Ładowanie strony

3 maja 2016

Makaronikowe ABC


Jeszcze nie odważyliście się upiec. Wyglądają na skomplikowane, nie posiadacie termometru cukierniczego, specjalnej maty, na pewno nie wyjdą Wam takie równiutkie, może kiedyś... ale nie dzisiaj. Owszem, oglądacie, lajkujecie, zjedlibyście, ale...

Podpowiem: nie ma się czego bać! To prawda, makaroniki są kapryśne, jak każda beza i za każdym razem wychodzą trochę inne, ale to najprostsza droga do wypieków jak z francuskiej cukierni i do... poznania swojego piekarnika ;-). Satysfakcja z upieczenia udanej partii makaroników równa się tej z upieczenia chleba na prawdziwym zakwasie. Dlatego ten cały proces tak wciąga.

Jeden przepis nie wystarczy by nauczyć się piec perfekcyjne makaroniki. Dlatego powstało 'Makaronikowe ABC'. Trzeba dużo czytać, dużo wiedzy pochłonąć, wreszcie - praktykować pieczenie makaroników tak często, jak to tylko możliwe. Co więcej, to nie jest jak jazda na rowerze; po dłuższym okresie niepieczenia warto ponownie wrócić do przypomnienia sobie paru rzeczy. Z makaronikami można łatwo wyjść z wprawy. Wrócicie do tej notki nie raz ;-).

 

Makaroniki przygotowane metodą bezy włoskiej.

 

Makaroniki przygotowane metodą francuską i włoską

Metoda francuska przygotowania makaroników to po prostu ubicie białek na sztywno a potem ich wymieszanie z migdałami i cukrem pudrem. Metoda włoska polega na przygotowaniu syropu cukrowego a następnie przygotowaniu bezy włoskiej, z której po połączeniu z  pozostałymi składnikami powstaną makaroniki.

Każdy musi znaleźć swój ulubiony sposób. Jak już zauważyliście, na blogu dominują makaroniki przygotowane metodą włoską. Dlaczego? Przecież ta metoda na pierwszy rzut oka jest trudniejsza, wymaga umiejętności ugotowania syropu cukrowego i przygotowania bezy włoskiej. Odpowiedź jest prosta - makaroniki przygotowane w ten sposób są bardziej stabilne. Choć poświęcamy im więcej czasu przed pieczeniem, te makaroniki mogą się udać nawet za pierwszym razem osobom niewprawionym. Beza włoska jest gęsta, mało delikatna, nie reaguje tak gwałtownie na zbyt długie mieszanie składników, daje nam duże pole do manewru, wreszcie - łatwiej jest regulować zawartość powietrza w cieście makaronikowym.

 

Sprzęt

Waga kuchenna - konieczna. Tutaj nawet białka podawane są w gramach, więc bądźmy precyzyjni. Kilka gramów w jedną czy w drugą stronę może zadecydować o efekcie :-).

Termometr cukierniczy - dobrze go mieć. Jeśli nie sprawi to Wam kłopotu, lepiej go kupić, może być nawet najtańszy. Przyda się nie tylko do makaroników :-). Do osób, które go nie posiadają: syrop gotujemy do tzw. próby piórka. Starym sposobem z cienkiego drucika należy zrobić pętelkę (oczko) i zanurzyć w gorącym syropie; po dmuchnięciu w pętelkę powstanie bańka. 

Mata do pieczenia makaroników - nie jest niezbędna. Większość makaroników upiekłam na papierze do pieczenia. Od kilku tygodni mam taką matę i uczę się z niej korzystać, jeszcze nie wiem, czy będę z niej w 100% zadowolona. Makaroniki po upieczeniu, zanim je ściągniemy czy to z papieru czy to z maty silikonowej, powinny całkowicie się wystudzić! Wypisałam plusy i minusy używania maty i papieru.

 Papier do pieczenia:

+ upieczone makaroniki idealnie odchodzą od papieru do pieczenia (jeśli papier jest dobrej jakości)

+ papieru nie trzeba myć, wystarczy użyć nowy

- jeśli nie mamy wprawy musimy na nim narysować kółka, które potem wypełnimy ciastem

- kółka narysowane ołówkiem lub długopisem pozostawiają ślad na makaronikach (trzeba papier odwracać na drugą stronę)

- makaroniki nie wychodzą idealnie równo - papier ma tendencje do podnoszenia się na blaszce, co wykrzywia makaroniki, nie są idealnie okrągłe; nie raz przytwierdzałam papier do blaszki przyklejając go na odrobinę ciasta makaronikowego, co trochę pomagało

Mata silikonowa:

+ często ma narysowane wzorcowe kółka do makaroników

+ przylega idealnie do blaszki, nie podnosi się podczas pieczenia, makaroniki zawsze są idealnie okrągłe

- makaroniki odchodzą od niej trudniej niż od papieru do pieczenia

Pomimo większej ilości minusów, wolę jednak używać papieru do pieczenia lub maty teflonowej. 

Sitko - przesiewanie nie tylko napowietrza migdały czy cukier puder, ale odsiewa wszystkie większe grudki, przez które nasze makaroniki straciłyby na wyglądzie.

Rękaw cukierniczy - do przygotowania jednej partii makaroników wystarczy jeden jednorazowy rękaw i 1 okrągła tylka o szerokości około 8 - 10 mm. 

Szpatułka (giętka) - potrzebna do wymieszania ciasta makaronikowego i jego odpowietrzenia (o tym poniżej).

Mikser - do przygotowania bezy włoskiej (metoda włoska) lub do ubicia białek (metoda francuska). Idealny jest planetarny lub stojący, kiedy może on zacząć ubijać białka podczas gdy my gotujemy syrop cukrowy. Mikser ręczny też oczywiście sobie poradzi, choć zajmie mu to więcej czasu. 

 

Produkty

Dobrej jakości produkty to podstawa. Zmielone migdały można zakupić gotowe. Im drobniejsze, tym lepiej. Można je także zmielić samemu w malakserze, uważając, by nie mielić zbyt długo i nie otrzymać z nich tłustej pasty (dlatego pod koniec miksowania warto dodać do nich cukier puder). Do makaroników nadają się też inne, w zasadzie dowolne orzechy. Piekłam już makaroniki z fistaszkami, pistacjami i orzechami laskowymi. Nie ma żadnej różnicy w przygotowaniu makaroników, ale zasadniczo zmienia się ich smak, podczas gdy makaroniki przygotowane z migdałów smakują w zasadzie identycznie (różni je tylko smak nadzienia). 

 

Makaroniki ze zmielonych (w malakserze) orzechów pistacjowych.

 

Często pytacie o użycie mąki migdałowej. W niektórych krajach to synonim zmielonych migdałów: ground almonds = almond flour. Trzeba jednak zwrócić uwagę na skład takiej mąki, czy zawiera 100% migdałów i czy nie jest odtłuszczona lub zmielona ze skórką - taka nie będzie się nadawała do makaroników.

Białka - używam zarówno świeżych jak i płynnych pasteryzowanych, nie zauważyłam różnicy. W metodzie włoskiej białek nie trzeba 'postarzać' (odstawianie białek na przynajmniej 24 godziny w celu ich zagęszczenia, zmniejszenia wilgoci), co jest jedną z różnic pomiędzy nią a metodą francuską. Bardzo mi to pasuje - moje wypieki często są spontaniczne i nie lubię czekać ;-).

Cukier puder - im drobniejszy, tym lepszy. W metodzie włoskiej używamy dwóch rodzajów cukru - zwykłego do przygotowania syropu i cukru pudru do wymieszania z migdałami.

Barwniki - najlepsze wydajne, mocno zagęszczone lub w proszku. Nie nadają się barwniki w płynie - mocno rozrzedzą ciasto makaronikowe. Od lat używam barwników Wiltona w paście/żelu w kubeczkach. 

 

Wykonanie

Tutaj znajdziesz przykładowy, podstawowy przepis na makaroniki wykonane metodą włoską. Proszę przeczytaj go dokładnie i uzupełnij informacje czytając moje wyjaśnienia poniżej.

Konsystencja ciasta

Ciasto makaronikowe powinno mieć odpowiednią gęstość i to chyba ten najtrudniejszy moment podczas ich przygotowywania. Po dokładnym wymieszaniu podniesione na szpatułce powinno opadać z niej po kilku sekundach i przez kilka sekund pozostawać na powierzchni, następnie się rozmywać. Jeśli ciasto jest zbyt rzadkie - było mieszane zbyt długo, jeśli jest zbyt gęste - należy je mieszać dłużej. To konsystencja ciasta ma decydujący wpływ na makaroniki.

Obejrzyj na instagramie filmik z wyciskania makaroników na blachę.

Formowanie makaroników

Wyciskając ciasto z rękawa cukierniczego ustawiamy tylkę pod kątem prostym do powierzchni blachy, około 0.8 - 1 cm nad jej powierzchnią. Ciągłym ruchem wyciskamy ciasto, szybko odrywając od niego końcówkę po zakończeniu. Staramy się wyciskać zawsze jednakową ilość masy - wtedy makaroniki będą równe. Jeśli ciasto zbyt szybko nam wypływa z rękawa, jest zbyt rzadkie, prawdopodobnie zbyt długo mieszaliśmy masę makaronikową lub źle ubiliśmy białka lub nieprawidłowo przygotowaliśmy bezę włoską.

