Komentarze (478)

Tort komunijny

Tort na komunię – biały, śmietankowy, z dodatkiem brzoskwiń i pysznej masy twarożkowej (nowość na MW!). Tort nie jest trudny do wykonania, raczej prosty do odtworzenia w warunkach domowych. Tort na komunię jest skromnie udekorowany szlaczkiem z kremu śmietankowego i cukrowymi kwiatami. Masa twarożkowa – wykonana z prawdziwego twarogu (nie jak zazwyczaj w innych kremach: z mascarpone) jest rześka, nie mdła, smakuje lekko sernikowo, trochę jak lody śmietankowe. Tort komunijny w kształcie prostokątnym – duży i podzielny. Ja daję Wam przepis na tort na komunię, a Wy w zamian może podzielicie się zdjęciami wykonanych przez Was tortów? 🙂

Uwaga: składniki poniżej są na 1 blat biszkoptowy. Potrzebujemy 2 takie blaty więc ilość składników należy podwoić i upiec jeszcze jeden taki sam jak w przepisie (ciasto biszkoptowe zawsze przygotowujemy przed samym pieczeniem). Jeśli czujecie się na siłach składniki można od razu podwoić i upiec jeden duży biszkopt a później przekroić go na 2 blaty.

Tort  na komunię – składniki na 1 blat biszkoptowy:

  • 4 duże jajka
  • 150 g drobnego cukru do wypieków
  • 100 g mąki pszennej
  • 40 g mąki ziemniaczanej

/szklanka o pojemności 250 ml/

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiać.

Białka oddzielić od żółtek, ubić na sztywną pianę (uważając, by ich nie ‚przebić’). Pod koniec ubijania dodawać partiami cukier, łyżka po łyżce, ubijając po każdym dodaniu. Dodawać po kolei żółtka, nadal ubijając.

Do masy jajecznej wsypać przesianą mąkę. Delikatnie wymieszać do przy pomocy szpatułki lub rózgi kuchennej, by składniki się połączyły. Wymieszanie składników szpatułką jest również metodą najbezpieczniejszą, nie należy mieszać przy pomocy miksera.

Formę prostokątną na tort komunijny o wymiarach dolnych 33 x 25 cm i górnych 35 x 28 cm wyłożyć papierem do pieczenia (samo dno), nie smarować boków. Delikatnie przełożyć ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 170ºC przez około 25 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Gorące ciasto wyjąć z piekarnika, z wysokości około 30 – 40 cm upuścić je (w formie) na podłogę, wystudzić w temperaturze pokojowej.

W taki sam sposób i z takich samych składników upiec drugi blat biszkoptu na tort komunijny.

Tort na komunię – nasączenie:

  • świeżo wyciśnięty sok z 2 dużych cytryn
  • syrop z brzoskwiń w puszce

Sok z cytryny przelać do szklanki lub pojemniczka. Dopełnić syropem z brzoskwiń, by w sumie otrzymać 1,5 szklanki ponczu (375 ml).

Tort na komunię – krem twarożkowy z brzoskwiniami:

  • 600 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego przynajmniej dwukrotnie*
  • 600 ml śmietany kremówki 36%
  • 150 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka pasty z wanilii lub nasionka z 1 laski wanilii
  • 450 – 500 g brzoskwiń z puszki (waga samych owoców, po wyjęciu z puszki), pokrojonych w kostkę

Wszystkie składniki powinny być schłodzone.

W misie miksera umieścić twaróg, 100 g cukru pudru, wanilię. Rozetrzeć/zmiksować do gładkości. W drugim naczyniu umieścić śmietanę kremówkę i 50 g cukru pudru. Rozpocząć ubijanie i kontynuować do momentu ubicia.

Bitą śmietanę dodać do utartego twarożku, w dwóch turach, dokładnie wymieszać szpatułką do połączenia (na tym etapie skosztować kremu, jeśli będzie mało słodki, dodać więcej przesianego cukru pudru i wymieszać). Krem podzielić na dwie części, jedną trochę większą. Do większej dodać pokrojone brzoskwinie, wymieszać.

Tort na komunię – krem śmietankowy:

  • 1 litr śmietany kremówki 36%
  • 125 g serka mascarpone
  • 5 łyżek cukru pudru
  • 1 łyżeczka pasty z wanilii lub nasionka z 1 laski wanilii

Wszystkie składniki powinny być schłodzone.

W misie miksera umieścić śmietanę kremówkę, mascarpone, cukier puder i wanilię. Rozpocząć ubijanie i kontynuować do momentu powstania sztywnej masy.

/Proporcje kremówki i mascarpone można zmieniać – im więcej mascarpone tym krem bardziej trwały, ale też bardziej ciężki; w ostateczności można wykorzystać proporcje śmietany do mascarpone 1:1/.

Wykonanie tortu komunijnego:

Na paterze położyć pierwszy blat biszkoptowy, równomiernie nasączyć połową ponczu. Na niego wyłożyć krem twarożkowy z brzoskwiniami, wyrównać. Przykryć drugim blatem biszkoptowym i nasączyć go resztą ponczu. Całość tortu komunijnego – boki i wierzch wysmarować pozostałym kremem twarożkowym (bez brzoskwiń). Schłodzić przez kilka godzin w lodówce.

Schłodzony tort na komunię posmarować z wierzchu i po bokach hojną warstwą śmietankową. Pozostały krem umieścić w rękawie cukierniczym z ozdobną końcówką (u mnie Wilton 32) i ozdobić tort szlaczkiem. Dowolnie udekorować.

Tort komunijny przechowywać w lodówce.

* Twaróg nie może być mocno kwaśny – jego smak będzie wyczuwalny w kremie. Do kremu polecam twaróg w kostce zmielony własnoręcznie, przeciśnięty przez praskę lub zmiksowany malakserem/blenderem. Można użyć twarogu w wiaderku – z tych polecam jedynie Delfiko (ja takiego użyłam), Piątnicę lub inny prawdziwy zmielony twaróg. Nie nadają się serki homogenizowane i rzadkie serki w wiaderkach określane przez producentów jako ‚sernikowe’.

Smacznego :-).

Tort komunijny

Tort komunijny

Tort komunijny

Tort komunijny

na komunię polecam również:
Przeglądaj wpisy po składnikach:
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.

Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć. Zanim zamieścisz pytanie upewnij się czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach). Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.

Autorka bloga

Opublikowano 478 komentarzy
Szukaj w komentarzach: