Ładowanie strony
Najsłodszy blog w sieci14 października 2013

Beza - to się musi udać!


Beza nie musi się śnić po nocach!

To prawda, jest kapryśna, nieprzewidywalna i nie cieszy się reputacją łatwej do przygotowania, ale z pomocą kilku dobrych rad można i ją okiełznać :-). Ta notka ma Tobie w tym pomóc. Natomiast jeśli uważasz, że w bezach jesteś mistrzem i nic Cię już nie zaskoczy, również warto przeczytać poniższą notkę - może podzielisz się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach?

Bezy to nie tylko białe ciasteczka, Pavlova czy torty bezowe. Trzeba umieć ubić prawidłowo pianę do ciasta kruchego z owocami, do babki, angel food cake, sufletów czy musu czekoladowego...

W przygotowaniu bezy biorą udział tylko dwa składniki: białka jajek i cukier. Czasem niezbędny jest dodatek wody (zależy od rodzaju bezy), ale zakładam, że ją każdy ma pod ręką ;-). Całkiem mało składników jak na tak skomplikowany deser, prawda?

Od początku.

Białka jajek powinny być świeże, dokładnie oddzielone od żółtek - nie ma prawa w nich znaleźć się ani odrobina żółtka. Nie ma znaczenia, czy wyciągniecie je prosto z lodówki czy użyjecie białek w temperaturze pokojowej. Jednak niektóre rodzaje bezy, np. beza włoska wymagają białek w temperaturze pokojowej, więc może prościej będzie przyjąć, że używamy białek w temperaturze pokojowej. By nie mieszać i by łatwiej było zapamiętać. Nic się również nie stanie, jeśli białka będą z dnia wczorajszego, lub odmrożone (tak, białka można śmiało mrozić!), a niektórzy wręcz uważają, że takie bardziej gęste, odparowane białka są lepsze dla konsystencji bezy a niezbędne np. przy przygotowywaniu francuskich makaroników

Cukier - pozostaje nie bez znaczenia. Najlepszy jest cukier drobny (caster sugar) lub cukier granulowany (granulated sugar). Obecnie nie przygotowuję bezy z dodatkiem cukru pudru. Używając zwykłego cukru mamy dokładną kontrolę nad ubijaną masą. Bezę ubijamy do momentu, aż cukier się w niej rozpuści, co można sprawdzić organoleptycznie - rozcierając odrobinę masy między palcami (nie powinniście wyczuwać w niej kryształków cukru). Bezy wyjdą również z dodatkiem cukru trzcinowego, będą miały kremowy kolor i zupełnie nowy smak.

Wyposażenie.

Miska, w której ubijamy bezy - najlepsza metalowa, ewentualnie szklana. Nie plastikowa! Jakolwiek dziwnie to nie zabrzmi, zmień swoją miskę! ;-) Na plastikowej lubi utrzymywać się tłuszcz i ubijane białka spływają z jej ścianek. Naczynie powinno być w temperaturze pokojowej (nie prosto ze zmywarki), bez odrobiny tłuszczu lub wody. Idealnie czyste i wytarte do sucha.

Trzepaczka do ubijania białek - od tradycyjnych, po te od mikserów ręcznych lub planetarnych. Choć ubijanie trzepaczką ręczną trwa bardzo długo (jest to czynność poniekąd masochistyczna ;-) i obecnie rzadko kto ich używa, daje ona największą kontrolę nad ubijanymi białkami. Nie jest łatwo 'przebić' takie białka, podczas gdy wyłączenie miksera kilkanaście obrotów zbyt późno może spowodować zwarzenie się białek.

Przystępujemy do przygotowania bezy. Tej czynności poświęcę najwięcej miejsca, będzie trochę długo i pewnie nudno ;-), ale to najważniejszy etap.

W metalowej misce umieszczamy przygotowane białka. Ustawiamy obroty miksera na niskie i rozpoczynamy ubijanie. Ustawienie obrotów miksera od samego początku na bardzo wysokie spowoduje, że pianka nie będzie stabilna. Kiedy białka lekko się spienią można do nich dodać szczyptę soli, nie jest to jednak konieczne. Ubijamy na coraz wyższych obrotach, nie przerywając, do momentu otrzymania prawie sztywnej pianki (ten moment nazywany jest 'soft peaks' czyli miękkie wierzchołki - pianka na mieszadłach miksera tworzy wierzchołek, którego górna część jest miękka i opada). Nie wolno ubijać zbyt długo - na tym etapie bardzo łatwo jest białka 'przebić'. Przebite białka grupują się w obłoczki, wyglądają na zwarzone i zaczynają podchodzić wodą. Takich białek nie ubijamy dalej, nie będą stabilne i beza się nie uda.

Od momentu ubicia białek do lekko sztywnej pianki ustawiamy obroty miksera na prawie najwyższe i rozpoczynamy dodawać cukier, łyżka po łyżce, cały czas ubijając. Zbyt szybkie dodanie zbyt dużej ilości cukru spowoduje, że beza się nie ubije, a 'popłynie'. Tutaj wymagana jest cierpliwość - kolejną łyżkę cukru dodajemy po całkowitym rozpuszczeniu się poprzednio dodanej łyżki. Ten etap może trwać do 10 minut minut (w zależności od rodzaju miksera i obrotów), ale jest i dobra wiadomość - nie ma już możliwości 'przebicia' białek. Gotowa, prawidłowo ubita piana bezowa jest sztywna, błyszcząca i bardzo gęsta. Ubijaczka pozostawia na bezie wyraźny ślad. Taka masa bezowa nie rozleje się na boki po wyłożeniu na blachę i zachowa nadany jej kształt. 

Jeśli jest taka konieczność, przy zakończeniu tego etapu dodajemy do bezy dodatki: sok z cytryny, ocet winny, ekstrakt z wanilii, cynamon, wiórki czekolady, migdały...jakie mamy w przepisie. O ile sok z cytryny, ocet lub ekstrakt (nie olejek!) można z bezą zmiksować, to wiórki kokosowe, zmielone migdały lub inne orzechy - lepiej bardzo delikatnie wymieszać z bezą przy pomocy szpatułki, by beza nie 'siadła'. Beza z dodatkiem orzechów zmieni konsystencję na bardziej płynną (dodatek tłuszczu) lecz mimo wszystko trzeba działać starannie, delikatnie, mieszając jak najkrócej. 

Do bezy w celu stabilizacji białek do bezy można również dodać winianu potasu (cream of tartar). Dodajemy go prawie na samym początku ubijania, kiedy białka się lekko spienią, w ilości 1/8 łyżeczki na 1 białko. Nie jest on niezbędny, ja go nie stosuję w swojej kuchni. Jego funkcję idealnie spełnia sól dodana do białek na tym samym etapie lub sok z cytryny dodany później. Dzięki kwaśnym dodatkom piana z białek lepiej zwiększa swoją objętość i nie opada.

Cały proces przygotowywania masy bezowej nie powinien zająć więcej czasu niż 10 - 12 minut przy użyciu miksera. Wszystkie składniki należy przygotować wcześniej, nie ma także sensu przedłużać miksowania bez potrzeby, działa to również na niekorzyść ubijanych białek!

Ubitą pianę bezową wykorzystujemy natychmiast. Ciasto z dodatkiem piany z białek nie może również czekać na upieczenie. Dlatego kiedy do ciasta dodajemy ubitą pianę z białek, ubijamy ją bezpośrednio przed wmieszaniem w ciasto, nie na samym początku przygotowania ciasta. Białka dodajemy do ciasta, a nie odwrotnie!

Dzięki prawidłowo ubitym białkom ciasta rosną. Pęcherzyki powietrza, które wtłoczyliśmy do białka podczas ubijania zwiększają swoją objętość i powodują wyrastanie ciasta. Dlatego biszkopt nie wymaga dodatku proszku do pieczenia! Jesli biszkopt nie urośnie, winą należy obarczyć nieprawidłowo ubite białka - nie ubite dostecznie lub 'przebite'.

Pieczenie.

A właściwie powinnam napisać suszenie.

Masę bezową wykładamy na nieprzywierającą powierzchnię, np. dobrą blaszkę z nieprzywierającą powłoką lub matę teflonową. Beza lubi przywierać do papieru. Choć moją ulubioną metodą (za Nigellą Lawson) jest pieczenie małych bezików w temperaturze 140ºC przez 45 minut, prawidłowa temperatura do suszenia powinna być znacznie niższa - nawet 70 - 80ºC. Jest ona szczególnie przydatna przy suszeniu bezy włoskiej. W wyższej temperaturze cukier się szybciej karmelizuje i bezy wychodzą beżowe. Warto suszenie w niższej temperaturze zastosować i do zwykłej bezy, zanim zaczniemy zrzucać winę na nasz piekarnik za nadmierne przyrumienianie. Suszenie można prowadzić przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika (włóżcie pomiędzy nie drewnianą łyżkę) nawet przez 5 - 7 godzin. Bezy typu Pavlova najlepiej wystudzić w stygnacym piekarniku. Beza o kolorze śniegu to wielka sztuka!

Gotowe bezy można przechowywać w zamkniętym pojemniku do 2 tygodni lub mrozić do miesiąca czasu. 

Warto także pamiętać, że wilgotność powietrza ma ogromny wpływ na bezy. W wilgotne dni gorzej się ubijają i źle przechowują, a ich powierzchnia szybko robi się klejąca i miękka.

Podstawowe rodzaje bezy:

Beza francuska

Najbardziej popularna. Do białek ubitych do momentu 'soft peaks' (miękkie wierzchołki) dodawany jest stopniowo cukier. Pieczemy z niej beziki, torty bezowe, Pavlovą... Beza ta jest najmniej stabilna, najbardziej kapryśna i najprostsza do 'przebicia', co powoduje wiele problemów, lecz po upieczeniu delikatna i lekka. I ją lubimy :). Nie nadaje się do kremów.

Przykład wykorzystania:

Bezy

Pavlova

Tort bezowy:

Beza włoska

Najbardziej stabilna beza, choć trudniejsza w przygotowaniu. Wymaga od nas wprawy i/lub użycia termometru cukierniczego. Gotujemy syrop cukrowy, który powoli wlewamy do ubiajnych białek. Powoduje to zaparzenie białek. Wspaniale się z nią współpracuje. Jest uległa, nie zamieni się na Twoich oczach w wodę, najlepsza do dekoracji tortów, ciast, deserów, na pierwsze makaroniki. Można na niej polegać! Przy wmiksowaniu do niej masła utworzy krem maślany, którym można dekorować torty i babeczki. 

Przykład wykorzystania:

makaroniki na bezie włoskiej

tarta z bezą włoską

 

Beza szwajcarska

Sztywna i niezawodna, choć mniej popularna. Najczęściej wykorzystywana do kremu maślanego, choć można ją również piec. Białka i cukier podgrzewamy w kąpieli wodnej do momentu rozpuszczenia się cukru, a następnie ubijamy mikserem do osiągnięcia gęstej i błyszczącej masy bezowej. 

Przykład wykorzystania:

krem maślany na bezie szwajcarskiej

Najczęstsze problemy i ich przyczyny:

Białka nie chcą się ubić - użyto naczynia plastikowego lub ze śladami tłuszczu, w białku znalazła się odrobina żółtka. 

Masa bezowa jest płynna a uformowana beza nie trzyma kształtu - białka 'przebite' lub cukier podczas ubijania dodawany zbyt szybko, w zbyt dużej ilości na jeden raz.