Suszenie makaroników

Suszenie makaroników wyciśniętych na blachę powinno trwać od 20 do 60 minut. Nie ma wyznaczonego dokładnego czasu. Suszenie ma na celu wytworzenie na wierzchu makaronika skorupki. W tym celu pozostawiamy je na odkrytej blaszce w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu. Należy unikać pieczenia makaroników w wilgotne, deszczowe dni. Makaroniki zbyt krótko suszone będą pękały w piekarniku i nie powstanie 'stopka', a zbyt długo - skórka będzie zbyt twarda i będzie odstawała od ciasteczka. Generalnie, z mojej praktyki wynika, że czasami lepiej przytrzymać je trochę zbyt długo niż zbyt krótko. Kiedy makaronik jest wysuszony? Kiedy po doknięciu jego powierzchni nie klei się do palca. Kiedy ma matowy wygląd, nie błyszczący.

 

Suszenie makaroników na macie silikonowej.

 

Pieczenie makaroników

Długość pieczenia makaroników zależy od ich wielkości. Standardowo dla makaroników o średnicy 3,5 - 4,5 cm czas ten wynosi od 14 - 16 minut. Większe makaroniki wymagają dłuższego czasu pieczenia.

Z termoobiegiem czy bez? Wszystkie blachy na raz czy po kolei? Tutaj też nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od naszego piekarnika. Kiedyś piekłam je tylko z termoobiegiem, teraz praktykuję pieczenie bez niego, blaszka po blaszce. Czasem siedzę pod piekarnikiem i obserwuję; jeśli 'stopka' rośnie zbyt wolno - podwyższam temperaturę, kiedy makaroniki pękają - zmniejszam ją, kiedy wyrastają nierówne - wyłączam termoobieg. Dlatego pieczenie makaroników to najlepszy sposób na naukę własnego piekarnika ;-).

Przechowywanie

Makaroniki bez nadzienia można przechowywać do 7 dni w szczelnym pojemniku lub do 2 dni w lodówce, można również zamrozić do 1 miesiąca. Po przełożeniu nadzieniem należy przechowywać je w lodówce. Makaroniki z nadzieniem z mascarpone lub dżemem miękną szybciej i trzeba je też spożyć szybciej; można je podawać już 1 - 2 godziny po przełożeniu. Makaroniki z ganache lub masą maślaną można przechowywać w lodówce przez kilka dni, w szczelnym pojemniku - najlepsze są dopiero kolejnego dnia po przełożeniu. 

 

Udane makaroniki

Makaroniki to migdałowe ciasteczka z białek, chrupiące z zewnątrz, mięciutkie w środku. Prawidłowo wykonane mają ładnie ukształtowaną 'stopkę'/'falbankę', która jest ich znakiem rozpoznawczym :-). Przełożone nadzieniem rozpływają się ustach. Nadzienie jest niezwykle istotne. Przełożone nadzieniem z serka mascarpone lub dżemem/curdem - są idealne do spożycia już po 1 - 2 godzinach i nie nadają się do dłuższego przechowywania, a kremem maślanym lub ganache czekoladowym - dopiero na drugi dzień, po nocy w lodówce. 

 

Udane makaroniki - płaska i chrupiąca skorupka, charakterystyczna stopka, mięciutkie w środku i pełne, bez odstającej skórki.

 

Rozwiązywanie problemów z makaronikami

* makaroniki się rozpływają na blaszce

Ciasto makaronikowe było zbyt rzadkie: nieuważne odmierzenie składników, nieprawidłowo wykonana i zbyt rzadka beza włoska lub francuska, zbyt krótko ubijana beza, zbyt długie mieszanie gotowego ciasta lub dodanie barwników w płynie.

* makaroniki nie się rozpływają na blaszce i mają 'czubeczki'

Prawidłowo makaroniki wyciśniete z rękawa cukierniczego na blachę powinny lekko zwiększyć swoją średnicę. Stąd często gotowe maty do makaroników mają narysowane dwa kółka: mniejsze i większe. Ciasto wyciskamy na mniejsze kółko, a ono rozlewa się do wielkości kółka drugiego. Znikają wszelkie nierówności, znika również ślad 'czubeczek' po wyciskaniu z rękawa cukierniczego. Jeśli ciasto jest zbyt gęste, makaroniki nie zwiekszą swojej średnicy a na ich powierzchni pozostanie nieestetyczny ślad od tylki. Można wtedy go zlikwidować lekko dotykając powierzchnię makaronika łyżeczką namoczoną w wodzie. W dalszym ciągu jednak powinno nas martwić zbyt gęste ciasto - zbyt krótko mieszane, miksowane.

* makaroniki popękały przy pieczeniu

Makaroniki suszyły się zbyt krótko, nie zdążyły uformować skórki lub wystawione zostały na zbyt wysoką temperaturę. Może tak się zdarzyć, że popęka tylko kilka makaroników na całej blaszce np. wskutek nierównego grzania piekarnika (są punkty grzejące mocniej, bezpośrednio pod nawiewem termoobiegu lub pod grzałką). Może pomóc zmiana pieczenia (pieczenie góra-dół zmieniamy na termoobieg, by powietrze równomiernie krążyło po piekarniku) lub przeniesienie blachy z makaronikami o półkę niżej w piekarniku (z dala od grzałki górnej). Może też pomóc obniżenie temperatury w piekarniku o 10 stopni.

* makaroniki na powierzchni są nierówne, z bąblami powietrza

Migdały nie zostały przesiane. Ciasto makaronikowe nie zostało odpowietrzone. Po zakończeniu mieszania ciasta makaronikowego, staram się je odpowietrzyć, rozcierając je giętką szpatułką o brzegi naczynia lub misy. Widać wtedy wszystkie pękające i uciekające pęcherzyki powietrza, które weszły nam do ciasta podczas mieszania i miksowania, a których nie chcemy w cieście. Dodatkowo, natychmiast po wyciśnięciu makaroników na blachę mocno uderzam blachę kilka razy o blat. Następnie biorę do ręki patyczek - wykałaczkę i przedziurawiam wszystkie pojawiące się bąble, naprawiając wygląd makaroników. Należy to zrobić odpowiednio wcześnie, kiedy na makaronikach nie zaczęła się jeszcze tworzyć skórka!

* makaroniki są wybrzuszone, puste pod skorupką

Ciasto makaronikowe wyszło zbyt gęste. Czas suszenia makaroników był zbyt długi. Ciasto nie zostało dobrze odpowietrzone podczas przygotowywania ciasta. Zbyt wysoka temperatura w piekarniku.

* makaroniki podczas pieczenia wyrosły nierówno, z jednej strony 'stopka' jest niewidoczna, z drugiej widoczna bardziej

Nieprawidłowa technika wyciskania ciasta na matę (ciasto powinno być wyciskane idealnie pod kątem prostym w stosunku do blachy). Zbyt długi czas suszenia. Włączony termoobieg - przestaw piekarnik na pieczenie góra - dół. Jeśli używasz papieru do pieczenia przyklej go dobrze do blachy, z każdej strony, by się nie podnosił podczas pieczenia i nie przekrzywiał makaroników.

* makaroniki w ogóle są pozbawione 'stopki'

Ciasto zostało przygotowane nieprawidłowo. Ciasto nie zostało wysuszone prawidłowo i jest zbyt mokre lub przygotowywane w wilgotny dzień. Temperatura pieczenia zbyt niska - zwiększ ją minimum o 10 stopni i obserwuj makaroniki.

* makaroniki nie chcą odejść od papieru lub maty, przyklejają się

Zbyt krótko pieczone. Pieczone w zbyt niskiej temperaturze. Zbyt szybko ściagane z blaszki po upieczeniu - makaroniki muszą się całkowicie wystudzić zanim ściągniemy je z blachy - to naprawdę działa! Zmień papier do pieczenia na inny lub użyj innej maty silikonowej (niektóre są wątpliwej jakości).

* makaroniki zbyt suche

Pieczone zbyt długo i wysuszone. Makaroniki powinny być mięciutkie i wilgotne w środku, chrupiące z zewnątrz.

* makaroniki z jednej strony mocniej przypieczone, beżowe zamiast białe

Zbyt wysoka temperatura pieczenia. Wyłącz termoobieg a jeśli to konieczne zmniejsz temperaturę. Piekarnik grzeje nierównomiernie, odsuń blachę od bezpośredniego źródła ciepła. Jeśli to konieczne podczas pieczenia przekręć blachę.

 

Makaroniki po upieczeniu, wygląd od spodu.

 

*************************************************************

Pytajcie, jeśli wszystkiego nie uwzględniłam :-). Jeśli będę potrafiła - dopiszę, podpowiem, doradzę.

