Ładowanie strony

14 października 2013

Beza - to się musi udać!


Beza nie musi się śnić po nocach!

To prawda, jest kapryśna, nieprzewidywalna i nie cieszy się reputacją łatwej do przygotowania, ale z pomocą kilku dobrych rad można i ją okiełznać :-). Ta notka ma Tobie w tym pomóc. Natomiast jeśli uważasz, że w bezach jesteś mistrzem i nic Cię już nie zaskoczy, również warto przeczytać poniższą notkę - może podzielisz się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach?

Bezy to nie tylko białe ciasteczka, Pavlova czy torty bezowe. Trzeba umieć ubić prawidłowo pianę do ciasta kruchego z owocami, do babki, angel food cake, sufletów czy musu czekoladowego...

W przygotowaniu bezy biorą udział tylko dwa składniki: białka jajek i cukier. Czasem niezbędny jest dodatek wody (zależy od rodzaju bezy), ale zakładam, że ją każdy ma pod ręką ;-). Całkiem mało składników jak na tak skomplikowany deser, prawda?

Od początku.

Białka jajek powinny być świeże, dokładnie oddzielone od żółtek - nie ma prawa w nich znaleźć się ani odrobina żółtka. Nie ma znaczenia, czy wyciągniecie je prosto z lodówki czy użyjecie białek w temperaturze pokojowej. Jednak niektóre rodzaje bezy, np. beza włoska wymagają białek w temperaturze pokojowej, więc może prościej będzie przyjąć, że używamy białek w temperaturze pokojowej. By nie mieszać i by łatwiej było zapamiętać. Nic się również nie stanie, jeśli białka będą z dnia wczorajszego, lub odmrożone (tak, białka można śmiało mrozić!), a niektórzy wręcz uważają, że takie bardziej gęste, odparowane białka są lepsze dla konsystencji bezy a niezbędne np. przy przygotowywaniu francuskich makaroników

Cukier - pozostaje nie bez znaczenia. Najlepszy jest cukier drobny (caster sugar) lub cukier granulowany (granulated sugar). Obecnie nie przygotowuję bezy z dodatkiem cukru pudru. Używając zwykłego cukru mamy dokładną kontrolę nad ubijaną masą. Bezę ubijamy do momentu, aż cukier się w niej rozpuści, co można sprawdzić organoleptycznie - rozcierając odrobinę masy między palcami (nie powinniście wyczuwać w niej kryształków cukru). Bezy wyjdą również z dodatkiem cukru trzcinowego, będą miały kremowy kolor i zupełnie nowy smak.

Wyposażenie.

Miska, w której ubijamy bezy - najlepsza metalowa, ewentualnie szklana. Nie plastikowa! Jakolwiek dziwnie to nie zabrzmi, zmień swoją miskę! ;-) Na plastikowej lubi utrzymywać się tłuszcz i ubijane białka spływają z jej ścianek. Naczynie powinno być w temperaturze pokojowej (nie prosto ze zmywarki), bez odrobiny tłuszczu lub wody. Idealnie czyste i wytarte do sucha.

Trzepaczka do ubijania białek - od tradycyjnych, po te od mikserów ręcznych lub planetarnych. Choć ubijanie trzepaczką ręczną trwa bardzo długo (jest to czynność poniekąd masochistyczna ;-) i obecnie rzadko kto ich używa, daje ona największą kontrolę nad ubijanymi białkami. Nie jest łatwo 'przebić' takie białka, podczas gdy wyłączenie miksera kilkanaście obrotów zbyt późno może spowodować zwarzenie się białek.

Przystępujemy do przygotowania bezy. Tej czynności poświęcę najwięcej miejsca, będzie trochę długo i pewnie nudno ;-), ale to najważniejszy etap.

W metalowej misce umieszczamy przygotowane białka. Ustawiamy obroty miksera na niskie i rozpoczynamy ubijanie. Ustawienie obrotów miksera od samego początku na bardzo wysokie spowoduje, że pianka nie będzie stabilna. Kiedy białka lekko się spienią można do nich dodać szczyptę soli, nie jest to jednak konieczne. Ubijamy na coraz wyższych obrotach, nie przerywając, do momentu otrzymania prawie sztywnej pianki (ten moment nazywany jest 'soft peaks' czyli miękkie wierzchołki - pianka na mieszadłach miksera tworzy wierzchołek, którego górna część jest miękka i opada). Nie wolno ubijać zbyt długo - na tym etapie bardzo łatwo jest białka 'przebić'. Przebite białka grupują się w obłoczki, wyglądają na zwarzone i zaczynają podchodzić wodą. Takich białek nie ubijamy dalej, nie będą stabilne i beza się nie uda.

Od momentu ubicia białek do lekko sztywnej pianki ustawiamy obroty miksera na prawie najwyższe i rozpoczynamy dodawać cukier, łyżka po łyżce, cały czas ubijając. Zbyt szybkie dodanie zbyt dużej ilości cukru spowoduje, że beza się nie ubije, a 'popłynie'. Tutaj wymagana jest cierpliwość - kolejną łyżkę cukru dodajemy po całkowitym rozpuszczeniu się poprzednio dodanej łyżki. Ten etap może trwać do 10 minut minut (w zależności od rodzaju miksera i obrotów), ale jest i dobra wiadomość - nie ma już możliwości 'przebicia' białek. Gotowa, prawidłowo ubita piana bezowa jest sztywna, błyszcząca i bardzo gęsta. Ubijaczka pozostawia na bezie wyraźny ślad. Taka masa bezowa nie rozleje się na boki po wyłożeniu na blachę i zachowa nadany jej kształt. 

Jeśli jest taka konieczność, przy zakończeniu tego etapu dodajemy do bezy dodatki: sok z cytryny, ocet winny, ekstrakt z wanilii, cynamon, wiórki czekolady, migdały...jakie mamy w przepisie. O ile sok z cytryny, ocet lub ekstrakt (nie olejek!) można z bezą zmiksować, to wiórki kokosowe, zmielone migdały lub inne orzechy - lepiej bardzo delikatnie wymieszać z bezą przy pomocy szpatułki, by beza nie 'siadła'. Beza z dodatkiem orzechów zmieni konsystencję na bardziej płynną (dodatek tłuszczu) lecz mimo wszystko trzeba działać starannie, delikatnie, mieszając jak najkrócej. 

Do bezy w celu stabilizacji białek do bezy można również dodać winianu potasu (cream of tartar). Dodajemy go prawie na samym początku ubijania, kiedy białka się lekko spienią, w ilości 1/8 łyżeczki na 1 białko. Nie jest on niezbędny, ja go nie stosuję w swojej kuchni. Jego funkcję idealnie spełnia sól dodana do białek na tym samym etapie lub sok z cytryny dodany później. Dzięki kwaśnym dodatkom piana z białek lepiej zwiększa swoją objętość i nie opada.

Cały proces przygotowywania masy bezowej nie powinien zająć więcej czasu niż 10 - 12 minut przy użyciu miksera. Wszystkie składniki należy przygotować wcześniej, nie ma także sensu przedłużać miksowania bez potrzeby, działa to również na niekorzyść ubijanych białek!

Ubitą pianę bezową wykorzystujemy natychmiast. Ciasto z dodatkiem piany z białek nie może również czekać na upieczenie. Dlatego kiedy do ciasta dodajemy ubitą pianę z białek, ubijamy ją bezpośrednio przed wmieszaniem w ciasto, nie na samym początku przygotowania ciasta. Białka dodajemy do ciasta, a nie odwrotnie!

Dzięki prawidłowo ubitym białkom ciasta rosną. Pęcherzyki powietrza, które wtłoczyliśmy do białka podczas ubijania zwiększają swoją objętość i powodują wyrastanie ciasta. Dlatego biszkopt nie wymaga dodatku proszku do pieczenia! Jesli biszkopt nie urośnie, winą należy obarczyć nieprawidłowo ubite białka - nie ubite dostecznie lub 'przebite'.

Pieczenie.

A właściwie powinnam napisać suszenie.

Masę bezową wykładamy na nieprzywierającą powierzchnię, np. dobrą blaszkę z nieprzywierającą powłoką lub matę teflonową. Beza lubi przywierać do papieru. Choć moją ulubioną metodą (za Nigellą Lawson) jest pieczenie małych bezików w temperaturze 140ºC przez 45 minut, prawidłowa temperatura do suszenia powinna być znacznie niższa - nawet 70 - 80ºC. Jest ona szczególnie przydatna przy suszeniu bezy włoskiej. W wyższej temperaturze cukier się szybciej karmelizuje i bezy wychodzą beżowe. Warto suszenie w niższej temperaturze zastosować i do zwykłej bezy, zanim zaczniemy zrzucać winę na nasz piekarnik za nadmierne przyrumienianie. Suszenie można prowadzić przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika (włóżcie pomiędzy nie drewnianą łyżkę) nawet przez 5 - 7 godzin. Bezy typu Pavlova najlepiej wystudzić w stygnacym piekarniku. Beza o kolorze śniegu to wielka sztuka!

Gotowe bezy można przechowywać w zamkniętym pojemniku do 2 tygodni lub mrozić do miesiąca czasu. 

Warto także pamiętać, że wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na bezy. W wilgotne dni gorzej się ubijają i źle przechowują, a ich powierzchnia szybko robi się klejąca i miękka.

Podstawowe rodzaje bezy:

Beza francuska

Najbardziej popularna. Do białek ubitych do momentu 'soft peaks' (miękkie wierzchołki) dodawany jest stopniowo cukier. Pieczemy z niej beziki, torty bezowe, Pavlovą... Beza ta jest najmniej stabilna, najbardziej kapryśna i najprostsza do 'przebicia', co powoduje wiele problemów, lecz po upieczeniu delikatna i lekka. I ją lubimy :). Nie nadaje się do kremów.

Przykład wykorzystania:

Bezy

Pavlova

Tort bezowy:

Beza włoska

Najbardziej stabilna beza, choć trudniejsza w przygotowaniu. Wymaga od nas wprawy i/lub użycia termometru cukierniczego. Gotujemy syrop cukrowy, który powoli wlewamy do ubiajnych białek. Powoduje to zaparzenie białek. Wspaniale się z nią współpracuje. Jest uległa, nie zamieni się na Twoich oczach w wodę, najlepsza do dekoracji tortów, ciast, deserów, na pierwsze makaroniki. Można na niej polegać! Przy wmiksowaniu do niej masła utworzy krem maślany, którym można dekorować torty i babeczki. 

Przykład wykorzystania:

makaroniki na bezie włoskiej

tarta z bezą włoską

 

Beza szwajcarska

Sztywna i niezawodna, choć mniej popularna. Najczęściej wykorzystywana do kremu maślanego, choć można ją również piec. Białka i cukier podgrzewamy w kąpieli wodnej do momentu rozpuszczenia się cukru, a następnie ubijamy mikserem do osiągnięcia gęstej i błyszczącej masy bezowej. 

Przykład wykorzystania:

krem maślany na bezie szwajcarskiej

Najczęstsze problemy i ich przyczyny:

Białka nie chcą się ubić - użyto naczynia plastikowego lub ze śladami tłuszczu, w białku znalazła się odrobina żółtka. 

Masa bezowa jest płynna a uformowana beza nie trzyma kształtu - białka 'przebite' lub cukier podczas ubijania dodawany zbyt szybko, w zbyt dużej ilości na jeden raz.

Beza po upieczeniu ma brązowy kolor - zbyt wysoka temperatura w piekarniku. Wysusz bezy w lekko uchylonym piekarniku nagrzanym do 80ºC przez kilka godzin. Bezy powinny być chrupiące z wierzchu.

Beza jest miękka, nie chrupiąca - zbyt krótko suszona.

Beza o konsystencji zbyt ciągnacej w środku - nie dostecznie wysuszona w piekarniku. Ale niektórzy taką lubią ;-).

Pavlova (lub tort bezowy) opadł po upieczeniu - białka 'przebite' lub beza zbyt szybko wyjęta z piekarnika. Pavlova może lekko opaść po środku. To naturalne. Dlatego wypełnia się ją kremem i owocami.

Pavlova bardzo mocno popękała - beza zbyt szybko wyjęta z piekarnika, studzona przy uchylonych drzwiczkach (najlepiej studzić ją w zamknietym, stygnącym piekarniku). Pavlovą warto po wystudzeniu odwrócić, by jej spód znalazł się na wierzchu, a popękany spód na dole. Poza tym, nie martw się - najpiękniejesza Pavlova to taka lekko popękana, a większe pęknięcia przykryjesz i tak bitą śmietaną :-).

-------------------------------------------------

Czekam na Wasze rady i podpowiedzi!

Przede wszystkim - nie zrażajcie się łatwo :-). Sama przerobiłam chyba już wszystkie błędy, jakie można popełnić w przypadku bezy - moje początki z bezą to 'przebita' masa bezowa, 'płynąca' na blaszce, po opadającą, czy popękaną. Czasem po prostu nie jest dobry dzień na pieczenie bezy i należy... odpuścić, wrócić do przepisu za jakiś czas ;-).

 Wydrukuj:
post post bez zdjęć
Kategoria: Porady kulinarne

Dodaj komentarz
Komentarze (737)
1  2  3  4
Gość: Anna G-S
14.02.2020 13:17 odpowiedz
Zrobiłam ciasto rafaello trochę po swojemu. W środek chce dać blat bezowy między krem budyniowy (budyń śmietankowy i maslo) czy beza mi się szybko rozpuści? Mogę takie ciasto wsadzic do lodówki?
barbara_daskevic profil
25.01.2020 12:20 odpowiedz
Dzień dobry, nie znalazłam komentarza, czy można piec beze na tort bezowy na dwóch oddzielnych blachach na dwóch poziomach jednocześnie z termoobiegiem? Zamierzam upiec wieksza beze z 8-10 białek. Czy zatem czas i temperatura pieczenia zmienia się?
Z góry dziękuje
Gość: OlailaO
19.01.2020 16:49 odpowiedz
Czy możliwe jest zrobienie sernika z chrupiącą bezą bez wysuszenia sera?
Dorota, Moje Wypieki
19.01.2020 18:48 odpowiedz
Tak, warstwa bezy chroni sernik przed wysuszeniem. 
Gość: Asia
19.01.2020 16:24 odpowiedz
Witam.
Piekłam beze w 60° przez 3h, w smaku jest pyszna,ale kolor ma brazowy, pomocy co robic?
Dorota, Moje Wypieki
19.01.2020 18:49 odpowiedz
Już teraz nic się nie da zrobić... za długo pieczona, za blisko grzałki? Nie widziała Pani, że zaczyna się brązowić?
Gość: Magda
15.01.2020 10:41 odpowiedz
Witam
Dlaczego na mojej bezie powstają pęcherza, Bable?
Co jest nie tak ?

Gość: Ewa
04.01.2020 13:56 odpowiedz
Witam.
Zainspirowana pięknymi bezami na blogu.
Zrobiłam swoją pierwszą bezę.
Swoją piekłam 35 min w 120 stopniach i 2 godz. w 100 st..
Z wierzchu jest chrupiąca i biała. Pod spodem też. Ale w środku pianka jest ścięta i bardzo wilgotna czy taka ma być? Wygląda mi na niedopieczoną.
Pozdrawiam. Ewa
Dorota, Moje Wypieki
05.01.2020 13:11 odpowiedz
Czy to była Pavlova? 
Gość: Ewa
06.01.2020 21:42 odpowiedz
Tak z założenia
Dorota, Moje Wypieki
06.01.2020 21:44 odpowiedz
Taka ma być. Pavlova jest piankowa w środku, nie sucha. Nie jest surowa, to pianka.
Gość: Karolina
22.12.2019 23:25 odpowiedz
Witam. Chciałabym zrobić pierwszy raz Pavlową. Jak najlepiej i ile czasu mogę przechowywać ją z już nałożonym kremem?
Dorota, Moje Wypieki
23.12.2019 00:30 odpowiedz
Samą Pavlovą można upiec dzień wcześniej. Po nałożeniu kremu trzeba od razu podawać. 
Gość: Karolina
23.12.2019 09:04 odpowiedz
A krem ile wcześniej mogę zrobić żeby nic się z nim nie stało? Zamierzam zrobić krem ze śmietanki 36 , pulpy mango +śmietan fix
Dorota, Moje Wypieki
23.12.2019 19:50 odpowiedz
Krem tuż przed nałożeniem na bezę. Wydaje mi się, że potrzebna będzie żelatyna, pulpa z mango rozrzedzi bitą  śmietanę.
Gość: Natalia
18.12.2019 19:21 odpowiedz
Witam,
Czy bezę na tort daquas można dosuszyć?
Suszyłam je chyba 100 minut, ale boje się, ze w środku beda niedopieczone...
Dorota, Moje Wypieki
18.12.2019 21:37 odpowiedz
Ale na który konkretnie daquas? Mam dwa przepisy na blogu? 
Gość: ela
13.12.2019 22:44 odpowiedz
Właśnie zakończyłam suszenie bezy, czuję, że się nie udała, bo nie wyrosła i nie popękała. 9 białek, suszyłam w 140 st przez 5 minut a potem ciut ponad 2 godziny w 110 st z termoobiegiem, mój piekarnik jest dość mocny, piecze szybko.
Użyłam cukru drobnego, nie był zbrylony, a nie chciał się rozpuścić, musiałam długo ubijać białka z cukrem, ponad pół godziny, bo cały czas były drobinki cukru, może Pani doradzić dlaczego tak się stało?
Dorota, Moje Wypieki
14.12.2019 18:56 odpowiedz
Może ubijała Pani na dość małych obrotach miksera?
magi95 profil
04.12.2019 18:28 odpowiedz
Witam :) Chciałabym zrobić tort z blatem bezowym w środku. Czytałam mnóstwo komentarzy i oczywiście rozumiem, że blat bezowy z kremem na śmietanie w torcie przetrzymanym w lodówce min 16h z pewnością nie zachowa swojej chrupkości, dlatego chciałabym ten blat jakoś zabezpieczyć. Czy w tym przypadku jedyną możliwością jest położenie na bezę zwykłej masy maślanej, a dopiero na to krem na śmietanie, czy beza wytrzyma tak długo również obłożona lemon curdem albo masą maślaną z lemon curdem (chcę zrobić tort z masą z czarnej porzeczki i bezą cytrynową). Co uważa Pani o zabezpieczeniu takiej bezy roztopioną białą czekoladą? Czy to się może udać? Bardzo proszę o radę. Chciałam wykonać próbne małe torciki (każdy na inny sposób), ale sama tylu tortów na pewno nie zjem, dlatego potrzebują Pani pomocy :) Z góry ogromnie dziękuję!
Dorota, Moje Wypieki
05.12.2019 13:44 odpowiedz
Według mnie zabezpieczenie bezy czekoladą z każdej strony jest najlepszym pomysłem :).
pozdrawiam
Gość: Gość
30.09.2019 10:10 odpowiedz
Witam,
W weekend robiłam bezę i na początku wszystko wyszło ładnie i pięknie, białka pięknie się ubiły, masa była naprawdę ładna, SZTYWNA, uformowałam trzy piękne blatybezy i...
włożyłam je do piekarnika przez 15 min ok 160 st, następnie zmienjszyłam tempertaurę do 120st, bezy pięknie wyrosły aż byłam w szoku bo zrobiły się takie ładne wysokie i po jakimś czasie bezy opadły, a przy przekładaniu strasznie się kruszyły :(
oczywiście nie były najgorsze... przełożyłam je kremem i generalnie ciasto było pyszne, ale...
Zastanawiam się czemu bezy tak ładnie wyrosły na początku, a później opadły... i w końcowym efekcie blaty kruszyły się strasznie przy przekładaniu:( czy temperatura była zbyt duża? w wielu przepisach na początku jest 180 st i zmiejszamy do 120 st.
Proszę o opinię. Z góry bardzo dziękuję.
Dorota, Moje Wypieki
30.09.2019 11:22 odpowiedz
Może beza była zbyt sztywna, może sposób pieczenia na to wpłynął, może za długo pieczone... Temperaturę najlepiej dostosować do swojego piekarnika, ja po zmianie piekarnika całkowicie zmieniłam czas i temp. pieczenia (można te informacje znaleźć w instrukcji piekarnika). 
pozdrawiam
Gość: Partycja
19.09.2019 18:59 odpowiedz
Witam. Zrobilam mini pavlova i niestety bezy połączyły sie razem. Nie przewidziałam, że tak sie rozrosną. Czy jakiś patent jak je rozdzielic? Prosze o pomoc! Pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
20.09.2019 22:44 odpowiedz
Jeśli połączyły się małą krawędzią, można je oddzielić nożem. Jeśli całkowicie - nie ruszałabym.
dorota.m. profil
09.09.2019 22:51 odpowiedz
z beza mam problem. za kazdym razem bardzo szybko robi sie mokra i gumowata. wydaje mi sie, ze to kwestia wilgotnosci powietrza i temperatury ale sprzedawane u nas komercyjnie robione bezy sa suche jak piaski sahary i sztywne jak pal azji tuhajbejowicza. moze dodaje sie do nich jakis stabilizator? a moze powinnam swoje piec/suszyc do oporu?
Dorota, Moje Wypieki
10.09.2019 11:36 odpowiedz
Spróóbuj suszyć do oporu a potem przechowywać w szczelnym pojemniku.
dorota.m. profil
10.09.2019 16:20 odpowiedz
dzieki, nastepnym razem tak sprobuje.
ewuszida profil
20.01.2020 11:38 odpowiedz
mam taki sam problem jak koleżanka, suszę moją gumowatą bęzę już nawet po 6-8h (!) i nic! próbowałam suszyć z uchylonymi drzwiczkami i bez skutku. Co jeszcze mogę zrobić? Dlaczego tak się dzieje :(
Dorota, Moje Wypieki
20.01.2020 11:57 odpowiedz
Może beza nie została wykonana poprawnie. Nie zmniejszała Pani ilości cukru? 
ewuszida profil
20.01.2020 12:43 odpowiedz
ok, jest to jakiś trop, faktycznie dawałm cukru na oko według mojego smaku bardziej... podejmuję zatem kolejną próbę. Reszta jest wykonywana poprawnie, piana wygląda idealnie :)
Gość: Gosia
25.01.2020 14:01 odpowiedz
Jakiś czas temu zrobiłam beze, wyszła perfekcyjna a robiłam ja od tak!
Uwierzyłam, że to takie proste!!
I tak po 2 latach okazuje się , że nie jest proste beza pięknie upieczona po wyjęciu z piekarnika chrupiąca, ale do 30 min później robi się glut !!
Dziś robię kolejne podejście obym się nie zniechęciła do końca !
galaktuska profil
26.08.2019 08:31 odpowiedz
Witam. Robię torty bezowe i mam problem z opadającą bezą. Blaty przekładam kremem ze śmietany z mascarpone w stosunku 0,5 l - 250 g serka (nie dodaję cukru) + śmietanfix, na to owoce, które jeszcze smaruję na górze kremem i kładę bezę. Po kilku godzinach beza opada prawie o połowę wysokości w stosunku do pierwotnej. Czy można temu jakoś zaradzić? Pozdrawiam :)
Dorota, Moje Wypieki
26.08.2019 10:31 odpowiedz
Nie spotkałam się z tym wcześniej. Czy beza jest dobrze wypieczona i chrupiąca?
pozdrawiam
galaktuska profil
26.08.2019 12:45 odpowiedz
Tak, jest sucha w środku. Zastanawiam się czy moze posmarowanie blatu przed wylozeniem kremu np. ganachem czekoladowym by pomoglo.
Dorota, Moje Wypieki
26.08.2019 13:04 odpowiedz
Tak, lub samą roztopioną czekoladą. Topienie się bezy z kremem jest normalne, z czasem... ale nie aż tak, że po kilku godzinach ma tylko połowę wysokości. 
galaktuska profil
26.08.2019 13:31 odpowiedz
Dziekuję. Spróbuję i dam znać czy pomogło ;)
Gość: Weronika
21.08.2019 03:27 odpowiedz
Ja mam zawsze z bezą ten sam problem... generalnie sama masa jest piękna, gęsta, lśniąca, nie ma wyczuwalnego już cukru w niej, po czym wkladam do piekarnika i wypływa mi z niej cukier... przez to mi namięka spód i jest taki niedopieczony :( a cała beza jest śliczna.. więc generalnie nie wiem w czym tkwi problem, robię bezę któryś raz, wszystko według przepisu, powoli, a cukier wypływa zawsze. Pomocy :(