Beza po upieczeniu ma brązowy kolor - zbyt wysoka temperatura w piekarniku. Wysusz bezy w lekko uchylonym piekarniku nagrzanym do 80ºC przez kilka godzin. Bezy powinny być chrupiące z wierzchu.

Beza jest miękka, nie chrupiąca - zbyt krótko suszona.

Beza o konsystencji zbyt ciągnacej w środku - nie dostecznie wysuszona w piekarniku. Ale niektórzy taką lubią ;-).

Pavlova (lub tort bezowy) opadł po upieczeniu - białka 'przebite' lub beza zbyt szybko wyjęta z piekarnika. Pavlova może lekko opaść po środku. To naturalne. Dlatego wypełnia się ją kremem i owocami.

Pavlova bardzo mocno popękała - beza zbyt szybko wyjęta z piekarnika, studzona przy uchylonych drzwiczkach (najlepiej studzić ją w zamknietym, stygnącym piekarniku). Pavlovą warto po wystudzeniu odwrócić, by jej spód znalazł się na wierzchu, a popękany spód na dole. Poza tym, nie martw się - najpiękniejesza Pavlova to taka lekko popękana, a większe pęknięcia przykryjesz i tak bitą śmietaną :-).

-------------------------------------------------

Czekam na Wasze rady i podpowiedzi!

Przede wszystkim - nie zrażajcie się łatwo :-). Sama przerobiłam chyba już wszystkie błędy, jakie można popełnić w przypadku bezy - moje początki z bezą to 'przebita' masa bezowa, 'płynąca' na blaszce, po opadającą, czy popękaną. Czasem po prostu nie jest dobry dzień na pieczenie bezy i należy... odpuścić, wrócić do przepisu za jakiś czas ;-).

 

Wydrukuj:
post post bez zdjęć
Średnia ocena: 9,8  (liczba głosów: 36)
Kategoria: Porady kulinarne

Dodaj komentarz
Pozostało znaków: 5000 
Dziękuję za zamieszczenie komentarza.
Wszystkie komentarze czytam, choć niestety, nie dam rady na wszystkie odpowiedzieć.
Zanim zamieścisz pytanie upewnij się, czy nikt nie zadał podobnego (ułatwi Ci to wyszukiwarka zamieszczona w komentarzach).
Komentarze z linkami mogą nie zostać opublikowane.
Zaloguj się, aby dodać komentarz lub skomentuj jako gość, korzystając z poniższego formularza.
Imię/nick*:
Strona WWW:
Weryfikacja antyspamowa*:
Komentarze (543)
1  2  3
Gość: Ania
19.02.2018 23:43 odpowiedz
Ja mam taki problem i pytanie.
Za każdym razem gdy robię bezę, nie pęka mi ona W OGÓLE.
Nie wiem czy to dobrze czy źle, bo w środku i na zewnątrz jest idealnie chrupka - taka, jak lubię, jednak uważam, iż pęknięcia dają jej taki cudny rustykalny wygląd i brakuje mi tego,
za to beza rozrasta mi się o około 1/3 swojej początkowej objętości.
Może to być kwestiazbyt długiego ubijania? A może zmniejszyć ilość cukru? Daję 150g cukru pudru na 3 białka. Pozdrawiam pięknie, czekam na odpowiedź!
Gość: Roslina
16.02.2018 20:09 odpowiedz
Rada: jesli bialka sie przebija- nalezy dodac 1 lub 2 surowe bialka i znow ubic, uratujemy mase bialkowa :)
Dorota, Moje Wypieki
16.02.2018 21:30 odpowiedz
Czy to sprawdzone? Przebicie białek jest procesem nieodwracalnym.
Gość: Monika
16.02.2018 08:36 odpowiedz
Pani Dorotko czy mogę upiec bezę z przepisu na białą pavlovą dzisiaj i podać ją w niedzielę wieczorem ?
Trzymać ją wtedy przez weekend w zamkniętym piekarniku ?
Pozdrawiam :)
Dorota, Moje Wypieki
16.02.2018 11:33 odpowiedz
Można. W zamknietym piekarniku lub pojemniku na ciasto, zamkniętym, w temp. pokojowej. 
pozdrawiam :)
Gość: Natalia
15.02.2018 11:49 odpowiedz
Czy podczas pieczenia bezy można otwierać piekarnik i sprawdzać czy jest chrupka? Czy nie spowoduje to opadnięcia bezy? Jak najlepiej sprawdzać, by beza nie opadła?
Dorota, Moje Wypieki
16.02.2018 13:27 odpowiedz
Można, ale dopiero pod koniec pieczenia i uchylamy na krótko. 
Gość: Natalia
15.02.2018 11:33 odpowiedz
Pani Doroto, jutro będę piekła moją pierwszą Pavlovą :) Mam pytanie, czy lepiej upiec ją na folii aluminiowej(jeśli tak, to którą stroną na zewnątrz) czy na papierze do pieczenia? czytałam w komentarzach, że beza może się przykleić, a nie posiadam żadnej maty teflonowej ani nic z tych rzeczy.

Dorota, Moje Wypieki
16.02.2018 13:29 odpowiedz
Na papierze do pieczenia. Jeśli papier jest dobrej jakości a beza dobrze wysuszona (nie mokra od spodu) będzie dobrze :).
PaulaG profil
15.02.2018 09:00 odpowiedz
Gdyby ktoś pytał czy da się zrobić bezę bez cukru, otóż DA SIĘ :) Wykonałam bezę na erytrolu (wcześniej zmieliłam go na proszek).
Gość: kinga66
27.01.2018 19:32 odpowiedz
Witam. To ja ,od tej bezy szwajcarskiej.Znalazlam przepis i wyszla super,jedyne co musialam zmienic to temperature suszenia ,moj piekarnik strasznie pali i ja suszylam w 80° C. Ale ja tu z kolejnym pytaniem,czy slyszala pani o bezie z dodatkiem galaretki (proszku)? Na Pinterescie znalazlam taki przepis i zastanawiam sie co daje ta zelatyna? Chyba sa bardziej trwale? Tu przepis: http://www.mind-over-batter.com/sweet-situations/jell-o-meringue-cookies/
To juz "wariacje" na temat...ale jak znajdzie pani czas to prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.k
Dorota, Moje Wypieki
27.01.2018 19:47 odpowiedz
Taki przepis widzę pierwszy raz, ale uważam, że galaretki nie pieczemy, więc nie będę próbować. Lepiej dodać po prostu barwnika i ekstraktu do bezy.
pozdrawiam :)
Gość: kinga66
01.02.2018 16:44 odpowiedz
Dziekuje za odpowiedz.No fakt,galaretki sie nie piecze.Pozdrawiam.k
Ania2 profil
25.01.2018 11:54 odpowiedz
Witam, proszę o poradę ponieważ w notce o bezie jest napisane że pavlową najlepiej studzić w uchylonym piekarniku (z drewnianą łyżką) a w poradach na samym końcu : "studzona przy uchylonych drzwiczkach (najlepiej studzić ją w zamknietym, stygnącym piekarniku)" to jak najlepiej? do tej pory stosowałam tą metodę z łyżką ale teraz to już nie wiem:(
Dorota, Moje Wypieki
25.01.2018 18:30 odpowiedz
Oba sposoby są dobre. Trzeba wypróbować jak u Pani lepiej. 
Gość: kinga66
23.01.2018 17:27 odpowiedz
Pani Dorotko, chcialam zrobic bezy na bezie szwajcarskiej,czy moze pani dodac wiecej technicznych informacji na ten temat? Bo jak pani pisze,taka beza jest mniej kaprysna niz ta francuska.Czy tak po prostu podgrzac bialka z cukrem i ubic? Nie ma jakis "zagrozen" czy "pulapek"?
Dorota, Moje Wypieki
24.01.2018 11:19 odpowiedz
Niestety nigdy jej nie piekłam, wykorzystuję ją do kremów.
PaulaG profil
07.01.2018 21:10 odpowiedz
Bezowe gniazdka idealne do mini dacquoiseików :)
Gość: Ala
29.12.2017 11:59 odpowiedz
Witam,
pierwszy raz robiłam bezę- była dość płynna po wyłożeniu na blachę i nie mogłam nadać jej kształtu. Po upieczeniu w 120 stopniach przez 1 godzinę, wypłynął z niej cukier... Czy przyczyną mogło być zbyt szybkie dodanie cukru (pudru)?
Dorota, Moje Wypieki
29.12.2017 12:21 odpowiedz
Tak, zwłaszcza ta płynność po wyłożeniu na blachę na to wskazuje.
Gość: Patrycja
27.12.2017 15:14 odpowiedz
Witam, czy można piec dwa płaty bezowe na raz? Pozdrawiam serdecznie
Dorota, Moje Wypieki
27.12.2017 16:33 odpowiedz
Tak. Jesli na 2 różnych poziomach - wtedy z termoobiegiem.
Gość: zocha
12.12.2017 16:37 odpowiedz
Pani Doroto, dostosowałam się do wszystkich wskazówek przy pieczeniu bezy. Tymczasem bezą, którą upiekłam wczoraj, mogłabym kogoś zabić- twarda jak skała i w środku pusta. Dlaczego?
Wstawiłam ją do nagrzanego piekarnika na 150 st, po 5 minutach zmniejszyłam temp. do 110 st i tak ją piekłam przez 1,5 h. Wiem, że kwestia ustawień temp zależy od piekarnika, ale dlaczego beza wyszła taka twarda?
Białka miały temp.pokojową.
Dorota, Moje Wypieki
12.12.2017 20:08 odpowiedz
Mogła być za długo pieczona - czy to była Pavlova? Jeśli pianka znika ze środka zazwyczaj to oznacza za długie pieczenie/w za wysokiej temperaturze.
Gość: Zocha
13.12.2017 13:48 odpowiedz
Tak, to miala byl Pavlova.
Opadla, byla niczym kapec i twarda
Gość: MONIKA
19.10.2017 23:23 odpowiedz
Witam,
Zawsze robiłam bezę zwykłym mikserem i wychodzily cudowne, ale mam preblem.z ręką i bardzo ubijanie mnie męczyło. Kupilam więc robota planetarnego. Niestety ubijanie tym robotem białek kończy się albo tak bardzo napowietrzonymi i ubitymi białkami, ze beza bardzo rośnie i bardzo opada albo ubija się slabo i itak opada... co ja robie źle... planetarnym robotem ubijam bialka ok 7 minut... może za krotko, albo za mocne obroty na początku?powiem jeszcze że za kazdym razem idealnie cukier się rozpuszcza.
Gość: Justyna
22.10.2017 20:03 odpowiedz
Witam też mam robota planetarnego i zawsze wychodzi super czy to bezy czy biszkopt, nigdy nic nie opada. Ja mam taki sposób że stopniowo zwiększam prędkości. U mnie jest 7. Zaczynam od 1 i na każdej prędkości robię tak jakby jeden obrót końcówki w misie, trudno mi to opisać. Potem na 2 itd aż do 7. Białka ubijaja mi się bardzo szybko, nie wiem czy na tej najwyższej prędkości miksuję ok minuty ale krótko i wtedy cukier bardzo po woli łyżka po łyżce. Mam metalową misę i generalnie wszystko jakoś lepiej mi tu wychodzi niż wcześniej jak miałam ręczny mikser.
Gość: jo
15.10.2017 15:32 odpowiedz
A co jest przyczyna gdy wszystko jest ok do momentu wlozenia do piekarnika, a po wyjeciu przypomina podeszwe?