 

 Wydrukuj:
post post bez zdjęć

Dodaj komentarz
Komentarze (404)
1  2
Futro profil
13.11.2019 18:50 odpowiedz
Proszę mi powiedzieć czy zna Pani przepis na makaroniki z białego maku? Takie przełożone marmoladą albo z kleksem marmoladki ma czubku. Są miękkie w środku a z zewnątrz chrupiące. Kojarzą mi sie ze smakami PRL
Dorota, Moje Wypieki
14.11.2019 11:01 odpowiedz
Niestety, nie posiadam.
Futro profil
14.11.2019 13:08 odpowiedz
Przykro mi, jednak dziękuję za odpowiedź :)
Luiza1973 profil
23.10.2019 10:44 odpowiedz
Witam.Jakich barwników uźywa Pani do pieczenia makaroników?
Dorota, Moje Wypieki
23.10.2019 10:55 odpowiedz
Wiltona w żelu (w kubeczkach).
Luiza1973 profil
23.10.2019 11:26 odpowiedz
Dziękuję.Nie braknie kolor po upieczeniu?
Luiza1973 profil
23.10.2019 12:42 odpowiedz
Nie blaknie
Dorota, Moje Wypieki
24.10.2019 11:08 odpowiedz
W pewnym sensie każdy zmienia kolor po upieczeniu, ale tylko z zewnątrz. Ale ogólnie jestem zadowolona. 
Gość: Justyna
09.10.2019 17:59 odpowiedz
Witam, dziś robiłam pierwszy raz i wyszły piękne niektóre tylko przy wyrastaniu trochę wyszły nierówne, ale wiem że to wina złego odpowietrzenia bo na początku zupełnie o tym zapomniałam mam tylko pytanie czy to normalne że w piecu stopka wygląda na super wysoka a po wyjęciu i przestudzeniu maleje prawie do znikome?
Dorota, Moje Wypieki
10.10.2019 10:35 odpowiedz
Stopka rzeczywiście zmniejsza się, ale nie powinna zniknąć zupełnie.
Gość: Aurrora77
09.10.2019 12:25 odpowiedz
Witam. Czy do zrobienia makaroniki zamiast samych zmielonych migdałów mogę użyć migdały pół na pół orzechami włoskimi?
Pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
10.10.2019 10:37 odpowiedz
Tak.
pozdrawiam :)
paulinabb profil
25.09.2019 21:54 odpowiedz
Nie było łatwo:)dlugo sie do tego przygotowywalam:)wiem gdzie popełniłam błędy:)dziekuje za porady:)

Dorota, Moje Wypieki
26.09.2019 09:32 odpowiedz
Makaroniki 1 klasa!
Gość: Kasia
03.09.2019 14:45 odpowiedz
Dzień dobry Pani Doroto
Czy można użyć do makaroników białek mrożonych? Jeśli tak to czy wystarczy je rozmrozic i sprowadzić do temperatury pokojowej czy wcześniej wyjąć?
Dorota, Moje Wypieki
05.09.2019 11:17 odpowiedz
Można, ja często korzystam. Muszą być rozmrożone i w temp. pokojowej.
Bombelina profil
16.07.2019 19:03 odpowiedz
Dzięki takiemu poradnikowi musiały się udać :) Pani Doroto pięknie dziękuję :)
Dorota, Moje Wypieki
17.07.2019 20:04 odpowiedz
Idealne :).
Bombelina profil
23.07.2019 20:51 odpowiedz
Bardzo dziękuję :) Te wyszły super ale 2 kolejne partie już nie ;) Makaroniki to faktycznie kapryśne stwory :D Snickersowe wyszły puste w środku a cytrynowe popękały ;) A wszystko robiłam według instrukcji :) Chciałam nimi obdzielić rodzinę i znajomych ale chyba te brzydale powinny jednak zostać w domu ;) Mimo wszystko jutro podejmę kolejną próbę :D
Bombelina profil
25.07.2019 14:08 odpowiedz
Pani Doroto kolejna próba się powiodła :D Wszystko robiłam tak samo - z białek rozmrożonych z tego samego pojemnika z których były te nieudane, na tych samych blachach, w tym samym piekarniku, w takiej samej temperaturze, z tego samego cukru itd. Cały proces przebiegał identycznie jak poprzednim razem a rezultat wzorowy :) Udał się nawet makaronik o średnicy 20cm, który podałam w formie torciku :) Straszna loteria z tymi ciastkami ;) Trzeba zawsze mieć zapas składników i cierpliwości na wypadek katastrofy ;) Pozdrawiam!
wiesia.and.company profil
25.07.2019 21:33 odpowiedz
Oooo, naprawdę wzorcowe jak dla mnie. A ten duży makaronik (makaron on raczej) dla kogoś, kto ceni słodkości i nie potrafi sobie odmówić przyjemności (niech żyją tak podane kalorie! Landrynkom mówimy nie!) :-)
Bombelina profil
26.07.2019 13:50
Był bardzooo słodki ale zrobił furorę :) Dzięki masie nugatowej smakował jak prawdziwy snickers :) Jak się ma takie źródło inspiracji jak MW to nie trzeba kupować słodyczy ;)
Dorota, Moje Wypieki
26.07.2019 09:54 odpowiedz
Wspaniałe! Torcik wymiata :). Może była inna wilgotność powietrza lub lepiej wstrzeliła się Pani w czas suszenia? 
Bombelina profil
26.07.2019 13:54
Dziękuję :) Możliwe, że wilgotność była większa w dniu katastrofy ale mimo to te nieudane nie kleiły się przy dotyku. Trzeba się zaopatrzyć jeszcze w hydrometr, barometr i szklaną kulę zanim się zacznie robić makaroniki ;) ;)
Dorota, Moje Wypieki
26.07.2019 14:15
Tak, prawda! ;-)
Ter_Roz profil
21.05.2019 15:07 odpowiedz
Dzień dobry. Robiłam już makaroniki kilka razy - zawsze udane, choć nigdy równo okrągłe (ciągle uczę się równo wyciskac je na blachę). Dziś robiłam kolejne i pojawił się problem. Makaroniki nie chciały się wysuszyć a pogoda wspaniała - ponad 20 stopni, w domu też cieplutko. Suszyły się ponad 1,5 h i ciągle były mokre a nie mogłam dłużej czekać i je upieklam no i oczywiście nieudane :( co mogło być problemem? Dlaczego nie chciały się wysuszyć?
Dorota, Moje Wypieki
21.05.2019 21:39 odpowiedz
Może jednak błąd w wykonaniu... ale nie wiem jaki.
Gość: Camilla
11.05.2019 23:18 odpowiedz
Dobry wieczór, piekłam makaroniki na bezie włoskiej i niestety nie dość, że są pozbawione stopki, to w dodatku są puste w środku. Podejrzewam, że jedno z drugim jest ścicśle związane. Czy moze to być wina zbyt wysokiej teperatury pieczenia?
Dorota, Moje Wypieki
12.05.2019 11:50 odpowiedz
Tak naprawdę wszystko mogło mieć na to wpływ, makaroniki to bardzo delikatne ciasteczka. Czytała Pani powyższą notkę?  * makaroniki w ogóle są pozbawione 'stopki' Ciasto zostało przygotowane nieprawidłowo. Ciasto nie zostało wysuszone prawidłowo i jest zbyt mokre lub przygotowywane w wilgotny dzień. Temperatura pieczenia zbyt niska - zwiększ ją minimum o 10 stopni i obserwuj makaroniki.
Wika_cookies profil
01.05.2019 18:31 odpowiedz
Dzień dobry! Piekłam makaroniki na bezie włoskiej. Z wyglądu wyszły idealne, ale niestety piekłam je zbyt długo i są suche. Czy można je jakoś uratować? Może włożę je do lodówki na całą noc, rano je przełożę kremem i znów zostawię na noc w lodówce. Myśli Pani, że dzięki temu zmiękną choć trochę?
Pozdrawiam :)
Dorota, Moje Wypieki
02.05.2019 11:32 odpowiedz
Zawsze zmiękną od nadzienia :).
pozdrawiam
Wika_cookies profil
02.05.2019 14:42 odpowiedz
Super, dziękuję za szybką odpowiedź :)
RaniMathur profil
25.04.2019 12:08 odpowiedz
Walczę z makaronikami już od dłuższego czasu i największy problem mam z temperaturą pieczenia. W 100C brązowieją już po 10min, a są wtedy jeszcze niedopieczone i nie chcą potem odchodzić od papieru. Jeśli piekę je dłużej to tracą kolor zupełnie i chociaż są smaczne, to wszystkie wychodzą brązowe. Próbowałam i z termoobiegiem i bez. Siedziałam pod piekarnikiem i patrzyłam jak się piekły. Chyba mam jakiś felerny ten piekarnik...
Gość: Zrobieto
11.03.2019 17:21 odpowiedz
Czy mogę dodać mniej cukru pudru a więcej migdałów?
Dorota, Moje Wypieki
13.03.2019 10:45 odpowiedz
Nie.
Gość: Halinka
10.03.2019 22:58 odpowiedz
Witam, proszę o pomoc, piekłam makaroniki już chyba z 8 razy i za każdym razem wychodzą puste w środku albo pękają, nie mają też płaskiej powierzchni tylko od razu robią się wypukłe, co robię źle?
Gość: Malina
10.03.2019 19:32 odpowiedz
Dobry wieczór Pani Doroto,
To moja pierwsza przygoda z makaronikami-stopka wyszła szersza (na jednych mniej na innych bardziej) niż reszta makaronika. Poza tym wszystko jest ok. Czy ma Pani pomysł dlaczego tak się stało? :) z góry dziękuję za odpowiedź
Dorota, Moje Wypieki
10.03.2019 19:58 odpowiedz
Makaroniki są bardzo wrażliwe na praktycznie wszystko, nawet mała różnica temperatury lub mocniej grzejąca grzałka mogą powodować takie przygody, trzeba obserwować :). 
Gość: Malina
11.03.2019 22:22 odpowiedz
Dziękuję bardzo, będę próbować dalej:)
Gość: Pola
08.03.2019 18:58 odpowiedz
Dziewczyny, co robicie z pozostałą masą.? Na macie mieści się tylko cześć, czy pozostałe „ciasto” może poczekać w zafoliowanej misce na upieczenie pierwszej partii czy wszystkie makaroniki muszą się suszyć w tym samym czasie i nalezy pozostałe makaroniki wyciskać na papier do pieczenia.?

Dorota, Moje Wypieki
09.03.2019 10:03 odpowiedz
Pozostałe makaroniki też się suszą, tak jest u mnie. 
Gość: Alicja
07.03.2019 13:53 odpowiedz
Czy mogłaby Pani polecić jakiś konkretny termometr cukierniczy?
Dorota, Moje Wypieki
08.03.2019 09:09 odpowiedz
Nie, używam najtańszego ;-). Mam i rtęciowy i elektroniczny z ebaya.
Gość: Malina
11.03.2019 22:24 odpowiedz
Z doświadczenia z wczoraj im mniejszy tym lepszy. Mam taki duży i przy niewielkiej ilości syropu jak w makaronikach syrop nie sięgał do końcówki która łapie temperature
Sandravictoria profil
06.03.2019 22:32 odpowiedz
Jak dlugo mozna je przechowywac zanim zrobia sie lepkie? Chcialabym je zrobic na przyjecie w sobote, czy wtedy moge je upiec w czwartek a w sobote rano przelozyc kremem?
Dorota, Moje Wypieki
07.03.2019 10:24 odpowiedz
Suche makaroniki przechowywałam do 2 tyg w szczelnym pojemniku spożywczym, nic się z nimi nie dzieje. 
Gość: Gosia
06.03.2019 17:07 odpowiedz
Pani Doroto Czy makaroniki mogę wykonać z mrożonych białek. Akurat mam takie po tłustym czwartku. Dziękuję
Dorota, Moje Wypieki
07.03.2019 10:34 odpowiedz
Można.
Gość: wiktoria
19.02.2019 09:20 odpowiedz
czy te migdały trzeba dodawać ?
Gledys profil
19.02.2019 09:54 odpowiedz
Tak jak jest napisane "nadaja się tez inne, w zasadzie dowolne orzechy".
agnsud profil
19.02.2019 10:03 odpowiedz
Tak. Na tym polega idea makaroników :)
Gość: Marcelina
15.02.2019 18:27 odpowiedz
A ja mam pytanie odnośnie mąki - na migdałową jestem niestety strasznie uczulona. Czy istnieje możliwość, aby jakoś ją zamienić? Zrobić makaroniki bez mąki migdałowej? Bardzo liczę na jakąś podpowiedź.
Gość: Kaszanka5098
22.02.2019 10:05 odpowiedz
Możesz dodać inne orzechy, np laskowe, tylko też w formie mąki :)
Majeranna profil
26.01.2019 18:48 odpowiedz
Chciałabym podzielić się moim doświadczeniem :) Jeżeli chodzi o makaroniki, nie jest ono za duże (dzisiaj zrobiłam je po raz drugi), za to z samą bezą pracuję już dosyć długo. Pierwsze makaroniki wykonałam na bezie włoskiej - były jak najbardziej udane, ale myśl o tym, że po raz kolejny będę musiała gotować syrop cukrowy jakoś zniechęcała mnie do ponownego przygotowania tych francuskich ciasteczek. Pomyślałam - bardzo lubię bezę szwajcarską, jest zdecydowanie stabilniejsza niż beza francuska i, w mojej opinii, łatwiejsza do przygotowania niż włoska. Czemu by nie przygotować makaroników właśnie na niej?

Dla niewtajemniczonych: bezę szwajcarską sporządza się metodą na ciepło. Białka razem z cukrem podgrzewa się w kąpieli wodnej, aż cukier całkowicie się rozpuści, a masa osiągnie temp. ok. 55°C. Misę należy zdjąć z palnika i lekko ostudzić, a następnie ubija się białka na gęstą i lśniącą bezę. Termometr nie jest konieczny! Wystarczy rozetrzeć podgrzewane białka między palcami - jeżeli nie są wyczuwalne żadne kryształki cukru, można brać się za ubijanie.

