W netto czasami jest na promocji i wychodzi tylko złotówkę drożej niż twaróg w kostce na wagę. Swego czasu robiłam z niego nawet tiramisu (jak dwa lata temu objechałam wszystkie sklepy w swojej okolicy i się okazało że mascarpone znikło z półek na tydzień). Dzięki za super przewodnik po serkach

 162. Pani Doroto dziękuje bardzo za włożony trud
  ze swojej strony GORĄCO POLECAM ser "Mój ulubiony" z Wielunia- pakowany po 250,450 lub 1000g -wg mnie genialny -po prostu zmielony naturalny twaróg bez polepszaczy o bardzo dobrym smaku i konsystencji. Pycha:)

 163. Mleczarnia Jana jest w pobliżu mojej miejscowości i jakoś tak z sentymentu zawsze wybieram ich serek. Piekłam wiele serników z najróżniejszych przepisów i jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby ciasto nie wyszło. Zawsze byłam zadowolona. Jestem zdziwiona opisem, że ser miał wiele wody do odcedzenia – może trafiła Pani na gorszą partię albo źle przechowywano w trasporcie lub sklepie ser? Cóż, ja mogę z czystym sumieniem go polecić 🙂

 164. Zdziwiła mnie recenzja serka PILOS gdyż jestem wierna temu serowi i wszystkie serniki z Pani strony piekę z tym serem, wychodzą rewelacyjne! Ta konsystencja jak na zdjęciu jakaś nawet nie taka mojego nigdy nie musiałam odsączać, może miała Pani jakiś wadliwy:)
  Pozdrawiam!

  1. gusta i smak to bardzo kontrowersyjny temat 🙂 ja piekę co kilka dni, a serniki to moja pasja, ja rozróżnię ser…. zdarza mi się jeść u kogoś serniki pieczone wg przepisów z tego bloga ale niestety już na wygląd i smak to nie to….
   zresztą oglądając zdjęcia zamieszczanych serników widać różnice, kupiłam kilka razy Jana, Zott, Oetker… i nie polecam

 165. Ja najczęściej używam twarogu mielonego w wiaderku firmy Dr Oetker. Sernik zawsze wychodzi. Z tego co pamiętam skład wiaderka to: ser twarogowy 100%.

 166. Najbardziej zaskoczona jestem wysokim wynikiem twarogu marki Piątnica 🙂 Wydawało mi się, że skoro śmietana z Piątnicy ma skrobię modyfikowaną kukurydzianą, pektynę, mączkę chleba świętojańskiego i gumę guar, to twaróg po prostu NIE może być tak dobry 🙂 A jednak jest 🙂
  Chylę czoła Doroto (niezmiennie zachwyca mnie to imię we wszystkich jego formach – mam to szczęście często go używać, bo tak właśnie ma na imię moja córka 🙂 )!