Dorota, Moje Wypieki
16.10.2017 12:23 odpowiedz
Beza nie została wykonana prawidłowo lub niewłaściwe ustawienia piakarnika.
Gość: Lidkaa
13.10.2017 22:21 odpowiedz
Upieklam ciasto z Pani bloga - ciasto z porzeczkami i beza. Wypiek byl wg mnie udany, i w smaku i w konsystencji wszystkich warstw. Niestety w dniu nastepnym beza stala sie miekka i gumowata a jej powierzchnia pokryla sie rosa. Ciasto trzymane bylo pod plastikowym kloszem.
Gość: Gosia
06.12.2017 07:13 odpowiedz
Witam. Moim zdaniem jest to calkowicie normalna reakcja. W wielu komentarzach Pani Dorota pisze iz nalezy robic w dniu podania.
Gość: menia
10.10.2017 22:29 odpowiedz
Witam.
Mam piekarnik gazowy i problem tkwi w tym że najniższa temperatura to 130 . Tak więc piekłam pavlove w 160 C a potem zmniejszyłam do najniższej czyli do 130. Nie opadła jest lekko beżowa, chrupiąca z zewnątrz ale nie wiem jaka jest w środku. To moja pierwsza pavlova . Teraz stygnie w piekarniku. Zobaczę efekt końcowy rano. To ma być niespodzianka dla przyjaciółki :)
ggreyy profil
04.10.2017 10:54 odpowiedz
A jak poznać, że beza (szczegolnie Pavlova) jest już wypieczona i można wyłączyć piekarnik?
Dorota, Moje Wypieki
05.10.2017 11:29 odpowiedz
Pavlova jest sztywna, chrupiąca, lekko popękana. Nie miękka i gumowa w dotyku.
Gość: Sowka
27.09.2017 08:49 odpowiedz
Pani Dorotko to trochę mi pomogło te Pani rady ale chciałabym sie dowiedzieć co robię nie tak poniewaz chciałabym robić ciasta torty z beza ale niestety beza mi nie wychodzi bo po pierwsze przywiera do papieru i juz wtedy brzydko wyglada jak ja oderwe a po drugie czesto podczas suszenia wypływa mi cukier czy takk powinno byc? :( jedyna beza jaka mi wyszła to z tarty cytrynowej z bezą od Pani :) była pychotka rodzinie smakowała zjedli ją ze smakiem !
Dorota, Moje Wypieki
27.09.2017 17:33 odpowiedz
Może beza nie jest dobrze dosuszona od dołu, może trzeba zmienić papier do pieczenia. Cukier wypływa jeśli temp. jest zbyt niska lub jeśli nie był dobrze rozpuszczony w bezie podczas miksowania (lub za gruby).
Gość: Roslina
16.02.2018 20:04 odpowiedz
Zły papier może, ja wyjmuję bezę lekko ciepłą i na metalowej kratce dalej się suszy. Cukier wypływa ponieważ musisz dłużej ubijać.
Gość: Kasia
23.09.2017 14:40 odpowiedz
Witam, robię właśnie bęzę z suchych białek. Pierwszy raz ever, ale do tej pory wszystkie wychodziły niedopieczone od spodu. Z góry ładne, popękane, a pod spodem guma. Nie mam piekarnika z górną czy dolną grzałką jest tylko jakby jeden palnik na dole na środku (jakiś taki tutejszy wynalazek, mieszkam w UK ). Próbowałam różnych ustawień, wyżej, niżej, dłużej, krócej i kto wie co jeszcze efekt zawsze ten sam :(
Więc dziś suche białka, ale właśnie dodaję cukier (po odrobince) i piana staje się naprawdę bardzo gęsta. Coś to chyba nie tak, bo jeszcze nie dodałam nawet połowy cukru a piana już prawie jak zimny budyń. Jakieś sugestie, proszę ?
Kasia
Dorota, Moje Wypieki
24.09.2017 11:34 odpowiedz
Jakie to są suche białka? 
Gość: Kasia
24.09.2017 22:10 odpowiedz
Białka w proszku (Egg white powder)
Dorota, Moje Wypieki
25.09.2017 11:29 odpowiedz
Nie piekłam nigdy Pavlovej z białek w proszku, nie mam doświadczenia. Piekłam jedynie z płynnych białek pasteryzowanych, ale te się zachowują jak zwykłe białka. Czy inne ciasta też się nie dopiekają od spodu? Trochę to dziwne, skoro właśnie palnik jest na dole.
Gość: Monika
08.09.2017 09:14 odpowiedz
Pani Doroto! Mam taki kłopot z pavlovą że nie dopieka mi się spód! Wszystko jest ok, białka fajnie ubite, z wierzchu upieczona (dość mocno popękana ale to nie przeszkadza), w środku piankowata jednak spód nie jest ani trochę "ścięty" - również jest piankowaty. Nie da się pavlovej ściągnąć z papieru do pieczenia ponieważ dół jest nieupieczony..Za pierwszym razem suszyłam 1h 45min w 110st C, następną piekłam 60 min w 150st C i ta wyszła lepiej ale dół wciąż nie ścięty i nie chrupiący. Co mogę robić nie tak? Pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
08.09.2017 10:41 odpowiedz
A na jakich ustawieniach piekarnika Pani piecze? Jak daleko od grzałki dolnej? Czy grzałka dolna działa dobrze?
pozdrawiam
Gość: Monika
14.09.2017 13:32 odpowiedz
Pierwszą piekłam na środku, drugą na dole. Piekarnik jest stosunkowo nowy i nie było do tej pory kłopotów z grzałką dolną. Dziś np piekłam biszkopt i wyszedł normalnie :) Nie wiem zatem co może być przyczyną...
Dorota, Moje Wypieki
15.09.2017 21:06 odpowiedz
Beza jest bardziej wrażliwa i delikatna. Może trzeba ją dłużej podpiec od spodu z samą grzałką dolną?
Gość: Monika
22.09.2017 11:20 odpowiedz
Dziękuję, tak zrobię :-)
Joasiapl profil
06.09.2017 13:58 odpowiedz
Moja beza jest pięknie krucha na zewnątrz, jednak bardzo trudno sie ja kroi, środek -pianka jest podobna do waty cukrowej gdy sie ja weźmie w palce, taki jakby lepiący , gdzie popełniam błąd, a możne tak ma być?
Dorota, Moje Wypieki
06.09.2017 18:43 odpowiedz
Jeśli to beza Pavlova, to tak ma być :).
Doris_ profil
28.08.2017 17:29 odpowiedz
Czy ktoś z doświadczenia może mi podpowiedzieć w sprawie przechowywania blatów bezowych do tortu? Potrzebuję aż trzech na sobotę, a mogę piec jeden dziennie. Czy można zacząć już w środę? Nie będzie to za długo?
Gość: Ania
03.10.2017 10:55 odpowiedz
Witam. Ja często piekę po 2 bezy na weekend i z reguły zaczynam już w czwartek (piekę 1 dziennie ponieważ stygnie całą noc w piekarniku), po czym przechowuję blaty w suchym pomieszczeniu, bo przekładam je wszystkie bitą śmietaną dopiero w sobotę, kilka godzin przed podaniem - tak więc myślę, że spokojnie można zacząć już w środę jeśli jest taka potrzeba. Pozdrawiam.
Gość: Oliuch
16.08.2017 12:52 odpowiedz
Po upieczeniu środek bezy delikatnie opada, ok zostają ładne boki tylko kruszą się i łamią
Druga sprawa po nałożeniu śmietany ubitej i borówek przykrywam kolejnym.blatem z bezy a one miękną
Zostawiam w lodówce w pojemniku do tortu
Co robię nie tak??
Pomocy bo w piątek mam ją zrobić na 30 rocznicę ślubu rodziców i nie chce wtopy ;)
Dorota, Moje Wypieki
18.08.2017 11:54 odpowiedz
Beza zawsze lekko opada, taki jej urok :-). Kruszenie może zależeć od dodanych składników lub długości pieczenia bezy. 
Kremem należy przełożyć przed podaniem lub tego samego dnia wcześniej. W lodówce beza z kremem reaguje i rozpoczyna się proces rozpuszczania bezy, to naturalne. Nie dzieje się tak tylko w przypadku kremów maślanych, te wytrzymują dłużej z bezą.
Gość: aniołniekobieta
30.09.2017 07:35 odpowiedz
Dodaj śmietanfixu to nie nasiąknie tak szybko
Gość: Gosia
25.07.2017 15:26 odpowiedz
Dzien dobry. Robilam bezy kilka razy i nawet ze dwa razy w miarę mi wyszły, ale sama nie wiem dlaczego, bo pozostałe próby to porażka. Nie chodzi mi o kolor, chrupkosc, przywieranie, zjem każde, ale dlaczego się rozplywają???? Ubite tak, że po przekręceniu miski "do góry nogami" nic nie spływa, a jednak, po jakichś 5. minutach, beza w piekarniku rozpływa się :-(((( Nie ma mowy o 140 stopniach, piekę w 90, najwyżej, co jest uciążliwe, bo długo to trwa. W tej temperaturze wychodzą jako tako, czyli nie ropuszczają się całkiem. Co robię źle? Czyżbym je "przebijała"? Pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
25.07.2017 19:27 odpowiedz
Nie wiem... nie spotkałam się nigdy z takim problemem, by rozpływała się podczas pieczenia, nie wcześniej.
Gość: Ania
29.09.2017 10:43 odpowiedz
Mama ten sam problem. Piana jest piękna. Sztywna i błyszcząca. Nawet po ubijaniu w plastikowej misce. Po nałożeniu na blachę i włożeniu do piekarnika po prostu się rozjeżdża. Co prawda nie na całkiem płaski placek, ale traci połowę wysokości.
Gość: lid.karioka
23.07.2017 12:53 odpowiedz
Dzień dobry:) czy ubijanie białek z cukrem musi być na najwyższych obrotach miksera? mój ostatnio poszedł z dymem;) ale pavlowa udała się rewelacyjnie;)
Dorota, Moje Wypieki
23.07.2017 13:05 odpowiedz
Nie musi, można ubijać nawet ręcznie.
pozdrawiam!
Gość: Zuzanna
11.07.2017 20:27 odpowiedz
Witam, zastanawiam się czy włoski krem maślany wyjdzie jeśli do syropu cukrowego dodam mniej cukru? Robię tort na pierwsze urodziny syna, a my raczej z tych mniej słodkich rodzin ;)
Dorota, Moje Wypieki
12.07.2017 10:50 odpowiedz
Nie ryzykowałabym.
EwaN profil
11.07.2017 14:48 odpowiedz
Zastanawiam się czy można zrobić beziki wykorzystując albuminę???
Gość: bulaska
29.08.2017 07:56 odpowiedz
mozna!
Gość: Inga
10.07.2017 23:13 odpowiedz
Dzis zrobiłam pierwszą bezę, z zewnatrz super chrupka, a wewnatrz (sam środek) glutowata jak krówka. Nie wiem co źle zrobiłam. To były dwie mniejsze z 4 białek. Najpierw 10 minut 160 st termoobieg, późnj 1,5 godziny 130 st. góa i dół i suszenie w piekarniku do rana.
po upieczeniu syn otwierał piekarnik.
Co może byc tego przyczyną?
Inga
Dorota, Moje Wypieki
11.07.2017 10:31 odpowiedz
Za długo pieczona/suszona. Małe bezy pieczemy znacznie krócej.
Gość: Karola
25.06.2017 15:53 odpowiedz
Pani Dorotko mam pytanie, czy jeśli nie mam drobnego cukru mogę użyć do Pavlovej zwykłego lub cukru pudru czy to skaże mnie na porażkę? I na co przy takiej zamianie powinnam zwrócić szczególną uwagę? Z góry dziękuję za odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam uwielbiam Pani bloga ;)
Dorota, Moje Wypieki
26.06.2017 11:04 odpowiedz
Można użyć zwykłego i cukru pudru pół na pół. Trzeba dłużej ubijać zwykły cukier, by się rozpuścił w pianie bezowej, poza tym będzie idealnie :).
pozdrawiam
Gość: Nina
23.05.2017 20:16 odpowiedz
Dzień dobry! :) Chciałabym upiec mini pavlovy, które w środku byłyby piankowe. Wielkością jak Twoje gniazdka bezowe z frużeliną wiśniową, ale chciałabym uzyskać śliczny piankowy środek tak jak w twoich tortach pavlovych. Kiedy piekę gniazdka uzyskuję super kolor i skorupkę, ale 'masa' w środku skorupki jest bardziej ciągutką- mordoklejką - jest pyszna, ale ciężko się ją kroi i nabiera łyżeczką. Zastanawiają mnie jeszcze dwie kwestie- dodatek albuminy - tak czy nie? I jak przechowywać takie pavlovy z piankowym środkiem przed nałożeniem kremu i owoców? Chciałabym upiec większą partię i serwować ją przez trzy dni, a nie mam możliwości piec codziennie :( Czy mogę przygotować gniazdka, które nie są suche na wiór i codziennie nakładać na część z nich bitą smietanę i owoce ? :)
Gość: Paulina
13.05.2017 14:03 odpowiedz
Dzień dobry. Bezę nauczyłam się piec od Pani, wyszła już za pierwszym razem i wychodziła zawsze, aż do dziś.. Po 1,5 godzinnym suszeniu jest miękka - czy jest szansa na dosuszenie jej?
Pozdrawiam, Paulina K.
Gość: Anka
13.05.2017 07:00 odpowiedz
Proszę o informację czy pieczenie (suszenie) bezy ma być z termoobiegiem czy grzanie góra/dół?
Gość: Stana
10.05.2017 22:50 odpowiedz
Zupełnie nie zgadzam się z plastikowym naczyniem. Dzis ubilam beze w pojemniku po serze sernikowym, takie kg wiadereczko.