Dorota, Moje Wypieki
21.08.2019 22:48 odpowiedz
A jak wygląda ten wypływający cukier? Takie strużki na blaszce wypływające spod spodu bezy? Czy nie piecze Pani w zbyt niskiej temperaturze? Czy beza nie jest może za krótko pieczona?
Gość: Ewelina
13.08.2019 12:48 odpowiedz
Bardzo pomocny poradnik :) dzięki niemu już dwie pavlove jak z obrazka! Jednak mam problem z kremem, i nie wiem czy to normalne czy coś robię źle. Ubiłam śmietankę 30% z mascarpone, wyłożyłam na bezę i na to owoce i po ok. 30 minutach krem zaczyna podchodzić wodą. Czy to normalne i wykładać krem przed samym podaniem czy wybrać inny, bardziej tłusty krem?
Dorota, Moje Wypieki
13.08.2019 22:45 odpowiedz
Czy krem był bardzo dobrze ubity? Jaka ilość mascarpone w stosunku do kremówki? 
Gość: Magda
24.07.2019 08:02 odpowiedz
Witam, ile w przeliczeniu powinno mieć jedno białko? Pozdrawiam
agnsud profil
24.07.2019 12:00 odpowiedz
Google podpowiada, że ok. 35 g
Gość: Patrycja_Wa
11.07.2019 11:52 odpowiedz
Dzięki temu poradnikowi, każda beza jest idealna. Jak ma być biała to jest biała, jak Pavlova to krucha na zewnątrz, piankowa w środku, beza włoska to idzie prawie z zamkniętymi oczami. Bardzo dziękuję za ten artykuł! Pozdrawiam:)
Dorota, Moje Wypieki
11.07.2019 11:54 odpowiedz
Bardzo proszę, również dziękuję :).
Gość: Mariola
11.07.2019 11:37 odpowiedz
Witam Panią, może właśnie pani mi doradzi co robię nie tak z moimi bezikami że mi się rozwarstwiają i pękają tak jakby białko wpływało ale nie jest płynące, temperatura pieczenia to na początku przez chwilkę 70 stopni a potem 50 i otwieralam drzwiczki piekarnika co chwilę bo właśnie było widać że pęka. Proszę o poradę i z góry dziękuję
Dorota, Moje Wypieki
11.07.2019 11:39 odpowiedz
A próbowała Pani piec w wyższej temperaturze?
Gość: Blueberry
02.07.2019 07:42 odpowiedz
Robiłam wieczorem mini bezy pavlova, suszylam dość długo, zostawiłam nawet na całą noc w piekarniku żeby wystygły. Teraz próbuje jedną a one są całe ciągnące :( czy jak włączę piekarnik i je jeszcze podsusze to coś da? Chcialam żeby były bardziej chrupiące . Dodam że miałam je w piekarniku gora-dol 130st na 5min i potem zmniejszyła temperaturę do 100 i były 3h (taki znalazłam przepis)
Pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
02.07.2019 10:38 odpowiedz
W Pavlovej w środku powinna być pianka. Jeśli są ciągnące były za długo suszone. Można podsuszyć by całkowicie się wysuszyły, a to może jeszcze długo potrwać.
pozdrawiam
Gość: Jagna
01.07.2019 19:35 odpowiedz
Zapomniałam dodać soku z cytryny do bezy, czy wyjdzie? Jest już w piekarniku i teraz sobie o tym przypomniałam :(
Dorota, Moje Wypieki
01.07.2019 21:08 odpowiedz
Tak, powinna.
Gość: Anna
08.06.2019 18:21 odpowiedz
Hej :) beza niby super się upiekła z zewnątrz, w środku tez, a w pewnym momencie w piekarniku zaczęło troszkę piany wyciekać spod spodu...spod był generalnie mokry od białek. Co źle zrobilam ?
Dorota, Moje Wypieki
09.06.2019 18:48 odpowiedz
Niedopieczony spód. Czy grzałka dolna była włączona? Może blacha zbyt daleko od dolnej grzałki?
Gość: Natalia
06.06.2019 12:12 odpowiedz
Robię Pavlova na urodziny ale niestety muszę ją potem przewieść samochodem. Czy jeśli umieszczę ją w pojemniku to nie ulegnie zniszczeniu? Z góry dziękuje za pomoc ;)
agnsud profil
06.06.2019 12:38 odpowiedz
Bez problemu przewieziesz, jeśli odpowiednio dobierzesz pojemnik.
I trzeba osobno zapakować bezę, osobno krem.
Gość: Natalia
07.06.2019 08:00 odpowiedz
Mam taki okrągły pojemnik jak do tortów. Dziękuję za pomoc :D
Gość: Karola
01.06.2019 04:28 odpowiedz
Proszę o pomoc. Upieklam 2 blaty bezowe wczoraj,2 przedwczoraj. Teraz zauważyłam, że zrobiły się nieco wilgotne, wczoraj jak ulamalam kawałek był wilgotny. Teraz miękki. Czy rano mogę je jakoś podosuszac? Podejrzewam, że to przez to jak było wczoraj ciepło. Leżały na blacie w kuchni. Proszę o oomoooc, bardzo.
Dorota, Moje Wypieki
01.06.2019 10:23 odpowiedz
Złapały wiilgoć z powietrza. Tak, można podsuszyć.
Gość: Michalina
29.05.2019 20:50 odpowiedz
Czy można piec dwie bezy Pavlova jednocześnie w piekarniku?
Dorota, Moje Wypieki
29.05.2019 21:37 odpowiedz
Teoretycznie - można, ale trzeba mieć duży piekarnik. Do mojego, tradycyjnego, nie zmieszczą się.
Gość: vinylovaa
24.05.2019 11:02 odpowiedz
Dzień dobry! Czegoś tu nie rozumiem :D Napisała Pani w poście, że najlepiej pięć bezę w temperaturze 70-80 stopni przez 5-7h, a w komentarzach pisze Pani, że taka temperatura jest za niska... To jak to w końcu jest z tą bezą? :D
Dorota, Moje Wypieki
24.05.2019 11:14 odpowiedz
Małe beziki tak, ale nie Pavlovą, to zależy od rodzaju bezy. Ale to jest moja opinia, najlepiej zajrzeć do instrukcji piekarnika.
Gość: vinylovaa
25.05.2019 13:06 odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź :)
Gość: Monia620
11.05.2019 21:02 odpowiedz
Białe bezy i pavlove wychodzą mi super ale gdy dodaje barwnika w żelu (ilość minimalna na wykałaczce) beza zaczyna się lać totalnie tracąc stabilność ,czy to wina barwnika? Jaki najlepiej dodać do bezy?
Dorota, Moje Wypieki
12.05.2019 12:02 odpowiedz
Nie spotkałam się z tym. Używam barwników Wiltona w żelu i beza nie opadała. 
Pinio0930 profil
11.05.2019 13:05 odpowiedz
Mam problem z kolorowymi bezami... wszystko robię dobrze, ale bezy w piekarniku tracą kolor. Robią się delikatnie beżowe... początkowo myślałam, że to wina barwnika w żelu, zmieniłam na barwnik w proszku i nadal jest to samo. Bezy susze w piekarniku z termoobiegiem w 80/85 stopniach...
Dorota, Moje Wypieki
11.05.2019 14:31 odpowiedz
Proszę spróbować z innymi ustawieniami piekarnika, może bez termoobiegu?
KROPKI3 profil
29.04.2019 16:30 odpowiedz
Dzień dobry, bardzo proszę o porade musze upiec na srode tort, konstrukcja identyczna jak opium, choć z podmienionymi smakami,
Jasny biszkopt - który?
Fruzelina czy moze byc, ile wtedy dodac maki ziemniaczanej czy tez ilosc z oryginalnego przepisu jest wystarczająca
Krem jasny ktory? Im lzejszy tym lepszy ale jesli tylko jakis maslany sprawi ze beza nie zmieknie w transporcie to ktory?
A moze jest na blogu taki przepis poprostu :-)
Pozdrawiam i z gory dziękuję
Dorota, Moje Wypieki
29.04.2019 17:48 odpowiedz
Jasny biszkopt 'rzucany'. Frużelina z oryginalnego przepisu. Krem maślany np. z tortu dla księżniczek, ze zmniejszonych proporcji. Uwaga: frużelina rozpuszcza bezę.
pozdrawiam!
KROPKI3 profil
29.04.2019 19:23 odpowiedz
Dziekuje za odpowiedź, przestudiowalam komentarze i wymyslilam cos takiego proszę o ocenę :biszkopt genuenski, konfitura wiśniowa , krem budyniowy z mascarpone, beza zabezpieczona czekolada. Nigdy nie zabezpieczalam bezy jak to sie robi tzn. Smaruje sie ją w calosci tj. ranty, gora, dół i czy czekolada mleczna, ktorej mam spore zapasy, pasuje, jesli tak to ile czekolady potrzebne jest do wysmarowania 1 bezy o sr20.
Dorota, Moje Wypieki
29.04.2019 19:30 odpowiedz
Będzie dobrze :). Tak, smarujemy roztopioną czekoladą bezę w miejscu gdzie styka się z kremem. Czekolada w zasadzie dowolna. Nie wiem, ile będzie potrzeba, proponuję zacząć od mniejszej ilości np. 50 g.
KROPKI3 profil
29.04.2019 20:50 odpowiedz
Dziękuję
Gość: Lucyna
17.04.2019 08:08 odpowiedz
Tak, moja pierwsza beza to beza do malinowej chmurki, pierwszym razem pieczona w 140 stopniach wyszła ale kolejnym razem wyszła mi nie jadalna guma i od tego czasu po szperaniu i szukaniu informacji na ten temat piekę w niższej temperaturze, znacznie dłużej. Po upieczeniu sprawdzam patyczkiem czy nie jest klejaca. Ale faktycznie może muszę zrobić eksperyment i spróbować. Dziękuję za wyczerpujące informacje. Uwielbiam Pani stronę i bardzo często tu zaglądam.
Gość: Iza
12.04.2019 16:23 odpowiedz
Dzień dobry, nie wiem co zrobiłam żle, moja beza nie urosła i nie popękała ani trochę. Po ubiciu była lśniąca i sztywna, trzymała kształt. Ale w piekarniku zachowała identyczną formę jaką nadałam jej przed pieczeniem, jest sztywna, ma twardą skorupkę, w środku miękka, ale tak jakby nie była "puszysta", nic nie drgnęła....proporcje składników zachowałam, temperaturę też. Co zatem zrobiłam nie tak. Dziękuję za radę
Dorota, Moje Wypieki
12.04.2019 16:49 odpowiedz
A może Pani załączyć zdjęcie, środka też? Zdjęcia można dodać po zalogowaniu się na blogu (założeniu konta). 
Gość: Lucyna
06.04.2019 12:50 odpowiedz
Pani Dorotko proszę o pomoc beze robię już któryś raz z rzędu zawsze jest popękana ale ostatnio to już strasznie mi popękała, na jednej zrobiła się wręcz taka skorupa i jak włożyłam śmietanę to wszystko się zapadło, jaka może być tego przyczyna?
Dorota, Moje Wypieki
06.04.2019 20:36 odpowiedz
Czy chodzi o Pavlovą? Czy w środku była piankowa czy pianka znikła?
Gość: Lucyna
13.04.2019 09:07 odpowiedz
Nie zwykły tort bezowy, dwa blaty do przełożenia śmietaną, pianka nie zniknęła, ale była mniejsza na jednym blacie bo u góry tak jak pisałam zrobiła się taka skorupka, która po nałożeniu śmietany zarwała się. Beza zawsze mi bardzo pęka, szczególnie na brzegach, Pavlovy jeszcze nie robiłam ale na pewno skorzystam z któregoś z Pani przepisów
Dorota, Moje Wypieki
13.04.2019 23:47 odpowiedz
Jeśli pianka znika to beza była za długo pieczona. 
Gość: Lucyna
15.04.2019 09:02 odpowiedz
Pani Doroto piekłam 0,5 godziny w 120 stopniach i 2 godziny w 100 stopniach 2 blaty każdy Z 4 białek być może długo pieczona ale zawsze boję się że będzie gumowa i nie dająca się pokroić
Dorota, Moje Wypieki
15.04.2019 11:38
A próbowała Pani piec w wyższej temperaturze i krócej? Ja nigdy nie piekę w 100 stopniach. 
Gość: Nati
03.04.2019 07:03 odpowiedz
Zrobiłam beze wyszła lekko zarumieniona ai chrupiąca udekorowalam górę tortu tj. Położyłam na kremie i przechowywana w lodówce beza zrobiła się miękka i ciagnaca co poszło nie tak ???
Gledys profil
03.04.2019 11:23 odpowiedz
Beza nabrała wilgoci od kremu. Za wcześnie udekorowany tort nimi. Najlepiej zrobić to przed podaniem.
Gość: Al
21.03.2019 21:23 odpowiedz
Najlepiej bialka ubija sie w miedzianej misce - nie trzeba wtedy dodawac tartaru.