Spróbowałam i efekt jest świetny! Makaroniki wyszły bezbłędne :) Wydaje mi się, że to dobra alternatywa dla osób początkujących.
Gość: Lea
17.01.2019 15:53 odpowiedz
Witam,
Makaroniki po godzinie suszenia są mokre i kleją się do palca. Po upieczeniu nie rosną, bez stopki. Co robić w takiej sytuacji?
Dorota, Moje Wypieki
17.01.2019 17:49 odpowiedz
Może trzeba czekać dłużej. W końcu wyschną, to tylko białko. Chyba, że u Pani jest dość spora wilgoć? Może deszczowy dzień?
Gość: Lea
17.01.2019 21:41 odpowiedz
Tak, teraz wilgoć w powietrzu jest dość duża. Będę próbować dłużej. Dziękuję ☺️
Gość: Julia
16.01.2019 10:00 odpowiedz
Doroto, czy wlewając syrop cukrowy białka powinny być już sztywne? Czy wraz z dalszym ubijaniem beza będzie sztywniała? Wczoraj zrobiłam pierwsze podejście. Dwa razy robiłam bezę i za każdym razem wyszła zbyt rzadka...
Dorota, Moje Wypieki
16.01.2019 10:02 odpowiedz
Białka są tylko ubite z cukrem, więc będą sztywne. Piana białkowa będzie najpierw rzadsza, ale w miarę ubijania i studzenia będzie coraz bardziej gęsta. 
Beata84 profil
15.01.2019 10:19 odpowiedz
Witam,
Kupiłam matę do makaroników ale niestety ciężko je zdjąć z tej maty - przywierają, część piekłam na macie a część na normalnym papierze i te z papieru super wyszły a tych z maty nie da się łatwo zdjąć a jak już się uda to ich dolna powierzchnia jest mocno poszarpana. Czy tą matę można czymś posmarować żeby łatwiej schodziły czy piec dłużej czy może po prostu kiepską tą matę kupiłam? Proszę o podpowiedź.
Dorota, Moje Wypieki
15.01.2019 10:21 odpowiedz
Niestety, nie można smarować, a na pewno nie tłuszczem. Kiepska mata :/.
Wika_cookies profil
29.12.2018 19:29 odpowiedz
Witam! Czy już upieczone (bez kremu) makaroniki można mrozić? Czy wpłynie to mozno na ich późniejszą konsystencję?
Pozdrawiam :)
Dorota, Moje Wypieki
30.12.2018 12:21 odpowiedz
Można i nie ma to wpływu na ich konsystencję.
amka profil
15.12.2018 19:56 odpowiedz
Witam! Mam pytanie, dziś upiekłam pierwszy raz makaroniki metodą włoską w 140 stopniach i przez 12 minut, na początku stopka pięknie rosła a potem w połowie pieczenia zaczęła się " rozchodzić" do tego stopnia, że jak wyjęłam z piekarnika to praktycznie była jakby rozlana pod tą skorupką z wierzchu, nie była taka ładna wysoka jak te na zdjęciach. Pomyślałam że to wina zbyt niskiej temperatury więc zwiększyłam do 160 a potem do 170 niestety stało się dokładnie to samo...co mogło być przyczyną i co mogę zrobić by następnym razem mieć ładna wysoką stopkę a nie taką " klapniętą"? Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
15.12.2018 20:19 odpowiedz
Przyczyn może być bardzo wiele, to może nie być wina temperatury, ale wykonania. Nigdy wcześniej się z tym nie spotkałam więc ze swojego doświadczenia nie potrafię doradzić, niestety. 
pozdrawiam
amka profil
15.12.2018 20:30 odpowiedz
No trudno, dziękuję za szybką odpowiedź, może spróbuję je krócej suszyć następnym razem, miałam wrażenie jakby tą skorupką z wierzchu była na tyle ciężka że stopka opadała, pozdrawiam!
Gość: Natalia
11.12.2018 23:00 odpowiedz
Piekłam niedawno takie lekkie ciastka jak makaroniki w islandzkim przedszkolu i dowiedziałam się jaki jest sposób na „latający” papier do pieczenia - wystarczy położyć po dwóch stronach blaszki widelce lub noże, a mogą być i łyżki
MarlenaK profil
10.12.2018 17:43 odpowiedz
Witam,
właśnie robię zakupy niezbędnych pomocy przy produkcji makaroników, między innymi rękaw i tylki Wilton. ma do wyboru 6mm, 11mm i 14mm. którą wybrać? podpowiedz proszę też jaka inna tylka do dekoracji się sprawdzi często np 1M? Z góry dziękuję!!
Dorota, Moje Wypieki
11.12.2018 20:09 odpowiedz
Można wybrać i 6 i 11 mm. Tak, tylka 1M.
Gość: Magda
07.12.2018 14:19 odpowiedz
Pani doroto zakupilam bialka w proszku albumina bo tych z wiltona zabraklo. CZy takie bialko w proszku nadaje sie do makaronikow.? Wg receptury ma opakowaniu proporcja powinna byc 1:9.
Ps. Mohe uzyc tego rowniez do lukru krolewskiegi?
Dorota, Moje Wypieki
07.12.2018 23:17 odpowiedz
Niestety, do makaroników nie próbowałam. Lukier królewski się uda.
Gość: Mix
11.11.2018 17:42 odpowiedz
Witam, mam problem przy robieniu syropu. Mam nowy termometr Actuel, mieszam intensywnie cukier z wodą w trakcie podgrzewania. Niestety zazwyczaj zaczyna mi się karmelizowac zanim osiągnie te 118st, a wcześniej temp. skacze lub zawiesza się bo końcówka termometra zachodzi skarmelizowanym cukrem. Jest na to jakiś sprawdzony pomysł?
Dorota, Moje Wypieki
12.11.2018 10:35 odpowiedz
Może syrop jest gotowany na zbyt wysokiej mocy palnika lub w zbyt szerokim garnuszku? On się nie może skarmelizować, ma pozostać biały.
Gość: Osci
12.11.2018 19:30 odpowiedz
Hmm... Właściwie za każdym razem tak się dzieje. Używam zwykłego, ale drobnego cukru. Mieszam przed zagotowaniem intensywnie, syrop jest wtedy mętny, natomiast na filmikach widziałem że woda po wymieszaniu z cukrem jest przezroczysta. Inna sprawa ze termometr ma bardzo długa strefę pomiaru temp. (ok 10cm), przez co wskazania temp. potrafią się nawet zmniejszać. Może to wina termometra? Ostatnio nawet podgrzewalem na mocy 4/9 i pod przykrywką aby term. nie łapał temp. otoczenia, doszło do 118st, ale zaczął się delikatnie karmelizowac. To jedyny etap z którym nie mogę sobie poradzić.
Dorota, Moje Wypieki
13.11.2018 10:59 odpowiedz
Na pewno pomogą filmiki z youtube, proszę obejrzeć kilka. W razie konieczności lepiej zaopatrzyć się w termometr elektroniczny. 
Gość: Malina
11.03.2019 22:27 odpowiedz
A może tak jak u mnie termometr ma "czujke" za wysoko i nie łapie temperatury od początku?
Gość: Joanna
10.04.2019 22:12 odpowiedz
Syropu się nie miesza wcale bo właśnie wtedy się krystalizuje. Podgrzewac na możliwie najniższym ogniu
Gość: Julia
16.01.2019 10:03 odpowiedz
Nie można go mieszać. Inaczej się skarmelizuje za każdym razem :)
Gość: Osci
06.11.2018 09:57 odpowiedz
Dzień dobry, z tego co czytam, przepisy są na 30-40 makaronikow. Czy chcąc zrobić trzy smaki po ok 10 sztuk, wystarczy proporcjonalnie wszystko podzielić na trzy (różne barwniki do poszczególnych smaków) czy spowoduje to isrorne odchylenie od przepisu i makaroniki "nie wyjdą"?
Dorota, Moje Wypieki
06.11.2018 10:08 odpowiedz
Wszystko będzie ok, jeśli tylko poprawnie podzielimy ilość składników na 3 :).
Gość: grancolor
25.10.2018 14:19 odpowiedz
Twoje wypieki wyglądają rewelacyjnie. Uzyskałaś bardzo piękne kolory. Pozdrawiam.
Gość: Magda
10.08.2018 16:24 odpowiedz
Czy zamiast migdałów mogę użyć mąki kokosowej?
Dorota, Moje Wypieki
10.08.2018 16:44 odpowiedz
Nie można.
Gość: Aga
07.08.2018 22:05 odpowiedz
witam, dziękuję za Twoje przepisy, w zeszłym tyg podjęłam1 próbę zrobienia makaroników... juz piąta za mna, robię po małej partii z proporcji na 1 białko. Mój największy problem to konsystencja ciasta. za każdym razem za gęsta bo zostaje na nich dziubek, ładnie wyrastają, ze stopką i tu ok..., ale ma problem z czasem i temperaturą pieczenia, w środku są oddzielone od skorupki (i tu wiem za gęste ciasto) ale mam nieodparte wrażenie że sa niedopieczone, dziś piekły się 25 min w 140st, i środku były jeszcze mokre, klejące się do zębów, czy tak ma być...?
Dorota, Moje Wypieki
09.08.2018 12:00 odpowiedz
W środku mogą być klejące, ale ważne, by spód był wypieczony. 
Gość: Maria
20.07.2018 21:02 odpowiedz
Dzień dobry, mam pytanie - czy jeżeli nie posiadam termometru, to lepiej by było, żebym zrobiła makaroniki metodą francuską? nie wiem, czy wyszłaby mi próba piórka + nie mam pojęcia, kiedy się powinno zacząć wtedy miksować bezę. Jednak boję się, że robiąc pierwszy raz metodą francuską prawie na pewno zepsuję ;)
Gość: Sylwia
21.10.2018 14:20 odpowiedz
Ja robie metodą piórkową i wychodzi
Gość: Ola
20.07.2018 13:50 odpowiedz
Dzień dobry, jestem świadkową na ślubie mojej przyjaciółki i stoję przed wyzwaniem jakim jest wieczór panieński. Pomyślałam, że nie może zabraknąć jej ulubionych słodyczy - makaroników. W związku z tym, by sprawić jej przyjemność, ale nie nadwyrężyć budżetu pomyślałam, że upiekę makaroniki sama. Problem polega na tym, że ja mieszkam w innym mieście niż ma być wieczór panieński...i tu moje pytanie...jak to zrobić bym mogła upiec to w domu, a potem pokonać z makaronikami (najlepiej gotowymi) podróż trwającą ok. 4h? Myślałam, czy nie narobić tych makaroników wraz z nadzieniem by były gotowe, zamrozić, a potem jadąc one by się powoli rozmrażały, a jak bym dojechała na miejsce to od razu wszystko do lodówki i na drugi dzień byłyby gotowe do jedzenia...czy coś takiego przejdzie czy będzie totalna klapa? Z góry dziękuję za każdą wskazówkę :) Pozdrawiam!
Wika_cookies profil
16.07.2018 21:09 odpowiedz
Witaj Doroto! Kupujesz mielone już migdały czy mielisz sama, bo zawsze mam problem z tymi migdałami... Jak kupiłam płatki migdałowe to mielilam z cukrem pudrem, ale nie zmielily mi się na pył i były grudki, a w sklepie nie mogę znaleźć migdałów mielonych są tylko tarte..
Proszę pomóż!
Pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
17.07.2018 10:17 odpowiedz
Najczęściej kupuję zmielone. Ale do makaroników z orzechów laskowych lub orzechów ziemnych sama mieliłam orzechy. Może masz zbyt słaby malakser. Tarte migdały to inaczej migdały zmielone.
pozdrawiam :)
Wika_cookies profil
17.07.2018 11:39 odpowiedz
No tak, ale jak kupiłam tarte migdały to i tak miały większe kawałki migdałów, a jak przesiałam je przez sito to niecała połowa ładnie się przesiała a reszta została na sicie. Jak oglądałam filmiki na YT z kanału The Scran Line to są tam zawsze takie piekne drobne. Jak mąka.
A jak Pani mieli orzechy z cukrem pudrem to nie robi się Pani masło?
Pozdrawiam :)
harllaa profil
04.06.2018 22:19 odpowiedz
Uparciuch ze mnie. Kolejna próba i kolejna porażka :(
Bojąc się, że masa będzie za rzadka, dodając stopniowo białko, stwierdziłam, że całego białka nie dodam. I teraz zastanawiam się czy to mógł być powód, dlaczego po prawie 2 godzinach czekania i 12 minutach w piekarniku one znowu POPĘKAŁY. Po wystudzeniu od spodu wydawały się nieupieczone. Dodam, ze po delikatnym dotknięciu nie kleiły się. Piekarnik nie był mocno nagrzany.
Czy wina może być po stronie migdałów? bezy ?
Pomyślę jutro. Robiąc kolejne. To będzie hasło przewodnie tego tygodnia :D
harllaa profil
03.06.2018 00:59 odpowiedz
Makaroniki. Czytałam o nich z tydzień zanim podjęłam tą decyzję. Składniki odmierzyłam. Do dzieła. Beza włoska poszła gładko. Mieszanie. Nie za długo. Tylko do połączenia składników i równego koloru. Wyciskanie. Pierwsze problemy. Ale robilam dalej. Czekanie . Po godzinie stwierdziłam że chyba skorupka miała dużo czasu aby się zrobić. Pierwsza partia wyprowadziła mnie z błędu. Myśląc że to wina temperatury obniżyłam ją i kolejne Również POPĘKAŁY
Dorota, Moje Wypieki
03.06.2018 10:26 odpowiedz
Czy skrupka się utworzyła? Czuła ją Pani przy dotyku? Jeśli to Panią pocieszy, moje pierwsze makaroniki wyglądały gorzej... Potrzeba czasem wielu prób by wyczuć swój piekarnik, są bardzo wrażliwe i delikatne. 
harllaa profil
03.06.2018 17:29 odpowiedz
No i to mnie martwi ze po godzinie czekania nie bylam pewna tej skorupki. W domku tego dnia bylo cieplo i to mogla byc wina. Juz mam migdały i sie nie poddam. Czy barwnik mogę wymieszać z białkiem zanim dodam je do migdałów bo tak zrobiłam. Ale to nie powinien być powód porażki ?
Dorota, Moje Wypieki
05.06.2018 13:11 odpowiedz
Można tak zrobić, to nie ma wpływu.
Wika_cookies profil
02.06.2018 13:59 odpowiedz
Witam! Robiłam wczoraj makaroniki z nadzieniem malinowym. Wszyscy się zajadali! Piekłam w 150*C z termoobiegiem, ale makaroniki, które były najbliżej tego wentylatora popękały. Inne są idealnie równe. Podejrzewam, że to przez temperaturę ponieważ moja mama tuż przed piekła drożdżowe rogaliki (piekła w 180*C) i prawdopodobnie piekarnik wystarczająco się nie schodził. Taka jest moja teoria. Niemniej jednak makaroniki wyszły pyszne. Był to mój pierwszy raz i na pewno nie ostatni!
Pozdrawiam i przesyłam zdjęcie
Dorota, Moje Wypieki
02.06.2018 15:05 odpowiedz
Bardzo ładnie wyszły, brawo!
Wika_cookies profil
02.06.2018 16:12 odpowiedz
Dziękuję bardzo ☺️
27.05.2018 11:55 odpowiedz
Makaroniki z malinowym lemon curdem. Idealne na chrzciny dziewczynki, albo baby shower. Dekoracje to biała czekolada, wycinanki z gum paste i gotowe confetti w kształcie serduszek.
Dorota, Moje Wypieki
27.05.2018 12:22 odpowiedz
Są cudne!
27.05.2018 12:29 odpowiedz
Dziękuję :-) :-* Tak się przyzwyczaiłam, że jedyny curd to lemon curd, że błędnie wpisałam powyżej. Chodziło oczywiście o malinowy curd :-)
Gość: Bożena
10.05.2018 14:44 odpowiedz
moje pierwsze - od spodu nie były płaskie tylko wklęsłe. Why? No i suche
Gość: Magda
06.05.2018 17:00 odpowiedz
Wczoraj upiekłam swoje pierwsze makaroniki i wyszły piękne i smaczne - chrupkie na zewnątrz i przyjemnie wilgotne w środku (no poza tym, że jadłam je przełożone dżemem, bo to próba dla samego ciasta była ;) ). Chcę dołożyć makaroniki do slodkiego stołu na wesele i dlatego testowałam, czy dam radę sama je zrobić czy myśleć nad zakupem i jak się zachowują w kolejne dni (chce je upiec 3-4 dni przed weselem). Suche ciastka, bez żadnego nadzienia spakowałam do zamykanej foliowej torebki i przy pierwszej próbie dzisiaj okazało się, że nie są już ani trochę chrupkie na zewnątrz i całe zrobiły się gumowe :( Czy coś jednak z tymi ciastkami było nie tak, czy może jakoś inaczej je przechowywać? W podobny sposób testowałam małe beziki i te nawet po tygodniu w woreczku były bardzo chrupkie
Dorota, Moje Wypieki
07.05.2018 16:40 odpowiedz
Sposób przechowywania jest dobry. Ja przechowuję w zamkniętym pojemniku. Może nie były dobrze upieczone (do końca), to nie powinno się zdarzyć.
Gość: Maja
06.05.2018 09:55 odpowiedz
Wczoraj sprobowalam po raz pierwszy, udaly sie mimo braku termometru cukierniczego! Jednak czesc popekala w czasie pieczenia, zastosuje sie do rad powyzej, ale zastanawia mnie jedna rzecz. Moje makaroniki wyschly po ok 20 min i wtedy wlozylam do piekarnika pierwsza blache. Kolejne dwie czekaly wiec schly duzo dluzej. Czy na ten czas przykrywac jakos blachy, te ktore czekaja na pieczenie? Czy zbyt dlugie suszenie moze wplywac na pekanie w piekarniku?
Dorota, Moje Wypieki
06.05.2018 10:56 odpowiedz
Czasem piekę blachy po kolei, ma to oczywiście wpływ, ale mały. Nie wiem, czy może mieć to wpływ na pękanie, ale to tak delikatne ciasteczka, że wszystko może mieć na nie wpływ.
Gość: marchewkowa_księżniczka
30.03.2018 01:34 odpowiedz
Bardzo proszę o pomoc. Piekę makoroniki (metoda francuska) chyba już 20 raz... I ciągle wychodzą mi u góry takie grudki... Jak przesiewam zmielone (kupne) migdały i cukier puder to wychodzą grudki... jak nie przesiewam czasem mniejsze, albo znowu grudki... Nie mam już sił ! POMOCY.. Co robię źle.
Wszystko inne wychodzi dobrze, jest stopka, jest skorupka (tylko z grudkami ;/ ), od spodu jest wyschnięty w środku jest mięciutki, w smaku pyszny, ale wygląd okropny. Co muszę zmienić ?
Dorota, Moje Wypieki
30.03.2018 19:58 odpowiedz
Może dobrym wyjściem będzie zmiksowanie migdałów dodatkowo malakserem, czasem są po prostu grubo tarte/mielone, a do makaroników to nie wystarcza. Może warto też spróbować przygotować je metodą bezy włoskiej, tamta metoda więcej wybacza i takie migdały mogą już nie być problemem. Może trzeba się zaopatrywać w innym miejscu w mielone migdały.
pozdrawiam
Gość: daxter
07.03.2018 11:35 odpowiedz
Witam :) a jakby zrobić na mace kokosowej 100% kokosa dałoby sie czy lepiej nie ryzykować ?
Gość: Ewa
19.02.2018 14:18 odpowiedz
Robię pierwszy raz makaroniki. Proszę powiedzieć dlaczego beza włoska wyszła mi bardzo gęsta? Przestrzegam ilości skladnikow jednak wyszła mi dużo gęstsza niż na filmiku z YouTube .
Gość: AGA
07.02.2018 08:10 odpowiedz
Czy mogłabym prosić o nazwę maty do pieczenia? Jaka firma, gdzie ją mogę kupić? Z góry dziękuje
Dorota, Moje Wypieki
07.02.2018 11:41 odpowiedz
Kupowałam na amazonie, jest duży wybór. 
Gość: Karolinamazz
31.01.2018 22:33 odpowiedz
Podczas przygotowywania bezy włoskiej do ubitych białek dodaję cukier kryształ, który mi się nie rozpuszcza w podanym czasie, w masie po dodaniu syropu zostają grudki cukru...czy tak ma być czy tez lepiej dać cukier drobny, do wypieków?
Dorota, Moje Wypieki
02.02.2018 13:46 odpowiedz
Koniecznie proszę wymienić na drobny cukier. Nie może być grudek.
Konszowana profil
08.01.2018 12:25 odpowiedz
Niebywałe, zaledwie 2 lata czytania instrukcji i jakoś poszło! Trochę krzywe, ale jak na pierwszy raz...puchnę z dumy! W domu wymiecione w jeden dzień, prawie, że biliśmy się o ostatnie ciasteczko!
justynaBH profil
08.01.2018 16:14 odpowiedz
Puchniecie z dumy i bijatyki sa całkowicie uzasadnione...wyszły switnie :)
Konszowana profil
08.01.2018 17:41 odpowiedz
He he, dziękuję :)!
Gość: Kaś
06.01.2018 20:23 odpowiedz
Postanowienie noworoczne na 2018 zrealizowane! :D
Makarony upieczone! Pierwsze w życiu :)
Pierwsza blacha mi w ogóle w piekarniku nie wyrosła, zamarłam :(. Po 15 minutach pieczenia wyciągnęłam płaskie, surowe ciastka. Włożyłam drugą, bez przekonania, ale poszło, stopa piękna, wzorowo urosły. No to włożyłam tą pierwszą jeszcze raz i o dziwo poszło! :D
Myślę, ze przy pierwszej albo piekarnik nie był dostatecznie rozgrzany, albo siadł mi termoobieg, bo wydawało mi się, że jest w środku za zimno...
Dorota, Moje Wypieki
06.01.2018 21:25 odpowiedz
Pierwsze koty za płoty, gratulacje :-).
stulatka profil
03.01.2018 04:40 odpowiedz
Nowy Rok powitalam na slodko , cytrynowo-mietowo-waniliowo i to byl dobry wybor.
justynaBH profil
08.01.2018 16:18 odpowiedz
Wejscie w Nowy Rok w wielkim stylu !
Gość: Magda
01.01.2018 14:47 odpowiedz
Pani Doroto, zastanawiam się nad przygotowaniem makaroników w ramach podziękowania dla gości po ślubie. Jednak mam w domu piekarnik gazowy i chciałam się dopytać, czy w ogóle jest szansa, żeby upiec takie ładne makaroniki. A po drugie zastanawiam się, co się stanie jeśli przetrzymam je dłużej w zamrażalniku. Chciałam je upiec 1,5-2 miesięcy przed ślubem i je zamrozić, a dopiero teraz doczytałam, że można je przetrzymywać w zamrażalniku do miesiąca. I teraz zastanawiam się, czy pieczenie ich jest dobrym pomysłem. Z góry dziękuję za wszelkie porady!
Dorota, Moje Wypieki
02.01.2018 11:45 odpowiedz
Nie piekłam ich nigdy w piekarniku gazowym, na pewno będzie trudno, ale warto spróbować. Można upiec wcześniej i suche przechować w pudełku (do 2 tygodni).
Gość: Magda
02.01.2018 13:51 odpowiedz
Super, bardzo dziękuję za podpowiedź :)
Gość: nic
27.12.2017 13:23 odpowiedz
Czy dałoby się zrobić makaroniki na bezie szwajcarskiej?
Dorota, Moje Wypieki
27.12.2017 14:33 odpowiedz
Tak. Ja jednak nigdy nie próbowałam.
ZolzANIA profil
23.12.2017 20:52 odpowiedz
Witam
Białka powinny być ubite na sztywno całkiem czy z lekko zaginającym się czubkiem?
Dorota, Moje Wypieki
23.12.2017 21:21 odpowiedz
Ale w jakich makaronikach, francuskich? Naprawdę nie znam już takich szczegółów - nie kontynuuję tej metody.
ZolzANIA profil
23.12.2017 22:02 odpowiedz
Dokładnie. Trudno:) próbuje dalej. Teraz mam matę sylikonowa na niej nie wiem czemu niektóre makaroniki maja „podeszwy”...
ZolzANIA profil
20.12.2017 21:36 odpowiedz
Nie mam już siły:/
Przesyłam cmentarzysko nieudanych makaroników:/
Ciasto rozlewa się i makaroniki są równe i gładkie. Odpowietrzania ciasto każdym ruchem ręki mieszając je. Liczę nawet ile obrotów ręka w misce robię by nie przekręcić ciasta, liczę sekundy opadania ciasta. Powie mi pani może jak u pani w czasie rozkłada się wyrastanie stopki... może
To mi podpowie czy u mnie temperatura czy może jednak technika leży. To była moja 6 próba.
Dorota, Moje Wypieki
20.12.2017 22:17 odpowiedz
Nie liczę czasu wyrasta stopka, ale przez ok. pierwsze 2 minuty nic się nie dzieje. I korzystam tylko z metody włoskiej. 
Bardzo Pani polecam obejrzenie prawdziwych tutoriali na youtube. To naprawdę pomaga.
ZolzANIA profil
21.12.2017 00:44 odpowiedz
Dziękuje. Oglądałam. U mnie metoda włoska nie lubi mojego piekarnika. Ciagle rosły krzywo czy to na obiegu czy bez. Na francuskiej przynajmniej rosną prosto.
ZolzANIA profil
20.12.2017 21:00 odpowiedz
Witam
To znowu ja:)
Pytanie, niewiem jak powinny wyrastać. Tzn u mnie jest tak, do 5 minut ładnie podwyższają się tak jakby podwoiły swoją wysokość, chwila spokoju i po 10 minutach znów zaczynaja trochę rosnąć... i są puste... czy to przez temp?
Dorota, Moje Wypieki
20.12.2017 21:03 odpowiedz
Nie wiem, nie zaobserwowałam tego u siebie.
ZolzANIA profil
20.12.2017 21:37 odpowiedz
Cmentarzysko
justynaBH profil
21.12.2017 16:47 odpowiedz
Aniu macarons takiej urody jak twoje sa po 910 zł za 200 sztuk w znanym internetowym sklepie...to ze sa niskie nie znaczy ze złe.Jest wiele modeli macarons w kształcie i wiele niskich spod reki specjalistow...musisz probowac az dojdziesz do zadawalajacych Ciebie macarons ,ale te tez sa ekstra :)
ZolzANIA profil
21.12.2017 21:16 odpowiedz
Jesteś kochana :) ale ALE ONE W ŚRODKU SĄ PUSTE
ZolzANIA profil
17.12.2017 15:10 odpowiedz
Hej
Jeśli makaroniki rozlały się nie równo to znaczy ze ciasto było za rzadkie?
Dorota, Moje Wypieki
17.12.2017 19:40 odpowiedz
Może to oznaczać.
Magdalena777 profil
14.12.2017 01:53 odpowiedz
Kilka osób miało problemy z mieleniem migdałów, polecam spróbować z płatkami migdałowymi, mielą się łatwo i szybko, ja używam do tego młynka do kawy ;)
Gość: aga
08.12.2017 08:26 odpowiedz
Czy moglibyście podpowiedzieć czy taka tylka będzie ok? https://www.aledobre.pl/7688,Tylka_okragla_nr_12_418_12_Wilton.html nie mogę znaleźć większej...
Dorota, Moje Wypieki
08.12.2017 11:19 odpowiedz
Do małych makaroników, tak. Ja używam trochę większej. 
ineska profil
20.12.2017 22:33 odpowiedz
trzeba lepiej poszukać :D w tym samym sklepie jest inna i będzie idealna, warto sprawdzać i porównać opis wymiarów tylki, bo okrągłych jest kilka https://www.aledobre.pl/18671,Tylka_okragla_nr_1A_418_5569_Wilton.html
kupiłam ją przed świętami i do makaroników będzie idealna, polecam:)
pzdr
aga
dorota.m. profil
28.11.2017 20:23 odpowiedz
pierwsze koty za ploty, zrobilam i ciesze sie jak glupia, mimo ze niektore sie rozlaly a inne popekaly.
widze, ze w moim piekarniku nie moge piec z termoobiegiem i powinnam pozostac przy dolnej grzalce, najlepiej robiac kazda blache z osobna.
co najladniejsze zapozowaly do zdjecia.