Wyszła świetnie.
Gość: Ania
03.10.2017 11:03 odpowiedz
Też zawsze ubijam w plastikowej misce i beza zawsze wychodzi-pilnuje oczywiście by miska była czysta i sucha.
Gosia_Sz profil
08.05.2017 10:00 odpowiedz
No właśnie wstawiłam w 180stopni i po 5 min zmniejszyłam nawet na 130 ..

biała jest, ale czy będzie pinakowa? Dam znać
Gość: Gosia
07.05.2017 16:36 odpowiedz
No i kolejna klapa... beza beżowa z wierzchu, od spodu nie przypalona... a w środku ciemna brązowa i sucha ... jeszcze jedno podejście :-( albo oszaleję
Gość: Gosia
07.05.2017 14:59 odpowiedz
Piekę już dziś drugi raz (3 białka, 300g cukru troszkę w mikserze zmielony cukier bo mam gruby kryształ, łyżeczka octu i mąki ziemniaczanej) no i nie rozumiem co się dzieje... Niby piana ubita dobrze, cukier dosypuje po łyżce, sztywna, gładka, błyszcząca i klops... 180° po 10 minutach zmniejszyłam na 140° kolor był prawie biały, zaczęła ciemniec więc zmniejszyłam jeszcze odrobinę temperaturę no i opadła cała oklapła
Pieke góra- dół bez termoobiegu- moja kuchenka nie ma termoobiegu
Czy źle ubita piana, czy coś z piekarnikiem...
AseaAranion profil
07.05.2017 22:53 odpowiedz
W Twoich proporcjach jest bardzo dużo cukru. Standardowo przy robieniu bezy na jedno białko przypada średnio 50 g cukru. Spróbuj zmniejszyć jego ilość o połowę. Może to jego nadmiar powoduje tak szybkie rumienienie (karmelizacja) i zapadanie się.
Gość: Gosia
07.05.2017 23:23 odpowiedz
Co ja gadam 300gram cukru :( 150gram bo na dwa podzielone
AseaAranion profil
08.05.2017 09:27 odpowiedz
Hmm, to jedyne co przychodzi mi na myśl, to zbyt wysoka temperatura. Ja przeważnie piekę bezy od razu zaczynając od tej niższej temperatury, czyli np. 140 st. C bez termoobiegu (bo nie mam), i trzymam ciut dłużej, aż wierzch będzie suchy i chrupiący. Później studzę ją przez noc w piekarniku, wkładając drewnianą łyżkę między drzwiczki, żeby były lekko uchylone. Nigdy nie wyszła mi biała, raczej jasnobeżowa, ale w środku jest piankowa.
Gość: Gosia
08.05.2017 09:27 odpowiedz
No w końcu się udało
[URL=http://www.fotosik.pl/zdjecie/186ae59a91e6261d][IMG]https://images81.fotosik.pl/556/186ae59a91e6261dm.jpg[/IMG][/URL]
na wizus dobra...zobaczymy jak po rozkrojeniu
AseaAranion profil
08.05.2017 09:29 odpowiedz
Gratulacje i smacznego ;) Jakie zmiany wprowadziłaś?
Gosia_Sz profil
08.05.2017 11:44 odpowiedz
odpowiedź zaspamowała wątek... dodało mi się jako kolejny komentarz a nie odpowiedź. :(
wstawiłam w 180stopni i po 5 min zmniejszyłam nawet na 130 ...
W sumie to niewiem co pomogło... Przeleciałam wątki o bezie i komentarze
odtłuściłam miskę, łopatkę, mieszadła miksera wacikiem w occie, użyłam zwykłego kryształu a nie c.pudru i dłuuuugo ubijałam każdą porcję cukru, zrobiłam mniejszy krąg, no i temperatura
kamisia_misia profil
24.04.2017 19:47 odpowiedz
Dziękuję Dorotuś! Pomogłaś mi bardzo tym wpisem, od jakiegoś czasu nie wychodzą mi bezy, a przecież zawsze było dobrze, teraz wiem miska plastikowa w życiu bym na to nie wpadła. Jestem z Tobą od 2010 roku dzięki Tobie piekę pyszne ciasta, ostatnio nawet wstawiam do restauracji. Pamiętam gdy dostałam Twoją pierwszą książkę, to prawie dwa miesiące spałam z nią pod poduszką, to był czas kiedy dwa razy w tygodniu robiłam ciasto dla siebie i męża, czytałam wtedy każdy komentarz, każdą Twoją odpowiedź. Dziękuję Dorotuś że Jesteś!!! Trzymaj się dzielnie!!! PS. Sorki że tak długo.
Gość: reneep3
19.04.2017 17:40 odpowiedz
Witam, małe beziki piecze Pani w temperaturze 140ºC przez 45 minut. "Prawidłowa temperatura do suszenia powinna być znacznie niższa - nawet 70 - 80ºC." Chcę upiec blaty bezowe do tortu w tej niższej tem. 70 - 80ºC, ile czasu je piec?
Dorota, Moje Wypieki
19.04.2017 20:49 odpowiedz
Każdy piekarnik piecze inaczej. Proszę zajrzyj do instrukcji swojego piekarnika. Jeśli chcesz suszyć w 70-80 stopniach - może nawet kilka godzin, trzeba obserwować, kiedy bezy będą już chrupiące i wyszuszone.
Gość: Patrycja
15.04.2017 07:54 odpowiedz
Upiekłam swoją pierwsza w życiu beze z 10 bialek i suszona w temp 110* przez 3 godz następnie w 90 przez godzine. Beza z zewnatrz jest chrupka natomiast w srodku nieco miękka. Myślalam że po tak długim suszeniu bedzie całkowicie chrupiąca (taką uwielbiam) czy można ponownie ją wsadzić do pikarnika? Czy

Chyba że w połaczeniu z kremem nie będzie czuć że środek jest miękki? Prosze o radę bo nie wiem jak dalej sie z nia obchodzic. Jak ja przechowac do jutra zeby zachowala swoją chrupkość? Krem zamierzam zrobić przed podaniem na święta :-) pozdrawiam serdecznie
Dorota, Moje Wypieki
15.04.2017 13:57 odpowiedz
Urwało Pani komentarz. Tak, można je dosuszyć. Nie każdy krem nadaje się do bezy. Z jakiego przepisu na krem Pani korzysta?
pozdrawiam
Gość: Patrycja
15.04.2017 23:16 odpowiedz
Dziekuje za odpowiedż. Krem to smietanka 30% połączona z serkiem maskarpone :-) ogolnie beza z zewnatrz jest chrupka spod tak samo - nie opadlła, z wyglądu robi wrażenie jak na pierwszy raz :-) jednak srodek miekki (wydaje się że będzie ciągnący) boję się że jeśli wstawie ją jeszcze do suszenia to się nie zmarnuje? Czy lepiej zostawić tak jak jest ?
Dorota, Moje Wypieki
16.04.2017 01:20 odpowiedz
Jeśli to jest Pavlova, ona ma taka być, miękka w środku. Niektórzy lubią bardziej dosuszone, ale piankowa to jest jej natura. Ciągnąca to już suszona dłużej. Zostawiłabym jak jest :). Krem nakładamy przed podaniem.
Gość: Anna
29.03.2017 00:09 odpowiedz
Bardzo czesto pieke bezy (torty bezowe) i przyznam że zawsze wychodzily idealne ale ostatnio (ostatnie 4 które upiekłam) nie są chrupiace. Wszystko robię tak jak zawsze a beza wychodzi miekka (zawsze była chrupiaca i delikatna, kruszyly się brzegi i wierzch a w srodku była pianka). Wkładam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni z termoobiegiem i w momencie włożenia zmniejszam do 110 stopni i pieke 1,5h i zostawiam na całą noc w wylaczonym piekarniku. Uważam że temperatura nie może być wyższa bo beza przy tej temperaturze już nabiera bezowego koloru a jak pieke ją chociaż 15min dłużej to robi się ciagnaca w srodku i klei się do zebow. Nie wiem dlaczego moje idealne bezy teraz nie chcą chrupac i kruszyć sie :(
Dorota, Moje Wypieki
29.03.2017 09:52 odpowiedz
Może wkładaj do piekarnika rozgrzanego do 150 stopni, zamiast 180. Może zmieniłaś tryb pieczenia?
Gość: Anna
29.03.2017 16:18 odpowiedz
Dziekuje za odpowiedź ale właśnie nic nie zmieniałam, piekarnik jest ten sam co zawsze, robot i miska też.
Gość: Janek
06.06.2017 11:18 odpowiedz
Mam podobny problem, już kilka razy próbowałem zrobić dużą bezę z pianką w środku ale zamiast pianki wychodzi taki słodki, zbity glut, który klei się do zębów i bardzo źle się kroi. Wydaje się, że zmiana temperatury nie pomaga. Co zmienić? Dać mniej cukru? A może jest za dobrze ubita (ma konsystencję bitej śmietany)?
Dorota, Moje Wypieki
06.06.2017 11:39 odpowiedz
Jeśli beza jest ciągnąca a nie piankowa w środku prawdopodobnie była zbyt długo pieczona.
pszenica profil
25.08.2017 00:50 odpowiedz
Temperatura 180st przy będzie jest w większości piekarników mocno ryzykowna. Szczerze polecam cierpliwość- 120-130st na 15 min a potem 90-100st z czystym termoobiegiem na 2 godziny.
Gość: monika
26.03.2017 15:50 odpowiedz
nie jest napisane czy piec przy użyciu termoobiegu czy nie
agnsud profil
26.03.2017 19:06 odpowiedz
Beze najlepiej suszyć na termoobiegu. Jest na blogu notka o pieczeniu idealnej bezy - na pewno warto przeczytać.
agnsud profil
26.03.2017 19:46 odpowiedz
Hahaha, byłam przekonana, że to wpis pod przepisem na bezy :), stąd moje odesłanie do notatki. Przepraszam za niedopatrzenie :).
Jedno jest pewne: termoobieg lepszy.
Gość: irena
25.02.2017 00:28 odpowiedz
Dziękuję za przepis. Bezy robiłam pierwszy raz w życiu. Pięknie się wysuszyly. Nie zmieniły kształtu i były cudne. Bardzo dziękuję.
Gość: Maria
24.02.2017 13:42 odpowiedz
A część mojej masy bezowe bez szwanku przeczekała noc na zapasowym stole w chłodnym garażu. Czyli się da. ;)
Beziki upieczone rano były tak samo doskonałe jak te upieczone poprzedniego dnia. Pysznie chrupiące z wierzchu, delikatne w środku.
Jestem szczerze zaskoczona wynikiem, bo to moje pierwsze w życiu podejście do bezy! :D
15.02.2017 12:22 odpowiedz
Bezowi żołnierze ;)
Wiktoria1 profil
15.02.2017 15:54 odpowiedz
Fajna armia. :-)
16.02.2017 09:32 odpowiedz
Dzięki ;*)
agnsud profil
15.02.2017 16:17 odpowiedz
Różowe wojsko?!? ;)
16.02.2017 09:31 odpowiedz
Różowa gender army ;)
agnsud profil
16.02.2017 14:24 odpowiedz
Uważaj, uważaj, teraz to nie jest śmieszne - Misiu czuwa ;)
16.02.2017 18:36 odpowiedz
Aż mnie korci ale nie będę spamować
Jest taki gif antonio z misiem a'la tajemnice brokeback mountain xD
cała_ona profil
16.02.2017 20:11
Dziewczęta drogie, nie bądźcie wredne i nie wyśmiewajcie big L. :) Czy to wina Antonia, że ma słabość do młodego Salcesona, pardon, Misia?:)