!
Gość: Ona
26.02.2019 16:37 odpowiedz
Witam Pani Doroto, moje pytanie brzmi czy pavlovą mogą jeść kobiety ciężarne? Pytam ze względu na tą piankę w środku, która jest tak jakby "niedopieczona " i mam obawy jeśli chodzi o salmonelle. Bardzo proszę o odpowiedź.
Dorota, Moje Wypieki
26.02.2019 19:14 odpowiedz
Według mnie jest bezpieczna, jeśli oczywiście pianka jest upieczona, a nie podchodzi płynnym białkiem. 
Gość: Ona
26.02.2019 20:29 odpowiedz
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Uwielbiam Pani bloga, nigdy się nie zdarzyło żeby coś mi nie wyszlo z Pani przepisów, A do niektórych wracam nie raz bo wiem że są niezawodne. Dziękuję i pozdrawiam.
Gość: Marta
11.04.2019 08:34 odpowiedz
Aby uniknąć salmonelli, każde jajko które ma być wykorzystane na surowo, sparzam przez 10 sekund we wrzątku a po rozbiciu od razu wyrzucam skorupki i myję ręce ciepłą wodą. Robiłam tak wiele razy, jajka używane były do kremów i lodów i jeszcze się nie zdarzyło żeby się ktoś pochorował. Pozdrawiam
Gość: Paula
08.02.2019 20:52 odpowiedz
Ja za każdym razem robię inaczej bezę , tzn składniki rzecz jasna te same ;) Ale przy małych dzieciach nie zawsze można tak jak sobie człowiek zaplanuje,a więc czas ubijania jest różny,robię to blenderem także obroty od początku do końca są takie same,a także nie ubijam bez przerwy,te zwykłe się zdarzają 3-4 razy :) Zawsze wychodzi, raz pęka bardziej,raz mniej, raz jest więcej pianki raz mniej,ale TEN smak.... :D
Gość: Ewa
05.01.2019 16:48 odpowiedz
Pomocy :(
Zwracam się do Specjalistki bo mam jeden problem z bezą od samego początku - wysoką, dobrze ubitą, wkładam do piekarnika 30 min 150 st
Ładnie rośnie
Następnie zmniejszam do 100 st na 2,5 godziny. W tym momencie bez opada i robi się płaski placek ;( co robić???
Dorota, Moje Wypieki
05.01.2019 23:32 odpowiedz
Nie wiem, co robi Pani nie tak. Może za niska temp. pieczenia w Pani piekarniku? Czy piecze Pani Pavlovą w taki sposób? 
Gość: Ewa
06.01.2019 17:51 odpowiedz
Tak