ps dorotki, czy istnieje szansa, ze wzbogacisz ten wpis o zdjecia z procesu produkcji? fajnie byloby zobaczyc jak wyglada twoja masa przed dodaniem bezy i juz po, gotowa do szprycki.
Dorota, Moje Wypieki
29.11.2017 10:26 odpowiedz
Piękne :-).
Może kiedyś zamieszczę takie zdjęcia.
Gość: Kasia
01.12.2017 10:15 odpowiedz
Piękne :)!
Ja czekam na moje tylki Wiltona, kupiłam rękawy jednorazowe, czytam to makaronikowe ABC odkąd powstało już kilka razy i chyba dojrzewam do robienia.
Nie udadzą się idealnie, to trudno, też zjemy :)!
Gość: Stasia
26.11.2017 13:28 odpowiedz
A ja mam pytanie jakieś wielkości otwór jest w tylce, którą wyciskacie makaroniki?
Ostatnio próbowałam wycisnąć bezy przez moją tylkę, ale ona po prostu nie przeszła...
Dorota, Moje Wypieki
26.11.2017 17:38 odpowiedz
Moja ma ponad pół cm.
Gość: Stasia
28.11.2017 09:47 odpowiedz
Bardzo dziękuję za odpowiedź, a czy tylka o tej wielkości jest też odpowiednia do wyciskania ciasta ptysiowego na eklery?
Dorota, Moje Wypieki
28.11.2017 11:31 odpowiedz
Można, ale do eklerków mam jeszcze większą, ponad 1 cm ;-).
Gość: Wiktoria
14.11.2017 16:11 odpowiedz
Robił ktoś makaroniki z wiórków kokosowych? Widziałam film na yt, na kanale CoJaPieke i chcę dowiedzieć się czy ktoś próbował :/
11.11.2017 19:42 odpowiedz
Mam problem z przechowywaniem, może ktoś tutaj mi doradzi - po złożeniu (wypełnione ganaszem) zamykam je w szczelnym pojemniku i wkładam do lodówki, niestety makaroniki miękną i sklejają się :( Czy to kwestia pojemnika (zazwyczaj wkładam do blaszanej puszki lub plastikowego pojemnika), wilgotności, czy może powinny być oddzielone od siebie, nie powinny się stykać?
Dorota, Moje Wypieki
11.11.2017 20:18 odpowiedz
Niestety, nie pomogę. Po przełożeniu zawsze miękną, ale z ganache lub kremem maślanym najdłużej zachowują chrupkość.
Lilah profil
06.11.2017 21:16 odpowiedz
Witam,