PS. Tamalina, Twój batalion bezowy prezentuje się naprawdę okazale!:)
stulatka profil
16.02.2017 04:46 odpowiedz
Tylu slodkich zolnierzy , az sie w glowie kreci!
16.02.2017 12:25 odpowiedz
To była część ;)
Tu całość gotowa do wymarszu xD
wiesia.and.company profil
16.02.2017 19:12 odpowiedz
Ooo... żołnierze różnych szarży! Jak malowani! :-)
stulatka profil
16.02.2017 21:08 odpowiedz
Tylko ktory tu dowodca?
17.02.2017 10:53 odpowiedz
Haha, dokładnie ;) do wyboru do koloru
stulatka profil
17.02.2017 16:24
A ja juz wiem ktory to , to ten ze zdjecia ponizej, chociaz jakby mu sie tak dokladnie przyjrzec to za ladny na generala, to chyba jest zona generala - generalowa!
Aga Mars profil
16.02.2017 23:46 odpowiedz
Ooooo!!!! :D
17.02.2017 10:58 odpowiedz
Dzięki dziewczęta ;)
Cała ona - tylko wyśmiewanie nam pozostało skoro robią, co im się podoba ;))
15.02.2017 12:21 odpowiedz
;)
Kierownica profil
17.02.2017 09:34 odpowiedz
Czołem, panie generale!!!
17.02.2017 10:51 odpowiedz
Haha, skoro przed Misiem farmaceutą można, to i przed bezą też xD
Kierownica profil
17.02.2017 11:08 odpowiedz
Sorry Tamalina, ale farmaceutą jest ktoś, kto ukończył wyższe studia na kierunku farmacja. A nie apteczny pomocnik.
17.02.2017 11:41 odpowiedz
Haha, to może chociaż technik farmacji xD
No dobra, nie będę się nad nim pastwić i już mu dam święty spokój ;)
17.02.2017 11:52 odpowiedz
czołem Adamie... czy tam Andrzeju :D
17.02.2017 12:02 odpowiedz
whatever xD
Esme profil
17.02.2017 22:39 odpowiedz
Świetny kształt:)
Gość: Ania S
14.02.2017 23:27 odpowiedz
Witam Pani Dorotko! Czy beze mozna upiec w formie aluminiowej jak na biszkopt? Potrzebuje dokladnie okraglej bezy na wierzch tortu.Niestety mierzenie tego na papierze nigdy sie nie udaje, bo beza tak jak by rosnie w piekarniku.Dziekuje serdecznie Podziwiam Pani talent;) Pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
15.02.2017 20:29 odpowiedz
Można, ale taka beza lekko się poszarpie podczas wykrajania jej z formy, nie będzie miała gładkich brzegów.
pozdrawiam i dziękuję!
Gość: izabela
12.02.2017 13:19 odpowiedz
Dzisiaj pierwszy raz upiekłam bezy z cukrem pudrem. Piekłam w temperaturze 100 stopnie przez prawie dwie godziny. Bezy wyłożyłam łyżką bezpośrednio na blachę.
Wszystko byłoby ok gdyby nie to, że bezy przywarły do blachy i nie mołam ich oderwać. Oczywiście wszystkie się pokruszyły. Były lekko miękkie w środku. Przy wyższej temperaturze będzie chyba ok. Ale to przywieranie!!!!!!!:((((((
15.02.2017 12:27 odpowiedz
Mnie nigdy nie przywarła do papieru wyłożonego na blachę. Wypróbuj to lub matę silikonową ;)
10.02.2017 17:42 odpowiedz
Ej, no ja tu piekę bezy czekoladuję i posypkuję a tu paczę, a tu wspaniały tort z z bezami i czekoladą xD czy ja kiedyś coś zrobię pierwsza ??? xD yhyyy ( czyt. to sarkazm ;)))
Rusti profil
07.02.2017 15:22 odpowiedz
Chciałabym się upewnić, czy dobrze zrozumiałam Pani tekst i komentarze.
Ubijam białka do momentu, gdy po odwróceniu miski zostaną, gdzie powinny, i dopiero wtedy dodaje po łyżce cukier?
Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
Dorota, Moje Wypieki
07.02.2017 18:10 odpowiedz
Zgadza się.
Rusti profil
07.02.2017 22:58 odpowiedz
A odtłuszczenie miski? Ma być po prostu czysta i sucha czy powinnam zrobić coś jeszcze?
Dorota, Moje Wypieki
08.02.2017 22:47 odpowiedz
Jeśli miska jest szklana wtedy nie ma problemu. Jeśli jest plastikowa mogł się na niej osadzić tłuszcz, wtedy można przetrzeć wacikiem nasączonym wodą z octem lub sokiem z cytryny.
Gość: Marcelina
05.02.2017 10:34 odpowiedz
POMOCY!
Dlaczego przy robieniu bezy włoskiej znsyropu cukrowego robi mi się karmel?
Dorota, Moje Wypieki
05.02.2017 11:14 odpowiedz
Gotowałaś za długo. Syrop ma temp. 118 stopni, a karmel od 140-160.
Gość: ana909
01.02.2017 16:17 odpowiedz
Dorotko ktorego rodzaju bezy uzyc do upieczenia bezikow calkowicie kruchych, ile je suszyc i w jakiej temperaturze? Chce je pozniej wlozyc do kremu w torcie i zalezy mi zeby byly calkowicie kruche, bez miekkiego srodka?
Dorota, Moje Wypieki
02.02.2017 10:59 odpowiedz
Użyłabym tego przepisu, ale pod koniec obniżyłabym temperaturę i piekłabym dłużej, aż będą całkowicie suche w środku.
Niestety, jeśli krem będzie inny niż maślany - bezy się w nim rozpuszczą.
Gość: ana909
02.02.2017 12:30 odpowiedz
chcialam zrobic w czekoladowym na kremowce, czyli odpada?
To jaki mozesz polecic czekoladowy maślany, ale zeby nie byl zbyt sztywny? Zrobilam w koncu tak ze suszylam mini beziki w 90 st przed 2 h a pote jeszcze w pierkarniku zostawilam i sa idealne.
Gość: ana909
02.02.2017 12:50 odpowiedz
doczytalam ze najlepszy krem to ten hiszpański ale on bedzie za sztywny do tortu ahh :( jeszcze zebym mogla zrobic krem na budyniu :(
Aga Mars profil
02.02.2017 18:05 odpowiedz
Moze ten z Marcello?
Dorota, Moje Wypieki
02.02.2017 21:55 odpowiedz
Ten z hiszpańskiej kostki będzie idealny. Taki tort z masą maślaną trzeba wyjąć przed podaniem z lodówki by zmiękł (masło), poza tym będzie super.
Gość: Zuza
21.01.2017 13:22 odpowiedz
Dzień dobry.
Robilam beze Pavlova z 17 bialek, dwa blaty. Pieklam wg przepisu na Pavlova z borowkami ( 5 min w 180 i potem do 150 przez 1.5 h) temperatura byla zdecydowanie za duza bo beza z gory zaczela sie momentalnie przypiekac, wiec zmiejszylam do 130, potem 110 stopni. Pieklam z termobiegiem. Beza slicznie wyrosla, niestety po uchyleniu piekarnika opadla do pierwotnej wysokosci. Rano zobaczylam ze calkowicie przykleila sie do papieru, wiec wlozylam do piekarnika na 80 st z temoobiegiem i dolnym grzaniem. Niestety po ok 2 h i ostygnieciu byla odorbine tylko szywniejsza, ale nadal nie moglam jej zdjac. Po sciagnieciu jej sila z papieru okazalo sie ze srodek jest nieupieczona pianka i dla tego sie przykeil. Co zrobilam zle? Chcialam miec puchate, wielkie beziska, a mam bezowe kapciochy z pianka w srodku :(
Dorota, Moje Wypieki
22.01.2017 13:48 odpowiedz
Bardzo polecam notkę o bezie perfekcyjnej, beza nie powinna opadać po uchyleniu piekarnika, może białka nie były prawidłowo ubite z cukrem lub zostały 'przebite'.  
Gość: Bartek
21.01.2017 13:07 odpowiedz
Witam, bardzo lubie piec ciasta i dzisiaj spróbowałem zrobic bezę. Niestety podczas pieczenia z właściwie suszenia spod bezy na papierze wypływa żółtawa ciecz. Dlaczego tak sie dzieje? Robię to juz drugi raz i ciagle tak samo. Pomocy!!!
Dorota, Moje Wypieki
21.01.2017 13:12 odpowiedz
Może cukier źle rozpuszczony podczas ubijania białek (nie do końca) lub zbyt niska temp. pieczenia lub białka były wcześniej mrożone.
Gość: Jagoda
19.01.2017 22:43 odpowiedz
Czy bezę pieczemy z termoobiegiem, czy piekarnik ustwaiony gora dół ?
Dorota, Moje Wypieki
20.01.2017 00:34 odpowiedz
Dowolnie. Ja piekę różnie, zależy jaki efekt chcę osiągnąć, beza piecze się dobrze na termoobiegu.
Saszasta profil
14.01.2017 17:55 odpowiedz
Czy w opisie powyżej suszenie i studzenie bezy to jest to samo? Bo pisze żeby suszyć z uchylonymi drzwiczkami ale wtedy piekarnik jest już wyłączony? Więc to jest etap studzenia? A gdy wystygnie to zamknąć piekarnik i tak zostawić do następnego dnia? Zamierzam robić Pavlova i bardzo mnie to stresuje :)
Dorota, Moje Wypieki
14.01.2017 21:44 odpowiedz
Po upieczeniu Pavlovej studzimy ją w lekko uchylonym piekarniku (wyłączonym). Najlepiej też poczytać komentarze bezpośrednio pod Pavlovą :-).
Gość: movikus
14.01.2017 13:28 odpowiedz
Pierwszy raz robię beze mini pavlowa-bialka tak się ubily że prawie całe były na trzepaczce dały się kroić więc nie wiem czy takie maja być miałam problem z uformowanie bo tak sztywna masa była,wsadzone do piekarnika i oczywiście po 25min opadly trochę,a po 40 min są złote i nie są przy dotknięciu palcem chrupiące oczywiście temp piecz to 100bo mój piekarnik jest szalony i nie wiedziałam w jakiej temp mam piec- biszkopty pieke w 125 .jeszcze się pieką a widzę że o połowę opadly?jak wysokie powinny być po wysuszeniu??
Dorota, Moje Wypieki
14.01.2017 22:01 odpowiedz
Białka proszę odrobinę mniej ubijać. Bezy zazwyczej mocno wyrastają i mogą lekko opaść. Temperaturę pieczenia trzeba dostosować do swojego piekarnika, można obniżyć nawet do 80 stopni, jeśli jest taka konieczność.
Gość: Lola
05.01.2017 14:33 odpowiedz
Bezę piekę zawsze według przepisu na tort bezowy z rabarbarem. Jedyny moment, gdy nie wyszła, to właśnie obecność odrobiny żółtka. Poza tym, wychodzi zawsze i jest przepyszna. Osobiście nie lubię białych bez, zawsze mi się kojarzą z tymi niesamowicie twardymi, ze sklepu o mącznym posmaku. Lubię, kiedy beza jest rumiana i chrupka. A poza tym, beza, to najlepsze co człowiek mógł wymyśleć...z bitą śmietaną i owocami.... mniam!
Gość: MK
05.01.2017 12:45 odpowiedz
Czy Pavlova która jest w środku miękka rownież może stać w zamknięciu jakiś czas, np. 2-3dni?
Dorota, Moje Wypieki
05.01.2017 21:01 odpowiedz
Nie, to za długo. Im krócej tym lepiej.
Stonka85 profil
03.01.2017 16:41 odpowiedz
Upieklam beze z przepisu CYNAMONOWY TORT BEZOWY Z POWIDŁAMI I ORZECHAMI, przy czym z 3 bialek 25 cm, pieklam 85 minut w temperaturze 130 stopni. Po wyjeciu z piekarnika beza jest chrupiaca, leciutko ciagnaca w srodku, prawie idealna...ale wierzch oddziela się od środka i jest trochę pusta w środku. Czy za długo byla suszona? A może temperatura za wysoka? Chociaż beza nie jest spieczona
Dorota, Moje Wypieki
03.01.2017 23:25 odpowiedz
Może minimalnie za długo suszona.
Gość: Smolik
22.12.2016 22:05 odpowiedz
Witam,
Wysuszylam dzisiaj "wieniec" bezowy na pierwsze święto (niestety nie będę miała możliwości przygotować go później)... czy mogę gotową (upieczoną) bezę zamrozić? Rozmrażać w temp pokojowej? Bo obawiam się że nie dotrzyma inaczej... Pozdrawiam i Wesołych świąt :)
Dorota, Moje Wypieki
22.12.2016 23:42 odpowiedz
Niestety, nie wiem... nie zamrażałam nigdy Pavlovej.
pozdrawiam :).
Gość: Ania
02.12.2016 20:55 odpowiedz
Bardzo często korzystam przepisów z Pani bloga, niestety nie widzę potrzeby dodawania cukru powoli do lekko ubitych białek. Jest to pracochłonne i niepotrzebne. Z doświadczenia cukiernika wiem, że całość wymaganego cukru wystarczy bezpośrednio dodać do wbitych białek przed rozpoczęciem ubijania bezy. Beza nie traci na tym żadnych właściwości a my czasu.
madziuś profil
02.12.2016 22:14 odpowiedz
Aniu, absolutnie się zgadzam. Robię tak, jak piszesz i zawsze mam udane bezy. Niepotrzebna strata czasu. Pozdrawiam!
Thoth profil
19.12.2016 18:48 odpowiedz
Czyli dajemy białka i cukier od razu do jednej miski i wtedy zaczynamy ubijać od najniższych obrotów do coraz wyższych? Kiedy dodać sok z cytryny i skrobię?
Gość: aniridia
19.11.2016 16:42 odpowiedz
Jak pokroić Pavlovą by otrzymać tak ładne warstwy jak na zdjęciach na blogu?
Dorota, Moje Wypieki
19.11.2016 22:31 odpowiedz
Kroję długim i ostrym nożem z piłką. 
JuliaK profil
05.11.2016 19:06 odpowiedz
Lekko jestem załamana. Piekłam wiele razy bezy do Dacoisa wg Twojego wspaniałego przepisu. Zawsze wychodziła, mimo że początkowo używałam plastikowych misek do ubijania białek a i cukru dawałam mniej niż w przepisie. Zawsze wychodziła. Piękna, wysoka, praktycznie nie wychodziła poza narysowane kółka. Po przeprowadzce do nowego mieszkania (z nowym "wypaśnym" piekarnikiem) robię wszystko jak poprzednio, no prawie: bo miskę zmieniłam na szklaną. Ilość cukru ok a bezy rozchodzą się na boki pod koniec pieczenia, opadają trochę, są jakby "mokrawe" w środku i gumowe :( Co tu zrobić ??? Błagam o radę :(
Dorota, Moje Wypieki
06.11.2016 12:40 odpowiedz
Przeczytaj może instrukcję piekarnika. I zmień ustawienia? Ja mam od kilku dni nowy piekarnik i bezę muszę piec w 110 stopniach zamiast w 150, pomiędzy piekarnikami są duże różnice.
Gość: Sylwia
04.11.2016 12:46 odpowiedz
Moje się spaliły po 25 minutach chodź piekarnik ustawiłam na 50 stopni ;( nie wiem co się stało
Dorota, Moje Wypieki
04.11.2016 12:47 odpowiedz
50 czy 150?
Fruga profil
15.10.2016 17:56 odpowiedz
Dorotko, robię dziś drugie podejście do bezy. W momencie wykładania na papier trzyma formę natomiast podczas pieczenia rozlewa sie o jakieś 2 cm. Dlaczego???
Dorota, Moje Wypieki
15.10.2016 21:42 odpowiedz
Chodzi o np. Pavlovą lub bezowy blat? To naturalne - beza rośnie również na boki.
Żanka profil
14.10.2016 21:36 odpowiedz
Pani Doroto, pomocy! Upiekłam 2 blaty bezy na tort dla dziecka (na jutro) i zobaczyłam właśnie, że opadły. Czy będą nadal smaczne i mogę ich użyć czy mam piec od nowa? :((
Dorota, Moje Wypieki
14.10.2016 22:48 odpowiedz
A z którego przepisu Pani korzystała? Z dodatkiem orzechów czy blaty Pavlova?
Żanka profil
14.10.2016 22:57 odpowiedz
Upiekłam blaty z fistaszkowego tortu bezowego
Dorota, Moje Wypieki
14.10.2016 23:16 odpowiedz
One mogą tylko trochę na środku opaść tworząc jakby miejsce na krem. Musza być piankowe w środku i nie mogą być płaskie.
Żanka profil
14.10.2016 23:26 odpowiedz
Opadły całe, a od spodu pojawiły się złote kropelki jakby skarmelizowanego cukru, w kilku miejscach widać, że pianka w środku jest.... W piecu siedzą następne bezy - trzymam kciuki, a Pani bardzo dziękuję za odpowiedzi! Pozdrawiam ciepło :)
Dorota, Moje Wypieki
14.10.2016 23:31
Trzymam kciuki! Może cukier nie był do końca rozpuszczony w bezie?
19.09.2016 13:01 odpowiedz
Help! Upiekłam Pavlovą (kawowa z przepisu Nigelli), wierzch jest chrupiący, ale spód całkiem miękki :( Myślicie, że wystarczy tylko dosuszyć w piekarniku? A jeśli tak, to termoobieg, czy sama grzałka dolna? Chciałabym ją uratować, bo nie wiem, czy zdążę wysuszyć drugą.
Dorota, Moje Wypieki
19.09.2016 22:18 odpowiedz
Spód też musi być chrupiący, dosuszyłabym. Zależy od piekarnika, ja użyłabym może samej grzałki dolnej.
Jula_03 profil
16.09.2016 21:10 odpowiedz
Pani Doroto, jestem jedną z młodszych użytkowniczek Pani bloga. Mimo młodego wieku bardzo często coś pieczę lub gotuje. Mam jednak problem z tytułową bohaterką powyższego wpisu. Ciągle mam ten sam problem, moje bezy nie są chrupiące. Przypiekają się ale są gumowate i miękkie, nawet z zewnątrz. Szukałam przyczyny ale nie udało mi sie jej jeszcze odkryć . Czy mogłabym prosić Panią o radę?
Dodam jeszcze, że jest Pani dla mnie wielkim autorytetem kulinarnym.
Z wyrazami szacunku,
wierna czytelniczka
16.09.2016 22:14 odpowiedz
pozwolę sobie: sprobuj ustawić temperaturę pieczenia o 5 stopni niższą. zaraz po włożeniu do piekarnika bez odczekaj 5 minut i obniż temperature o kolejne 5. po 10 minutach obniż o kolejne 10 i obserwuj. jesli będa zmieniały kolor to znów obniż o 5 stopni. susz bezy dotad aż będą chrupiące, czasem nawet i 3 godziny :)
Dorota, Moje Wypieki
17.09.2016 11:24 odpowiedz
Podłączę się do Justyny: suszymy tak długo, aż bedą chrupiące. To może zależeć od piekarnika. Nie zmniejszamy ilości cukru. Jeśli się przypiekają, temp. jest zbyt wysoka. Postaraj się też wprowadzić rady z powyższego arykułu, trzymam kciuki :-).
dziękuję i pozdrawiam :-).
magda.lenka profil
02.09.2016 17:26 odpowiedz
Pani Doroto, ratunku! Piekłam bezę na papierze, neistety przy "odklejaniu" papieru - popękała :( Potrzebuję baaardzo ładny krążek "na już"! Czy na takiej macie do pieczenia z Ikei (http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/80233072/) beza wyjdzie - nie przyklei się (i przez to nie połamie)? Proszę o wiadomość :) Dziękuję!
Dorota, Moje Wypieki
03.09.2016 11:44 odpowiedz
Nie wiem, nie mam takiej maty. Może była zbyt krótko pieczona? Beza jest bardzo delikatna i należy pamiętać, by odklejać ją bardzo delikatnie.
magda.lenka profil
03.09.2016 18:38 odpowiedz
To ja już po fakcie potwierdzę, że mata nadaje się do bezy :)
A tamta pierwsza faktycznie była za krótko pieczona...
magi95 profil
21.08.2016 12:55 odpowiedz
Witam Pani Dorotko! Potrzebuję pilnie pomocy. Wymyśliłam sobie przekładańca z bęzą i właśnie jestem w trakcie jego robienia, dlatego to takie pilne ;) Spodem jest biszkopt, już upieczony, na tym będzie taki niby mus , budyń, a na samą górę chcę położyć właśnie bęzę i stąd moje pytanie: Czy mogę te bezę zapiec już na prawie gotowym przekładańcu czy biszkopt mi się spali?
Jeśli tak, to na czym najlepiej tę bezę upiec, żeby ją bezpiecznie przenieść w całości na gotowe ciasto? ;)
Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź :)
Dorota, Moje Wypieki
21.08.2016 14:57 odpowiedz
Najlepiej bezę upiec osobno wykładając na blachę w kształcie okręgu o 2 cm mniejszego niż średnica biszkoptu (podczas pieczenia beza rośnie do góry i na boki).
pozdrawiam :)
groniu profil
06.08.2016 12:30 odpowiedz
Piekłem wczoraj bezę w 2 podejściach. Za pierwszym razem z mrożonych, lekko zimnych jeszcze białek ładnie ubiłem puch, dodawałem cukier w innych proporcjach bo bałęm się o mikser. Bardzo dokładnie zmiksowałem. Piekłem przez 2 minuty w 180 a potem w 120 stopniach z termoobiegiem. Beza najpierw wyszła brązowa a potem po 4 godzinach gumowata. Potem ze świeżych białek też innych proporcjach ładnie ubitą suszyłem 4 h w 80-120 stopniach. Gdy ją zmuszony byłem wyłączyć to panikowałem, bo blaty były kruche tylko z zewnątrz. Lecz rano całe szczęście były suche i ładnie odchodziły od papieru. Nie mają takiej pianki jak niektóre pavlowe z pani zdjęć. Czy takie coś to fopa?
groniu profil
12.08.2016 13:31 odpowiedz
Można liczyć na odpowiedź? :)
Dorota, Moje Wypieki
12.08.2016 13:37 odpowiedz
Wygląda na to, że były pieczone zbyt długo, jeśli pianka znikła. Pavlova zawsze jest piankowa w środku. Który mój przepis na pavlovą ma czas pieczenia 2 godziny lub 4 godziny? Według mnie i czas zbyt długi i temperatura zbyt niska... Czy piekarnik bardzo przypieka że jest taka konieczność zmniejszania temperatury?
groniu profil
12.08.2016 14:26 odpowiedz
Suszyłem ją aż tyle, ponieważ wydawała się być jeszcze zbyt delikatna by odeszła od papieru. A za drugim razem taka temperatura ponieważ bałem się powtórki z brązową pierwszą bezą.
Dorota, Moje Wypieki
13.08.2016 11:44 odpowiedz
Może pierwsza beza była zbyt blisko grzałki? Można ją przestawić na sam dół piekarnika i w ten sposób piec, trzeba wyczuć swój piekarnik. Jeśli była pieczona w 180 stopniach przez 5 minut proszę od razu po włożeniu do piekarnika przekręcić temp. na 140-150 stopni i tak piec.
12.12.2016 18:00 odpowiedz
Dzień dobry Pani Doroto, podepnę sie to powyższej dyskusji. Upiekłam przedwczoraj beze Pavlova z Pani przepisu na cytrynowa bezę i wszystko szlo idealnie az nie trafiła do piekarnika. Nagrzałam do 160 stopni, a 3 minuty potem zmniejszyłam do 110, bo juz sie zaczęła brązowić. Po 20 minutach znów zmniejszyłam do 70stopni, bo dalej ciemniała, piekłam w sumie ponad 2 godziny. Chciałam troche krócej, ale sie zagapiłam. Wiem, że się przepiekła, jest brązowa, z przodu jaśniejsza i ładniejsza, chrupiąca z brzegu i nie zapadła sie mocno, prawie wcale. Z tylu mocno brązowa i niesmaczna, opadla mocno. Pianki w środku zostało niewiele, jest klejaca. Jak piec ta beze następnym razem skoro i w 110 stopniach mi sie przypalała? Z gory dziekuje za odpowiedź.
Dorota, Moje Wypieki
12.12.2016 18:10
Jaki to jest piekarnik: elektryczny czy gazowy? Czasem mimo obniżania temperatury beza i tak się mocno rumieni. Jeśli to wina piekarnika to ciężko będzie uzyskać biały kolor bezy. Jeśli nie ma w środku pianki - była pieczona zbyt długo.
czerwonapuszka profil
22.07.2016 13:41 odpowiedz
Witam, zamierzam pierwszy raz w życiu upiec beze (dokładnie Twój bezowy tort fistaszkowy) i take mam pytanie czy moge dwa blaty równocześnie piec?
Dorota, Moje Wypieki
23.07.2016 11:47 odpowiedz
Tak, z termoobiegiem.
Gege73 profil
16.07.2016 20:47 odpowiedz
Pani Doroto mam pytanie.Pierwszy raz chciałam zrobić bezę z pasteryzowanych białek,no i niestety z bezy " nici" bo wogóle nie chciały sie ubić.Wszystko musiałam wylać.Czy pani może wie co mogłam zrobić źle?Z białkami ze świeżych jajek bezy wychodzą piękne i nie mam z nimi problemów.Bialka pasteryzowane ubijałam najpierw ze szczyptą soli aż piana zrobiła sie lekko sztywna a potem dodawałam po trochu cukier i zrobiła sie "zupa"
Dorota, Moje Wypieki
16.07.2016 21:14 odpowiedz
Powinny ubijać się jak zwykłe białka, wszystko wychodzi tak samo. Ostatnio robiłam z nich tort bezowy (Melba). Białka robią się rzadkie, jesli cukier jest dodawany zbyt szybko. 
Dorota, Moje Wypieki
16.07.2016 21:22 odpowiedz
Jedyne co mi przychodzi do głowy - może z tymi białkami było coś nie tak?
Gege73 profil
17.07.2016 13:45 odpowiedz
Pani jest niesamowita!Dziekuje za expresową odpowiedź.Białka były świerzo otwarte,może dałam za szybko cukier.Spróbuje jeszcze raz.
PS.Zaraziła mnie pani swoim blogiem
Marca profil
11.07.2016 12:57 odpowiedz
Dzień dobry, chciałabym upiec bezę, niestety nie jestem pewna czy powinnam próbować jako, że piekarnik mam stary, gazowy i bez żadnych dodatków typu termoobieg itp. Czy beza (pavlova w tym przypadku) wyjdzie w takim piekarniku?
P.S. Nie będzie problemu jak ubiję białka w garnku? Moja miska od miksera jest z plastiku.
Dorota, Moje Wypieki
11.07.2016 19:51 odpowiedz
Niestety, nie pomogę, nie wiem czy się uda w gazowym piekarniku. Czy przejrzała Pani komentarze?
Marca profil
11.07.2016 19:58 odpowiedz
Tak. Niestety nie znalazłam podobnego pytania... Cóż zobaczymy co będzie.
Gość: ag
08.02.2017 21:39 odpowiedz
Regularnie piekę bezę w starym gazowym piekarniku (grzanie tylko dół) i wychodzi:) ale zazwyczaj uchylam delikatnie drzwiczki podczas pieczenia i czas pieczenie wydłuża mi się prawie dwukrotnie (przy dużej pavlovej beza piecze się ok 3,5 h)
aiso profil
09.06.2016 23:34 odpowiedz
Witam :) Od dawna chciałabym spróbować upiec bezę,ale mam w domu piekarnik elektryczny,bez możliwości zmieniania temperatury..Czy ktoś z Was mógłby mi powiedzieć,czy można w tego typu piekarniku upiec bezę?-Jeśli tak,byłabym wdzięczna za wskazówki.Dziękuję za odpowiedź :)
10.06.2016 08:55 odpowiedz
tak, musisz piec z otwartymi delilatnie albo mocniej drzwiczkami. musisz sama wyczuc, sprobuj zrbic beze z jednego bialka i probuj :)
aska070 profil
31.05.2016 08:14 odpowiedz
Witam,

piekłam wczoraj dwa razy bezę Pavlovą. Pianę ubijałam w misce metalowej. Nie wyszły :( a dokładnie opadły i przypiekły się.
Mam piekarnik elektryczny, piekłam góra - dół. Pierwszą wsadziła do 180 stop na 5 minut, później 1,5 godz. przy 150 stop. Drugą zmniejszyłam temperaturę na 170 stopni i 5 minut i suszyłam 1,5 godz przy 120 stopniach i opadła i spód się przypalił. Co robię źle, może powinnam przy uchylonych drzwiczkach suszyć?
Dorota, Moje Wypieki
31.05.2016 10:24 odpowiedz
Wydaje mi się, że dla Twojego piekarnika to zbyt wysoka temperatura. Może pieczona jest zbyt blisko grzałki górnej? Spróbowałabym z termoobiegiem. Jeśli Pavlova opada, często białka nie zostały prawidłowo ubite, przygotowane. 
aga_86 profil
27.05.2016 11:22 odpowiedz
Doroto pomóż, mam 325 gram białek ile powinnam użyć cukru? jaki jest przelicznik białek (w gramach ) na cukier?
Dorota, Moje Wypieki
27.05.2016 11:25 odpowiedz
Nie mam jako takiego przelicznika, ale załóżmy na 6 białek 300 g cukru. 1 białko waży 40 g.
aga_86 profil
27.05.2016 11:30 odpowiedz
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. W takim razie wychodzi, tak jakby 8 białek, czyli dodaje 400 cukru. Zamierzam upiec Białą Pavlovą, czy wydłużam czas suszenia? czy lepiej zmniejszyć ilość białek?
Dorota, Moje Wypieki
28.05.2016 10:33 odpowiedz
Tak, będzie ogromna, więc czas pieczenia się wydłuży. Może lepiej upiec dwie?
ksena profil
23.05.2016 13:13 odpowiedz
Witam, mam pytanie, jak długo można mrozić białka? Moje są z 31.01.16... można je jeszcze użyć, w jakiej temp. rozmrażać (pokojowej czy lepiej w lodówce)?
Pozdrawiam Beata
Dorota, Moje Wypieki
23.05.2016 21:55 odpowiedz
Powinny być ok. Można rozmrażać w temp. pokojowej (szybciej) lub w lodówce przez noc.
pozdrawiam
mzdu profil
14.05.2016 17:53 odpowiedz
Dorotko, jak zabarwić bezy i w którym momencie?
Dorota, Moje Wypieki
14.05.2016 22:05 odpowiedz
Dodajemy barwniki pod koniec ubijania cukru. Najlepiej używać mocno skoncentrowanych barwników i nie w płynie.
Merc. profil
08.05.2016 17:57 odpowiedz
Bezy zaczęłam piec z Moimi Wypiekami. Od paru lat się nie nudzą, ale teraz z woreczkiem uzbrojonym w tylkę - to jest radocha!
(Mini szarlotki: kruche migdałowe ciasto, jabłka z melasą, curd z mango - i beza)
Aga Mars profil
08.05.2016 20:06 odpowiedz
Brawo, a twoje makaroniki sa cudne :)
Merc. profil
08.05.2016 21:50 odpowiedz
Dziękuję, dziękuję! Chętnie bym się podzieliła kęsem
Aga Mars profil
08.05.2016 22:42 odpowiedz
;D
Esme profil
09.05.2016 15:43 odpowiedz
To ja poproszę o troszkę tego curdu mango w słoiczku;) Wyglądają na przepyszne:) Widzę, że kupno tylek to była bardzo dobra decyzja.
Noangel profil
04.05.2016 13:44 odpowiedz
Pani Dorotko, często piekę i Pavlovą i małe bezy - zawsze wychodzą idealnie. Jednak gdy chcę upiec placek z bezą na górze to za każdym razem klapa :( Beza jest jak krem na górze z twardszą skórką. Na drugi dzień ciasto nie nadaje się już do jedzenia. bo wszystko jest mokre. Czy za krótko w piekarniku? Boję się, że jak potrzymam dłużej to za bardzo spiecze się kruche ciasto na spodzie. Czy ma Pani jakąś radę?? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam serdecznie Asia
Dorota, Moje Wypieki
04.05.2016 22:28 odpowiedz
Musiałabym znać dokładnie przepis. Z którego przepisu na blogu Pani Pani korzysta?
Noangel profil
04.05.2016 22:38 odpowiedz
Głównie korzystam z Pani przepisów ;) choć oczywiście nie tylko :)
Ale np ten przepis: https://www.mojewypieki.com/przepis/kruche-z-rabarbarem-i-beza
Na zdjęciu widać, że Pani beza też jest bardziej jak pianka a ja chcę uzyskać efekt chrupiącej bezy.. Czy to w ogóle możliwe??
Dorota, Moje Wypieki
04.05.2016 22:44 odpowiedz
Beza jest chrupiąca z zewnątrz ale piankowa w srodku. Nie można juz piec dłuzej.  Aby całkowicie ją wysuszyć trzeba ją piec kilka godzin, ale osobno, nie z kruchym ciastem i tylko połozyc na gorę po upieczeniu.
Noangel profil
04.05.2016 22:46 odpowiedz
Aaaaa jest to pewne rozwiązanie ;) bardzo dziekuję :)
KinGw profil
09.04.2016 00:01 odpowiedz
Dzień dobry,
Dlaczego pavlova mi opada? :( trzymałam się przepisu, piana była bardzo sztywna i błyszcząca, w trakcie pieczenia pięknie urosła, ale później zaczęła opadać. Piekłam najpierw 5 min w 180 stopniach, później w 150,ale zaczęła ciemnieć więc po pół godzinie zmniejszyłam do 120 stopni i o 15 min wydłużyłam czas pieczenia. Nie otwierałam piekarnika podczas pieczenia, dopiero przy studzeniu uchyliłam drzwiczki wkładając drewnianą łyżkę. Jajka miały temperaturę pokojową, piekłam bez termoobiegu. Bardzo się podłamałam że beza tak mi opadła :( Na zdjęciu widać, że najpierw była pewnie o połowę wyższa :(((
Dorota, Moje Wypieki
09.04.2016 12:16 odpowiedz
Jeśli opadła tylko na środku, to jest całkiem ok. Niektórzy autorzy np. Nigella wykorzystują to miejsce na nałożenie kremu i owoców. 
KinGw profil
10.04.2016 13:43 odpowiedz
Po dodaniu śmietany i owoców wyglądała pięknie, a smakowała jeszcze lepiej :)
Dorota, Moje Wypieki
10.04.2016 17:47 odpowiedz
Dla mnie wygląda super :).
wredo profil
19.03.2016 15:35 odpowiedz
Witam! Mam pytanie odnosnie temeratury pieczenia ciast kruchych z beza bo w przepisach jest 180 stopni przez godzine a moj piekarnik amica przypala ja po 20 min i musze przykrywac folia aluminiowa zeby spod sie upiekl i wychodzi miekka?gdzie popelniam blad?nie wiem na ile moge zmniejszyc temperature zeby ciasto kruche czesto z jablkami sie upieklo?dziekuje z gory za odpowiedz i pozdrawiam :)
Dorota, Moje Wypieki
20.03.2016 20:23 odpowiedz
Można zmniejszyć temperaturę, kierować się przede wszystkim reakcją swojego piekarnika. Jeśli przypala - trzeba obniżyć temperaturę. Chyba to o czym Pani pisze to pianka bezowa, ona jest inna, pieczona krótko, w 180 stopniach. Proszę zmniejszyć do 150 stopni i piec dłużej.
Mertka profil
15.03.2016 23:04 odpowiedz
Czy bezę mogę upiec w formie kwadratowej takiej jak na ciasto? Zależy mi na ksztalcie.
Dorota, Moje Wypieki
16.03.2016 11:34 odpowiedz
Nie każdą. Z jakiego przepisu dokładnie?
Mertka profil
16.03.2016 13:04 odpowiedz
Chodzi o taką bezę którą mogę polożyć na wierzch ciasta. Tak jak w cieście Malinowy Raj. W moim przepisie jest napisane, żeby ubić 8 białek i dodać 25dag cukru. Chciałabym, żeby beza była takiej samej wielkości jak ciasto. Chyba, że Pani poleci mi inny, lepszy przepis. :)
Dorota, Moje Wypieki
16.03.2016 23:29 odpowiedz
Można, ale po wyjęciu z foremki będzie lekko poszarpana. Najlepiej narysować okrąg na papierze do pieczenia, wyłożyć bezę i tak piec. Trzeba pamiętać, że tak o 1.5 cm rośnie z każdej strony podczas pieczenia. 
Mertka profil
17.03.2016 08:19 odpowiedz
Dziękuję tak zrobię :)
andromeda1978 profil
14.03.2016 13:03 odpowiedz
Witam serdecznie, chciałam użyć do bezy białek pasteryzowanych (takich z kartonika zakupionych w hurtowni cukierniczej) – czy się nadają? Jeśli tak to jaki miernik mam przyjąć ile ml ma jedno białko kurze?
Dorota, Moje Wypieki
14.03.2016 21:45 odpowiedz
Można, ja często używam płynnych białek pasteryzowanych. 
Białko z 1 jajka = 40 g.
Dodi3912 profil
27.02.2016 13:32 odpowiedz
Czy mozesz polecic termometr cukierniczy? Widzialam rozne do przetworow i inne. Z tego, co wyczytalam nie trzyma sie ich w garnku z gotujacym plynem, o czym jest mowa w niektorych przepisach na MW, a tylko na chwile zanurza i wyjmuje. A moze sie Kyle. Bede wdzieczna za rade! Dziekuje, tez za przepisy i inspiracje! Dorota
Dorota, Moje Wypieki
28.02.2016 00:00 odpowiedz
Powinien to być termometr cukierniczy czyli z szeroką skalą wysokich temperatur. Nie mam ulubionego, co jakiś czas je biję ;-) więc często wymieniam. Cały czas trzymam w garnku, ale ja najczęściej kupuję rtęciowe, one nawet mają specjalny zaczep by je trzymać w garnku i takie są najlepsze, obserwujemy stopniowy wzrost temp. i jednocześnie ręce są wolne :).
pozdrawiam
escd profil
11.02.2016 21:46 odpowiedz
Dziękuję za wspaniałe przepisy :) Od jakiegoś czasu próbuję zrobić bezy. Obserwuję je uważnie jednak zawsze wychodzą zarumienione lub brązowe. Dziś miałam więcej białek, więc postanowiłam zrobić pavlovą. Białka pięknie się ubiły i były sztywne. Gdy zauważyłam, że beza robi się brązowa, wyłączyłam piekarnik (piekło się ok. godziny). Zostawiłam ją do wysuszenia przy lekko uchylonych drzwiczkach. Niestety opadła :( Nie wiem co mam zrobić. Ręce mi opadają, gdy widzę jak robi się płaski placek. Modyfikowałam już czas pieczenia, itp. ale dalej nie wychodzą. A jak naoglądam się zdjęć jak innym wyszły to jest mi smutno, że nie mogę spróbować prawdziwej bezy. Mój piekarnik to najzwyklejszy polski o stałej temperaturze.
sikorka82 profil
04.02.2016 11:05 odpowiedz
Dorotko, po pierwsze dziękuję Ci za to, że dzielisz się z nami swoimi umiejętnościami i doświadczeniami kulinarnymi :) Dzięki Tobie zaczęłam piec ciasta i BEZY, które w końcu mi wychodzą!! :) Po drugie mam pytanie :) Ponieważ już kilka razy robiłam bezy wg Twoich porad i pięknie wychodziły, ale mój mikser marki BOSCH (więc wydawałoby się, że mega twardziel ;)) już się "poci" i zaczyna parzyć w ręce w połowie czynności dodawania cukru, i boję się, że w końcu mi wysiądzie. Dlatego chciałam zapytać czy można w trakcie dodawania cukru robić przerwy? albo jakąś dłuższą? Dziś chciałabym je zrobić, bo jutro przyjeżdża rodzinka dlatego proszę o w miarę szybką odpowiedź. Dziewczyny, czy któraś z Was też ma ten problem ze swoim sprzętem? Może to normalne??
Dorota, Moje Wypieki
04.02.2016 12:52 odpowiedz
Nie ma za co, do usług :-).
Niestety, nie można robić przerw na tyle długich, by mikser wystudził się. A jaki to jest bosch? Mam ręcznego boscha i tak się nie grzeje.
sikorka82 profil
04.02.2016 22:17 odpowiedz
Szybka jesteś :) dzięki :) zaraz biorę się do pracy i już mi ślinka cieknie na te pyszności :) coś czuję, że jutro będziemy walczyć o każdą bezę ;))) bo cała moja rodzinka je uwielbia! a Boscha mam MSM 76PRO HomeProfessional. Trudno, będę dmuchać żeby wytrzymał. ;)
terierka profil
20.12.2015 18:28 odpowiedz
A ja mam pytanie odnośnie naczynia, w którym ubijamy białka. Specjalnie zakupiłam metalową miskę, jednak kiedy doszło do tego momentu - pojawienia się specyficznych miękkich wierzchołków, sprawdzając, czy białka są już dobrze ubite, unosząc miskę do góry nogami; białka zaczęły spływać po bokach naczynia. Podobnie było przy ubijaniu w garnku. Oba naczynia suche i bez tłuszczu na ściankach. Dodam, że te białka się ubiły, bo wychodziła za każdym razem piękna beza. Jest jakiś inny sposób sprawdzenia, czy białka są już w porządku, bo w tym przypadku odwracanie naczynia się nie sprawdza. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam! :)
Dorota, Moje Wypieki
21.12.2015 14:02 odpowiedz
U mnie zawsze się to sprawdza... nawet metalową miskę można odwrócić do góry dnem i nie wypłyną (roboty planetarne mają metalowe misy). Może jednak nie były do końca ubite? Dobrze jednak, że beza wychodzi :-).
mucha hanucha profil
14.01.2016 07:55 odpowiedz
Jesli dobrze Cie zrozumialam to za szybko probujesz odwracac miske :-) moment "miekkich wierzcholkow" to chwila kiedy zaczynasz dodawac cukier, dopiero po ubiciu bialek z cukrem odwracasz miske zeby sprawdzic czy jest dobrze ubite :-) tak wiec miska jest dobra i beza wychodzi pyszna, tylko nie spiesz sie tak z proba oddwracania miski i zrob to na samym koncu- w przeciwnym razie zawsze wszystkim wyplynie :-)
1  2  3Składniki / tagi

Strona wykorzystuje pliki "cookies" (ciasteczka). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich użycie.     Rozumiem     Przeczytaj o ciasteczkach