30 min góra dół i 3 godz termo - może tutaj robię błąd?
Dorota, Moje Wypieki
07.01.2019 10:54 odpowiedz
Przyznam, że nie piekę w aż tak niskiej temperaturze. U mnie to się nie sprawdzało. 
Gość: Pola
25.12.2018 12:41 odpowiedz
Czy beza wyjdzie, jeżeli dodam do niej o połowę mniej cukru (nie lubimy zbyt słodkich deserów)
Dorota, Moje Wypieki
25.12.2018 14:05 odpowiedz
Niestety, nie uda się.
Gość: Kasia
24.12.2018 11:01 odpowiedz
Pieklam makowca z beza na wierzchu. Niestety beza jest miekka :/ czy da sie jeszcze to naprawic,np wstawic z powrotem do piekarnika do suszenia,czy juz sie poddac? ;)
Dorota, Moje Wypieki
24.12.2018 11:10 odpowiedz
Można jeszcze włożyć do temp. 120 stopni i suszyć.
Gość: Estera
01.12.2018 20:36 odpowiedz
Trochę za późno przeczytałam ten poradnik, ale wypróbuję następnym razem wszystkie rady. Mam tylko pytanie. Piekłam ciasto, na które nakładało się już gotowa bezę i musiałam ją z blachy przenieść. Jak to najlepiej zrobić? Mój błąd był, że bezę piekłam na papierze. Beza była wilgotna w środku i od spodu, rozesłała się.
Dorota, Moje Wypieki
02.12.2018 00:29 odpowiedz
Można piec bezę na papierze, zawsze to robię. Jeśli jest dobrze upieczona (też od spodu) to bez problemu odstaje od papieru.
Gość: Mateusz
25.11.2018 14:53 odpowiedz
Witam serdecznie.

Chciałbym kupić swojej szalonej kulinarnie dziewczynie termometr cukierniczy z zastosowaniem głównie do bezy włoskiej. Nigdy nie zajmowałem się pieczeniem bez, nie znam się na tym w ogóle i przyznam się szczerze, że internet mnie pokonał. Nie jestem w stanie wybrać takiego, który byłby odpowiedni do tego produktu (oraz firma), dobry jakościowo i przede wszystkim jakie powinien mieć funkcje, cechy, (szpikulec, sonda; rtęciowy, cyfrowy; do mięs, grilla...) etc.

Jeżeli o mnie chodzi to taki termometr powinien być:
- w zakresie min. 0-300st. Celsjusza,
- ze stali nierdzewnej,
- cyfrowy.

Czy iść klasycznie w model BIOWIN 185709, czy zdecydować się na taki duży ekran jak np. Gefu Handi? Czy ta wysoka cena jest adekwatna do jakości tego termometru?

Bardzo proszę o pomoc, bo jestem w kropce, a mam ochotę na te bezy. :<

Pozdrawiam słodko,
Mateusz
Dorota, Moje Wypieki
25.11.2018 23:11 odpowiedz
Nie pomogę... ja mam po prostu najtańsze - zarówno rtęciowy jak i cyfrowy (tani chiński). Sugerowałabym się opiniami w internecie, można sprawdzić np. na amazonie. Myślę, że wszystkie spełniają swoją podstawową funkcję, czyli mierzenie temp. ale jeśli ma być dodatkowo ładny można pójść w firmę i zrobić piękny prezent :). 
pozdrawiam!
Gość: Mateusz
25.11.2018 23:58 odpowiedz
Rozumiem, w takim razie spróbuję polecany BIOWIN 185709. :)
Gość: Ewa
03.01.2019 10:34 odpowiedz
polecam termometr cukierniczy GEFU
Gość: skorpiondara
24.11.2018 23:04 odpowiedz
Robiłam pierwszy raz i wyszły super. Trzymałem w piekarniku 90 minut bo chciałam aby były całkiem suche. Osobiście nie lubię ciągnącego środka.
Gość: Pavlusia
18.11.2018 00:14 odpowiedz
Czy upieczoną bezę pavlovę (zaplanowane wykończenie śmietaną i owocami na następny dzień) lepiej przechowywać w lodówce czy temperaturze pokojowej?
Dorota, Moje Wypieki
18.11.2018 11:35 odpowiedz
W temperaturze pokojowej.
Gość: Grzegirz
23.12.2018 14:09 odpowiedz
W temp. Pokojowej i najlepiej w zamkniętym pojemniku
Gość: Czarodziejka
14.10.2018 15:51 odpowiedz
Może już było to pytanie ale przeczytałam ponad 300 komentarzy i nie znalazłam . Jaki jest sposób na to żeby pianka w środku Pavlovej była jak najgrubsza . Mnie wychodzi taka max 3 cm
Dorota, Moje Wypieki
14.10.2018 21:06 odpowiedz
Proszę postarać się formować wyższą pavłovą. Im wyższa pavlova tym wyższa pianka.
Gość: Kierunek wlochy
12.10.2018 10:20 odpowiedz
Witam serdecznie,
Piekę szalotkę z bezą na górze. Po upieczeniu beza jest kruch i pyszna. Wyciągam ciasto z piekarnika po wystygnięciu oraz na noc ciasto przykrywam bawełnianą szmatka- może to błąd? Ale na drugi dzień beza jest miękka a nie krucha z delikatna "rosą" na wierzchu. Co robię nie tak? Proszę o pomoc.
Dorota, Moje Wypieki
12.10.2018 11:26 odpowiedz
Beza mięknie od wilgotności w powietrzu i od jabłek. Dlatego najlepiej ją podawać w dniu pieczenia, w tym przypadku.
Gość: weronika
18.09.2018 09:17 odpowiedz
moj staly problem.. beza sie rozlewa:((
Dorota, Moje Wypieki
18.09.2018 12:19 odpowiedz
Zbyt szybko dodaje Pani cukier i za słabo ubija. Proszę zapoznać się z powyższymi radami.
EmilyDead profil
18.08.2018 12:42 odpowiedz
Nie mam pojęcia o co chodzi, ale wcześniej już milion razy robiłam Pavlovą i było wszystko ok.
A teraz, trzy razy pod rząd beza była zważona. Białek nie przebiłam, były idealne. Beza też wyglądała idealnie, dopóki nie zaczęłam mieszać żeby wymieszać skrobie. Jak zaczęłam mieszać to beza wyglądała jak zważona, dopiero jak wymieszałam szybciej to zaczęła wyglądać choć trochę jak beza. Co zrobiłam nie tak?
Dorota, Moje Wypieki
19.08.2018 10:19 odpowiedz
Niestety, nigdy wcześniej się z tym nie spotkałam by warzyła się przy dodaniu skrobi. Jeśli była dobrze ubita, nic nie powinno się dziać. Piana może się zwarzyć tylko w momencie ubijania bez cukru samych białek, na początku. Po ubiciu z cukrem kiedy piana jest gęsta i błyszcząca nic się nie dzieje. Czy nie było przypadkiem upałów?
EmilyDead profil
20.08.2018 11:36 odpowiedz
dokładnie, były upały. Czyli to nawet od tego zależy....
Dorota, Moje Wypieki
20.08.2018 13:28 odpowiedz
Właśnie nie powinno. Często robię bezę latem i nigdy nic takiego się nie przytrafiło. Ale w sumie nie wiadomo...
elll profil
23.08.2018 20:11 odpowiedz
A może łyżka/szpatułka była ciepła lub tłusta?
Aga1986 profil
09.08.2018 08:28 odpowiedz
Dzień dobry:) a ja mam pytanie do wszystkich którzy używają ręcznego miksera. Jak długo ubijacie białka z cukrem? Ja zawsze dodaję drobny cukier, ubijam bardzo długo ok 20 min dodając cukier łyżka po łyżce i chyba jeszcze nigdy całkowicie cukier mi się nie rozpuścił... Czy za krótko ubijam ? czy może mój mikser ma za słabą moc? Co robię nie tak?
Gość: kasia
31.07.2018 19:43 odpowiedz
Przeczytałam bardzo uważnie i do wszystkiego się zastosowałam. beza wyszła ideał nad ideałem... z wierzchu i w środku. W punkt! Natomiast miękki spód kompletnie. W ogóle nie był kruchy, więc przy nakładaniu na talerzyki beza wyglądała okropnie (co nie zmienia faktu, że była pyszna!). Piekłam w 150 sttopniach 20 min, a potem w 100 stopniach jakies 3,5 - 4 h. Zostawialam do wystygniecia w uchylonym piekarniku na noc. Nastepnego dnia stala w temperaturze pokojowej szczelnie zamknieta. Podalam w ciagu dnia (po ok 15 h od zrobienia) i krem nalozylam bezposrednio przed podaniem. Co moglo zawinic??
Dorota, Moje Wypieki
01.08.2018 11:11 odpowiedz
Może za niska temp. pieczenia, może za daleko od grzałki dolnej?
Gość: Kasia
02.08.2018 22:03 odpowiedz
Właśnie ten piekarnik ma tendencję do przypiekania, więc bałam się temp 180 stopni. Powinno być dłużej w 150 stopniach? A własnie na jakim poziomie najlepiej? Ja ustawilam po srodku, grzanie gora - dol bez termoobiegu.
dagasz profil
28.07.2018 17:59 odpowiedz
ok, już znalazłam :) trzeba wpisać żółtek zamiast żółtko czy żółtka w wyszukiwarce :) pozdrawiam
dagasz profil
28.07.2018 17:57 odpowiedz
a co zrobić z żółtek, które zostają z bezy? :)
Gość: Gośka
10.08.2018 22:07 odpowiedz
Lody!
Gość: Ang
30.09.2018 17:18 odpowiedz
Albo kruche ciastka
Gość: Monika
08.10.2018 12:42 odpowiedz
Creme brulee ;-)
Gość: mefka
25.12.2019 17:19 odpowiedz
Jajka sadzone :) Wystarczy dodać ze 2 całe jajka. Pycha ;)
Julita1984 profil
26.07.2018 19:56 odpowiedz
Witam.
Czy beza wyjdzie? Zapomnialam dodac sok z cytryny?
Wiec pieke tylko białka ubite z cukrem
Gość: Paulinawgw
21.07.2018 22:51 odpowiedz
Witam.
Robiłam już bardzo dużo bez
Teraz zmieniłam piekarnik i robiłam dla znajomej tort bezowy (2blaty)i się poprostu rozplynela (była przełożona frużelina, śmietaną z mascarpone)
Beza była z zewnątrz krucha(bardzo, bardzo krucha i w środku pianka)
Włożyłam ja do piekarnika nagrzanego do 150 i od razu zmieniłam na 120 na 30 min później 2,5 godz 100stopni