właśnie spaliłam syrop cukrowy :/ a nie mam w domu więcej cukru (nie wiem jak to się stało), czy masę migdałowo-cukrowo-białkową mogę przechować do jutra w lodówce? Przyznam, że szkoda by mi było wyrzucić tyle masy.
Dorota, Moje Wypieki
07.11.2017 11:02 odpowiedz
Niestety, nigdy nie przechowywałam :/.
stulatka profil
14.10.2017 05:05 odpowiedz
:)
stulatka profil
14.10.2017 20:56 odpowiedz
Zapomnialam dopisac, ze pieklam metoda francuska ( w wiekszosci pieke ta metoda) i nie wiem czy to od tego zalezy, ale wydaje mi sie ze przy bezie wloskiej ta stopka jest bardziej taka babelkowa a przy francuskiej plaska , co nie zmienia faktu, ze smakuja wysmienicie.
stulatka profil
14.10.2017 05:04 odpowiedz
Uwielbiam makaroniki , a po tak dlugiej przerwie w ich pieczeniu, smakuja jeszcze lepiej.
Pani Dumalska profil
14.10.2017 11:10 odpowiedz
Haha, świetny pomysł! Gratulacje!
stulatka profil
14.10.2017 21:03 odpowiedz
Dziekuje, bardzo!
Dorota, Moje Wypieki
14.10.2017 11:19 odpowiedz
Już na halloween ;-).
stulatka profil
14.10.2017 21:08 odpowiedz
O tak , Holloween juz za rogiem, wiec pieczenia czas zaczac ! Lubie to "swieto" , bo mozna poszalec z ozdobami i domu i wypiekami tez.
justynaBH profil
11.10.2017 14:44 odpowiedz
Tym razem z kremem ze słonego karmelu (kupnego).Bardzo spodobała mi sie ta ciagnaca konsystencja i teraz mam prosbe o podpowiedz na inne ciagnace sie nadzienia do makaronikow...bo mi jakos wyobraznia nic niepodpowiada .Miło czasem zjesc makaronika ktorego wnetrze nie rozspływa sie natychmiast a zostaje na jezyku chwile dluzej .
Dorota, Moje Wypieki
12.10.2017 10:19 odpowiedz
Piękne!
justynaBH profil
12.10.2017 17:59 odpowiedz
Dziekuje Doroto:)Teraz juz moge robic makaroniki z zamknietymi oczami wiec skupiam sie raczej nie na ciasteczku a kremach...jakas podpowiedz co do mojej zagwozdki?Kruchosc makaronika i ciagnace sie jego wnetrze tak mi sie spodobały...
Dorota, Moje Wypieki
13.10.2017 14:25 odpowiedz
Nic mi teraz nie przychodzi do głowy ;-).
Aga Mars profil
12.10.2017 21:07 odpowiedz
Piekne polaczenie kolorow :D
Gość: Ewelina
28.08.2017 17:49 odpowiedz
Czy jak chce zrobić więcej makaroników naraz i brak mi blaszek do pieczenia to jeśli zdecyduje się piec je oddzielnie to po pierwsze czy masie się nic nie stanie ? i czy to w ogóle dobry pomysł bo te co wejdą do pieca ostatnie mogą zostać zbyt długo przetrzymane /wysuszone :(
Dorota, Moje Wypieki
30.08.2017 15:03 odpowiedz
Masa makaronikowa nie może czekać w rękawie, wyciskamy od razu. Pieczemy na kilku poziomach, z termoobiegiem.
Gość: Ewelina
25.07.2017 13:00 odpowiedz
mam pytanie odnośnie mielenia migdałów na mąkę . Obrałam je po przez namoczenie i następnego dnia chciałam zmielić w młynku. Parę ruchów nożem , ale one są wilgotne i to nie przypomina mąki, a raczej mokrą papkę ( nie to jeszcze nie jest masło ) czy powinnam poczekać aż lepiej wyschną ?
Dorota, Moje Wypieki
25.07.2017 19:34 odpowiedz
Muszą być suche, zbyt długo były namaczane.
02.06.2017 13:37 odpowiedz
i takie
Dorota, Moje Wypieki
02.06.2017 20:40 odpowiedz
Osiągnęłaś makaronikowe mistrzostwo!
Gość: amatorka
19.10.2017 17:20 odpowiedz
Przecudne
Gość: Kaś
06.01.2018 20:37 odpowiedz
O rany, jakie piękne!!!!
Gość: Aśka
19.08.2018 20:13 odpowiedz
Justynko masz jakiś sekret na makaroniki? Jaka metodą pieczesz? Czytalam już chyba wszystkie przepisy z mw i zawsze pprzewijają się w komentarzach zdjęcia Twoich pieknych makaronów!
02.06.2017 13:36 odpowiedz
i jeszcze
Gość: Dominika
13.11.2019 20:02 odpowiedz
A jak Pani te małe cudeńka zrobiła (barwnik + faktura - te malutkie kropeczki) ? Śliczne :)
02.06.2017 13:36 odpowiedz
moje
Wika_cookies profil
26.08.2018 09:57 odpowiedz
Witam!
Pani makaroniki są przecudne! Jaką metodą Pani wykonuje makaroniki i w jakiej postaci Pani kupuje migdały? Jeśli mielone to gdzie?
Pozdrawiam i zazdroszczę talentu makaronikowego :)
Gość: Justynakowal
01.09.2018 22:08 odpowiedz
Hej, dziękuję! Kupuje make migdalowa najczesciej lubeca, jesli nie mam ratuje sie migdalami z lidla albo kauflandu. Teraz już tylko metoda francuska, dostosowana do mojego pieca, pozdrawiam!! :)
Wika_cookies profil
03.09.2018 20:52 odpowiedz
Nie ma za co :)
Dziękuję za odpowiedź. Do tej pory robiłam tylko metodą włoską, ale chyba teraz wypróbuję francuską. No i w końcu muszę się zaopatrzyć w porządną mąkę migdałową.
Pozdrawiam :)
Gość: Antyram
17.05.2017 16:33 odpowiedz
Jak długo może stać w misce masa bezowa przed przełożeniem do rękawa? Jeśli robię większa porcję to mogę zrobić wszystko na raz czy lepiej robić w mniejszych partiach? Nigdzie nie zauważyłam takiego pytania, a zastanawiam się czy nie usiądzie mi za bardzo ta masa jak tak będzie sobie stać i czekać na swoją kolej do pieczenia ;)
agnsud profil
17.05.2017 18:42 odpowiedz
Nie może czekać! Piana opadnie.
Gość: Antyram
17.05.2017 21:13 odpowiedz
Czyli w partiach. Dziękuję za szybką odpowiedź :))
Gosia-rac profil
12.05.2017 10:45 odpowiedz
Witam serdecznie. Mam pytanie, czy beza wloska nadaje sie do upieczenia blatow tortowych. Zalezy mi, aby byly one idealnie gladkie, a nigdzie nie spotkalam tortu z bezy wloskiej. Prosze o pomoc, tort ma byc na urodziny wnusia juz za tydzien.
Gość: Antyram
17.05.2017 16:24 odpowiedz
Zazdroszczę wnuczkowi bo brzmi przepysznie :)
Gosia_Sz profil
08.05.2017 10:07 odpowiedz
Mój kolejny ambitny plan :) makaroniki
Czy ktoś mi podpowie gdzie kupić mąkę migdałową?
Próbowaliśmy mielić całe obrane ze skórki migdały ale moja babcina maszynka jakoś grubo i z grudkami zmieliła ... a w kubkowym mikserze wyszła mi paćka.

Czekam na matę z kółeczkami i rękaw cukierniczy z tylkami, jak nie do makaroników to do innych pyszności słodkości się przyda.
justynaBH profil
08.05.2017 13:05 odpowiedz
Gasia mozna ja kupic w sklepach- lidl,auchan,piotr i paweł,carrfour,biedronka.W tych makach niestety jest duzo ,,niedomiału,,jakies 15-20 %.Takie typowe maki to tylko u specjalistow ale normalnej gospodyni amatorce to nawet ich nie polecam bo dla kilku makaronikow nie opłaca sie kupowac duzo i drogooooo;)
justynaBH profil
07.05.2017 17:33 odpowiedz
Chyba popadłam w kolejny nałòg ;)
agnsud profil
07.05.2017 19:02 odpowiedz
A jakie są te poprzednie nałogi ;)?
justynaBH profil
08.05.2017 12:32 odpowiedz
Agnsud kilka ich mam...pierwszym sa słodycze!Na szczescie mam tez manie liczenia i spalania kalorii wiec ich nie zre na kilogramy a na kawałeczki czy ,,widelce,,;)Włonczanie piekarnika i zagniatanie ciast drozdzowych tez juz sa nałogiem,nie wyobrazam sobie zycia bez zapachu chleba i jego pokrewienstwa w domu.....i mam jeszcze jeden zły nałog...popalam ;)
Pozdrawiam
stulatka profil
07.05.2017 19:29 odpowiedz
Witaj w klubie makaronikowych nalogowcow . Serduszka obledne!
justynaBH profil
08.05.2017 12:46 odpowiedz
Dziekuje,bardzo mi miło:)
Kiedys uwielbiałam je poprostu jesc raz na kilka miesiecy bo tu gdzie mieszkam mozna na nie trafic raz czy dwa na rok i w obłednej cenie a do Francji mi daleko na kawe i makaronika;).Odnich zaczeła sie moja przygoda z pieczeniem.Siedze przy piekarniku i tworzenie sie stopki makaronikow wydaje mi sie byc czyms magicznym...och co sie bede rozpisywała prawdopodobnie masz podobne odczucia:)
Dagusia88 profil
06.05.2017 07:16 odpowiedz
Hej Dorotko chcialam sie spytac czy makaroniki wyjda z maki kokosowej ???
Gość: pallinka@op.pl
01.05.2017 13:22 odpowiedz
Nie wiem czemu tak sie stało że wyplynela stopka dołem.Robiłam wszystko według przepisu tyle razy i pierwszy raz taki problem
30.04.2017 21:16 odpowiedz
takie sobie namalowałam :)
Dorota, Moje Wypieki
01.05.2017 11:45 odpowiedz
Są cudowne :-).
Gość: MP
01.05.2017 12:26 odpowiedz
Justynko, zawsze sie zachwycam, sa przepiekne, podobnie jak poprzednio magnolia, lawenda i inne...artystyczna reka, pozdrawiam.
justynaBH profil
27.04.2017 12:47 odpowiedz
Dzis z czekolada kawowa :)
yasou profil
23.04.2017 17:56 odpowiedz
Mam pytanie. Czy robił ktoś blaty makaronikowe do tortu\ciasta? Zastanawiam się czy da się taki blat zdjąć, czy nie połamie się?
justynaBH profil
09.04.2017 17:39 odpowiedz
:)
Aga Mars profil
09.04.2017 19:07 odpowiedz
O Matyldo, ideal!!!!!!
brzesia profil
10.04.2017 17:32 odpowiedz
Idealne! Może i ja kiedyś nabiorę odwagi do zrobienia makaroników :)
justynaBH profil
11.04.2017 16:43 odpowiedz
No to mam nadzieje ze szybciutko:)
justynaBH profil
09.04.2017 14:47 odpowiedz
12 białek mi zostało z babki...na makaroniki jak znalazł...i bezy nawet...
09.04.2017 15:53 odpowiedz
I widzę, że już nawet puchar za nie dostałaś xD
justynaBH profil
09.04.2017 17:42 odpowiedz
Hihihi...to mojego synusia :)
wiesiulka profil
30.03.2017 19:04 odpowiedz
To moje drugie podejście do tych łakoci,pierwsze z bezą włoską.Nie są najgorsze ale stopka dosyć krzywa:/ Nic to! Próbujemy dalej.
Merc. profil
16.03.2017 11:50 odpowiedz
Makaroniki tulipanowe
Merc. profil
16.03.2017 11:46 odpowiedz
Majstersztyk! Podziwiam.
Merc. profil
16.03.2017 13:56 odpowiedz
Zachwycam się dziełami Stulatki, nie wiem jak tu wyskoczył komentarz.
Gość: Patrycja
13.03.2017 18:34 odpowiedz
Czy zamiast mąki migdalowej moge uzyc kokosowej?
Dorota, Moje Wypieki
14.03.2017 12:21 odpowiedz
Nie.
Milka99 profil
10.03.2017 15:56 odpowiedz
Mam takie pytanie, czy można używać szprycy plastikowej do wykładania ciasta zamiast rękawa cukierniczego? Próbował ktoś tak zrobić?
Pozdrawiam :)
Gość: Antyram
17.05.2017 16:26 odpowiedz
Nie próbowałam, ale też tak będę robić :)
hioxd profil
04.03.2017 20:31 odpowiedz
Pani Dorotko, już długo się nad tym zastanawiam oglądając zagraniczne IG itd. Robiła Pani kiedyś dwukolorowe makaroniki ? Zastanawia mnie jak w pojedynkę pogodzić robienie dwóch kolorów osobno w tym samym czasie, czy jeśli będę robiła drugą porcję to czy ta pierwsza nie straci na jakości ? Pozdrawiam!
1  2Składniki / tagi