Co mogłam zrobić nie tak (że była taka bardzo krucha, taka delikatna)
Gość: Iwi262
13.07.2018 17:58 odpowiedz
Witam mam taki problem mianowicie robie beze z masą z smietanki 30% i serka mascarpone czasem na wierzch daje troche masy krowkowej i za kazdym razem ulubione owoce typu jagody maliny za pierwszym razem beza wyszła super natomiast z każdym kolejnym razem coraz gorzej mimo że wszystko robie tak samo dziś tak mi urosła ze pękła i aż w środku zrobiła się dziura i musiałam ja ze tak napisze poskładać ubijam ja bardzo dokładnie nie wyczuwam cukru kiedy ja kosztuje a po upieczeniu jej na spodzie blachy jest tak jakby ciągnący się brązowy cukier dlaczego pierwszym razem wyszła cudna a teraz nie i drugie pytanie co zrobić by w środku była krucha bo obecnie wychodzi mi z zewnatrz krucha a w środku pianka mimo że długo ja susze pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
14.07.2018 10:10 odpowiedz
Beza Pavlova z zewnątrz powinna być krucha a w środku piankowa. Im dłużej pieczona tym pianka bardziej ciągnąca, a pieczona bardzo długo - cała krucha. 
Prosiłabym używać znaków interpunkcyjnych, dość ciężko mi się czyta Pani komentarz.
pozdrawiam
Gość: Edyta
13.07.2018 11:14 odpowiedz
Czy beza włoska nadaje się do tarty z kremem na bazie mascarpone? Chodzi mi o to, czy nie rozpuści się jak zwykła beza francuska?
Gość: Paulinawgw
10.07.2018 18:47 odpowiedz
Witam
Dlaczego moja beza pęka?
Dorota, Moje Wypieki
10.07.2018 18:50 odpowiedz
Mała beza (beziki) czy większa jak Pavlova?
Gość: Eliza
30.11.2018 17:35 odpowiedz
Dlaczego moja beza podczas pieczenia popękała? Wyrosło pieknie ale pękła w wielu miejscach.
Dorota, Moje Wypieki
01.12.2018 11:51 odpowiedz
To jest naturalne dla bezy.
Gość: Justyna
10.07.2018 17:09 odpowiedz
Proszę o pomoc. Bezy wychodzą idealne, są kruche w środku. Lecz za każdym razem po niecałym tygodniu przechowywania ich w szczelnie zamkniętym pojemniku, robią się gumowate ( a chowam je po upieczeniu, tuż po wystgnięciu). Co mogę zrobić, aby wydłużyć ich czas przechowywania?
Dorota, Moje Wypieki
10.07.2018 17:22 odpowiedz
Wygląda na to, że w jakiś sposób dostaje się do nich powietrze, inaczej by nie miękły...może są nie do końca wysuszone? W środku nie może być w ogóle pianki ani ciągnącej się ani puszystej, powinny być całe suche i kruche.
Gość: Julia
07.07.2018 19:03 odpowiedz
Dlaczego beza opadła mi po wyłączeniu piekarnika i uchyleniu drzwiczek?
Dorota, Moje Wypieki
07.07.2018 20:41 odpowiedz
Opadłaby i tak, nawet bez uchylania piekarnika. Najprawdopodobniej został popełniony błąd podczas ubijania białek. Tak dużo czynników ma wpływ, że ciężko mi wskazać, co mogło pójść nie tak. Proszę prześledzić dokładnie notkę powyżej. 
Gość: Ti
03.07.2018 15:21 odpowiedz
Pani Doroto, ostatnio przy okazji robienia Malinowej Chmurki moja beza zachowała się przedziwnie-ladnie się ubiła ale po dodaniu kilku łyżek cukru (pojedynczo, tak jak zalecane) zrobiła się tak mega gęsta że ledwo mogłam ja dalej ubijac..co mogło być przyczyną? Pierwszy raz miałam taki problem, ostatecznie beza wyszła jakby ciągnąca się, nie krucha, mimo całonocnego suszenia. Będę wdzięczna za podpowiedź bo malinowa chmurkę uwielbiamy cała rodzina
Dorota, Moje Wypieki
03.07.2018 20:32 odpowiedz
Niestety, nie wiem. 
jl78 profil
04.07.2018 05:45 odpowiedz
Ogólnie to zauważyłam różnice w robieniu bezy i użytego cukru .Ja daję zwykły kryształ nie drobny i tak : kupiłam klasyczny ogólnopolskiej dostępny cukier buska paczka z niebieskim paskiem polskie zakłady cukrowe i beza po ubiciu nie była idealna ,nie trzymala wzoru że tak powiem .Druga zrobiłam z cukrem też ogólnie dostępnym takie całe ciemno niebieskie opakowanie i beza byka jak zwykle idealnie ubita .Powtórzyłam pieczenia na obu cukrach i znów to samo ,na tym w białej torebce beza byka kiepska .Czyżby oszukiwali na cukrze ?
jl78 profil
03.07.2018 05:58 odpowiedz
Kochana Dorotko ,pytanie na wagę złota .Czytałam porady wyżej ale chcę się upewnić .Piekę Pavlova z Twojego przepisu na białą Pavlova ,na zamówienie .Ostatnio mam ich tyle że piekarnik nie nadąża .Pytanie pierwsze bardzo ważne ,czy dobrze zrozumiałam że ta beze na Pavlova mogę upiec szybciej ,dzień lub dwa i przechować w zamkniętym piekarniku lub pojemniku do ciasta ? Pytanie drugie ,jaki krem maślany do niej pasuje ? często ludzie dojeżdżają do mnie kilkanaście km i nie wiem czy nie lepiej robić im Pavlova na maślanym kremie .
Dorota, Moje Wypieki
03.07.2018 20:34 odpowiedz
Można, ale im później upieczona tym lepiej. Lepiej więc 1 dzień przed niż 2 dni przed. 
Krem maślany niestety zupełnie nie pasuje do Pavlovej, jest zbyt ciężki. 
jl78 profil
04.07.2018 05:40 odpowiedz
Kurcze zapomniałam jeszcze spytać ,widziałam gdzieś przepisy z termoobiegiem .Czy spróbować upiec dwie na raz ? Coś tam piszą że po 40 min zamienić blachy by ta z góry była na dole - nie opadnie jak otworze w trakcie pieczenia i ruszę ?.Ale wolę Ciebie się dopytać .Próbowałaś kiedyś ,jesli tak czy z resztą postępujemy tak samo ? Wiadomo termoobieg to trzeba dać niższa temperatura .Ja piekę zawsze gorna i dolna grzałka pierwsze 5 minut 175 ,potem obnizam do 150 i pieke 1h45min .Nie sądziłam że będzie takie zainteresowanie Pavlova a teraz drugi piekarnik chyba sobie wstawię ale gdzie ,w piwnicy ? :))))
Dorota, Moje Wypieki
04.07.2018 19:05 odpowiedz
Można, ale raczej ciężko by się zmieściły i upiekły idealnie w takim domowym piekarniku. Co innego w specjalnych piekarnikach w cukierniach. Raczej nie polecam zmiany blach i ruszania podczas pieczenia. 
Gruszeczka23 profil
29.06.2018 00:34 odpowiedz
Witam Pani Dorotko! Ostatnio jadlam u kolezanki przepyszne bezy. Sama nigdy nie robilam. Od lat korzystam z Pani ksiazek i bloga i chcialam zapytac, ktory przepis poleci Pani dla osoby poczatkujacej jesli chodzi o bezy. Pani poradnik odnosnie bezy przeczytalam i bedzie on moim drogowskazem w stawianiu pierwszych krokow podczas pieczenia bezy. Dziekuje bardzo za porady i pomoc. Pozdrawiam.
Dorota, Moje Wypieki
29.06.2018 10:25 odpowiedz
Polecam ten przepis na bezy.
pozdrawiam i trzymam kciuki :)
Gruszeczka23 profil
29.06.2018 14:52 odpowiedz
Dziekuje bardzo
Gość: malutka
19.05.2018 22:05 odpowiedz
skoro pieke wg tego przepisu to jakim cudem temperatura piekarnika jest zbyt wysoka? w przepisnie nie bylo mowy o zmniejszaniu temperatury w razie gdyby beza sie robila brazowa :/ akurat mnie wyszla brazowa. mozliwe, ze niedokladnie sie cukier rozpuscil gdyz dalam zwykly bo taki mialam
Gość: beata
15.05.2018 21:26 odpowiedz
witam :)
pytanie z natury tych niedoczytanych - pieczenie - ile czasu w jakiej temperaturze, suszenie ile czasu w jakiej temperaturze ? :)
agnsud profil
15.05.2018 22:59 odpowiedz
Wszystko jest opisane w akapicie "pieczenie".
Gość: Anna maria
01.05.2018 08:47 odpowiedz
Mam piekarnik gazowy.Na pokrętłach nie ma zaznaczonych temperatur tylko numery od 1 do 9 .Na jaki numer nastawić by się nie spaliła. Ostatnio nastawiłam na 2 I była brązowa.Na jakiej wysokości ustawiona blaszkę.
Dorota, Moje Wypieki
01.05.2018 09:03 odpowiedz
Musisz poznać swój piekarnik, to jedyne wyjście. Proszę wypróbuj w takim razie na 1. Blaszkę ustawiłabym na środek.
Gość: Ziuta
06.05.2018 21:17 odpowiedz
Też mam taki piekarnik. Przy pieczeniu bezy ustawiam na 1 i dodatkowo po ok 30 minutach pieczenia uchylam drzwiczki wkładając w nie drewnianą szpatułkę.
Gość: Pauliiiiina
27.04.2018 14:48 odpowiedz
A ja dziś upiekłam po raz 100 i zawsze wychodziła szarlotkę z bezą. Suszyła się w piekarniku długo, ładnie popękała. Wyłączyłam piekarnik, poszłam spać, a rano zamiast bezy znalazłam na szarlotce wilgotną piankę. Rozkroiłam i wyszło trochę jak tu: https://www.mojewypieki.com/przepis/ciasto-z-rabarbarem-i-truskawkami
W smaku dobre, ale czy bezpieczne do jedzenia?
Dorota, Moje Wypieki
28.04.2018 11:57 odpowiedz
Tak.
takajedna86 profil
21.04.2018 23:03 odpowiedz
Mam pytanie- piekłam dzis dakłasa w nie swoim piekarniku i po raz pierwszy beza po upieczeniu się (wyrosła pięknie) i uchyleniu piekarnika opadła (białka na pewno nie były przebite). Na zewnatrz jest krucha. Jest szansa, że będzie jadalna? Oczywiscie pechowo, bo ma być tortem urodzinowym mojego chrześniaka :(
Dorota, Moje Wypieki
22.04.2018 10:31 odpowiedz
Tak, będzie jadalna. 
takajedna86 profil
25.04.2018 00:00 odpowiedz
Dziękuję za odpowiedź - okazała się być prawie tak dobra jak te w pełni udane ;) Goście i tak byli zachwyceni!
Gość: jeanette
20.04.2018 11:35 odpowiedz
A czy jeśli mam zamrożone 2 białka to czy za jakiś czas np za tydzień mogę do nich dołożyć kolejne? Czy lepiej do nowego pojemnika? I druga sprawa czy białka przed mrożeniem trzeba schłodzić w lodówce?
Dorota, Moje Wypieki
20.04.2018 12:03 odpowiedz
Do nowego, można do woreczka. Nie trzeba.
Gość: Ana
03.04.2018 22:20 odpowiedz
P.Doroto w opisie najczestszych problemow nie zauważyłam żeby była wzmianka na temat wypływania cieczy w trakcie suszenia. Taki syrop żółty. Nie zawsze tak jest, ale interesuje mnie jaka moze byc tego przyczyna.
Dodam, że wszystko robię zgodnie z instrukcją, białka nie są przebite, proporcje zachowane, beza jest dobrze napowietrzona trzyma kształt i fason nawet przed suszeniem moznaby ją kroić nożem
Dorota, Moje Wypieki
04.04.2018 12:47 odpowiedz
Mi też się czasem zdarza. Według moich obserwacji mogą być 3 przyczyny takiego stanu:
1. użycie zbyt grubego cukru i/lub nierozpuszczenie go do końca w bezie podczas ubijania
2. pieczenie w zbyt niskiej temperaturze
3. używanie mrożonych białek
Proszę nie ubijać piany tak mocno, by można ją było kroić nożem. To błąd, jest ubita zbyt mocno.
willow profil
20.05.2018 22:01 odpowiedz
Mnie się dzisiaj drugi raz zdarzyło - i potwierdzam, myślę że u mnie to powód nr 2. Piekłam z innego przepisu niż zwykle, w 120 stopniach (1 i 3 w tym przypadku nie zachodzi) i popłynęło...
Gość: Ania
13.04.2019 10:23 odpowiedz
Czy taką beze można bezpiecznie jeść? U mnie wygląda tak że z wierzchu jest chrupiąca, środek miejscami pusty, miejscami piękny lekki i puszysty no ale jest też ten "syrop żółty" na spodzie tam gdzie nie ma pianki :(
Dorota, Moje Wypieki
13.04.2019 23:46 odpowiedz
Można.
Gość: 123345
30.03.2018 13:54 odpowiedz
Czy do bezy można użyć cukru pudru?
Dorota, Moje Wypieki
30.03.2018 14:04 odpowiedz
Nie poleca się. Jeśli to już konieczne to cukru zwykłego i pudru pół na pół.
Gość: Drups
28.03.2018 08:41 odpowiedz
Hej, na święta chciałabym przygotować mini-pavlovy. Zapraszam do siebie moją przyszłą teściową (tzn. mam nadzieję, że nią kiedyś zostanie ;P), dlatego bardzo mi zależy na dobrym efekcie. Pomyślałam, że wersję mini będzie łatwiej kontrolować i ocenić stan niż w przypadku bezy pełnowymiarowej. Czy może się mylę? Mam kilka pytań technicznych:
- czy można zrobić pavlovą z bezy włoskiej? - skoro taka beza ma być potem bardziej odporna na błędy podczas pieczenia to może warto? mam piekarnik gazowy, w którym bardzo trudno kontrolować temp.
- lubię cukier trzcinowy (i kokosowy), czy z którymś z nich wyjdzie równie dobra pavlova jak ze standardowym cukrem?
- kupiłam kamień winny - wykorzystać czy nie? W przepisach na stronie raczej się nie pojawia : \/
Będę wdzięczna za pomoc!
Dorota, Moje Wypieki
28.03.2018 11:04 odpowiedz
1. Polecam jednak mini-pavlovą przygotować i piec tradycyjnym sposobem. 
2. Nie próbowałam. Teoretycznie z trzcinowym nie powinno być problemów, zmieni się tylko kolor i smak bezy.
3. Można, nie ma problemu :). Zamiast soku z cytryny/octu.
pozdrawiam!
Gość: Inga
07.05.2018 17:42 odpowiedz
Słyszałam kiedyś ze jak doda się cukier trzcinowy to masa na bezę będzie mniej stabilna i może się rozlewać :)
Gość: Paula
24.03.2018 17:32 odpowiedz
Pani Doroto, pytanie - Pavlova wysuszona jak zwykle, delikatna chrupka, idealna. 'Nadziana' kremem z mascarpone i śmietanki, na wierzchu oczywiście owoce. Po rozkrojeniu, upływie czasu - powiedzmy kilka godzin - podchodzi płynem (woda, cukier?). Czy jest jakaś szansa żeby temu zapobiec? A może jednak coś robię nie tak?
Dorota, Moje Wypieki
24.03.2018 20:49 odpowiedz
To całkiem normalne, po kilku godzinach od nałożenia bitej śmietany beza zaczyna się rozpuszczać. Nie można temu zapobiec, dlatego nakładamy krem przed podaniem.
Gość: Paula
26.03.2018 12:55 odpowiedz
Całe szczęście
Ewelina Kropka profil
22.03.2018 15:35 odpowiedz
Moja beza właśnie się piecze / smuci mnie tylko fakt , ze nie ma podpowiedzi co do piekarników gazowych bez temperatury , bardzo starego typu - chyba z ery kamienia łupanego - i teraz kiedy zmienić temarature na 70 stopni i jak długo piec w tem 150 jak to sprawdzić
Gość: movikus
21.03.2018 18:50 odpowiedz
A ja nareszcie w nowym piekarniku piekłam czas i temp wg przepisu i wyszły piękne,chrupkie na zewnątrz i piankowe w środku,ale problem zaczął się przy jedzeniu ,są ciągnące w środku i w trakcie jedzenia obklejają zęby ,czy tak powinno być??? Bezy ze starego piekarnika zawsze mi opadały ,musiałam suszyć 3 godz,ale były kruche,z cukierni tort bezowy ma całkiem inna konsystencję jakby była mąka, są bardzo sypkie i bardzo niedobre jak dla mnie.
Jaka w końcu beza ma być?Acha bezy które robiłam to mini pavlowa.
Dorota, Moje Wypieki
21.03.2018 20:17 odpowiedz
Każdy piecze bezę jaką lubi. Powinna być piankowa w środku (Pavlova). Jeśli się ciągnie oznacza to trochę zbyt długie pieczenie. 
Gość: movikus
25.03.2018 19:41 odpowiedz
Czy dobrze rozumiem , jeżeli jest pianka,ale ciężko się kroi i w buźce zamienia w mordoklejke to za długo suszona?Ciężko zrozumieć jaka powinna być prawidłowa,najlepiej jakby się dało spróbować Pani bezę
Dorota, Moje Wypieki
26.03.2018 01:26 odpowiedz
Pianka powinna być lekka i puszysta, nie klejąca.
Gość: Anita
16.03.2018 16:41 odpowiedz
Witam, a mi podczas pieczenia pleśniaka beza urosła i jeszcze nawet nie wyjęłam z piekarnika bo jeszcze miała sie piec 10 min i opadła tak, że po wyjęciu w środku zrobiła się taka szklista. Zawsze mi troche opada, ale to juz po wył piekarnika, ale nie tak spektakularnie jak dziś i nie jest szklista. Jak mogła być przyczyna?
Dorota, Moje Wypieki
17.03.2018 11:53 odpowiedz
Może ciasto było pieczone z termoobiegiem?
Gość: Anita
18.03.2018 10:53 odpowiedz
Nie, a od czego beza mogła się zrobić szklista?
Dorota, Moje Wypieki
18.03.2018 11:02 odpowiedz
Nie bardzo Panią rozumiem. Szklista, czyli jaka?
Gość: Anita
21.03.2018 08:44 odpowiedz
ta częśc co opadła to wygląda jak gęściejąca żelatyna
Gość: Beata
03.03.2018 17:21 odpowiedz
super podpowiedzi. Dziękuję
Gość: Ania
19.02.2018 23:43 odpowiedz
Ja mam taki problem i pytanie.
Za każdym razem gdy robię bezę, nie pęka mi ona W OGÓLE.
Nie wiem czy to dobrze czy źle, bo w środku i na zewnątrz jest idealnie chrupka - taka, jak lubię, jednak uważam, iż pęknięcia dają jej taki cudny rustykalny wygląd i brakuje mi tego,
za to beza rozrasta mi się o około 1/3 swojej początkowej objętości.
Może to być kwestiazbyt długiego ubijania? A może zmniejszyć ilość cukru? Daję 150g cukru pudru na 3 białka. Pozdrawiam pięknie, czekam na odpowiedź!
Gość: Roslina
16.02.2018 20:09 odpowiedz
Rada: jesli bialka sie przebija- nalezy dodac 1 lub 2 surowe bialka i znow ubic, uratujemy mase bialkowa :)
Dorota, Moje Wypieki
16.02.2018 21:30 odpowiedz
Czy to sprawdzone? Przebicie białek jest procesem nieodwracalnym.
Gość: Monika
16.02.2018 08:36 odpowiedz
Pani Dorotko czy mogę upiec bezę z przepisu na białą pavlovą dzisiaj i podać ją w niedzielę wieczorem ?
Trzymać ją wtedy przez weekend w zamkniętym piekarniku ?
Pozdrawiam :)
Dorota, Moje Wypieki
16.02.2018 11:33 odpowiedz
Można. W zamknietym piekarniku lub pojemniku na ciasto, zamkniętym, w temp. pokojowej. 
pozdrawiam :)
Gość: Natalia
15.02.2018 11:49 odpowiedz
Czy podczas pieczenia bezy można otwierać piekarnik i sprawdzać czy jest chrupka? Czy nie spowoduje to opadnięcia bezy? Jak najlepiej sprawdzać, by beza nie opadła?
Dorota, Moje Wypieki
16.02.2018 13:27 odpowiedz
Można, ale dopiero pod koniec pieczenia i uchylamy na krótko. 
Gość: Natalia
15.02.2018 11:33 odpowiedz
Pani Doroto, jutro będę piekła moją pierwszą Pavlovą :) Mam pytanie, czy lepiej upiec ją na folii aluminiowej(jeśli tak, to którą stroną na zewnątrz) czy na papierze do pieczenia? czytałam w komentarzach, że beza może się przykleić, a nie posiadam żadnej maty teflonowej ani nic z tych rzeczy.
Dorota, Moje Wypieki
16.02.2018 13:29 odpowiedz
Na papierze do pieczenia. Jeśli papier jest dobrej jakości a beza dobrze wysuszona (nie mokra od spodu) będzie dobrze :).
PaulaG profil
15.02.2018 09:00 odpowiedz
Gdyby ktoś pytał czy da się zrobić bezę bez cukru, otóż DA SIĘ :) Wykonałam bezę na erytrolu (wcześniej zmieliłam go na proszek).
Gość: Inia
31.03.2018 18:28 odpowiedz
Czy w bezie jest mocno wyczuwalny ten charakterystyczny "chłodny" posmak?:)
Gość: PaulaG
06.04.2018 22:07 odpowiedz
Tak, ma ona taki chlodny posmak
Gość: kinga66
27.01.2018 19:32 odpowiedz
Witam. To ja ,od tej bezy szwajcarskiej.Znalazlam przepis i wyszla super,jedyne co musialam zmienic to temperature suszenia ,moj piekarnik strasznie pali i ja suszylam w 80° C. Ale ja tu z kolejnym pytaniem,czy slyszala pani o bezie z dodatkiem galaretki (proszku)? Na Pinterescie znalazlam taki przepis i zastanawiam sie co daje ta zelatyna? Chyba sa bardziej trwale? Tu przepis: http://www.mind-over-batter.com/sweet-situations/jell-o-meringue-cookies/
To juz "wariacje" na temat...ale jak znajdzie pani czas to prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.k
Dorota, Moje Wypieki
27.01.2018 19:47 odpowiedz
Taki przepis widzę pierwszy raz, ale uważam, że galaretki nie pieczemy, więc nie będę próbować. Lepiej dodać po prostu barwnika i ekstraktu do bezy.
pozdrawiam :)
Gość: kinga66
01.02.2018 16:44 odpowiedz
Dziekuje za odpowiedz.No fakt,galaretki sie nie piecze.Pozdrawiam.k
Ania2 profil
25.01.2018 11:54 odpowiedz
Witam, proszę o poradę ponieważ w notce o bezie jest napisane że pavlową najlepiej studzić w uchylonym piekarniku (z drewnianą łyżką) a w poradach na samym końcu : "studzona przy uchylonych drzwiczkach (najlepiej studzić ją w zamknietym, stygnącym piekarniku)" to jak najlepiej? do tej pory stosowałam tą metodę z łyżką ale teraz to już nie wiem:(
Dorota, Moje Wypieki
25.01.2018 18:30 odpowiedz
Oba sposoby są dobre. Trzeba wypróbować jak u Pani lepiej. 
Gość: kinga66
23.01.2018 17:27 odpowiedz
Pani Dorotko, chcialam zrobic bezy na bezie szwajcarskiej,czy moze pani dodac wiecej technicznych informacji na ten temat? Bo jak pani pisze,taka beza jest mniej kaprysna niz ta francuska.Czy tak po prostu podgrzac bialka z cukrem i ubic? Nie ma jakis "zagrozen" czy "pulapek"?
Dorota, Moje Wypieki
24.01.2018 11:19 odpowiedz
Niestety nigdy jej nie piekłam, wykorzystuję ją do kremów.
PaulaG profil
07.01.2018 21:10 odpowiedz
Bezowe gniazdka idealne do mini dacquoiseików :)
Gość: Ala
29.12.2017 11:59 odpowiedz
Witam,
pierwszy raz robiłam bezę- była dość płynna po wyłożeniu na blachę i nie mogłam nadać jej kształtu. Po upieczeniu w 120 stopniach przez 1 godzinę, wypłynął z niej cukier... Czy przyczyną mogło być zbyt szybkie dodanie cukru (pudru)?
Dorota, Moje Wypieki
29.12.2017 12:21 odpowiedz
Tak, zwłaszcza ta płynność po wyłożeniu na blachę na to wskazuje.
Gość: Patrycja
27.12.2017 15:14 odpowiedz
Witam, czy można piec dwa płaty bezowe na raz? Pozdrawiam serdecznie
Dorota, Moje Wypieki
27.12.2017 16:33 odpowiedz
Tak. Jesli na 2 różnych poziomach - wtedy z termoobiegiem.
Gość: zocha
12.12.2017 16:37 odpowiedz
Pani Doroto, dostosowałam się do wszystkich wskazówek przy pieczeniu bezy. Tymczasem bezą, którą upiekłam wczoraj, mogłabym kogoś zabić- twarda jak skała i w środku pusta. Dlaczego?
Wstawiłam ją do nagrzanego piekarnika na 150 st, po 5 minutach zmniejszyłam temp. do 110 st i tak ją piekłam przez 1,5 h. Wiem, że kwestia ustawień temp zależy od piekarnika, ale dlaczego beza wyszła taka twarda?
Białka miały temp.pokojową.
Dorota, Moje Wypieki
12.12.2017 20:08 odpowiedz
Mogła być za długo pieczona - czy to była Pavlova? Jeśli pianka znika ze środka zazwyczaj to oznacza za długie pieczenie/w za wysokiej temperaturze.
Gość: Zocha
13.12.2017 13:48 odpowiedz
Tak, to miala byl Pavlova.
Opadla, byla niczym kapec i twarda
Gość: MONIKA
19.10.2017 23:23 odpowiedz
Witam,
Zawsze robiłam bezę zwykłym mikserem i wychodzily cudowne, ale mam preblem.z ręką i bardzo ubijanie mnie męczyło. Kupilam więc robota planetarnego. Niestety ubijanie tym robotem białek kończy się albo tak bardzo napowietrzonymi i ubitymi białkami, ze beza bardzo rośnie i bardzo opada albo ubija się slabo i itak opada... co ja robie źle... planetarnym robotem ubijam bialka ok 7 minut... może za krotko, albo za mocne obroty na początku?powiem jeszcze że za kazdym razem idealnie cukier się rozpuszcza.
Gość: Justyna
22.10.2017 20:03 odpowiedz
Witam też mam robota planetarnego i zawsze wychodzi super czy to bezy czy biszkopt, nigdy nic nie opada. Ja mam taki sposób że stopniowo zwiększam prędkości. U mnie jest 7. Zaczynam od 1 i na każdej prędkości robię tak jakby jeden obrót końcówki w misie, trudno mi to opisać. Potem na 2 itd aż do 7. Białka ubijaja mi się bardzo szybko, nie wiem czy na tej najwyższej prędkości miksuję ok minuty ale krótko i wtedy cukier bardzo po woli łyżka po łyżce. Mam metalową misę i generalnie wszystko jakoś lepiej mi tu wychodzi niż wcześniej jak miałam ręczny mikser.
Gość: jo
15.10.2017 15:32 odpowiedz
A co jest przyczyna gdy wszystko jest ok do momentu wlozenia do piekarnika, a po wyjeciu przypomina podeszwe?
Dorota, Moje Wypieki
16.10.2017 12:23 odpowiedz
Beza nie została wykonana prawidłowo lub niewłaściwe ustawienia piakarnika.
1  2  3  4Składniki / tagi